گزارش پاسارگاد از ممنوعیت عضویت اعضای شورا در انتخابات اتاق اصناف

خواجویی و حسن‌پور به تغییر قانون امیدوارند

- سارا پورمختار

انتخاب هیئت‌رییسه اتاق اصناف امسال بیشتر از هر دوره‌ای مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به منع قانونی ممنوعیت عضویت همزمان «اعضای هیات مدیره اتحادیه‌های صنفی و هیئت‌رییسه اتاق اصناف ایران» در «شوراهای اسلامی شهر و روستا» و حضور محمداسماعیل خواجویی در این دو مسند، بحث و اختلاف نظرهایی در این رابطه به وجود آمد.

- استعفا شرط حضور اعضای شورای شهر در اتاق اصناف

در تیرماه سال گذشته به پیشنهاد محمدعلی کریمی، نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، مبنی بر افزودن نام اعضای هیئت مدیره اتحادیه‌های صنفی و هیات‌ریئسه اتاق اصناف ایران در فهرست مشاغل ممنوع عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا، به دلیل حساسیت و تراکم کاری هر دو شغل، موضوع در جلسه مطرح و با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت اعلام نظر به شورای نگهبان ارسال شد. این شورا نیز موضوع اصلاح قانون انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را تایید کرده و این اصلاحیه توسط رییس مجلس شورای اسلامی به دولت ابلاغ شد. از آن‌جا که زمان تصویب این قانون پس از برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا بود، مقرر شد موضوع اصلاحات به عمل آمده در قانون انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، در نخستین انتخابات پیش رو به اجرا در آید.

در همین راستا و به دلیل در پیش بودن انتخابات اتاق‌های اصناف سراسر کشور، رییس مرکز اصناف و امور بازرگانان ایران به تاریخ 25/2/1397 با صدور بخشنامه‌ای با قید «مهم ـ آنی» به روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور اعلام کرد: «عضویت همزمان در شوراهای اسلامی با تصدی مناصب اداری مذکور در ماده 28 منافات دارد. بنابراین عضویت اعضای شورای اسلامی شهر و روستا به عنوان هیئت‌مدیره اتحادیه‌های صنفی یا هیئت‌رییسه اتاق‌های اصناف طبق قانون منافات دارد، این افراد باید از شوراهای اسلامی شهر و روستا استعفا دهند». در این بخشنامه به صراحت دستور داده شده تا روسای کمیسیون‌های نظارت نسبت به رعایت این مورد اقدام کرده و برگزاری انتخابات منوط به توجه به این اصلاحیه باشد.

- درخواست استعفا به شورا نرسید

تا پایان وقت اداری دیروز نامه درخواست استعفای محمداسماعیل خواجویی به شورا نرسید. رییس شورای شهر در این‌باره گفت: «دوشنبه انتخابات هیئت‌رییسه اتاق اصناف برگزار می‌شود و تا این لحظه درخواست استعفایی به شورا نرسیده است.» محمد عسگری معتقد است چون نامه خطاب به اداره صنعت، معدن و تجارت ارسال شده است آن سازمان باید پیگیر موضوع باشد نه شورای شهر.

- هیچ قوم‌و‌خویشی با آقای خواجویی ندارم

محمدرضا خواجویی رییس اداره صنعت، معدن و تجارت که مجری قانون در این خصوص است، داوطلب شدن اعضای شوراها را در انتخابات هیئت‌رییسه اتاق اصناف ممنوع نمی‌داند: «با توجه به اعلام دبیر هیئت عالی نظارت و پیگیری‌هایی که واحد حقوقی این نهاد داشته، داوطلب شدن اعضای شورای اسلامی شهر و روستا در انتخابات هیئت‌رییسه اتاق اصناف ممنوعیت ندارد. اما اگر اعضای شورای شهر در انتخابات شرکت کردند و رای آوردند، «عضویت» همزمان در شورای اسلامی و هیئت‌رییسه اتاق اصناف به استناد ماده 28 قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شورای اسلامی کشور منافات دارد، بنابراین بعد از انتخاب شدن باید بین این دو یکی را انتخاب کنند.» وی در ادامه به جمله‌ای عنوان شده در نامه اشاره می‌کند: «عینا در نامه دبیر هیئت عالی نظارت به این موضوع اشاره شده است که علیرغم «عدم ممنوعیت در داوطلب شدن» اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا در انتخابات هیئت‌رییسه اتاق اصناف عضویت همزمان در این دو منصب ایراد دارد.»

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت در واکنش به تیتر هفته‌نامه زرنگار با عنوان پایبندی به قانون یا وابستگی به خویشاوندان گفت: «‌من هیچ قوم و خویشی با آقای محمداسماعیل خواجویی ندارم و قانون را اجرا می‌کنم. آقای محمداسماعیل خواجویی به استناد قانون حق داوطلب شدن را دارد و می‌تواند در انتخابات شرکت کند اما اگر رای آورد باید بین عضویت در شورا و هیئت‌مدیره اتاق اصناف یکی را انتخاب کند و این انتخاب دست خودش است.»

- منتظر می‌مانیم مصوبه و نامه مجلس از طریق وزارت در سیستم سازمان ابلاغ شود

محمداسماعیل خواجویی که به گفته خودش تمایلی برای شرکت در انتخابات هیئت‌رییسه اتاق اصناف ندارد و تنها به اصرار دوستانش در این انتخابات شرکت می‌کند، در واکنش به داوطلب شدنش در این انتخابات گفت: «بله در انتخابات شرکت می‌کنم و طبق آخرین نامه ارسالی نیازی به استعفا از شورا در این مرحله وجود ندارد و در صورت رای آوردن در انتخابات تا زمان صدور اعتبارنامه  فرصت است که یا از عضویت شورا استعفا دهم یا بمانم، البته اگر تا آن زمان نامه دیگری نیاید چرا که وزارت صنعت و معدن باید اعتبارنامه‌ها را صادر کند که 10 تا 15 روز طول می‌کشد، بعد منتظر می‌مانیم مصوبه و نامه مجلس از طریق وزارت در سیستم سازمان ابلاغ شود و آن موقع نیاز به استعفا نامه شورا داریم.»

- از نظر من عضویت در هیئت‌رییسه اتاق شغل محسوب  نمی‌شود 

با توجه به برگزاری انتخابات هیئت‌رییسه اتاق اصناف و اهمیت موضوع، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی استفساریه به رای گذاشته شد. نماینده مردم سیرجان و بردسیر در این رابطه به پاسارگاد گفت: «‌در آخرین ساعات جلسه علنی امروز (یکشنبه) عدم ممنوعیت حضور اعضای شورای شهر در انتخابات هیئت‌رییسه اتاق اصناف به رای گذاشته شد. آقای دلخوش به عنوان طراحان آقای قاضی‌پور به عنوان مخالف و آقای لاهوتی به عنوان موافقان صحبت کردند.  بنده به عنوان رییس فراکسیون اصناف جز موافقین این طرح بودم و تلاش زیادی کردم که رای بیاورد که در نهایت خوشبختانه استفساریه با اکثریت آرای نمایندگان به تصویب رسید.»  شهباز حسن‌پور که در این رای‌گیری رای موافق داشته است در پاسخ به این سئوال که آیا احتمال رفع ممنوعیت عضویت همزمان اعضای هیات مدیره اتحادیه‌های صنفی و هیئت‌رییسه اتاق اصناف ایران در شوراهای اسلامی شهر و روستا وجود دارد گفت: «بله هر امکانی وجود دارد و نمی‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. این موضوع باید در هفته‌های بعدی مورد بحث و بررسی قرار گیرد چرا که دو جناح رقیب در کل کشور برای حذف یکدیگر از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند عده‌ای مخالف و عده‌ای هم موافق هستند.»  حسن‌پور که ریاست فراکسیون اصناف مجلس را برعهده دارد با رفع این ممنوعیت موافق است و در پایان گفت: «از نظر من عضویت در هیئت رییسه اتاق شغل محسوب نمی‌شود.»