سه شنبه, 29 مهر 1399

هفته‌نامه شماره ۶۲۵ | ۲۸ مهر ۱۳۹۹

 

 

 

گزارش پاسارگاد از تاثیر افزایش نرخ دلار بر روی تورهای خارجی:

بازار کساد تورهای خارجی

- زهرا خواجویی‌نژاد

در روزهای اخیر دلار باز هم گران شد و به مرز 8 هزار تومان رسید. این بالارفتن‌های بی‌حساب و کتاب نرخ دلار این روزها اثرات بسیاری بر زندگی مردم گذاشته است، هرکجا پا می‌گذاری صحبت از دلار و سکه و ارز است. می‌توان در کنار همه تاثیرات منفی که افزایش نرخ دلار داشته است یکی از بخش‌هایی که با افزایش نرخ دلار بسیار متضرر شده است، صنعت گردشگری‌ست. محمدمحب‌خدایی،معاون گردشگری کشورگفته است: «گران شدن ناگهانی نرخ ارز درصنعت گردشگری آسیب جدی به تورهای خروجی وارد ‌کرده وگردشگران ایرانی را نیز دچار خسران می‌کند. صنعت گردشگری باید مصون از بازی‌های سیاسی بماند تا آسیب نبیند. افزایش ناگهانی و شوک‌آور قیمت دلار واقعیتی است که نمی‌توان کتمان کرد وتداوم این وضعیت زیان بسیاری متوجه فعالان صنعت گردشگری کشورخواهدکرد».

- با افزایش نرخ دلار و هزینه تورها بعید می‌دانم بتوانم سفر خارجی داشته باشم

در سیرجان نیز این تغییر و تحولات بازار ارز تاثیر به سزایی در روند جذب مشتریان‌شان داشته است به طوریکه برخی از آژانس‌ها با ترفندهایی نظیر پیشنهاد تورهای لحظه آخری یا تورهای قسطی سعی در جذب مشتری دارند. یکی از افرادی که برای تهیه تور مالزی به یکی از دفاتر گردشگری آمده است می‌گوید:«من سفرهای برون مرزی زیادی می‌روم و در حال حاضر هم برای انجام کارهایم می‌خواهم به مالزی بروم. با اینکه شرایط مالی‌ام تا حدودی مطلوب است اما افزایش ناگهانی دلار و بالا رفتن نرخ تورها خیلی برایم سنگین است و اگر مسئله کاری نبود هرگز به این سفر نمی‌رفتم.»  مرد جوانی که به همراه همسرش به یکی از دفاتر هواپیمایی آمده‌اند؛ می‌گوید:«ما قصد داریم برای ماه‌عسل به آنتالیا برویم، اصلا قیمت تورها باورکردنی نیست. من خودم دقیقا سال پیش به ترکیه رفتم یک تور عالی با یک هتل 5 ستاره حدود 2 میلیون و 500 هزار تومان دستم را گرفت اما امسال همان تور به مرز 5 میلیون رسیده است و این خیلی غیرقابل‌عادی است»  یکی از افرادی که برای کار قصد سفر به گرجستان را دارد می‌گوید:«من به خاطر کارم مجبورم مرتب به این کشور سفر کنم اما دلار برایم این روزها معضل شده است، علاوه بر بالا رفتن قیمت تورها، گیر آوردن دلار هم بسیار دشوار شده است». یکی دیگر می‌گوید:«اگر وضع به همین منوال پیش رود بعید می‌دانم مردم حاضر به انجام سفرهای خارجی شوند و ترجیح می‌دهند همین پول را صرف هزینه‌های ضروری‌شان کنند.» مردی که به همراه همسرش به یکی از دفاتر آمده است می‌گوید:«قصد داشتیم با تعطیل شدن فرزندانم به استانبول برویم الان که آمدیم نرخ‌ها را پرسیدیم فعلا منصرف شدیم و تصمیم گرفیتم سفرمان را به چندماه دیگر موکول کنیم شاید دلار پایین بیاید.» 

- کاهش 50 درصدی مسافران تورهای خارجی

مدیر یکی از دفاتر گردشگری می‌گوید؛«افزایش نرخ دلار 50 درصد بر تورهای خارجی تاثیر گذاشته است و مردم کمتر می‌توانند خارج از کشور بروند» امیر محمودآبادی اما معتقد است؛« وقتی بخواهی حساب کنی خیلی تورها نسبت به قبل گران‌تر نشده چون از آن طرف دارند دلار و یورو بانکی می‌دهند، قبلا فردی که می‌خواست خارج از کشور برود یورو بانکی نمی‌گرفت. مثلا یک تور دبی قبلا بود 2 میلیون تومان، الان می‌شود نهایتا دو میلیون و 500،  ولی از آن طرف فرد دارد 500 یورو بانکی می‌گیرد 500 یورو بانکی در بازار آزاد حداقل 4 میلیون تومان فروش می‌رود که اگر دو میلیون و 500 هزار تومان هزینه تور را کم کنید باز یک میلیون و 500 هزار تومان به نفع فرد است». او می‌گوید؛«متقاضی تورها امسال نسبت به سال گذشته کمتر شده، مسافرانم حداقل یک هفتم شده‌اند، مثلا هفته گذشته یک گروهی برای دبی آمدند ثبت‌نام کنند، سه نفرشان اداری بودند  و مجبور بودند بروند، اما بقیه‌شان گفتند ما مجبور که نیستیم و منصرف شدند»محمودآبادی در مورد تفاوت نرخ‌ها می‌گوید؛«تور آنتالیا، 20 فروردین 2 میلیون و 550 هزار تومانفروختم، امادر تعطیلات چند روزه آخر خرداد به 5 میلیون و 790 هزار تومان رسید». وی افزود:«البته این دو برابر شدن‌ها یک دلیلش به خاطر تعطیلات است وگرنه افزایش نرح دلار اینقدر در نرخ تورها تاثیر ندارد.» او با بیان اینکه پول کشور خودمان بی‌ارزش است، می‌گوید:«ما وقتی به صرافی‌های خارج از کشور می‌رویم پول کشورمان را هیچ‌کجا ندیدیم، ولی بقیه پول‌ها وجود دارد حتی پول افغانستان». از نظر او ؛«سیرجانی‌ها بیشتر به ترکیه می‌روند چه آنتالیا چه استانبول بعد از ترکیه، تایلند، مالزی ودبی و... مقاصد بعدی‌شان است.»

- ‌با بالارفتن دلار، نرخ هتل‌ها بالا رفته است

سمیه فیروزآبادی مدیر یکی دیگر از دفاتر گردشگری می‌گوید؛«بالارفتن دلار خیلی بیشتر از آن چیزی که تصور کنید روی تورها تاثیر گذاشته است ما سال گذشته ماه رمضان بالغ بر 90 تا مسافر آنتالیا داشتیم اما امسال فقط 4 تا مسافر آنتالیا داشتیم که آن‌ها هم ماه‌عسل می‌رفتند». او در توضیح دلیل بالا رفتن قیمت تورها می‌گوید:«‌با بالارفتن دلار، نرخ هتل‌ها بالا رفته است. یک هتل 4 ستاره معمولی در آنتالیا سال گذشته یک میلیون و 700 هزار تومانبود اما الان پایین‌ترین نرخ دو میلیون و 400 هزار تومان است.»او می‌گوید:«چون حیطه کاری‌مان طبیعت‌گردی بود کمتر متضرر شدیم.» او در مورد ارز مسافرتی هم می‌گوید:«دلار نمی‌دهند و فقط یورو می‌دهند، کشورهایی که ویزا نخواهد 500 یورو و کشورهای مثل تایلند، سنگاپور و جاهای دیگر که ویزا می‌خواهد 1000 یورو، هر یورو هم 5550 توماناست، مسافر اینجا حواله‌اش را پرداخت می‌کند 220 هزار تومان عوارض خروج از کشور می‌دهد، بعد می‌رود تهران یورو می‌گیرد.» وی معتقد است؛«بالا رفتن دلار واقعا بازار گردشگری را تحت تاثیر خودش قرار داده است، اصلا دلار بانکی هم نخواهند بدهند همان نرح آزاد را بدهند، بعضی مسافران حاضرند با این قیمت هم دلار بگیرند اما در بازار نیست و هیچ صرافی نمی‌دهد.»

- اگر سفرهای خارجی کنسل شود مجبور به تعطیلی هستیم

منصور محمودآبادی مدیر یکی دیگر از آژانس‌ها می‌گوید:«آژانس‌ها حیات و ممات‌شان به همین تورها بستگی دارد و وقتی سرانه درآمد افراد به دلیل افزایش نرخ دلار کاهش پیدا کند، روی زندگی‌شان تاثیر می‌گذارد.» او ادامه می‌دهد؛«تمام اجزای یک تور به قیمت ارز وابسته است، و فرقی نمی‌کند ارز کدام کشور باشد. مهم این است ارزش پول ما کاهش پیدا کرده است.» او با مقایسه سال پیش با الان می‌گوید: «تعداد مسافران تورهای خارجی به نسبت سال گذشته حداقل 50-60 درصد کاهش پیدا کرده است. این خوشبینانه است، در حالت بدبینانه 80 درصد کاهش پیدا کرده است.» محمودآبادی با اشاره به اینکه اگر وضع به همین منوال باشد خیلی از آژانس‌ها تعطیل خواهند شد، می‌گوید؛ «دیروز کارمند یکی از آژانس‌های سیرجان به من زنگ زد و گفت مدیرمان گفته می‌خواهد تعدیل نیرو کند شما نیرو نمی‌خواهید، گفتم من خودم هم با این وضعیت که دارد پیش می‌رود یک روزی باید تعدیل نیرو کنم». وی افزود: ما خودمان سال 94-95 دو سه نفر را تعدیل کردیم، دوباره کمی رونق گرفتیم و زمانی وضعیت بهتر  شد نیرو گرفتیم. یک بنگاه اقتصادی مثل ما که مدام با تور سرکار دارد اگر سفرهای خارجی کنسل شود مجبور به تعطیلی هستیم، در این دفتر حدود 12 نفر دارند کار می‌کنند خب این افراد بیکار می‌شوند» او معتقد است؛ «با بالا رفتن دلار گردشگری به خصوص گردشگری خارجی دارد به سمتی می‌رود که دیگر هرکسی نتواند سفر برود و فقط مخصوص اقشار مرفه جامعه شودو این باعث می‌شود بنگاه‌های اقتصادی معمولی این وسط تعطیل شوند.»او در مورد اقساطی کردن تورهایش می‌گوید؛«ناچار شدیم چون مردم توانایی مالی‌شان کم است گفتیم اینجوری ما خودمان مردم راتشویق کنیم» 

- احتمال تعطیلی دفاتر گردشگری وجود دارد

رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری سیرجان با بیان اینکه در حال حاضر  در سیرجان 16 دفتر خدمات مسافرتی وجود دارد، می‌گوید:« البته همه‌ی این‌ها در زمینه تورهای خارجی فعالیت ندارند و نمی‌توانند بلیط تهیه کنند.» از نظر جعفری روی کلیه نرخ‌های تورهای داخلی و خارجی نظارت می‌شود؛«فرض کنید سفر کربلای زمینی یک میلیون و 280 هزار تومان است و این نرخ را قانون می‌گوید و به همه اعلام می‌شود، در مورد تورهای خارجی هم همه‌چیز به‌روزرسانی شده است. در هر سیستمی هم که بزنید همه چیز کاملا مشخص است و اینجور نیست کسی بخواهد از طرف خودش نرخ بدهد. همین نرخی که دفتر تهران است در شهرستان هم هست، یک درصدی ممکن است متفاوت باشد اما تقریبا مشابه است.»او در مورد احتمال تعطیلی برخی دفاتر می‌گوید:«متاسفانه این احتمال وجود دارد و بعضی جاها این اتفاق می‌افتد و مسئولان باید برنامه‌ای را در حوزه  گردشگری ببینید که چه کاری کنند که خیلی از این دفاتر تعطیل نشوند، قبلا مثلا یک تور 40 نفره می‌بستند الان با 20 نفر. فکر کنم یک تدابیر و برنامه‌هایی دیده باشند که انشالله وضعیت تغییر کند.» وی افزود؛«با توجه به اینکه درآمد سیرجانی‌ها بیشتر به پسته وابسته است و با شرایط پسته امسال اگر کسی می‌خواسته امسال یک سفر خارجی برود با این شرایط پسته مجبور است بگذارد برای یک سال دیگر و این موضوع هم بطور قطع تاثیر می‌گذارد و  یک حالت رکود به وجود می‌آورد».