چهارشنبه, 26 دی 1397

هفته‌نامه شماره 545:  24 دی 1397

دستگیری مزاحم تلگرامی

- گروه حوادث

جوان 21 ساله‌ای که برای یک زن متاهل در تلگرام ایجاد مزاحمت کرده بود، شناسایی و دستگیر شد. 

فرمانده انتظامی شهرستان سیرجان در رابطه با جزییات این خبر گفت: چند روز پیش مردی با مراجعه به پلیس فتا اعلام کرد که یک نفر برای همسرش ایجاد مزاحمت می‌کند. به گفته‌ی سرهنگ ایران‌‌نژاد همسر این فرد از طریق شبکه‌ی اجتماعی تلگرام عضو یک گروه تبلیغاتی بود، یک نفر از اعضای گروه با استفاده از آی‌دی همسر وی برای او ایجاد مزاحمت می‌کرده است. سرهنگ ایران‌نژاد ادامه داد: پس از اعلام این شکایت ماموران شناسایی این مزاحم را آغاز کردند و پس از چند روز تحقیقات و انجام کارهای فنی توانستند وی را شناسایی و دستگیر کنند. وی پس از انتقال به پلیس فتا اعتراف کرد که از طریق همان گروه تبلیغاتی آی‌دی این زن را پیدا کرده و برای دوستی به او پیشنهاد‌های گوناگونی داده است. سرهنگ ایران‌نژاد گفت: این فرد در پلیس فتا اعلام پشیمانی کرده است. در همین رابطه سروان مرتضی صفی‌پور رییس پلیس فتای شهرستان سیرجان گفت: از خانم‌هایی که در گروه‌های تبلیغاتی که اعضای زیادی دارند عضو هستند می‌خواهیم در صورت امکان از عکس خود استفاده نکنند. وی ادامه داد: حضور خانم‌ها در گروه‌هایی با اعضای زیاد باعث ایجاد مزاحمت می‌شود که ما از خانم‌ها می‌خواهیم از جواب دادن به مزاحم‌ها جدا خودداری کنند زیرا پاسخ دادن به افراد ناشناس برای‌شان دردسرهای فراوانی درست می‌کنند. سروان صفی‌پور افزود: از افراد می‌خواهیم در صورت مشاهده مزاحمت‌ها موضوع را با پلیس فتا در میان بگذارند. به گفته‌‌ی سروان صفی‌پور امکان شناسایی مزاحم‌هایی که  ‌ درگروه‌های مجازی فعالیت می‌کنند، وجود دارد و این افراد قابل شناسایی و دستگیری هستند. 

کشف 50 دستگاه وافور از منزل مسکونی

- گروه حوادث

ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر از یک منزل مسکونی که محل مصرف مواد شده بود، 50 دستگاه وافور و مقداری تریاک کشف کردند. سرهنگ محمد‌رضا ایران‌نژاد فرمانده انتظامی شهرستان سیرجان در توضیح این خبر گفت: ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر از طریق تماس‌های مردمی متوجه یک منزل مسکونی شدند که معتادان در آن مواد مخدر مصرف می‌کردند. به گفته‌ی سرهنگ محمد‌رضا ایران‌نژاد ماموران این منزل را زیر نظر گرفتند و پس از گرفتن مجوز قضایی وارد آن‌جا شدند. پس از بازرسی از این منزل 50 دستگاه وافور و مقداری تریاک کشف شد. 

امحا 20 تن سم بعد از 40 سال

- گروه حوادث

شرایط امحاي 20 تن سموم کلره که از 4 دهه پیش در انبارهای جهاد کشاورزی استان کرمان انبار شده بود، فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان علت انبار شدن این مقدار سموم کلره در کرمان را نبود تکنولوژی امحاي سموم کلره در کشور اعلام کرد.

وی افزود: با پیگیری‌هاي مسئولان استان و سازمان جهاد کشاورزی، اعتبار امحای این سموم به میزان 200 میلیون  تومان تامین شده است. طاهری با اشاره به این که از چند ماه پیش تکنولوژی امحای این سموم در اصفهان ایجاد شد ، افزود: با مکاتباتی که با کشور فرانسه انجام شد برای امحاي هر لیتر از این سموم 60 هزار تومان هزینه صرف می‌شد اما در اصفهان 10 هزار تومان هزینه صرف می‌شود. مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان از دریافت مجوزهای لازم نیز برای امحا از سوی سازمان حفظ نباتات کشور و محیط‌زیست و همچنین مراجع استانی خبر داد و گفت: بارگیری سموم یاد شده از کرمان برای امحا در حال انجام است.  این سموم سال‌ها در انباری در شهر باغین دپو  و باعث نارضایتی ساکنان مجاور انبار شده بود.  از سموم کلره پيشتر به عنوان یک حشره کش برای دفع آفات مزارع استفاده می‌شد که به علت ایجاد مشکلات زیست محیطی و سرطان‌زا بودن، حدود 30 سال پیش با تصمیم سازمان خواربار جهانی مصرف آن‌ها ممنوع و منسوخ شد  اما به علت اینکه انتقال این سموم به فرانسه بسیار هزینه‌بر بود تا کنون مانده بود تا اینکه خوشبختانه با تامین اعتبار لازم در اصفهان به زودی امحا می‌شوند.