چهارشنبه, 26 دی 1397

هفته‌نامه شماره 545:  24 دی 1397

پدرم دوست داشت اعضایش اهدا شود

با مرگ محمد موسی‌پور و اهدای دوکلیه و کبد وی سه بیمار جان گرفتند

- گروه حوادث

با اهدای عضو محمد موسی‌پور که سه هفته قبل سکته مغزی کرده بود، سه نفر جان گرفتند ولی با این حال هنوز صد نفر در استان کرمان در لیست انتظار دریافت کلیه قرار دارند. 

- جراحی به دلیل لخته خون

میثم موسی‌پور فرزند محمد موسی‌پور به پاسارگاد گفت: حدود سه هفته قبل پدرم که 56 سال داشت، سکته مغزی کرد و در بیمارستان غرضی جراحی روی ایشان صورت گرفت. وی ادامه داد: خون توی سر ایشان لخته شده بود و مجبور به جراحی بودیم. پس از جراحی ایشان در بیمارستان بستری شد. 10-12 روزی در کما بودند که به ما اعلام کردند مرگ مغزی شده است و می‌توانیم کلیه‌ها و کبد ایشان را اهدا کنیم. تمامی خانواده به این کار راضی بودیم و رضایت دادیم که عمل پیوند اعضا صورت بگیرد.

پیوند به سه بیمار نیازمند

 به همین دلیل نیز پنج‌شنبه‌شب هفته گذشته جراحی در کرمان صورت گرفت و کلیه‌ها و کبد ایشان به سه بیمار نیازمند اهدا شد. وی در مورد این موضوع که دلیل رضایت شما برای این کار چه بود، گفت: اولا پدرم خیلی دوست داشت این کار انجام شود. همیشه بر این موضوع تاکید داشتند و ما هم این کار را عملی کردیم. 

- با مرگ پدرمان سه نفر جان گرفتند

دلیل دیگر این‌که، این کار ثواب زیادی دارد. با مرگ پدر ما سه نفر جان گرفتند. این حس وجود دارد که پدر ما زنده است و به حیاتش ادامه می‌دهد. وی ادامه داد: امیدواریم این اتفاق برای کسی رخ ندهد ولی اگر فردی دچار مرگ مغزی شد، بهتر است خانواده وی با اهدای عضو موافقت کنند زیرا به زودی این فرد می‌میرد و دیگر برای اهدای عضو دیر شده است. 

- خانواده موسی‌پور بهترین تصمیم را گرفتند

در همین رابطه مجید گیلانی  هماهنگ‌کننده پیوند اعضا در دانشگاه علوم پزشکی کرمان به پاسارگاد گفت: همکاران ما در بیمارستان دکتر غرضی سیرجان موضوع را به ما اطلاع دادند و تلاش خود را برای اهدای عضو آغاز کردند. گیلانی ادامه داد: خانواده مرحوم موسی‌پور همکاری بسیار خوبی داشتند و در این شرایط بهترین تصمیم را گرفتند. 

- کبد در شیراز پیوند خورد

وی ادامه داد: محمد موسی‌پور سکته مغزی کرده بود و دچار مرگ مغزی شده بود. ایشان در بیمارستان شهید باهنر کرمان جراحی شد و دو کلیه و کبد ایشان به بیماران نیازمند اهدا شد. به گفته‌ی گیلانی کلیه‌های ایشان به یک زن 50 ساله و مرد 61 ساله که در نوبت دریافت کلیه بودند در بیمارستان افضلی‌پور کرمان پیوند خورد و کبد مرحوم موسی‌پور نیز برای پیوند به شیراز منتقل شد و یک نفر بیمار نیازمند کبد نیز در آن‌جا جان گرفت.

- افراد به کمای عمیق بروند پیوند عضو صورت می‌گیرد 

 وی گفت: افراد به دلایل گوناگون از جمله تصادف، سکته مغزی، خونریزی مغزی و... ممکن است به کما بروند. اگر فرد به کمای عمیق برود و ضریب هوشی وی روی 3 باشد پیوند اعضا صورت می‌گیرد. به گفته‌ی گیلانی ضریب هوشی 3 پایین‌ترین ضریب هوشی یک فرد است که به آن مرگ مغزی می‌گوییم. 

- تشخیص مرگ مغزی

پس از این که فرد دچار مرگ مغزی شد ما دو نوار مغزی به فاصله‌ی شش ساعت از وی می‌گیریم. سپس یک پزشک داخلی مغز و اعصاب وی را معاینه می‌کند. پس از آن نیز یک جراح مغز و اعصاب سپس پزشک متخص بیهوشی و بعد از آن نیز یک پزشک متخصص داخلی این فرد را معاینه می‌کنند. در آخر هم نماینده پزشک قانونی بیمار مرگ مغزی را معاینه می‌کند. اگر این پنج پزشک تایید کنند که فرد دچار مرگ مغزی شده و برگشت‌پذیر نیست، جراحی برای پیوند اعضا انجام می‌شود. 

- فرصت کم است

وی ادامه داد: بیمارانی که دچار مرگ مغزی می‌شوند برای اهدا عضو فرصت زیادی ندارند و اگر اعضا به موقع پیوند نخورند امکان پیوند وجود ندارد. او گفت: بیماری که دچار مرگ مغزی شده کم‌تر از یک هفته برای اهدا مهلت دارد. 

- کمای معمولی چیست؟

وی در پاسخ که عده‌ای چند سال در کما به سر می‌برند و بعضی هم ممکن است به زندگی برگردند، آیا این‌ها شامل مرگ مغزی و پیوند اعضا می‌شوند؟ گفت: نه این افراد به کمای معمولی می‌روند. آن‌ها خودشان با کمک دستگاه تنفس می‌کنند ولی کسی که دچار کمای عمیق و مرگ مغزی شده حتما به وسیله دستگاه تنفس می‌کند و اجازه پیوند اعضا به این گروه داده می‌شود.

 - 100 نفر در لیست انتظار کلیه

 وی در مورد تعداد افرادی که در لیست انتظار برای پیوند اعضا هستند، گفت: سه سال پیش 250 نفر در استان کرمان در لیست انتظار پیوند کلیه بودند. گیلانی افزود: اما با کمک مردم و اهدای عضو از سه سال پیش تاکنون بیش از 250 عمل پیوند کلیه در استان صورت گرفت و هم‌اکنون کم‌تر از 100 نفر در لیست انتظار پیوند کلیه قرار دارند. 

- 50 نفر نیازمند کبد

وی ادامه داد: در لیست انتظار پیوند کبد نیز 50 نفر وجود داشت که با اهدای کبد هم‌اکنون این لیست به زیر 30 نفر کاهش پیدا کرده است. وی ادامه داد: امیدواریم هیچ‌کس دچار حادثه نشود ولی اگر فردی دچار مرگ مغزی شد حتما خانواده و نزدیکان ایشان با پیوند اعضا موافقت کنند. این کار باعث زنده ماندن چند نفر دیگر می‌شود و دعای خیر به همراه دارد. 

- سیرجان وضعیت خوبی در اهدا عضو دارد

وی ضمن تشکر از خانواده موسی پور که این کار خیر را انجام داده‌اند، گفت: همکاری برای اهدای عضو در سیرجان خوب است و من باید از همکاران‌مان در بیمارستان دکتر غرضی و امام‌رضا(ع) تشکر کنم.