شنبه, 28 مهر 1397

هفته‌نامه شماره 532: 23 مهر 1397

اینستاگرام دست شکارچیان را رو کرد
یک بهله جوجه عقاب به محیط زیست سیرجان تحویل داده شد
- پاسارگاد
در چند روز گذشته دوستداران محیط زیست یک بهله جوجه عقاب صحرایی را تحویل اداره محیط زیست سیرجان دادند و ماموران حفاظت محیط زیست پس از انتشار عکس‌های شکار در اینستاگرام، لاشه یک راس خوک وحشی (گراز) و دو راس قوچ وحشی تاکسیدرمی را کشف کردند.
محمد جواد محمودی‌زاده به همراه دوستش محمد نصرت‌آبادی دو تن از دوستداران محیط زیست در یک اقدام ارزشمند یک بهله جوجه عقاب صحرایی را که بر اثر مشکلات جسمی قادر به پرواز نبود و در شهر گرفتار شده بود، تحویل اداره حفاظت محیط زیست دادند.
محمود علیرضایی رییس اداره حفاظت محیط‌زیست سیرجان با  اهدای لوح سپاس از ایشان تقدیر کرد و گفت؛ این پرنده پس از رسیدگی و تیمار  در محل زندگی خود رها می‌شود.
وی سهیم شدن مردم در حفظ و نگهداری محیط زیست و استمرار این اقدامات و دلسوزی آن‌ها نسبت به سلامت محیط زیست و حیات وحش را رمز بقای زمین و زندگی سالم دانست و گفت: همکاری تمامی ساکنان منطقه و همیاران و دوستداران محیط زیست در راستای اجرای اصل 50 قانون اساسی است که حفاظت از محیط زیست را وظیفه همگانی می‌داند و شهروندان می‌توانند با مشاهده هرگونه تخلف زیست محیطی، سریعا این اداره را مطلع کنند.
به گفته علیرضایی عقاب صحرایی جز گونه‌های جانوری حمایت شده از سوی سازمان حفاظت محیط ‌زیست به شمار می‌آید و زنده‌گیری و نگهداری آن ممنوع است.
 عقاب صحرایی پرنده شکاری نسبتا بزرگی است با سینه‌ای پهن و پر و بالی به رنگ قهوه ای، که دارای طیف وسیعی از تنوع در رنگ بال و پر است (قهوه ای تیره تا روشن) منقار زرد رنگ نسبتا بزرگی دارد که نوک منقارش سیاه است و خط زردرنگ انتهای منقارش تا زیر چشم امتداد می یابد. دمش به رنگ قهوه‌ای تیره و پوشپرهای زیر دم سفید مایل به خاکستری هستند..
این پرنده در نواحی بیابانی و نیمه بیابانی، کوهپایه‌ها، نزدیک تالاب‌ها و حوالی شهرهای بیابانی به سر می‌برد. معمولا آشيانه خود را روي درخت مي‌سازد. از پستانداران کوچک، پرندگان و جوندگان غذای خود را فراهم می‌کند. از مردارهای تازه نیز تغذیه می‌کند و اندازه‌اش 65 تا 80 سانتی‌متر است.
در رویدادی دیگر؛ متخلفینی که اقدام به شکار یک راس خوک وحشی کرده بودند و  تاکسیدرمی دو راس قوچ وحشی را نگهداری می‌کردند و عکس‌های آنها را در اینستاگرام منتشر کرده بودند،  دستگیر شدند.
محمود علیرضایی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سیرجان در این خصوص گفت: در پی پیگیری قضایی تصاویر منتشر شده درشبکه اجتماعی اینستاگرام، پلیس اطلاعات و امنیت عمومی شهرستان سیرجان در اجرای این حکم از مخفیگاه متخلفین بازرسی به عمل آورد که طی آن آثار یک راس خوک وحشی و تاکسیدرمی دو راس قوچ وحشی کشف و ضبط گردید و متهمین دستگیر شدند.
این افراد متخلف می‌بایست جهت ضرر و زیان وارده به محیط زیست از بابت نگهداری تاکسیدرمی دو راس کل وحشی  و شکار یک راس گراز جمعا مبلغ  دویست وهشت میلیون ریال را به حساب دولت واریز کنند.