چهارشنبه, 23 آبان 1397

هفته‌نامه شماره 536:  21 آبان 1397

دستگیری 62 متهم تحت تعقیب

- گروه خبر
62 متهم تحت تعقیب توسط ماموران پلیس سیرجان شناسایی و دستگیر شدند. فرمانده انتظامی شهرستان سیرجان روز یک‌شنبه به پاسارگاد گفت: تعداد بالای متهمان فراری در شهرستان سیرجان باعث شد که طرح شناسایی متهمان تحت تعقیب را در دستور کار قرار دهیم. به گفته‌ی سرهنگ محمد‌رضا ایران‌نژاد همه‌ی مجموعه‌ی انتظامی مامور شد تا در این عملیات مهم و سخت کمک کنند. شناسایی متهمان حدود یک ماه به طول انجامید. متهمان به دلایل توزیع و قاچاق مواد مخدر، مهریه، سرقت، تهیه و توزیع مشروبات الکلی، نزاع، مزاحمت و... تحت تعقیب بودند. رییس پلیس سیرجان افزود: بعد از شناسایی این متهمان کار دستگیری آنان از روز چهارشنبه آغاز شد. به گفته‌ی سرهنگ ایران‌نژاد در عرض سه روز 62 متهم تحت تعقیب دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

شایعه‌سازان زلزله هجدک کرمان دستگیر شدند

- گروه خبر
علیرضارزم‌حسینی استاندار کرمان با بیان اینکه متاسفانه شایعه‌پراکنی در روز اول زلزله و در لحظه‌های اول باعث ایجاد تنش روانی در کرمان شد و مردم را بهشدت نگران کرد افزود: اطلاعات کذب در فضای مجازی توسط افرادی منتشر شد که امنیت روانی جامعه را مختل کرد.وی با اشاره به اینکه عاملان ایجاد تنش روانی در فضای مجازی و انتشار اخبار کذب از زلزله دستگیر شدند گفت: این افراد اقرار کردند که برای «آمد نیوز» فعالیت و گزارش می‌فرستادند. علیرضا رزم‌حسینی با اشاره به اینکه خوشبختانه با توجه به شدت زلزله روز جمعه، هیچ تلفات جانی نداشته‌ایم گفت: مانند همین زلزله در سال ۸۳ و با همین ریشتر بوقوع پیوست و ۶۵۴ کشته داشت اما زلزله روز جمعه کرمان هیچ جان باخته‌ای نداشته است. استاندار کرمان با بیان اینکه بازسازی خانه‌های مسکونی مصوبه دولت وقت به‌خوبی انجام شد افزود: در حوزه سیل هم طرحی را ارائه کردیم تا مسیل‌های سیل در استان کرمان، پاکسازی شود و برای اجرای آن نیازمند ۱۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم.

زلزله ربطی به خشکسالی نداشت

- گروه خبر
مدیرگروه زلزله شناسی مهندسی پژوهشگاه زلزله‌شناسی ایران فرضیه وقوع زلزله در ایران به دلیل خشکسالی را رد کرد. مهدی زارع گفت: بعد از زمین لرزه ۷.۳ ریشتری در سرپل ذهاب کرمانشاه، شاهد طرح فرضیه‌های مختلفی در رابطه با این زمین لرزه بوده‌ایم. وی افزود: بسیاری از این فرضیه‌ها پایه و اساس علمی نداشته و تنها حاشیه‌هایی است که از سوی شهروندان مطرح می‌شود. مدیرگروه زلزله‌شناسی مهندسی پژوهشگاه زلزله شناسی ایران با تاکید بر اینکه خشکسالی‌های اخیر نقشی در زمین‌لرزه کرمانشاه نداشته است اظهارکرد: نظریه‌هایی وجود دارد که خشکسالی بزرگ در جایی که گسل وجود داشته باشد می‌تواند سبب زمین‌لرزه شود، اما این موضوع در رابطه با زلزله سرپل‌ذهاب صادق نیست. زارع ادامه داد: عمق زمین‌لرزه‌ای که در محدوده سرپل‌ذهاب رخ داد و باعث تخریب قابل توجه خانه‌ها شد نسبتا زیاد بود و به همین خاطر نمی‌توان ادعا کرد که زمین‌لرزه کرمانشاه ارتباطی با خشکسالی‌های اخیر داشته باشد. وی با بیان اینکه تاثیر خشکسالی بر ایجاد زلزله نظریه پذیرفته شده‌ای است خاطرنشان کرد: در پذیرش عام، خشکسالی‌ها می‌توانند سبب زمین‌لرزه شوند، اما باید وضعیت سفره‌های آب در منطقه‌ای که زلزله در آن رخ داده بررسی شود. مدیرگروه زلزله شناسی مهندسی پژوهشگاه زلزله شناسی ایران در خصوص زمین لرزه اخیر در هجدک کرمان تصریح کرد: بزرگی زمین لرزه اولیه در هجدک کرمان ۶.۱ ریشتر بوده و پس لرزه‌هایی که پس از آن با قدرت بیش از ۵ ریشتر به ثبت رسیده به دلیل شدت اولیه زمین‌لرزه غیرطبیعی نیست.