سه شنبه, 26 شهریور 1398

هفته‌نامه شماره ۵۷۳:  ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

تراژدی خشک شدن درختان بلوار قائم

- پاسارگاد

اگر در این روزها از حاشیه بلوار قائم عبور کرده باشید درختان یک سمت بلوار را می‌بینید که همگی خشک شده‌اند و این درحالیست که درختان سمت دیگر بلوار و یا رفوژ وسط کاملا سبزند. فضای سبز این بلوار یک بار دیگر هم خبرساز شد. زمانی که بیش از 15 اصله درخت با اره قطع شدند اما هیچ‌کس قطع شدن آن‌ها را بر‌عهده نمی‌گرفت. آن زمان همه‌ چیز به جابه‌جایی کانون پرورشی کودکان بر‌می‌گشت چرا که محل فعلی کانون متعلق به شهرداری است و با توجه به ارزش مادی بالای آن، شهرداری قصد داشت پس از سال‌ها آن را پس بگیرد و اداره راه و شهرسازی هم زمینی را واقع در بلوار قائم برای محل جدید کانون در نظر گرفت. زمینی که سال 81 درختان اوکالیپتوس در آن کاشته شده و هم اکنون به عنوان یک حاشیه سبز عمل می‌کند. بعد از قطع درختان در این منطقه شهروندان به قامت درختان قطع شده کفن پوشاندند و برخی درختان قطع نشده را سیاهپوش کردند تا بلکه جلوی ادامه قطع درختان گرفته شود.

- خشک شدن درختان عمدی است

اگرچه زمینی روبروی بیمارستان امام رضا به کانون پرورش فکری کودکان داده شد تا ساختمان خود را در آنجا بنا کند اما این پیشینه باعث شده است تا شایبه خشک شدن تعمدی درختان قوت بگیرد. در جلسه چهارشنبه هفته گذشته شورای شهر از سوی محمدرضا عرب‌گویینی عنوان شد: «وقتی تعداد زیادی درخت خشک شده‌اند نشان می‌دهد که این کار عمدی است. یا می‌خواهند زمین‌ها را تغییر کاربری دهند یا هر چیز دیگری و مسئولین باید جواب دهند.» امین صادقی دیگر عضو شورای شهر هم با نشان دادن کلیپی از درختان خشک شده این بلوار گفت: «اگر خشک شدن درختان بلوار به عمد باشد باید جلسه فوق‌العاده تشکیل شود. در دوره شورای چهارم بحث واگذاری زمین به کانون پرورش فکری مطرح بود اگر خشک شدن درختان با تغییر کاربری زمین‌ها در ارتباط باشد گناهی نابخشونی است.»

- این حجم از خشکی درختان تاثیرات بی‌آبی است

ساکنان این منطقه بیش از هر کسی نگران فضای سبز خشک شده‌اند. یکی از اهالی محل که در رشته محیط زیست تحصیل کرده است در این باره می‌گوید: «موتور آبی در میدان کشتی وجود دارد که قبلا این درختان از طریق آن آبیاری می‌شدند اما متاسفانه از ماه‌ها قبل از عید این درختان آبیاری نشده‌اند و هرچقدر هم پیگیری کرده‌ایم متاسفانه کسی پاسخگو نیست. سرما نمی‌تواند تا این حد درخت اکالیپتوس را خشک کند و این خشکی تاثیرات بی‌آبی است.» علی یکی دیگر از اهالی منطقه ضمن اشاره به پیشینه قطع درختان این بلوار گفت: «از آنجایی که به فضای سبز این منطقه رسیدگی نمی‌شود، احتمال خشک کردن درختان به طور عمدی زیاد است.»

- سرمازدگی دلیل اصلی خشکی درختان است

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری تمام این شبهات را رد می‌کند و تنها دلیل خشک شدن درختان بلوار قائم را سرمازدگی می‌داند: «در برهه‌ای از زمستان دما به منفی 12 رسید که باعث سرمازدگی درختان این بلوار شد و این سرمازدگی صرف این منطقه نیست و درختان حاشیه پل شهدای غواص و بلوار امام رضا هم دچار این مشکل شده‌اند. البته خشکیدگی فقط در حد سربرگ ها است و تنه و ریشه کالا سالم و سبز است و هیچ مشکلی ندارند.» بابک سعیدی در پاسخ به این سئوال که چرا درختان سمت دیگر بلوار دچار این سرمازدگی نشده‌اند گفت: «اکالیپتوس بیش از صد گونه متفاوت دارد و رقم‌هایی که در ایران تکثیر و گسترش پیدا کرده‌اند، نسبت به اقلیم‌های مختلف متفاوتند. یک سری درختان از یزد خریداری شده و یک سری از بندرعباس. درختانی که در این بلوار کاشته شده‌اند در دمای کمتر از منفی 8 عکس‌العمل نشان می‌دهند و خشک می‌شوند.»

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شایعات پیرامون عدم رسیدگی به فضای سبز  و خشک شدن تعمدی درختان را رد می‌کند: «از ابتدای سال تا الان 3 بار آبیاری این فضا انجام شده است. فعلا حفظ و نگهداری و آبیاری این فضا در دستور کار است تا در آینده‌ای خیلی نزدیک به عنوان یک مجموعه ورزشی در آنجا هزینه کنیم. اینجا کمربند سبز شهر است و بحث آلایندگی و بادشکنی آن برای جلوگیری از ورود گرد و خاک به حوزه شهری در نظر گرفته شده است. در کنار این کارکرد، برای بهسازی کاربری دوم کل مجموعه در دو فاز به عنوان پیست پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری پیش‌بینی شده است».

به همراه الهه پورمختار کارشناس ارشد کشاورزی برای بازدید به منطقه رفتیم. وی در خصوص دلیل خشک شدن درختان گفت: «‌هزینه هرس درخت اکالیپتوس سالیانه 190 هزار تومان است که اگر هرسال این هرس انجام نشود درختان خیلی بزرگ می‌شوند و در اثر برودت هوا کل درخت خشک می‌شود. درختان این بلوار را هم سرما زده است و دلیلی که سرمازدگی تا این حد روی درختان تاثیر گذاشته، هرس نشدن درختان است.» وی در توضیح بیشتر افزود: «بارها و بارها طرح حذف درختان اکالیپتوس و جایگزینی با دیگرگونه‌ها مطرح شده است اما به دلایل و جنبه‌های سیاسی این کار انجام نمی‌شود و این درختان را نگه داشته‌اند.»