رییس سازمان متوفیات از پایان دفن در فروردین 97 در بهشت‌زهرا خبر داد؛

اموات کجا آرام می‌گیرند؟

- ابوذر زینلی: اگر قرار است نورچشمی‌ها در بهشت زهرا باشند و مردم عادی در آرامستان باشند، مخالفیم

- بتول بلالی 

فضای آرامستان همچون اسمش آرام و ساکت است. حدود هزار انسان در اینجا آرمیده‌اند. عموم مردم به خاطر وابستگی‌های روحی و روانی دوست دارند کنار بستگان‌شان دفن شوند. مثلا یکی کنار پدرش و دیگری می‌خواهد کنار خواهرش دفن شود. اگر روزی پنج میت باشد شاید یک نفرشان در آرامستان دفن شود. نزدیکی به شهر عامل دیگر استقبال مردم از بهشت زهرا است. 

ساخت آرامستان به سال 88-89 می‌رسد. 23/01/91 تاریخ اولین دفن در آرامستان است. 800 هزار متر مربع زمین برای آرامستان در نظر گرفته شده  که انتهای آن به کوه تنبور می‌رسد. دفن اموات در بهشت‌زهرا از سال 92 طبق مصوبه‌ی شورای سوم ممنوع شد اما شهرداری به این مصوبه عمل نکرد. 

- دفن در بهشت زهرا تخلف است

دو هفته پیش مسئول سازمان متوفیات در جلسه شورای شهر بار دیگر به ادامه دفن در بهشت زهرا اعتراض کرد و از اعضای شورا خواست با وی همکاری کنند: «دفن در بهشت زهرا از نظر سازمان بازرسی تخلف است. همت شما اعضای شورای شهر را می‌طلبد تا زیرساخت‌های آرامستان را آماده کنیم و بهشت ‌زهرای قدیم را ببندیم.» سمیه پورپاریزی تقاضای جذب بودجه برای این سازمان را کرد.اما با مخالفت رییس شورا مواجه شد. عسکری گفت:«در شورای چهارم یک میلیارد برای حصار‌کشی دور بهشت زهرا مصوب کردیم اما شهرداری انجام نداده است. اگر قرار است دفن انجام نشود در هیچ جا حتی آباده و دهیادگار هم دفن صورت نگیرد. کلا به سمت آرامستان برود.» وی افزود:«مردم احساسی برخورد می‌کنند و نمی‌شود با احساسات مردم بازی کرد. در شورای چهارم دو هفته دفن را ممنوع کردند اما نشد. اگر قرار است بهشت زهرا جمع شود باید دور بهشت زهرا حصار‌کشی و زیرساخت‌های آرامستان(سایه‌بان و سالن انتظار و...) آماده شود، باید ذهنیت منفی مردم را رفع کنید و امکانات فراهم شود».

پورپاریزی به شکایات مردمی که اطراف بهشت زهرا ساکن هستند اشاره کرد؛ «مردم می‌گویند وقتی به بیرون نگاه می‌کنیم قبور را می‌بینیم. پنجره‌هایی را که رو به قبور بوده‌اند را بسته‌ایم.» وی گفت:«مردمی که در خیابان‌های دیگر شهر هستند  خودشان را جای مردمی که نزدیک بهشت زهرا هستند، بگذارند که چقدر آزار و اذیت روحی می‌بینند. خدا کند اعمال مرده خوب باشد چه این‌جا دفن شود چه آن‌جا. باید به این حقیقت برسیم به خاطر شهرمان تصمیم بگیریم». 

- با ممنوعیت دفن موافقم

دو سال قبل شنیده می‌شد که برخی اعضای شورا آرامگاه خصوصی دارند و یا این که در قطعه‌های عمومی می‌خواهند کنار والدین و اقوام قدیمی‌شان دفن شوند. پورپاریزی این موضوع را تایید می‌کند:«اعضای شورای قدیم در ماجرای بسته نشدن بهشت زهرا تاثیر‌گذار بودند. شورای قبلی گفتند بهشت زهرا را ببندید ولی با نامه‌های مکرر اعضا دستور می‌دادند دوباره دفن صورت بگیرد. برخی اعضای شورای قبل قطعه‌های خصوصی دارند و می‌خواستند دفن صورت بگیرد اما شهردار جدید (سروش‌نیا) مصر است بهشت زهرا بسته شود.» وی می‌گوید: «80-70 درصد اعضای شورای فعلی موافقند که دفن صورت نگیرد». پور‌پاریزی در مورد شرایط فعلی آرامستان چنین توضیح داد: «آرامستان اوایل مشکلاتی داشت. تقریبا مشکلات رفع شده است. برای آماده‌سازی قبور کلی هزینه پرداخت کردیم. سردخانه و غسالخانه تقریبا مشکلی ندارد. سالن انتظار پیش‌بینی شده است. برای تمیزی و یکسان‌سازی تابلوهای کوچک‌تر و قبور هم‌سطح طراحی شده و زیرساخت‌ها خوب است. برای امنیت آرامستان هم نگهبان و راننده‌ی شب داریم. واحد متوفیات به سازمان تبدیل شده و باید برای آن بودجه کسب کنیم و آرامستان را به جایی برسانیم که مردم از آن استقبال کنند».

- تنها مردم می‌توانند شهرداری را کمک کنند 

پورپاریزی بیان کرد: «تنها دفن شهدا در بهشت زهرا ادامه می‌یابد. حتی والدین، همسران، فرزندان، جانبازان و هنرمندان هم در آرامستان دفن می‌شوند. به افرادی که آرامگاه خصوصی دارند نیز از قبرهای خصوصی آرامستان می‌دهیم و ممنوعیت دفن را در این‌جا برای همه اعلام می‌کنیم. فعلا در آرامستان قبر خصوصی خرید و فروش نمی‌شود. سال گذشته به مناقصه گذاشته شد اما مردم شرکت نکردند.» مسئول متوفیات خبر از ممنوعیت دفن در بهشت زهرا از سال 97 داد؛ «از 20/01/97مردم باید با ما همکاری کنند تا بتوانیم این‌جا را کامل ببندیم». وی تاکید کرد:«هدف ما خدمت کردن به مردم و شهر است». او گفت:«مردم دوست ندارند قبرها از بین بروند. برای آن‌ها توضیح می‌دهیم که شاید در آینده بشود مثل پارک 17 شهریور». وی افزود: «اگر پنج سال پیش جلوی دفن را گرفته بودیم بهتر بود و هر روز که بگذرد این زمان از دست می‌رود».

- منازل مسکونی با قبور بهشت زهرا هم‌مرز هستند

به گفته‌ی محمود علیرضایی رییس اداره محیط‌زیست حداقل فاصله از منازل مسکونی 500 متر باید باشد. اما در اینجا قبور با منازل مسکونی هم‌مرز هستند. قبلا چندین بار با شهرداری مکاتبه کردیم که جلو دفن را در این محدوده بگیرند اما جواب نداند؛ هنوز با شهردار جدید مکاتبه نکردیم. دفن در بهشت زهرا به لحاظ زیست محیطی با ضوابط ما مطابقت ندارد.

دکتر موقری رییس مرکز بهداشت نیز عنوان کرد طبق دستورالعمل بهداشتی فاصله‌ی شهر و آرامستان نباید کم‌تر از 10 کیلومتر باشد. براساس این دستورالعمل قبلا با شهرداری مکاتبه کردیم.

- مصوبه‌ی شورای قبل لازم‌الاجرا است 

ابوذر زینلی عضو شورای سازمان آرامستان‌ها گفت:«اعضای شورای فعلی نظرشان این است که سازمان متوفیات طبق مصوبه‌ی شورای قبل عمل کند منتها یک شرط دارد و نباید نور‌چشمی داشته باشیم، نباید بگوییم فلانی سفارش شده است. اگر قرار است نور‌چشمی‌ها در بهشت زهرا باشند و مردم عادی  در آرامستان باشند، مخالفیم. باید همه به آرامستان بروند.» وی ادامه داد: «دو ماه پیش از شهرداری نامه‌ای آوردند مبنی بر کسب تکلیف از شورا که شورا جواب داد قرار نیست هر شورای جدیدی یک نظری بدهد». زینلی گفت:«آرامستان مشکلات زیر‌ساختی چندانی ندارد اما تجهیز غسالخانه، سایه‌بان و محل برگزاری نماز باید ساخته شودکه در طرح‌های توسعه می‌تواند در نظر گرفته شود. باید برای این کار اراده باشد اگر کارکنان شهرداری بخواهند این کار عملی می‌شود. باید برای بهشت زهرا جواز دفن را صادر نکنند».