چهارشنبه, 26 دی 1397

هفته‌نامه شماره 545:  24 دی 1397

  گفت‌وگو با جلال گل‌محمدی در مورد اعتراضات اخیر: 

حاکمیت راه بیان مطالبات را نشان دهد

- بعد از انتخابات رياست‌جمهوري در سيرجان فعاليت‌هاي اصلاح‌طلبي به دلايلي کمرنگ شدند

- گروه خبر: اعتراضات برخی از مردم در چند روز اخیر فضای سیاسی ایران را ملتهب کرده است. برخی شبکه‌های اجتماعی فیلتر شدند. عده‌ای دستگیر و تعدادی هم در درگیری‌ها کشته شده‌اند. مسئولان کشور و برخی از چهره‌ها و گروه‌های سیاسی در این رابطه بیانیه‌هایی داده‌اند. اعتراضات خیابانی  درسیرجان شکل نگرفت و گروه‌های سیاسی نیز واکنش چندانی نداشتند. اطلاح‌طلبان و طرف‌داران دولت نیز در سیرجان سکوت کردند و نه از مطالبات گفتند و نه در مورد اعتراضات اظهارنظر کردند. این مسایل را با جلال‌ گل‌محمدی رییس ستاد حسن روحانی و یکی از چهره‌های اطلاح‌طلب سیرجان به گفت‌و‌گو نشستیم. 

- در چند روز اخیر سلسله اعتراضاتی در کشور اتفاق افتاد و مردم مطالباتی داشتند. آیا این مطالبات بر‌حق بود؟

قطعا مطالبات مردم بر‌حق بود. جای هیچ شکی نیست و این اعتراض‌ها که وجود داشت قطعا به حق بود و مردم حق داشتند. خود قانون اساسی نیز به این موضوع پرداخته است که اعتراض حق مردم است.  

- شما به عنوان رییس ستاد روحانی چقدر پیگیر مطالبات مردم بودید؟ 

معمولا ستادهای انتخاباتی بعد از اتمام انتخابات عملا  نقشی ندارند. و از طریق فرمانداری و استانداری باید مطالبات به دولت منتقل شود ولی در کنار این یک‌سری ارتباطات وجود دارد. خود آقای روحانی نظرشان این است که علاوه بر فرماندارها و استاندارها ارتباط با کسانی که در انتخابات‌ها یاری‌اش کردند قطع نشود. ما هم از این طریق یک‌سری ارتباط‌هایی داریم ولی در اصل همان استاندارها و فرماندارها باید منعکس کنند. 

- اکثر مطالبات مردم اقتصای است، با توجه به این که وضعیت اقتصادی مردم مناسب نیست. این مطالبات مردم چگونه باید پیگیری شود. 

مطالباتی که مردم دارند از اقتصادی شروع می‌شود ولی تنها اقتصادی نیست. یک‌سری محدودیت‌های اجتماعی به این اضافه می‌شود و یک پکیج نارضایتی را به وجود می‌آورد. موضوع اقتصادی مهم‌ترین است ولی در کنار مشکلات اقتصادی محدودیت‌های اجتماعی و سیاسی وجود دارد و این‌ها روی هم جمع شده است. 

- نظر شما در مورد حضور مردم در خیابان‌ها چیست؟ 

من در همان یکی، دو روز اولیه در اینستاگرامم مطلبی را نوشتم ونظرم را گذاشتم. ما با هر‌گونه خشونت چه از طرف حاکمیت و چه از طرف مقابل، مخالف هستیم. ولی مطالباتی داریم که سر جای خودش محفوظ است. هنوز هم بر همان موضع هستیم..

- شما می‌گویید ما باید مطالبه‌گر باشیم ولی به نظر شما مردم چگونه مطالبات‌شان را بیان کنند؟

دقیقا سئوال من هم از حاکمیت همین است. خود شخص من هم نمی‌دانم دقیقا چه شکلی مطالباتم را عنوان کنم که به خشونت تعبیرنشود. سئوال جلال گل‌محمدی از دولت و حاکمیت همین است که من مطالباتم را به چه شیوه بیان کنم. این را نباید من بگویم. این را باید حاکمیت پاسخ دهد که شما با این روش مطالبات‌تان را بیان کنید. 

ما یک‌سری نگرانی‌ها نسبت به تجمعات داریم که این تجمعات به خشونت کشیده شود. در کل برای کشور هم نگران هستیم که هر‌جا این تجمعات به خشونت کشیده شود، قطعا قضیه باخت - باخت خواهد بود. یعنی هم حاکمیت بازنده می‌شود و هم تجمع‌کنندگان و این راه را به جایی نمی‌رساند و ختم به خیر نمی‌شود. 

- مطالبات می‌تواند طی یک‌سری اطلاعیه‌ها عنوان شود اما همین کار را هم سیرجان نکرد.

بله قبول داریم. درسیرجان باید دوستان جواب بدهند چرا این اتفاق نیفتاد.

- خود شما هم یکی از این دوستان هستید.

درست است. من هم یکی از نیروهایی بودم که می‌بایست این کار را بکنم و نکردم. ولی من نظرات خودم را در صفحه اینستاگرام هر روز می‌گذارم. 

- ولی شما نماینده ستاد روحانی و یک‌سری از اصلاح‌طلبان سیرجان هستید. از این بابت کاری نکردید.

بلی چون نگران بودم. 

- فکر نمی‌کنید باید جلسه‌ای با اصلاح‌طلبان می‌گذاشتید و برای پاسخ دادن منطقی به مطالبات مردم هم‌اندیشی صورت می‌گرفت؟ 

قطعا هم‌اندیشی صورت گرفته است. این دلیل نیست که اگر رسما جایی اعلام نمی‌شود ما هیچ هم‌اندیشی نداشته‌ایم. ما هم‌اندیشی داشته‌ایم. غالب دوستان هم فکر، نظرشان با نظر من یکی است. 

- به نظر شما نمی‌بایست مطالبه‌گری را افزایش داد و از منفعل بودن درآمد؟ به غیر از اینستاگرام و تلگرام راه‌های دیگری هم داریم. ما نشریات اصلاح‌طلب داریم. شما می‌توانید به عنوان اصلاح‌طلبان سیرجان نامه سرگشاده بدهیدولی هیچ کدام از این کارها را انجام ندادید. 

بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری در سیرجان فعالیت‌های اصلاح‌طلبی به دلایلی کمرنگ شده که جای ریشه‌یابی این مسایل این‌جا نیست؛ درون‌گروهی است و ما در حال پیگیری هستیم. ما به دلایلی فعالیت‌مان را کمرنگ کردیم و این نیست که منفعل هستیم و حضور نداریم. 

- ولی در جریان پاسخ‌دادن به مطالبات مردم منفعل بودید؟

عرض می‌کنم ما یک‌سری هماهنگی‌ها با دوستان داشتیم. درست است که ظاهری نبوده و روی آنتن نیامده است ولی با دوستانی که که چندین سال است با هم کار می‌کنیم، جلساتی داشته‌ایم. 

- نتیجه همان جلسات چه بوده است؟

اکثر شهرهایی که تجمع داشتند به خشونت کشیده شده و بعضی جاها هم تعدادی کشته شدند فعلا صلاح دانستیم که بگذاریم مطالبات سر جای خود محفوظ بماند ولی اعتراض خیابانی نداشته باشیم.  قرار است جلساتی را بگذاریم که ببینیم از چه راهی باید مطالبات را پیگیری کنیم. در حال رای‌زنی هستیم. ضمن این که با اصلاح‌طلبان کشور ارتباط داریم و هماهنگ هستیم و آن‌ها هم هنوز به نتیجه نرسیده‌اند. تنها راهی که پیشنهاد داده‌اند این است که برای تجمع قانونی درخواست به وزارت کشور داده‌اند. تا ببینیم وزارت کشور مجوز می‌دهد. ما هم علنی مطالبات‌مان را عنوان می‌کنیم. 

-  اصلاح‌طلبان سیرجان وارد فعالیت‌های اقتصادی شده‌اند و در مجموعه‌هایی مثل گل‌گهر مشغول به کار هستند. به نظر شما این موضوع باعث انفعال آن‌ها نیست؟

من نسبت به شخص خودم می‌توانم نظر بدهم که در مورد من این موضوع صحت ندارد. حالا نسبت به بقیه هم باید خودشان جوابگو باشند. 

- اما می‌توانید بگویید که بین اصلاح‌طلبان این موضوع صحت دارد یا نه؟

همه را نمی‌پذیرم ولی تعدادی را می‌پذیرم.