شنبه, 24 آذر 1397

هفته‌نامه شماره 540:  19 آذر 1397

ثبت تصاویر گربه وحشی برای اولین‌بار در سیرجان

- گروه خبر: دوربین‌های تله‌ای مستقر در منطقه شکار ممنوع گود غول برای اولین‌بار موفق به ثبت تصاویر گربه وحشی در سیرجان شدند.
صادق خزیمه مسئول روابط‌عمومی اداره محیط زیست گفت: در اجرای برنامه نصب و جایگذاری دوربین‌های تله‌ای که به منظور ثبت حضور گربه‌سانان درمناطق مختلف منطقه شکار ممنوع گود‌غول، انجام گرفته بود، ازحضور گربه وحشی برای نخستین بار در این منطقه عکسبرداری شد. خزیمه ادامه داد: گربه وحشی که با نام علمی Felis silvestris در جهان شناخته شده است عضوی از خانواده گربه‌سانان بوده که در غرب آسیا و قسمت‌هایی از اروپا و آفریقا زندگی می‌کند، گربه وحشی از پستانداران و پرندگان کوچک تغذیه می‌کند و در محیط‌های مختلفی از جمله مراتع بی‌درخت تا جنگل‌های انبوه توانایی زندگی دارد.
پس از انقراض شیر ایرانی و ببر مازندران تعداد گربه‌سانان ایران از 10 گونه به 8 گونه (پلنگ، یوزپلنگ، کاراکال، سیاهگوش، گربه شنی، گربه پالاس، گربه جنگلی و گربه وحشی) کاهش یافت که مطالعات جامعی در زمینه پراکنش، جمعیت و رفتارهای این گونه در کشور انجام نشده است.
صادق خزیمه در پایان گفت: تلاش ما شناساندن گونه‌های مهم جانوری و گیاهی به خصوص گربه‌سانان در معرض انقراض، این است که مردم را در حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی شهرستان مشارکت دهیم.

33 زندانی جرایم غیرعمد منتظر کمک خیرین

- گروه خبر:  مدیر نمایندگی ستاد دیه استان کرمان در گفت‌و‌گو با پاسارگاد عنوان کرد؛ از ابتدای سال جاری تاکنون 378 میلیون تومان برای زندانیان جرایم غیرعمد در سیرجان پرداخت شده است. سید حجت‌الله موسوی‌قوام مدیر نمایندگی ستاد دیه استان در گفت‌و‌گو با پاسارگاد در مورد آخرین وضعیت محکومین مالی جرایم غیرعمد در سیرجان گفت: 33 نفر زندانی جرایم غیرعمد واجد‌الشرایط در زندان سیرجان تحمل حبس می‌کنند که برای آزادی آن‌ها به دو میلیارد تومان پول نیاز است. به گفته‌ی موسوی‌قوام از این تعداد زندانی دو نفر دیه تصادفات دارند و مابقی بدهکاران مالی و مهریه هستند. دو نفر زندانی دیه تصادفات مبلغی حدود 400 میلیون تومان باید بپردازند که این میزان پول توسط صندوق تامین خسارت پرداخت شده و به زودی این دو نفر آزاد می‌شوند. وی ادامه داد: در حال بررسی پرونده ما‌بقی زندانیان هستیم و امیدواریم در روزهای آینده بتوانیم 7-8 نفر از این زندانی‌ها را آزاد کنیم. موسوی گفت: خوشبختانه در زندان سیرجان زندانی قدیمی جرایم غیرعمد نداریم و 70 درصد زندانی‌ها در سه، چهار ماه قبل وارد زندان شده‌اند و هیچ کدام از این زندانی‌ها بدهی پایینی ندارند. وی از آزادی 7 زندانی جرایم غیرعمد از ابتدای سال جاری خبر داد و گفت: برای آزادی این 7 زندانی ستاد دیه استان مبلغ 378 میلیون تومان پول پرداخت کرده است. به گفته وی سیرجان شهری با پتانسیل اقتصادی خوبی است و مردمان آن تمکن مالی دارند. وی از مردم سیرجان خواست ستاد دیه را یاری کنند. موسوی با معرفی شماره حساب 0200600262002 ستاد دیه استان از شهروندان خواست کمک‌های نقدی خود را به این شماره حساب واریز کنند. هر مبلغی از هر شهری به ستاد دیه واریز شود در همان شهرستان هزینه می‌شود. وی ادامه داد: شهروندان همچنین می‌توانند با گرفتن #034*777* می‌توانند مبلغ بین هزار تا 200 هزار تومان را به ستاد دیه کمک کنند. وی از شاکیان پرونده‌ها هم خواست به عنوان یک خیر عمل کنند. موسوی افزود: زندان دردی را از کسی دوا نمی‌کند و نمی‌تواند کاری انجام دهد. شاکیان از امام‌حسین(ع) درس ایثار بگیرند. اگر این افراد شکایت خود را پس بگیرند در کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک می‌کنند و مبلغی از پول‌شان نیز وصول می‌شود و تا حدودی به حق و حقوق‌شان می‌رسند.