سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398

هفته‌نامه شماره 559:  30 اردیبهشت 1398

گفت‌و‌گو با حسین حیدری

 دروازه‌بان تیم ملی دانشجویان:

فوتسال سیرجان به شوک نیاز دارد

- موسی نژاد عبداله

رقابت‌های فوتسال قهرمانی بین‌دانشگاهی جهان(pcu)  به میزبانی کشور بلژیک برگزار شد و تیم فوتسال دانشجویان ایران با دروازه‌بانی حسین حیدری دانشجوی رشته تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد واحد سیرجان به مقام سوم در این رقابت‌ها دست یافت. به همین بهانه و البته انتخاب حسین حیدری به عنوان جوان برتر حوزه دانشگاه آزاد سیرجان در جشنواره حضرت علی‌اکبر(ع) با وی به گفت‌وگو نشستیم. حسین حیدری متولد 1370 است. او فوتسال را از مدارس شروع کرده و در پانزده سالگی در تیم جهان‌اسپرت به طور جدی و حرفه‌ای فوتسال را ادامه داده است. دوسال حضور در تیم بزرگسالان جهان‌اسپرت در لیگ دسته دو و سپس  پیوستن به تیم گیتی‌پسند نوین اصفهان، 4 سال بازی در قالب تیم مس سونگون تبریز ، گیتی‌پسند و زمزم اصفهان در لیگ برتر ایران و 2 سال بازی در لیگ دسته یک در تیم‌های قائمشهر دیگر سوابق اوست. او از سال 2014 در قالب تیم ملی دانشجویان به مسابقات مختلف اعزام شده و3 دوره هم در مسابقات (pcu) بین‌دانشگاهی جهان بازی کرده است. 

- شما به همراه تیم ملی، در مسابقات دانشجویان جهان حائز رتبه سوم شدید. از این رقابت‌ها بگویید؟

این برای سومین بار بود که به عنوان دروازه‌بان تیم ایران در مسابقات بین‌دانشگاهی جهان (pcu)  به میزبانی کشور بلژیک در این دوره از رقابت‌ها حضور داشتم. در این دوره 12 تیم از جمله ایران، روسیه، اسپانیا، ایتالیا، آلمان و چند تیم از کشور بلژیک به میزبانی شهر آنتوورپ بلژیک حضور داشتند که تیم ایران در گروه دوم به عنوان سرگروه به دور بعد راه یافت. در نیمه‌نهایی مقابل تیم بارسلون اسپانیا در یک بازی زیبا در ضربات پنالتی مغلوب این تیم شدیم و در رد‌ه‌بندی مقابل مسکو روسیه با برتری به مقام سوم دست پیدا کردیم. البته در دوره‌های قبل در این مسابقات یک بار قهرمان و یک بار هم نایب‌قهرمان شده بودیم اما با توجه به حضور تیم‌های صاحب‌نام مقام سومی این دوره را از نظر فوتبالی برای خودم با ارزش‌تر از دو دوره گذشته می‌دانم.

- برنامه بعدی شما به همراه تیم ملی دانشجویان کدام مسابقات است؟

در حالی که این مسابقات را پشت سر گذاشته‌ایم فقط مسابقاتی به عنوان ifius در پیش است که با توجه به اینکه هنوز اطلاع‌رسانی از سوی فدراسیون دانشگاهی صورت نگرفته و شاید اصلا برگزار نشوند. به مسابقاتifius زیر 24 سال عنوان جام جهانی دانشجویان را می‌دهند که بنده با شرایط سنی که دارم نمی‌توانم دیگر حضور پیدا کنم.

- با توجه به اینکه گفتید در رشته تربیت‌بدنی مشغول به تحصیل هستید از ارتباط رشته ورزشی با رشته تحصیلی‌تان بگویید ؟

خیلی از ورزشکاران در رشته‌های مختلف ورزشی هستند که با تحصیل در رشته تربیت‌بدنی ورزش را علمی دنبال می‌کنند اما با توجه به اینکه از ظرفیت اساتید مجرب در دانشگاه‌های سیرجان برخورداریم اگر به طور علمی ورزش‌های اختصاصی خود را دنبال کنیم، قطعا شاهد پیشرفت و توسعه رشته ورزشی خود و  ورزش سیرجان در آینده نه چندان دور خواهیم بود. مثلا بنده قبل از ورود به این رشته تحصیلی درک آنچنانی از فعالیت بدنی خود نداشتم اما با ورود به این رشته تحصیلی خیلی چیزها در پیشرفتم تاثیر داشت. 

- از خاطرات تلخ و شیرین دوران ورزشی‌ات چه خاطراتی داری؟

سال 2014 به مسابقات جهانی اسپانیا اعزام شده بودیم. در مرحله رده‌بندی در مقابل تیم بلاروس اگر بازی را می‌بردیم پس از چند سال تیم دانشجویان ایران حائز رتبه می‌شد. بازی به پنالتی کشید بازیکنان ما 3 پنالتی را خراب کرده بودند و من هم به عنوان دروازه‌بان 3پنالتی حریف را مهار کردم. نوبت به ضربه پنالتی سرنوشت‌ساز رسید که خودم باید می‌زدم. این ضربه پنالتی بیرون رفت و بازی را باختیم.

از شیرینی‌های دوران ورزشی‌ام می‌شود از حضورم در تیم گیتی‌پسند اصفهان، صعود به لیگ برتر، اضافه شدنم به تیم دانشجویان ایران و شیرین‌تر از همه انتخابم به عنوان بازیکن برتر میدان در سه هفته متوالی بود. 

- در این دوران با کدام مربیان کار کرده‌اید؟

 در شروع کار محرم فتحی معلم ورزشم بود، احمد زیدآبادی مربی پایه‌ام در فوتسال، رضا شهیدی در تیم دارالقرآن‌، برادران حمید ملکشاهی و مجید ملکشاهی در تیم جهان اسپرت، مهدی محمدی و حسین افضلی در تیم گیتی‌پسند اصفهان که با اعتماد کامل بنده را در لیگ برتر بازی دادند، اسماعیل تقی‌پور‌، حسین شمس هم در تیم مس سونگون تبریز‌، رضا لک‌، محمد خوراکچی در تیم گیتی‌پسند اصفهان‌، ایمان احمدی در تیم لیگ یک قائمشهر و در تیم ملی دانشجویان هم فوتسال را با علی صانعی، حسین شمس و احمد طاهری که هم اکنون هم به عنوان مربی تیم ملی هستند تجربه کردم.

- در پایان چه صحبتی با مخاطبان دارید؟

دوست دارم فوتسال سیرجان که از پتانسیل خوبی هم برخوردار است به روزهای اوج خود برگردد. نباید گذاشت افرادی چون مصطفی خان‌آقایی، میلاد فتحی و صادق علی‌بیگی با بروز مشکلاتی به دلیل عدم حمایت تباه شوند.

 فوتسال شهرستان با توجه به شرایط کنونی نیاز به شوک دارد تا به شور و هیجان‌های فوتسالی و درخشش در کشور برگردد.

 در پایان  جا  دارد اول از خانواده‌ام که همواره در تحمل این همه  دوری و سختی علی‌رغم مصدومیت‌ها باز هم حمایتم کردند و از مسئولان هیات فوتبال که با برگزاری اولین دوره مربیگری فوتسال در شهرستان سیرجان استارتی بر فوتسال خاموش زدند و همچنین از اصغر حدیدی‌، وحید حدیدی، محمودآبادی و دیگر اساتید بزرگوارم خصوصا فاطمه سبزواری مدیر گروه تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد سیرجان، از محسن لری‌گویینی که بنده را در ریکاوری بدنی پس از مصدومیت همراهی کردند نهایت تقدیر و تشکر را داشته باشم.