دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398

هفته‌نامه شماره 558:  23 اردیبهشت 1398

چاپ کتاب تاریخ آموزش و پرورش سیرجان 

- گروه فرهنگ‌و‌هنر

تاریخ آموزش‌و‌پرورش سیرجان تازگی‌ها صاحب کتابی شده که از بدو تاسیس آموزش و پرورش غیررسمی در دوران قاجاریه تا دوران معاصر را تشریح کرده است. کتابی 550 صفحه‌یی که براساس یک تحقیق شکل گرفته است. این کتاب را یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی سید محمد هاشمی مدنی گردآوری کرده است. سابقه‌ی مکتوبات در مورد تاریخ آموزش‌و‌پرورش سیرجان به سال تحصیلی 1335 و 1336 برمی‌گردد. در آن زمان جعفر سیروس‌ضیا رییس وقت دبیرستان ابن‌سینا سالنامه فرهنگیان سیرجان را نوشت که اولین اثر مکتوب آموزش و پرورش بود. بعد از آن در سال 77 کتاب تاریخچه آموزش و پرورش استان کرمان زیر چاپ رفت. این کتاب به آموزش‌و‌پرورش‌های تمام شهرها و نواحی پرداخته بود و اشکال‌های زیادی که در آن وجود داشت باعث شد تا مدیران ارشد آموزش‌و‌پرورش استان به این نتیجه برسند که در هر شهرستان یک تیم تحقیقاتی تشکیل دهند و از این تیم بخواهند تاریخ آموزش‌و‌پرورش هر شهر را بنویسد.  حالا این کتاب منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

افتتاح موزه پلیس كرمان 

- گروه فرهنگ‌و‌هنر

موزه پلیس کرمان شامل۲۰ هزار سند رسمی در حوزه نظم و امنیت با حضور مسؤولان استان افتتاح شد. 

فرمانده انتظامی استان در این مراسم گفت: این موزه به همت دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان، سازمان اسناد و کتابخانه ملی جنوب شرق و با همكاري هاي پژوهشي مرتبط شکل گرفته است. سردار رضا بنی‌اسدی‌فر گفت: برای شکل‌گیری این موزه، تاریخ ۲۷۰۰ ساله پلیس کرمان رصد شده است و اسناد و محتواي اين موزه كه بيش از 20 هزار سند هستند ذخیره مهمی در حوزه امنیتی استان کرمان و همچنين کشور محسوب می‌شود. وي افزود: آثار گردآوري شده و فعاليت‌هاي پژوهشي اين موزه منابع خوبي براي گذشته‌پژوهي و مطالعه تاريخچه پليس استان هستند كه سير تحولات و نقش استان كرمان در امنيت كشور را ترسيم مي‌كند. هدف از راه اندازي اين مركز اين است كه يك بستر مناسب براي نمايش و ارائه آثار و فعاليت‌هاي حوزه نظم و امنيت براي علاقمندان ايجاد شود.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

اهدا دستگاه چاپگر بریل به مدرسه ناشنوایان و نابینایان 

- پاسارگاد:

دستگاه چاپگر بریل دومین دستگاهی است که در استان کرمان نصب و به بهره برداری می رسد. این دستگاه قادر است متن معمولی را به خط بریل تبدیل و چاپ بگیرد، خط بریل خط مورد استفاده نابینایان است. این دستگاه با همکاری خیران شهسوار مهدی‌فر، محمد خوش‌بین و موسسه خیریه امام سجاد به مبلغ ۳۱ میلیون تومان خریداری و به مدرسه ناشنوایان و نابینایان شهید ابراهیمی اهدا شده است.