جمعه, 03 اسفند 1397

هفته‌نامه شماره 549:  29بهمن1397

  گفت‌وگو با همکلاسی‌ و همکار احسان ابولی‌قاسم‌آبادی افسر دوم نفتکش سانچی: 

احسان به دریانوردی عشق می‌ورزید

- همسر احسان: يک ساعت قبل از اين حادثه احسان به من زنگ زد و گفت: دو روز بعد به کره‌جنوبي مي‌رسم و سه هفته ديگر خانه هستم.

- گروه خبر

نفتکش ایرانی پس از حدود هشت روز سوختن، به‌طور کامل در آب‌های چین غرق شد و تمامی 32 خدمه این نفتکش جان‌شان را از دست دادند.  

یکی از 32 سرنشین و خدمه نفتکش سانچی که 9 روز پیش در 158مایلی سواحل شرقی چین  با یک کشتی دیگر برخورد کرد و دچار حریق شد احسان ابولی قاسم‌آبادی اهل بم بود. 

- می‌توانست رشته‌های زیادی را انتخاب کند

دامون میر‌هاشمی یکی از دوستان صمیمی احسان به پاسارگاد گفت: او در بم به دنیا آمد و چند سال بعد برای زندگی به همراه خانواده به کرمان آمدند. وی گفت: من از دبیرستان با مرحوم ابولی هم‌کلاس بودم. وی درس‌خوان بود و رتبه‌ی کنکور وی 2500 شد. او می‌توانست بسیاری از رشته‌ها را در دانشگاه انتخاب کند ولی به علت علاقه‌ای که به کشتیرانی داشت، رشته‌ی مهندسی دریا گرایش دریانوردی دانشگاه چابهار را انتخاب کرد و بورسیه شرکت ملی نفتکش شد. وی گفت: وقتی برای ثبت‌نام به دانشگاه رفت من همراهش بودم. علاقه‌ی خیلی زیادی داشت و بسیار خوشحال بود. او خیلی با انرژی و با روحیه بود. به گفته‌ی میر‌هاشمی احسان سال 78 وارد دانشگاه شد و از دو سال بعد به عنوان کارآموزی کار روی نفت‌کش را آغاز کرد و هم‌اکنون افسر دوم کشتی بود. وی گفت: احسان حدود دو سال پیش ازدواج کرده بود ولی فرزندی نداشت و در تهران زندگی می‌کرد. همسر این مرحوم در کلیپی تصویری که از او منتشر شده، گفته: یک ساعت قبل از این حادثه احسان به من زنگ زد و گفت: دو روز بعد به کره جنوبی می‌رسم و سه هفته دیگر خانه هستم. 

- حرکت 20 روز قبل از حادثه

رضا ملک‌قاسمی کاپیتان شرکت نفت‌کش و دوست و هم‌کلاسی احسان ابولی به پاسارگاد گفت: آنها 20 روز پیش از حادثه از ایران حرکت کرده بودند. وی در پاسخ به این سئوال که چرا این افراد نتوانستند خودشان را نجات دهند، گفت: وسایل اطفای حریق و نجات در کشتی بوده است. چیزی که حدس می‌زنیم کشتی مثل ماشین نیست. وقتی تصادف می‌کند همچنان در حال حرکت است. باید جعبه سیاه هر دو کشتی بررسی شود و آن موقع مشخص شود که دقیقاچه اتفاقی رخ داده است. نفت فوق سبک که بار این کشتی بودقدرت اشتعال خیلی‌خیلی بالایی دارد. کشتی‌های نفت‌کش دو‌جداره هستند. بین جداره‌ها یک تانک خالی هست. برخورد باعث شده گاز از تانک‌ها بیرون بیاید  و ضربه‌ی دوم باعث انفجار شده است. در همه‌ی کشتی‌ها یک‌سری تجهیزات وجود دارد. شما می‌توانید یک دکمه را پنج ثانیه فشار دهید پیام خطر به تمام دنیا می‌رود. سرنشینان این کشتی فرصت این کار را هم پیدا نکردند. وی ادامه داد: یک میلیون بشکه بار این کشتی بوده است. 

- قدرت اشتعال بار سه برابر بنزین بود

قدرت اشتعال این ماده سه برابر بنزین است. حالا حساب کنید یک میلیون بشکه مشتعل شود. من فکر می‌کنم در ضربه‌ی اول همه کشته شدند. وی ادامه داد در همان روزهای اول یکی از افراد داخل کشتی با لباس نجات پیدا شد که مرده و صورتش سوخته بود. به نظر می‌رسد همین یک نفر دو دقیقه فرصت داشته که لباس را عوض کند و به دریا بپرد. ولی کس دیگری فرصت پیدا نکرده. من خودم روز اول می‌دانستم کسی از این کشتی زنده بیرون نمی‌آید. کاپیتان ملک‌قاسمی گفت: چیزی که من حدس می‌زنماین است که در لحظه اول همه کشته شدند. من اگر کشتی آتش بگیرد به آب می‌پرم و به موتور‌خانه نمی‌روم. وی در مورد احسان ابولی گفت: وی متولد آذر سال 59 بود. ما درمدرسه تیز‌هوشان کرمان همکلاس بودیم. در دبیرستان که بودیم من این شغل را دوست داشتم و ایشان هم به این شغل علاقه‌مند شد. احسان با کاپیتان افلاطونیان که اصالتا بمی بود، صحبت کرد علاقه‌مند شد و این رشته را انتخاب کرد. ایشان به زبان انگلیسی و روسی هم مسلط بود.