سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398

هفته‌نامه شماره 559:  30 اردیبهشت 1398

حامد هادیان رییس اداره کار سیرجان در پاسخ به کارکنان معترض شرکت نظم‌آوران

تشکیل شورای اسلامی کار یک امتیاز است

- پاسارگاد

«حکایت شتر‌مرغ را داریم هر جا به نفع کارفرما باشد می‌گویند شتر هستید و باید بار ببرید و هر جا به ضرر کارفرما باشد می‌گویند شما مرغ هستید و روزی‌تان بیش‌تر از این نیست» این حرف کارکنان شرکت نظم‌آوران است که هفته گذشته به نشانه اعتراض جلوی اداره کار تجمع کردند.

طبق قانون؛ شورای اسلامی کار شورایی است مرکب از نمایندگان کارگران و نماینده کارفرما که در واحدهای دارای بیش از 35 نفر شاغل دائم، تشکیل می‌شود. درخواست کارکنان معترض شرکت نظم‌آوران تشکیل این شورا است تا بتوانند در جلسات شرکت و از حق و حقوق‌شان دفاع کنند.

- اداره کار اداره کارفرمایی است

یکی از معترضان به پاسارگاد گفت: «وقتی اعتراضات‌مان در زمینه‌های مختلف مثل حقوق و مزایا، خارج از مرکز و... به جایی نرسید تصمیم به تشکیل شورای اسلامی کار گرفتیم تا از این طریق با ارتباط با مدیران ارشد شرکت مطالبات‌مان را پیگیری کنیم. برج 4 پارسال از وزارتخانه درخواست تعیین تکلیف کردیم چون در اینجا به ما گفته بودند که تشکیل شورای اسلامی کار شامل ما نمی‌شود. نامه‌ای از وزارتخانه آمد که در گندله‌سازی 1 به دلیل تعداد پرسنل باید شورای اسلامی کار تشکیل شود.» وی معتقد است با وجود نامه وزاتخانه اما اداره کار همکاری لازم را ندارد: «‌زورمان به اداره کار نمی‌رسد که قاطع برخورد کند چرا که اداره کار اداره کارفرمایی است تا کارگری.»

یکی دیگر از معترضان از نبود عدالت بین کارکنان مجموعه گل‌گهر و شرکت‌های تابعه می‌گوید: «هر وقت درباره حق و حقوق‌مان بحث می‌کنیم می‌گویند خودتان را با کارفرما مقایسه نکنید، زیر‌مجموعه کارفرما هستید و قوانین کارفرما هم برای شما حاکم است. آن‌ها نماینده کارگری دارند شما هم باید نماینده کارگری داشته باشید و نیازی به تشکیل شورای اسلامی کار نیست».

- هماهنگی‌ها زمان‌بر است

مدیر‌عامل شرکت نظم‌آوران در پاسخ به این اعتراضات به پاسارگاد گفت: «از آنجایی که شرکت نظم‌آوران در گل‌گهر گندله‌سازی، گهر‌زمین و توسعه آهن و فولاد پیمانکار است باید بین کارفرمایان هماهنگی انجام دهیم.» حمید کیانی معتقد است: «‌همکاران‌مان در گندله‌سازی فکر می‌کنند از سوی ما مقاومتی برای تشکیل نشدن شورا وجود دارد اما نه از طرف شرکت و نه از طرف کارفرما مخالفتی وجود ندارد فقط هماهنگی‌ها زمان‌بر است.» وی در ادامه افزود: «درخواست کمیته مشترکی با حضورکارفرماها دادیم که در هفته‌های آینده جلسات خاص این موضوع برگزار خواهد شد و هر چه سیاست‌گذاری کنند اجرا می‌کنیم. ما نه مانع هستیم و نه می‌توانیم به کارفرماها دیکته کنیم. برای تشکیل شورای اسلامی کار نظر مساعد داریم و به نیابت از نظم‌آوران قول می‌دهم و پیگیر موضوع هستم.»

- از تشکیل شورای اسلامی کار استقبال می‌کنم

به گفته رییس اداره کار شهرستان سیرجان؛ طبق قانون کارگران می‌توانند یا شورای اسلامی کار داشته باشند یا نماینده کارگری.

حامد هادیان در پاسخ به اعتراض کارکنان شرکت نظم‌آوران به پاسارگاد گفت: «شرکت نظم آوران پیمانکار گل‌گهر است و برای تشکیل شورای اسلامی کار باید موافقت کارفرما را هم به همراه داشته باشد.» وی در ادامه افزود: «برای پیگیری و رسیدگی به این موضوع کارگروهی با حضور مدیران شرکت گل‌گهر و بنده تشکیل شده است.» برخلاف نظر معترضان که معتقدند اداره کار پیگیر موضوع نیست، رییس این اداره گفت: «تاکنون بالای 10 مورد مکاتبه هم با شرکت نظم‌آوران و هم با شرکت گل‌گهر داشته‌ایم. بالشخصه موافق تشکیل این شورای اسلامی هستم و تشکیل شورای اسلامی کار برای من هم یک امتیاز است و از آن استقبال می‌کنم.»