گفت‌وگوی پاسارگاد با محمد جواهری مدیرعامل باشگاه گل‌گهر

 رقبا اخلاقی و غیراخلاقی به ما ضربه زدند

- اگر روزی گل‌گهر لیگ برتری شود نفعش به همه شهر می‌رسد نه گل‌گهر

- اعتقاد دارم حق گل‌گهر برای صعود به لیگ برتر خورده شد 

- با محمود فکری، مهدی پاشا‌زاده، مجتبی حسینی، یحیی گل‌محمدی و اکبر میثاقیان مذاکره کردیم

- امین شول‌زیدآبادی

جوان‌ترین مدیر‌عامل باشگاه گل‌گهر، تند و بدون وقفه و در عین حال با احتیاط‌ حرف می‌زند. هر جمله‌ای که می‌گوید و احساس می‌کند ممکن است کسی دلخور شود برمی‌گردد و حرفش را تغییر می‌‌دهد. می‌گوید؛ در هر شبانه‌روز 12 ساعت برای باشگاه وقت می‌گذارم و هدفش را صعود فوتبال گل‌گهر به لیگ برتر می‌داند. البته برخی معتقدند هنوز شرایط برای صعود گل گهر فراهم نشده و مدیران این شرکت علاقه‌ای به حضور گل‌گهر در لیگ برتر ندارند. جوانی و علاقه او به فوتبال باعث شد به عنوان مدیر‌عامل همه تمرکزش را روی فوتبال گل‌گهر بگذارد.  علی‌رغم اینکه تقریبا تمامی امور در باشگاه به او ختم می‌شود اما در پاسخ به انتقادات، مسئولیت امور را متوجه دیگران می‌کند.  جواهری خود را این‌گونه معرفی می‌کند: «فوتبال را از نوجوانان 17 شهریور شروع کردم و در تمامی رده‌های نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان این تیم توپ زدم. سابقه بازی در تیم‌های کشاورز و فتح جیرفت و تیم ملی دانشجویان دانشگاه آزاد را دارم. هشت سال بازی در تیم گل‌گهر و قهرمانی در لیگ استان و صعود به لیگ دسته سوم، دسته دوم و نهایتا دسته اول کشور به همراه گل‌گهر، سرپرستی، مترجمی و مسئول نقل و انتقالات تیم فوتبال گل‌گهر، دریافت مدارک مربیگری آسیا و آنالیزوری حرفه‌ای فوتبال از جمله سوابق ورزشی است که دارم. چهار سال در مدیریت روابط‌عمومی شرکت گل‌گهر فعالیت کرده‌ام و هم‌اکنون به عنوان عضو هیئت‌مدیره و مدیر‌عامل باشگاه گل‌گهر و عضو هیئت‌رییسه باشگاه‌های صنعتی کشور مشغول به کار هستم.» هفته پیش که دوباره حواشی باشگاه گل‌گهر بالا گرفت به سراغ این مدیر جوان رفتیم تا با او گپ‌وگفتی داشته باشیم. در ادامه بخش‌هایی از این گفت‌و‌گوی سه ساعته می‌آید.

- حوزه فعالیت‌های باشگاه گل‌گهر حوزه گسترده‌ای است. اولویت شما بعد از فوتبال چه فعالیت‌هایی است؟

باشگاه گل‌گهر در چهار حوزه به صورت منظم فعالیت دارد. حوزه زیر‌ساخت و مجموعه ورزشی که سال گذشته با اعتبار 70 میلیارد تومانی توسط مهندس جهانگیری معاون رییس‌جمهور افتتاح شد. این مجموعه بی‌نظیر در اکثر رشته‌های ورزشی دارای امکانات درجه یکی است وروزانه بیش از سه هزار نفر از شهروندان از این مجموعه استفاده می‌کنند. ما قصد داریم در سال 97 مجموعه را توسعه دهیم. افزایش 2500 صندلی در روبه‌روی جایگاه ورزشگاه فوتبال و تعویض و نصب چمنی که مورد تایید فیفا باشد، ایجاد پارکینگ، احداث خوابگاه و ایجاد زیر‌ساخت برای چند رشته ورزشی جدید و امکانات رفاهی جانبی از برنامه‌هایی است که در سال جدید وارد فاز اجرایی می‌شود. پس‌ازده سال در مجموعه شماره 2 نیز چمن طبیعی تعویض شد و اکنون یکی از بهترین چمن‌های ایران را داریم و در کنار زمین والیبال ساحلی قصد راه‌اندازی فوتبال ساحلی را هم داریم. در مجموعه امام‌علی نیز کاشت چمن طبیعی آن سال گذشته انجام شد و امروز یکی از بهترین چمن‌های ایران را که توسط نیروی بومی به ثمر رسیده، در اختیار داریم. در این مجموعه فضای رختکن‌ها را افزایش داده‌ایم و ساخت جایگاه ویژه و جایگاه خبرنگاران و احداث سکوی روبه‌روی جایگاه را در دستور کار داریم. ما حتی در بخش‌های زیدآباد و بلورد در حال مطالعه جهت ایجاد مجموعه‌های ورزشی با فضاهای مناسب جهت شهروندان این مناطق هستیم. در حوزه ورزش کارگری نیز در 32 رشته بیش از 5 هزار نفر از ورزشکاران خانم و آقا فعال هستند. اعتقاد داریم پرداختن به ورزش کارگری هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است و موجب شور و نشاط مجموعه می‌شود. در حوزه ورزش همگانی نیز با توجه به مسئولیت‌های اجتماعی، نگاه ویژه‌ای به ورزش‌ همگانی شهر داشته‌ایم و با همکاری با هیئت ورزش‌های همگانی هر ساله مبلغی به اداره ورزش و جوانان کمک می‌شود. در ورزش حرفه‌ا‌ی نیز در والیبال و فوتبال فعالیت می‌کنیم. در این حوزه نیز با نگاه ویژه به تیم‌های پایه و کانون‌های استعدادیابی نتایج خوبی کسب کردیم. صعود دو تیم فوتبال نوجوانان و جوانان به لیگ برتر و قهرمانی جوانان والیبال در لیگ دسته یک و کسب مقام سوم نوجوانان در همین لیگ و دعوت از 16 بازیکن سیرجانی در سنین مختلف به تیم‌های ملی فوتبال، والیبال و... در رده‌های مختلف نشان می‌دهد باشگاه در مسیر درستی قرار گرفته است. 

- همه این‌ها درست اما باشگاه گل‌گهر در دهه هشتاد در رشته‌های بسکتبال، والیبال و کشتی در کشور مطرح بود اما خبری از آن روزها نیست؟

هدف هیئت‌مدیره باشگاه در دهه اخیر حضور در دو رشته والیبال و فوتبال و آن هم در دسته یک بود. هیئت‌مدیره فعلی این شهامت را داشت که هدف‌ها را تغییر دهد. هدف ما در هر دو رشته سال گذشته قرار گرفتن در جمع 5 تیم اول بود. در شرایطی که بودجه ما منطقی و حداقلی بود. شما وقتی هدف را تغییر می‌دهید با چالش‌هایی مواجه می‌شوید و کمبودها خودشان را نشان می‌دهند. سال گذشته که برای اولین بار ما مدعی صعود لقب گرفتیم، تیمی گمنام و ناشناخته برای حریفان بودیم اما امسال هم سطح توقعات بالا رفته بود و هم رقبا با شناختی که پیدا کرده بودند به هر شکل اخلاقی و غیراخلاقی به ما ضربه زدند. ما سال اول تیم خوبی بسته بودیم. بازیکنان یک‌دل و با‌انگیزه بودند. کادر فنی هم همین‌طور. تیم بدون حاشیه تمام تمرکز خود را برای موفقیت گذاشته بود. در کنار این حمایت خوب هواداران و تلاش مجموعه باشگاه نیز کمک کرد. در آن سال ما بسیار سالم و اخلاقی و به دور از مسایل پشت پرده نتایج خوبی گرفتیم و اعتقاد دارم حق گل‌گهر برای صعود به لیگ برتر خورده شد و اگر مسایل غیرفوتبالی دخیل نبود امروز گل‌گهر در لیگ برتر حضور داشت. 

- شما که معتقدید گل‌گهر شایسته صعود بود چرا ترکیب این تیم مدعی اینقدر تغییر کرد؟

تغییرات با میل ما نبود. پس از تمدید با وینگو شروع به مذاکره با بازیکنانی کردیم که مدنظر وینگو بودند. بازیکنان فصل قبل قیمت‌شان را بالا بردند و اکثر بازیکنان مد نظر ما به لیگ برتر رفتند یا با قراردادی دو، سه برابر به تیم‌های متمول لیگ یک رفتند. 

- البته حواشی هم بی‌تاثیر نبود. درگیری کادر فنی و موضوع جادوگری چرا مدیریت نشد؟

مسئولیت مدیریت کادر فنی برعهده سر‌مربی است و قبول دارم که خوب مدیریت نشد. موضوع جادوگری هم به باشگاه ربطی نداشت و باشگاه به هیچ عنوان در جریان این قضایا نبود و اصولا ما به این جریانات اعتقادی نداریم. جادوگری اتفاقی بود که ناخواسته پیش آمد. 

- موضوع جادوگری یک طرف و حواشی بعد از آن هم یک طرف. قبول دارید که باشگاه در حوزه رسانه هم خوب عمل نکرد؟

صد‌در‌صد. مدعی شدن گل‌گهر موجب شد نقاط ضعف‌مان را بهتر بشناسیم. ما در حوزه رسانه دچار ضعف بودیم. همین‌طور در کانون هواداران و حتی ارکان تصمیم‌گیر و موثر در فدراسیون نیز دچار مشکل بودیم. تیمی که قرار است به لیگ برتر صعود کند باید به این موارد به صورت جدی و کارشناسی نگاه کند تا این نقاط ضعف تبدیل به نقاط قوت شود. قصد داریم به زودی در جلسات کارشناسی با حضور اهالی رسانه و صاحب‌نظران در حوزه رسانه و کانون هواداران مسایل را بررسی و حرکت‌های جدیدی صورت دهیم. 

- با این تفاسیر شما از عملکرد تیم در فصل گذشته راضی هستید؟

خیر. توقعات ما برآورده نشد. 

- پس چه دلیلی دارد که دوباره مذاکره با وینگو را آغاز کرده‌اید؟ 

وینگو نقاط مثبت و منفی زیادی دارد. باید با بررسی تمامی جوانب، عملکرد او را سنجید و سپس تصمیم گرفت. وینگو تمرین‌دهنده و بدن‌ساز خوبی است اما در مدیریت بحران ضعیف عمل می‌کند. او رابطه عاطفی خوبی با بازیکنان ندارد و به بازیکنان بومی هم آن‌گونه که باید ارزش قایل نیست. کهولت سن او نیز در کیفیت کارش تاثیر گذاشته است. او اعتقاد زیادی به مشورت ندارد. تعداد اعضای کادر فنی ما امسال 4 نفر بود در حالی که در برخی تیم‌ها تا 12 نفر در کادر فنی حضور داشتند.

- سایر گزینه‌های شما برای هدایت تیم کدام مربیان هستند؟ 

ما با محمود فکری، مهدی پاشا‌زاده، مجتبی حسینی، یحیی گل‌محمدی و اکبر میثاقیان هم مذاکرات‌ حضوری‌مان را انجام داده‌ایم و منتظر تشکیل جلسات هیئت‌مدیره جهت اخذ تصمیم نهایی هستیم. انتخاب سر‌مربی با خرد جمعی اعضای هیئت‌مدیره صورت می‌گیرد البته این به بودجه این فصل ما نیز بستگی دارد و براساس بودجه‌ای که داریم سر‌مربی فصل بعد انتخاب می‌شود.

- گزینه‌هایی که نام بردید براساس چه معیاری انتخاب شده‌اند؟ 

انتخاب ما براساس عملکرد و نتایج این افراد در لیگ یک، تجربه و انگیزه، شخصیت و اخلاق و مبلغ پیشنهادی آن‌ها انجام شده است که طی یکی، دو هفته آینده نهایی خواهد شد.  برای جذب بازیکنان جدید هنوز فصل نقل‌و‌انتقالات آغاز نشده است و از طرفی بازیکنان خوب و تاثیرگذار‌مان قرار خود را تمدید کرده‌اند. از این بابت مشکل زیادی نداریم و چند بازیکن جدید با نظر سر‌مربی جدید اضافه می‌شوند.   فصل گذشته نیز گفته می‌شد مشکلی در نقل و انتقالات نداریم اما نتیجه‌ای که رقم خورد نشان داد که خوب عمل نکرده‌ایم. فصل قبل همه اختیارات را به سر‌مربی داده بودیم و حتی سه بازیکن قبل از شروع فصل با وجود قرارداد از ما جدا شدند که بار مالی هم برای باشگاه داشت اما به نظر کادر فنی احترام گذاشتیم. 

- شما قصد داشتید در اواسط فصل وینگو را کنار بگذارید. چه شد که او ماندگار شد و هنوز هم گزینه هدایت گل‌گهر است. آیا مدیران ارشد گل‌گهر به ماندن وینگو اصرار دارند؟ 

به هیچ‌ عنوان چنین چیزی نیست. این‌ها شایعه است که مطرح می‌شود. مدیران ارشد دست ما را باز گذاشته‌اند. در نیم‌فصل جلسه‌ای که در سطح هیئت‌مدیره برگزار شد موضوع برکناری وینگو مطرح و مخالفت شد و تصمیم بر این شد که در ترکیب بازیکنان تغییراتی ایجاد کنیم که همین اتفاق هم افتاد و نتایج در نیم‌فصل دوم به کلی تغییر کرد. نتایج خوب نیم‌فصل دوم باعث شد وینگو یکی از گزینه‌های نیم‌فصل جدید باشد. شایعه حمایت مدیران ارشد گل‌گهر از بگوویچ را قویا تکذیب می‌کنم. 

- گفته می‌شود در فصل گذشته هزینه‌های زیادی به باشگاه تحمیل شد. بودجه‌‌ی فصل قبل چقدر بود؟ 

بودجه‌ای که در بیرون مطرح می‌شود واقعی نیست. ما بودجه منطقی و حتی کم‌تر از ده تیم حاضر در لیگ وارد مسابقات شدیم و حتی از دو تیم هم‌استانی مس کرمان و مس رفسنجان هم کم‌تر هزینه کردیم. بودجه ما توسط دستگاه‌های نظارتی شرکت به خوبی نظارت می‌شود. 

- به نظر می‌رسد در حوزه اطلاع‌رسانی هم ضعیف عمل شد و روابط‌عمومی باشگاه تضعیف شده به خصوص اینکه شما پیش از این مدیر‌روابط‌عمومی مجموعه بوده‌اید و توقع بیش‌تری می‌رفت. 

قبول دارم که یکی از ضعف‌های اساسی باشگاه در سال گذشته در حوزه خبر و اطلاع‌رسانی بود. چرا که حجم کار بسیار زیاد و خوبی که صورت گرفت به خوبی به اطلاع شهروندان نرسید و بایستی در این حوزه تصمیمات جدی و کارشناسانه‌ای صورت بگیرد. 

- صحبت از خصوصی شدن باشگاه است. مگر باشگاه تا حالا دولتی بود؟

نه. به دستور AFC در فصل جدید هم تیم‌های لیگ یک باید مجوز خصوصی داشته باشند تا بتوانند مجوز حرفه‌ای دریافت کنند. تغییر خاصی نداریم و ثبت شرکت‌ها شده‌ایم. یعنی از این به بعد سالیانه مجمع شرکت به صورت مستقل برگزار می‌شود و به لحاظ بودجه‌ای اتفاق خاصی نمی‌افتد. 

- برگردیم به بحث فوتبال و اینکه از بازیکنان بومی حمایت لازم نمی‌شوند؛ قبول دارید؟

انتخاب بازیکن برعهده سر‌مربی است و براساس هدفی که هیئت‌مدیره تدوین می‌کند سرمربی بازیکنان خود را انتخاب می‌کند. باشگاه در کار سر‌مربی دخالتی نمی‌کند و از سرمربی نتیجه می‌خواهد. البته در این مدت شخصا از بازیکنان بومی حمایت زیادی کرده‌ام اما در ورزش حرفه‌ای سرمربی است که حرف آخر را می‌زند و نمی‌شود خیلی در کار سر‌مربی دخالت کرد. 

- از تیم‌های پایه چطور؟ به نظر می‌رسد از کم‌توجهی گله دارند؟ 

وقتی در دو سال دو تیم نوجوانان و جوانان لیگ برتری می‌شوند چگونه کم‌توجهی شده؟ ما امسال میزبان تیم ملی نوجوانان ایران بودیم و چهار بازیکن سیرجانی در این اردو شرکت کردند و دو بازی دوستانه با این تیم انجام دادیم. حضور علی شهسواری و علی باقری در جام جهانی جوانان و نوجوانان برای اولین بار در تاریخ فوتبال سیرجان اتفاق افتاد. ما حتی در رشته‌های کشتی، جودو، ژیمناستیک و بسکتبال نیز میزبان اردوهای ملی رده‌های پایه بوده‌ایم. 

- فکر می‌کنید صعود جهاد نصر به لیگ دسته دوم کشور چه تاثیری بر فوتبال سیرجان خواهد داشت؟  

این صعود افتخار و کار بزرگی است برای سیرجان و من خوشحال‌ترین فرد هستم.  این اتفاق به نفع فوتبال شهر است. باشگاه گل‌گهر از فوتبال جهاد نصرقویا حمایت می‌کند و نیاز داریم شرکت‌های دیگری مثل گهر‌زمین و گهر‌روش هم به فوتبال و ورزش ورود کنند. این کار ما را راحت‌تر می‌کند.

- برخی معتقدند باید از شهبا در ترکیب کادر فنی گل‌گهر استفاده شود. نظر شما چیست؟ 

شهبا برای باشگاه گل‌گهر یک سرمایه است وقطعا ایشان در زمره بهترین مربیان استان کرمان است اما نیاز دارد در سطح کشور زحمت بیشتری بکشد و سطح دانشش را افزایش دهد. البته ما هم به عنوان متولیان باشگاه مقصر هستیم چرا که امثال آقای شهبا و حیدرافسری و منصور احمدی را به دوره‌های بین‌المللی و خارج از کشور نفرستاده‌ایم. ما بعد از 12 سال تیمداری در لیگ فقط شهبا را پرورش داده‌ایم در حالی که باید تعداد زیادی مربی پرورش می دادیم و جای امیدواری است که امسال حامد اندام و سعید پورفریدونی به جمع مربیان خوب ما اضافه شدند.

- اخیرا تغییراتی در ترکیب هیئت‌مدیره باشگاه صورت گرفت. چه کسانی به هیئت‌مدیره اضافه شدند؟ 

ترکیب هیئت‌مدیره تغییر کرده است. براساس ترکیب جدید حاج‌آقا‌ بدخشان به عنوان رییس هیئت‌مدیره، مهندس ایمان عتیقی نایب‌‌رییس هیئت‌مدیره، حاج‌محمود زیدآبادی، امیر عطا‌بخش و بنده نیز به عنوان اعضای هیئت‌مدیره معرفی شدیم.

- به نظر می‌رسد آقای بدخشان نقشی پر‌رنگ‌تر از رییس هیئت‌مدیره در باشگاه دارند؟ 

خوب به هر حال ایشان از پیشکسوتان فوتبال این شهر هستند و تجربیات خوبی در زمینه مدیریت و تیم‌داری دارند. ما خوشحال می‌شویم از تجربیات آقای بدخشان در زمینه‌های مختلف استفاده کنیم. 

- برای موفقیت یک تیم و صعود به لیگ برتر باید مجموعه یک شهر و حتی استان متحد شوند تا تیم موفق شود اما به نظر می‌رسد گل‌گهر هنوز نتوانسته از پتانسیل سیرجان و شهر آن‌گونه که باید استفاده کند، قبول دارید؟ 

قبول دارم که صعود ما به لیگ برتر دست بازیکنان و کادر فنی و عوامل باشگاه نیست. بی‌شک حمایت هواداران و پیشکسوتان و مدیران شهرستان از فوتبال گل‌گهر ضروری است. انتظار ما از مسئولین شهرستان این است که بیش‌تر از این‌ها از فوتبال گل‌گهرحمایت کنند. وقتی مردم و بازیکنان ببینند که مسئولان پشت تیم ایستاده‌اند با دلگرمی بیش‌تری برای تیم تلاش می‌کنند قطعا اگر روزی گل‌گهر لیگ برتری شود نفعش بیش‌تر به شهر می‌رسد تا گل‌گهر. واقعا علاقه‌مندیم مسئولان شهرستان و هواداران سیرجانی حمایت جدی‌تری از تیم فوتبال گل‌گهر داشته باشند.