جمعه, 25 آبان 1397

هفته‌نامه شماره 536:  21 آبان 1397

با ساخت جاده میانبر، جاده اصلی فرودگاه ساخته نمی‌شود
به لطف فرودگاه، جاده ‌راه‌آهن ساخته می‌شود
- زهرا خواجویی‌نژاد
22 سال از ساخت فرودگاه در سیرجان می‌گذرد. از همان روزهای اول تابلوی بزرگی در جاده سیرجان-شهربابک نصب شد که  راه فرودگاه را نشان می‌داد. در تمام نقشه‌ها آن مسیر به عنوان جاده اصلی فرودگاه شناخته می‌شود، اما مسافت طولانی این مسیر باعث شد تا مردم از مسیر میانبری که از مسیر راه‌آهن می‌گذرد استفاده کنند و همین عادت سبب شد مردم آن مسیر را به عنوان جاده فرودگاه بشناسند. این جاده باریک و تاریک باعث اعتراض مردم و مسافران بود و هیچ نهادی زیر بار اصلاح آن نمی‌رفت. حدود یک سال پیش به دستور فرماندار عملیات بهسازی این مسیر آغاز شد و ظاهرا قرار است جایگزین جاده‌ی اصلی بشود. اینکه چرا جاده اصلی فرودگاه ساخته نمی‌شود دلایل گوناگونی دارد؛ فرماندار سیرجان مسافت طولانی و هزینه‌بر بودن ساخت این جاده را دلیل می‌داند. از طرف دیگر در مسیر جاده اصلی زمینی به منظور احداث کارگاه تولید بتن به فردی واگذار شده است و مانع دیگری بر سر راه اصلی فرودگاه سیرجان پدید آورده است. از طرفی برخی معتقدند ساخت جاده میانبر در آینده مشکلات زیادی را برای سیرجان به وجود می‌آورد.
- کارگاه بزرگ و راکد در مسیر جاده
برای مشاهده جزییات بیشتر راهی جاده اصلی فرودگاه می‌شویم. این جاده به دلیل قرار گرفتن محمودآباد در آن حوالی به جاده محمودآباد معروف است. در کنار جاده آسفالت، در مجاورت منطقه ویژه  یک جاده تسطیح شده وجود دارد، جاده را که جلو می‌رویم بعد از عبور از زیرگذر ریل راه‌آهن، در سمت راست جاده یک کارگاه وجود دارد، جلوی در کارگاه یک تابلو وجود دارد که مربوط به منابع‌طبیعی است، یک زنجیر مقابل در است و کمی جلوتر کانکس نگهبانی وجود دارد اما کسی در کانکس نیست، کارگاه زمینی بسیار بزرگ است که یک استخر پلیمری وسط آن قرار گرفته است، یک نوار تولید بلوک و یک مخزن هم در آنجا وجود دارد و در انتهای کارگاه دو اتاق و سرویس بهداشتی قرار دارد. در اتاق‌ها قفل است و مشخص می‌شود مدت زمان زیادی این کارگاه غیرفعال است. یک طرف کارگاه که به جاده می‌خورد با بلوک حصارکشی شده است اما طرف دیگر آن بدون حصار است. زمین کارگاه آنقدر بزرگ است که طی کردن همه آن دشوار است. برایم سوال است چگونه زمینی با این ابعاد در مسیر جاده به فردی واگذار شده است؟ رییس اداره منابع طبیعی ابتدا ابراز بی‌اطلاعی می‌کند و سپس فرصت می‌خواهد موضوع را بررسی کند، مهران میرشاهی بعد از بررسی می‌گوید واگذاری این زمین از سوی ما نبوده است فقط چاه آبی آن حوالی وجود دارد که مجوز آن را منابع طبیعی داده است و تابلویی که دم در آن کارگاه نصب است مربوط به آن چاه است. اطلاعات بیشتر را باید از اداره راه و شهرسازی بگیرید.
محمد جواد زینلی رییس اداره راه‌و‌شهرسازی هم ابراز بی‌اطلاعی می‌کند و اجازه بررسی می‌خواهد او پس از بررسی می‌گوید بچه‌ها گفتند پرونده مشکل داشته و آن را به کرمان فرستاده‌اند و چون پرونده در اداره نیست اطلاعاتی ندارند. اما حافظی وکیل اداره راه‌و‌شهرسازی در مورد پرونده کارگاه بلوک‌زنی، می‌گوید: «اداره راه‌و‌شهرسازی در سال 93 طی قراردادی یک ساله این زمین را به شرکت عمران پارس به مدیرعاملی فرخ عبدالکریم بهمنیار جهت تولید قطعات بتنی اجاره داده است، بعد از آن قرارداد منقضی شده است و طرح هم اجرا نشده است.» او ادامه داد: «15 هکتار از این زمین به صورت واگذاری بوده و مابقی آن تصرف به حساب می‌آید که آن قسمت واگذاری فسخ خواهد شد و برای آن قسمت تصرف هم طرح دعوا خواهد شد». وی افزود: پرونده برای بررسی بیشتر به کرمان ارسال شده است کارشناس‌شان آمده‌اند و وضعیت را دیده‌اند، که طرح اجرا نشده و باید اظهارنامه‌ای برای فسخ قرارداد بنویسند و به فرد ابلاغ کنیم و زمین را پس بگیریم».
- آیا میدان فعلی راه‌آهن تحمل ترافیک را دارد
حمید شهسواری مدیر منطقه ویژه اقتصادی سیرجان، می‌گوید: «در بدو تاسیس منطقه ویژه قرار شد جهت احداث اتوبان فرودگاه و مسیر دسترسی منطقه حد فاصل جاده سیرجان-شهربابک و راه‌‎آهن، منطقه ویژه از حد تعیین شده شمالی حدود پنجاه متر عقب‌نشینی کند. با توجه به این که هم راه‌آهن و هم فرودگاه از زیر‌مجموعه‌های وزارت راه بودند با تدبیر و توصیه مهندس نوربخش معاون عمرانی وقت استاندار تصمیم گرفته شد منطقه نسبت به تسطیح و زیرسازی از جاده تا ریل راه‌آهن را اجرا نماید که هم‌اکنون قابل مشاهده است.» او ادامه داد: «اکنون حریم و محدوده شهر سیرجان گسترده شده و زمین‌های زیادی در جنوب محمودآباد تغییر کاربری پیدا کرده، فرودگاه فعال‌تر شده و شهرک صنعتی شماره 2 در حال تکمیل شدن است، کشتارگاه مرغ و چند کارگاه دیگر در ضلع شرقی راه‌آهن مشغول فعالیت هستند. متاسفانه بعد از گذشت چند سال شاهد واگذاری زمین منابع طبیعی دقیقا در معبر، رو‌به‌روی مسیر اتوبان فرودگاه در شرق ریل راه‌آهن هستیم. این موضوع به اطلاع و رویت تمامی مسئولان  وقت و فعلی شهرستان رسانده شد. حال سئوال این است: 1- اگر فرودگاه سیرجان روزی دو یا سه پرواز داشته باشد، که با ساعت ورود و خروج قطارهای مسافربری هماهنگ باشد، از طرفی تردد پرسنل کارگاه‌های مستقر در شهرک صنعتی شماره 2(حداقل یک هزار و پانصد نفر) و مراجعان آن مجموعه، تردد خودروهای شهرک صنعتی، آیا میدان فعلی جلوی ایستگاه راه‌آهن امکان ترافیک آتی را دارد؟ آیا بلوار امام‌رضا(ع) پس از احداث کمربندی جدید کامیون‌ممنوع نمی‌شود؟ مگر محدوده راه‌آهن اختصاصی نیست؟ شهسواری در ادامه می‌گوید: با توجه به گسترش شهر و احداث کمربندی‌های شرقی و غربی سیرجان در آینده نزدیک آیا مسئولان نباید به فکر مسیری کامیون‌رو از کمربندی در حال احداث شرق سیرجان به سمت شهرک صنعتی شماره 2، منطقه ویژه، راه‌آهن جهت حمل‌ونقل بارهای ترکیبی باشند؟
- ساخت جاده اصلی فرودگاه هزینه‌بر بود
فرماندار سیرجان در مورد وجود کارگاه بتن و بلوک در جاده فرودگاه گفت: ما این موضوع را به اداره منابع طبیعی‌ اطلاع و گفته‌ایم خلع‌ید شرکت را انجام دهند. چون زمین به صورت غیرقانونی واگذار شده است. متاسفانه این زمین حدود 10 سال پیش واگذار شده است و باید حتما خلع‌ید شود. در همین ارتباط نامه‌ای نوشتیم که این کار را هرچه سریع‌تر انجام شود». منصورمکی‌آبادی ادامه داد:« این کارگاه یک زمین بسیار بزرگ و قیمتی است و به صورت غیرقانونی داده شده است که طرح‌شان را هم اجرا نکرده‌اند.» مکی‌آبادی گفت: «ولی علت اینکه ما  جاده اصلی را عملی نکردیم این موضوع نبود، علت این بود که اجرای آن جاده خیلی هزینه می‌برد، از طرفی به دلیل وجود راه‌آهن نیاز به زیرگذر و روگذر داشت. ضمن اینکه اگر آن جاده را هم می‌ساختیم، مردم باز از همین جاده تردد می‌کردند چون این مسیر داخل شهر است و کوتاه‌تر، ما گفتیم فعلا در گام اول این جاده انجام شود».
مکی‌آبادی با بیان اینکه جاده میانبر با هزینه‌ای زیر یک میلیارد ساخته شده است، گفت: «ما برای ساخت این جاده  از امکانات خودمان استفاده کردیم، مثلا برای زیرسازی از ماشین‌آلات دهیاری‌های و شرکت‌های خصوصی‌ها استفاده کردیم». فرماندار ادامه داد:«جاده فرودگاه‌ها به طول 18 کیلومتر از سال‌های سال مانده بود، علت‌اش هم این بود که درواقع یک جاده اختصاصی بود. زمانی که به اداره راه تکلیف می‌کردیم می‌گفت این جاده اختصاصی است و مختص فرودگاه است، به فرودگاه‌ها اعلام می‌کردیم آن‌ها می‌گفتند ما ردیف و پولی تحت عنوان جاده‌سازی نداریم. شهرداری هم زیر بار نمی‌رفت، در نهایت با استفاده از پتانسیل‌های موجود توانستیم کار را آغاز کنیم. انشالله پیش‌بینی‌مان این است تا پایان امسال بتوانیم این جاده را به مرحله بهره‌برداری برسانیم». فرماندار در جواب این سوال فکر نمی‌کنید با دو باند شده جاده حجم ترافیک بالا می‌رود و با توجه به اینکه میدان راه‌آهن مشکل هندسی دارد در آینده شاهد تصادفات خواهیم بود، گفت: اصلاح هندسی آنجا را بر عهده خود راه‌آهن گذاشتیم که گفتند رمپی می‌زنند و مشکل حل می‌شود.
او در جواب این سوال که می‌گویند فرمانداری از بودجه جاهای دیگر در این قسمت استفاده کرده است، گفت: «قرار بود 200-300 میلیون در اختیار شهرداری بگذاریم که این بودجه را صرف روشنایی مسیر کردیم چون روشنایی اینجا اولویت‌اش بیشتر از شهرداری است. از طرفی شهرداری این بودجه را گم می‌کرد و من راسا گفتم شما بروید این پول را صرف روشنایی مسیر کنید، شاید اینجور بوده باشد، البته این پول جز اعتبارات شهرداری هم نبوده است. حالا امکان دارد فردا آدم 4 جا هم برود جواب دهد که چرا این پول را فلان جا هزینه نکردی و رفتی اینجا هزینه کردی، اما ارزش دارد».
حال با توجه به افزایش پروازها در آینده و فعال شدن شهرک صنعتی و راه‌اندازی کمربندی سیرجان و افزایش ترددها باید دید مسئولان برای میدان راه‌آهن چه تدبیری خواهند کرد. آیا مشکل جاده فرودگاه با افتتاح مسیر آن حل خواهد شد یا مشکلات آن ادامه خواهد داشت.