جمعه, 03 اسفند 1397

هفته‌نامه شماره 549:  29بهمن1397

نباید از وارد شدن آب به کفه نمک جلوگیری شود

- گروه خبر:  بارش باران نسبتا مناسبی که در سال گذشته رخ داد باعث شد تا مسئولان به فکر استفاده از آب‌های سطحی بیافتند. شنیده شده برخی مسئولان عنوان کردند که از آبی که به سمت کفه نمک می‌رود، جلوگیری کنیم و از آن آب استفاده کنیم. محمد مهدی ستوده رییس اداره هواشناسی سیرجان دراین رابطه گفت: در یک جلسه‌ای که ما بودیم این موضوع مطرح شد ولی مورد تایید قرار نگرفت. وی ادامه داد چندی پیش در جلسه‌ای در فرمانداری این موضوع مطرح شد که مورد تایید قرار نگرفت و اعلام کردند دست به کفه‌ی نمک نمی‌زنیم. به گفته ستوده اگر این حالت پیش بیاید و جلوی آب گرفته شود باعث بروز گرد و غبار شده و خطرناک است. 

- این دریاچه نباید خشک شود

محمود علیرضایی رییس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان سیرجان در مورد این موضوع که جلو آب باران که به سمت کفه می‌رود گرفته شود، گفت: ما در برنامه ششم توسعه این موضوع را گذاشتیم که آب باران حتما باید سمت کفه نمک برود. وی ادامه داد سازمان‌های مرتبط باید همکاری کنند که این دریاچه خشک نشود. ما پیگیر این هستیم که این دریاچه زنده بماند. نزولات خیلی کم شده است. جلو آبی که به سمت کفه نمک می‌رود،گرفته نشود. وی در مورد عوارض خشک شدن کفه‌ی نمک به پاسارگاد گفت: کریستال‌های نمک در اثر حرارت خورشید و گرمای تابستان متلاشی می‌شوند و مثل ماسه بادی می‌شوند و به شکل ریز‌گرد در‌می‌آیند و بسیار خطرناک است. اگر جلوی روان آب‌ها گرفته نشود و ورودی دریاچه مسدود نشود، مشکل پیش نمی‌آید و نمک تثبیت می‌شود. 

- کفه نمک ثبت ملی می‌شود

اما رییس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سیرجان در رابطه با کفه نمک سیرجان گفت: در حال ثبت ملی این مکان گردشگری هستیم. به گفته‌ی نبی‌الله جعفری کفه‌ی نمک سیرجان یک مکان ارزشمند و منحصر به فرد است که از نظر اداره میراث فرهنگی باید حفظ و نگهداری شود. وی ادامه داد: بازدیدهایی از تهران از کفه‌ی نمک انجام شده است و ما در حال تکمیل پرونده برای ارسال به تهران و ثبت ملی کفه‌ی نمک هستیم. وی ادامه داد: با توجه به وضعیت منحصر به فردی که کفه‌ی نمک سیرجان دارد ما مطمئن هستیم این مکان ثبت ملی می‌شود و بعد هم برای ثبت جهانی آن اقدام می‌کنیم. جعفری ادامه داد: فعلا هیچ طرحی در کفه‌ی نمک سیرجان قبل از ثبت ملی انجام نمی‌شود و بعد هم هر کاری باید با نظارت میراث فرهنگی انجام شود. وی در مورد جلوگیری از ورود آب به کفه‌ی نمک هم گفت: اگر با جلوگیری آب به این کفه آسیب وارد شود، میراث مخالف این طرح است ولی با توجه به ارزش کفه‌ی نمک باید حتما هر طرحی قبل از اجرا در کارگروه میراث فرهنگی فرمانداری مطرح شود و مورد تایید قرار گیرد.