رئیس میراث فرهنگی تکمیل مرمت بازار را منوط به اجرای تفاهم‌نامه  کرد:

شهرداری‏، اوقاف و هیات‌امنای بازار هم به وعده‌هایشان عمل کنند

- سال  قبل ميراث فرهنگي سيرجان 200 ميليون تومان اعتبار داشت اما امسال يک ميليارد و دويست ميلیون تومان 

- مرمت کامل کاروانسرای هماشهر به گونه‌يي که بتوان براي آن کاربري تعيين کرد هزينه زيادي دارد

- گروه فرهنگ‌وهنر

سال گذشته رییس میراث فرهنگی سیرجان از همکاری این اداره با شهرداری، اداره اوقاف و هیات امنای بازار برای مرمت بازار خبر داد. قرار بود هر کدام از این نهادها مبلغی پول بگذارند تا بازار سیرجان به طور کامل مرمت شود. کابل‌های برق ساماندهی، کف‌پوش بازار عوض و داخل گنبدها سفید شوند. حالا میراث فرهنگی کار خود را آغاز کرده و سهمی را که قرار بوده برای این طرح بگذارد گذاشته است. 

- کار را شروع کردیم

نبی‌الله جعفری رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیرجان گفت: پشت‌بام راسته بازار نو که شامل 30 گنبد است، از بیرون آجرکاری می‌شود. به گفته وی؛ ما کار را شروع کردیم قرار شده اعتبار بعدی را شهرداری، اداره اوقاف و هیات امنای بازار بگذارند. وی در مورد تفاهمنامه با این نهادها هم گفت: قرار شد میراث فرهنگی و هر کدام از این نهادها سیصد میلیون تومان بگذارند که جمعا یک میلیارد و 200 میلیون تومان می‌شود. با این پول داخل بازار هم مرمت می‌شود. جعفری افزود؛ قرار است تمامی پروژه‌های میراث فرهنگی بر اساس طرح مطالعاتی که از سوی مشاور تدوین می‌شود، اجرا شوند. در پروژه بازار ما شرکت مشاور می‌فرستیم و طبق تفاهمنامه هزینه‌ها را شهرداری می‌دهد تا پس از تدوین طرح مطالعاتی بر اساس آن کار را شروع کنیم. ما بر اساس تفاهمنامه کار مرمت بازار را شروع کردیم امیدواریم آنها هم شروع کنند. تمام ایزوگام‌های سقف را برداشتیم و آجر کاری آغاز می‌شود. وی در مورد راسته بازار کهنه هم گفت: این راسته را سال قبل کار کردیم. وی به ضرورت مرمت بازار اشاره کرد و گفت: بازار هویت هر شهر است. بازار سنتی در تمامی شهرها بسیار بااهمیت است و این اهمیت نیاز به مرمت را بیشتر آشکار می‌کند. امیدواریم بر اساس تفاهمنامه همه‌ی نهادها عمل کنند تا بتوانیم تا پایان امسال بازار را مرمت کنیم.

- مرمت یخدان‌های دوقلو

همچنین میراث فرهنگی سیرجان مرمت یخدان‌های دوقلو را نیز در دست اجرا دارد. به گفته ی نبی‌الله جعفری رییس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در این طرح که با اعتبار 200 میلیون تومان در حال اجرا است، فقط کاهگل بیرون یخدان‌ها انجام می‌شود. وی در پاسخ به این سئوال که چرا داخل یخدان‌ها کاری انجام نمی‌شود؟ گفت: بودجه امسال فقط برای نمای آن هست و آجرکاری هم انجام می‌شود. جعفری در مورد زمان اجرای این طرح هم گفت: از یک هفته قبل شروع شده و تا یک ماه آینده انجام می‌شود. وی در پاسخ به این سئوال که چرا برای یخدان‌ها دوقلو کاربری تعیین نمی‌کنید؟ گفت: با توجه به بودجه‌ای که داریم الان فقط می‌توانیم بیرون یخدان‌ها را درست کنیم. قرار است سال آینده اعتبار برای داخل دیده شود. هفته قبل جلسه‌ای داشتیم و بازدید میدانی از تمام بناهای تاریخی سیرجان انجام دادیم. قرار است شهرداری کار طرح مطالعاتی بناهای تاریخی سیرجان را با یک مشاور انجام دهد و یخدان‌های دوقلو نیز در این پروژه دیده شده است. در این طرح مطالعاتی کاربری هم مشخص می‌شود. در این طرح مطالعاتی اطراف خانه شوکت سعیدی و یخدان‌های دوقلو محوطه‌سازی می‌شود. 

- مرمت کاروانسرای هماشهر

جعفری ادامه داد: مرمت بخشی از کاروانسرای هماشهر هم در ماه جاری با اعتبار صد میلیون تومان شروع می‌شود. وی گفت پیمانکار در همین هفته مشخص می‌شود. به گفته جعفری پشت‌بام این کاروانسرا سال گذشته کاملا مرمت شد. وی در پاسخ به این سئوال که چرا کل این کاروانسرا را مرمت و برای آن کاربری تعیین نمی‌کنید؟ گفت: مرمت کامل به گونه‌یی که بتوان برای آن کاربری تعیین کرد هزینه زیادی دارد. پارسال 150 میلیون تومان اعتبار گذاشتیم و امسال هم صد میلیون تومان. امیدواریم طی دو سال آینده بتوانیم این کاروانسرا را کاملا مرمت کنیم و به آن کاربری بدهیم. وی ادامه داد مجبوریم کم کم کار را انجام دهیم. یک باره هزینه خیلی زیادی دارد. سیاست ما بر این است که چهار، پنج پروژه را همزمان در دست مرمت داشته باشیم و برای آنها اعتبار جذب کنیم. جعفری گفت: اگر یک پروژه را برای مرمت بگذاریم اعتبار کمی می‌دهند ولی ما برای چند پروزه اعتبار می‌گیریم. البته مشکل دیگری که وجود دارد این است که برخی پروژه‌ها نیاز مبرم به مرمت‌های اولیه دارند مثل پروژه یخدان‌ها که نیاز  به کاهگل داشت. وی ادامه داد اگر امسال ما یخدان‌ها را کاهگل نمی‌کردیم سال آینده باید چهار برابر این پول را برای جبران خسارت هزینه می‌کردیم. پس این موضوع در اولویت ما قرار دارد که بنای قدیمی و با ارزش با شرایط موجود حفظ شود. ما اگر امسال 100 میلیون تومان برای یخدان‌ها هزینه نمی‌کردیم سال آینده باید 400 میلیون تومان هزینه کنیم. 

- 50 میلیون اعتبار برای باغ‌سنگی

وی درباره مرمت خانه شجاع‌پور گفت: بر اساس طرح مطالعاتی اعتبار صد میلیون تومان برای این بنا جذب شده و پیمانکار آن مشخص شده است.  قرار است در هفته‌های آینده این کار را شروع کنیم. وی ادامه داد: برای باغ سنگی هم 50 میلیون تومان اعتبار جذب شده که به زودی برای اتمام جاده آن را هزینه می‌کنیم. برای آموزش صنایع دستی نیز 50 میلیون تومان اعتبار داریم که قرار است برای کارگاه‌های آموزشی گلیم هزینه شود.

- بودجه میراث شش برابر شد

وی درباره بودجه میراث فرهنگی سیرجان در سال جاری گفت: سال قبل که به سیرجان آمدم 200 میلیون تومان اعتبار برای میراث فرهنگی سیرجان داشتیم اما امسال یک میلیارد و دویست میلیون تومان اعتبار داریم که 600 میلیون تومان آن تا الان جذب شده است. به گفته جعفری در تمام شهرستان‌های استان بیشترین اعتبار  را سیرجان دارد و در استان کرمان تنها شهرستانی که کارگاه‌های مرمت در آن فعال هستند، سیرجان است.