تب خونریزی‌دهنده کنگو را جدی بگیریم 

- اکبر اسدی*

اگر دستورات بهداشتی لازم را رعایت کنید و مراقبت‌های لازم را جدی بگیرید در مورد بیماری تب کریمه کنگو جای هیچ گونه نگرانی نیست. خوشبختانه افرادی که مبتلا شده‌اند به درمان دارویی به خوبی جواب داده و درمان شده‌انداما با توجه به میزان کشندگی این بیماری در انسان حتما باید مراقبت‌های لازم را انجام داد تا از انتقال بیماری جلوگیری شود. مواردی از این بیماری طی سال‌های گذشته در مناطق مختلف کشور وجود داشته و هنوز هم موارد جدید از این بیماری دیده می‌شود. فصل شیوع این بیماری معمولا از اوایل بهار تا اواخر مهرماه است. هرساله با شروع فصل بهار و آغاز کار صنعت دامداری و دامپروری مواردی ازبیماری اتفاق می‌افتد که تاکنون ۴مورد مشکوک به این بیماری از ابتدای امسال در شهرستان سیرجان داشته‌ایم  که خوشبختانه فقط دو مورد مبتلا به بیماری بودند که بعد از انجام آزمایش تاییدی در بیمارستان بستری شدند و بهبود پیدا کردند.

لازم به ذکر است که در موارد مشکوک سابقه گزش کنه یا جدا کردن کنه از بدن حیوان یا تماس با دام و یا گوشت دام حتما وجود دارد و از علایم بیماری  می‌توان مواردی همچون؛ تب، خونریزی زیرپوستی‌، خونریزی لثه‌، خونریزی مثانه و از علایم آزمایشگاهی کاهش محسوس  پلاکت‌ها را نام برد.

راههای پیشگیری از این بیماری عبارتند از: 1- سمپاشی آغل‌، اصطبل و محل نگهداری دام‌ها با هماهنگی اداره دامپزشکی به منظور از بین بردن کنه و جلوگیری از رشد وتکثیر آن 2- پرهیز از کشتار دام در محیط خانه و زندگی و انجام کشتار دام درکشتارگاه. 3-دست نزدن به کنه‌هایی که به بدن دام چسبیده است. دقت شود هرگز کنه را با دست از بدن دام جدا نکنیم. 4- مراقبت در جلوگیری از ورود کنه به محل زندگی و محل استراحت به دلیل نزدیکی به آغل دام. 5- قرار دادن گوشت گرم و تازه قبل از خورد کردن و استفاده به مدت۲۴ساعت در یخچال 6-رعایت اصول بهداشتی در موقع ذبح دام و خرد کردن و عرضه گوشت توسط قصابان 7-عدم استفاده از استخرهای موتور آب و آب قنوات برای شنا کردن و جلوگیری از آب بازی کودکان در این آب‌ها زیرا اکثر عشایر و دامداران دام‌های خود را در این آب‌ها شست‌وشو می‌دهند و این شست‌وشو باعث جداشدن کنه از بدن دام در آب می‌شود.  کنه‌ها خود را به اشیا کنار استخر یا قنات می‌چسبانند و حین آب‌تنی ممکن است به بدن فرد بچسبند وگزش انجام شود.

در صورت بروز هر یک از علایمی که گفته شد همراه با سابقه گزش کنه یا تماس با دام حتما به پزشک مراجعه کرده وگروه مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی  را نیز با شماره تماس۴۲۲۶۲۰۸۰ در جریان بگذارید و موارد بالا را به دوستان واشنایان خود نیز اطلاع دهید.

* مدیرگروه مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی سیرجان