شنبه, 24 آذر 1397

هفته‌نامه شماره 540:  19 آذر 1397

اعتراض شدید رییس اداره ارشاد سیرجان به تخلف تبلیغاتی شهرداری:

روابط حاکم است، ضوابط یا پول؟

- روابط عمومی شهرداری: چند روز از قرارداد ایشان با یکی از کانون‌ها باقی مانده بود و طلب‌کار بودند

- سارا پورمختار

«نمی‌دانم روابط حاکم است یا ضوابط یا پول، ولی این را می‌دانم که تخلف، تخلف است. حالا به هر طریقی که باشد و این هم برگ زرین دیگری است از افتخارات شهرداری.» این اظهارنظر مجید پورمحسنی است در رابطه با عمل غیرقانونی شهرداری که با بی‌توجهی به تذکرات و اخطارهای اداره ارشاد اقدام به  انتشار تبلیغات تجاری روی بیلبوردها کرده است. اقدامی که باعث اعتراض مدیران کانون‌های تبلیغاتی شهر شده است. نزدیک به دو سال است که شهرداری با توجیه پایین بودن مبلغ قرارداد، تابلوها را از این کانون‌ها پس گرفته است. ماجرا اختلاف این روزهای بین شهرداری و کانون‌های تبلیغاتی مربوط به تبلیغات یک آرایشگاه زنانه است.

کم نيستند مراکز و موسساتي که از زماني که اختيار بيلبوردها از کانون‌هاي تبليغاتي گرفته شده است، به دنبال اجاره يکي از بيلبوردها هستند. اينکه از اين بين تنها آرايشگاه همراز موفق به اجاره 8 تابلو در نقاط مختلف شهر است نقطه‌ ابهامی جدی پیش روی شهروندان می‌نهد.

- بلاتکلیفی تابلوهای تبلیغاتی شهر

حدود 2 سال پیش شهردار وقت آب پاکی را روی دست اعضا شورا و مدیران کانون‌های تبلیغاتی ریخت و اعلام کرد طبق قانون، حق کسب و پیشه به کانون‌های تبلیغاتی تعلق نمی‌گیرد و قیمت‌های پایه مزایده را نیز کاهش نمی‌دهد. در آن سال سررسید قرارداد تابلوها با کانون‌های تبلیغاتی که فرا رسید، روال گذشته تغییر کرد. این بار خبری از انحصار چند کانون تبلیغاتی خاص نبود و حرف از مزایده و قیمت‌های بالاتر به میان آمد. همین موضوع باعث شد تا نمایندگان کانون‌های تبلیغاتی راه‌شان به شورا باز شود. معترضان در جلسات ابتدایی فقط به دنبال حق کسب و پیشه بودند و به گفته خودشان قصد شرکت در مزایده را نداشتند، اما با گذشت زمان علاوه بر اعتراض برای گرفتن حق کسب و پیشه خواستار این شدند که قیمت پایه مزایده تابلوها نیز کاهش یابد تا آنها هم شرکت کنند. اما عزم داوود قاسمی‌نژاد برای ساماندهی تابلوهای تبلیغاتی چنان جزم بود که هیچ‌کس نتوانست نظر او را تغییر دهد و از آن تاریخ تاکنون وضعیت تابلوهای تبلیغاتی بلاتکلیف باقی مانده است. در خلال این مدت شهرداری گهگاه تبلیغاتی را روی تابلوها بالابرده است اما نه کاملا مشخص. این بار اما در اقدامی‌عجیب، شهرداری تخلفی آشکار را انجام داده است؛ به طور همزمان روی 8 تابلو در سطح شهر تبلیغات آرایشگاه همراز بالا رفته است.

- به همه جا شکایت برده‌ایم

پنج‌شنبه هفته گذشته تعدادی از مدیران کانون‌های تبلیغاتی شهر جلوی ساختمان اداره ارشاد تجمع کردند تا خواسته خود را طریق این اداره پیگیری کنند. 

«شهرداری بارها به اسم انجام کار فرهنگی تبلیغات تجاری بالا برده است چراکه هر تبلیغی هر چند با پیام فرهنگی با آرم و اسم خاص، تبلیغ تجاری محسوب می‌شود. یک بار برای قلم‌چی تبلیغ کردند، و یا اینکه به اسم تیم فوتسال شهرداری تبلیغ آژانس مسافرتی پایا را بالا برده‌اند. تاکنون به همه جا شکایت کردیم اما نتیجه‌ای نداشته است». «آخرین جلسه را در آذرماه در شورای شهر داشتیم. برطبق مصوبه شورا در آن جلسه مقرر شد با انتخاب نمایندگانی از طرف شهرداری، شورا و اداره ارشاد قیمت‌ها دوباره کارشناسی شوند و تا قبل از سال 97 با قیمت‌های جدید تابلوها به مزایده گذاشته شوند، اما هنوز هیچ خبری نشده و هر روز تبلیغ جدیدی بالا می‌رود». «ما از اداره ارشاد مجوز گرفتیم و سرمایه‌گذاری کردیم. قصد اشتغالزایی داشتم اما از روزی که این تصمیم گرفته شده و تابلوها از کانون‌های تبلیغاتی پس گرفته شدند حداقل در هر شرکت 3 نفر بیکار شدند. در شهرداری تفکری وجود دارد که شهر متعلق به شهرداری است در صورتی که شهرداری متعلق به شهر است.» اینها بخشی از اظهارنظرهای مدیران کانون‌های تبلیغاتی است.

- تبلیغ تجاری توسط شهرداری نقض صریح قانون است

اعتراض مدیران کانون‌های تبلیغاتی به اتاق رییس اداره ارشاد و تشکیل نشست با آنها منجر شد. در این نشست رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر سیرجان از بی‌توجهی شهرداری به اخطارها و تذاکرات کتبی این اداره گلایه دارد: «‌نزدیک به 2 سال و نیم است اداره ارشاد مرتبا با شهرداری و شورای شهر مکاتبه می‌کند و اخطار می‌دهد که کارتان تخلف است و باید از این کار جلوگیری شود اما شهرداری به کار خودش ادامه می‌دهد.» مجید پورمحسنی می‌افزاید: «بر اساس قوانین و مقررات جاری کشور تبلیغات محیطی تنها از طریق فعالیت موسسات و کانون‌های تبلیغاتی دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجاز بوده و در بند 5 این قانون ذکرشده صراحتا نهادها و ادارات خصوصا شهرداری‌ها را از انجام هرگونه تبلیغات تجاری منع نموده است. شهرداری فقط فضا در اختیار می‌گذارد و محتوای تبلیغات را وزارت ارشاد و کانون‌هایی که دارای مجوز هستند، تهیه می‌کنند. شهردار که این تبلیغات با حکم شخص ایشان بالا رفته است با آگاهی کامل این تخلف را انجام داده است. از طرفی این بار اول شهرداری نیست که تخلف می‌کند، به کرات از این دست تخلفات داشته‌اند اما این بار تخلف‌شان اظهر من الشمس و نقض صریح قانون است.» پورمحسنی تخلف شهرداری را محدود به همین یک مورد نمی‌داند: «‌شهرداری از زمان داوود قاسمی‌نژاد یک پروسه تخلف را در پیش گرفته و نه تنها تابلوها را به صورت غیرقانونی ضبط کرده بلکه فعالیت در حوزه تبلیغات را هم به نفع خودش پیش می‌برد، از طرفی محتوای تبلیغات باید با مجوز اداره ارشاد بالا رود که شهرداری بدون مجوز این کار را انجام می‌دهد. متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی برای مقابله با آن انجام نشده و از آنجایی که ما قدرت قهری و بازوی اجرایی نداریم باید با نیروی انتظامی و دایره اماکن عمومی مکاتبه کنیم تا از اکران تابلوهای تبلیغاتی جدید جلوگیری شود و در این مدت فقط از گفتمان فرهنگی‌مان استفاده کردیم و از طریق مکاتبات تذکر دادیم.» رییس اداره ارشاد از کم‌کاری نیروی انتظامی در این باره هم گلایه‌مند است: «در قانون آمده است نیروهای انتظامی مکلفند بر اساس نیاز وزارت ارشاد و در صورتی که تخلفی در حوزه قوانین و مقررات تبلیغاتی کشور روی دهد از آن جلوگیری کنند اما در این زمینه نیروی انتظامی هم اقدام نکرده است». 

- چرا باید توضیح بدهم؟!

بهاره گلابی مدیر آرایشگاهی است که تبلیغاتش این روزها بحث‌برانگیز شده است. وی حاضر به ارایه هیچ توضیحی در این زمینه نشد: «چرا باید توضیح بدهم؟ شما باید با شهرداری صحبت کنید. من دوست ندارم در این باره توضیح بدهم، عذر‌خواهی می‌کنم».

- قراردادی از سال‌های قبل وجود داشته است

از بین تمام مسئولان شهرداری که در این ماجرا دخیل بودند تنها مدیر روابط عمومی شهرداری حاضر به پاسگخویی شد. اکبر حدیدی در توجیه این اقدام شهرداری گفت: «قرارداد مربوط به سال‌های قبل بوده است. اما زمانی که این طرح اجرا شد و تابلوها از حیطه اختیار کانون‌های تبلیغاتی بیرون آمد پنج یا هفت روز از قرارداد ایشان با یکی از کانون‌ها باقی مانده بود و طلب‌کار بودند. به دلیل مراجعات زیاد و همچنین به این دلیل که هم کانون متضرر می‌شد هم ایشان، شهرداری پذیرفت که چند روزی که از قراردادش باقی مانده بود، تبلیغ بالا رود. ولی اینکه با کدام کانون قرارداد داشته را واقعا نمی‌دانم.» حدیدی در ادامه افزود: «شهرداری تاکنون فقط تبلیغ کارهای فرهنگی انجام داده و جز این مورد، هیچ تبلیغ تجاری نداشته و نخواهد داشت چرا که تابلوها در اختیار سازمان سیما، منظر و فضای سبز هستند و این سازمان بایستی از طریق مزایده تابلوها را به کانون‌های تبلیغاتی واگذار کند».

هیچ کدام از کانون‌های تبلیغاتی که در سال‌های قبل تبلیغات این آرایشگاه را نصب می‌کرده‌اند وجود چنین طلبی را قبول ندارند. با شنیدن سخنان مدیر روابط‌عمومی شهرداری چندین سئوال به ذهن می‌رسد؛ اگر واقعا چند روز از قرارداد این آموزشگاه با کانون‌های تبلیغاتی مانده است، کانون بدهکار است نه شهرداری پس چرا شهرداری از چیزی که مربوط به عموم است بدهی یک شرکت خصوصی را بدون تماس با کانون مدنظر متقبل می‌شود و در پی جبران آن برمی‌آید؟ چرا صاحب آرایشگاه و طرف قرارداد برای دریافت خسارت به جای مراجعه به کانون تبلیغاتی مورد ادعا به شهرداری مراجعه کرده است؟ بر فرض اینکه چنین طلبی وجود داشته باشد، این تبلیغ فقط باید روی تابلوهای همان شرکت بالا برود نه در 8 تابلو در نقاط مختلف شهرکه هرکدام از تابلوها در قرارداد یکی از کانون‌ها بوده‌اند.