شنبه, 03 آبان 1399

هفته‌نامه شماره ۶۲۵ | ۲۸ مهر ۱۳۹۹

 

 

 باید منابع مداوم در اختیار کارآفرین و صنعتگر باشد

- پاسارگاد: دکتر عیسی منصوری معاون توسعه و کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و هیئت همراه شنبه این هفته به سیرجان سفر کرد تا در حضور روسای ادارات و فعالان اقتصادی، کارآفرینان و ... به بررسی مشکلات این حوزه بپردازد. در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان که در دهکده گردشگری شبدیز برگزار شد. شهباز حسن‌پور نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی از برنامه‌ریزی برای ایجاد 10 هزار شغل و فعالیت 100 آموزشگاه در سطح شهر برای آموزش و جذب بازار کار سخن گفت. مدیر‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان بیان کرد: «قرار بود سال 96، دو هزار و 800 شغل در سیرجان ایجاد شود اما بیش از 8 هزار شغل ایجاد شد. مجموع اشتغال در سال 97 برای سیرجان 4 هزار نفر است با توجه به رشد اقتصادی و جمعیتی و مهاجر‌پذیر بودن سیرجان باید اشتغال آن مورد توجه قرار بگیرد و این محقق نمی‌شود مگر با همراهی اعضای کارگروه اشتغال که سیاست‌گذاران شهرستان هستند. مجموعه اعتبارات که در زمینه اشتغال روستایی برای استان کرمان در نظر گرفته شده 400 میلیارد تومان است. تعدادی از طرح‌ها به بانک معرفی شده‌اند و امیدواریم زودتر به پرداخت برسند. این تعداد اشتغال قسمتی از محل اعتبارات روستایی و قسمتی مربوط به اعتبارات مشاغل خانگی خرد و کوچک است که در استان کرمان بیش از 300 میلیارد تومان در سطح کشور اعتبار داریم. سهم استان کرمان برای اشتغال‌های حمایتی روستایی که از کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد شهید معرفی می‌شوند 171 میلیارد تومان است که امیدواریم منجر به اشتغال پایدار در سیرجان شود». وی میزان اشتغال از محل اعتبارات مشاغل خانگی کوچک در سال گذشته را 13 هزار شغل اعلام کرد و برای امسال 16 هزار شغل پیش‌بینی کرد. 

میرزایی معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره نرخ بالای تسهیلات در بحث اشتغال فراگیر اظهار کرد: «دولت تسهیلات یارانه‌ای برای مناطق شهری با نرخ 2 درصد و برای منابع روستایی 5 درصد در نظر گرفت. ما می‌خواهیم با نرخ 18 درصد پرداخت کنیم. اما شرکت‌هایی وابسته به بانک‌ها کار می‌کنند با نرخ 20 درصد تسهیلات به مردم می‌دهند. بنابراین مردم بیش‌تر به سمت استفاده از تسهیلات روستایی می‌روند». 

محسن آرش معاون عمرانی فرمانداری، اعتبار شهرستان در حوزه تسهیلات روستایی را در سال 96 مبلغ 195 میلیارد ریال عنوان کرد که مبلغ 28 میلیارد ریال آن پرداخته شده است. وی مبلغ پرداختی در کل شهرستان را 20 میلیارد تومان اعلام کرد در حالیکه بالای 100 میلیارد تومان مصوب شده بود. .دکتر منصوری در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری، استان کرمان را به دلیل ظرفیت‌هایش متفاوت از سایر استان‌ها دانست؛ «شهرستان سیرجان اصالت صنعتی‌و‌معدنی متفاوت از بقیه شهرستان‌ها دارد. علی‌رغم نوسانات اقتصادی توانسته خودش را حفظ کند. جذب مهاجر را دارد. روند اقتصادی آن مثبت است اما وضعیت اصناف خوب نیست.. باید اقتصاد منطقه را مدیریت کرد. سال 96 منابع محدودی جذب شد. در سال 97 اصرار داریم که محدودیت زمانی نداشته باشیم. مشکل سرمایه‌گذار دسترسی به وامی است که نیاز دارد. باید منابع مداوم در اختیار کارآفرین و صنعتگر باشد. 4 هزار میلیارد تومان را یارانه برای آن‌ها در نظر گرفتیم که باید اعمال شود. سعی می‌کنیم کارها سرعت پیدا کند. پرداخت زمان طولانی تسهیلات باید اصلاح شود». وی افزود: «وام اشتغال پایدار ایجاد نمی‌کند. هیچ برنامه موفق اشتغال در دنیا برپایه وام نیست. اتصال به بازار را باید درست کرد و در کنار آن وام اثر خودش را داشته باشد». فرماندار سیرجان از معاون کارآفرینی و اشتغال وزارت کار کشور درخواست کرد تا مشکل بیکاری دو هزار و 500 نفر در شرکت ال‌جی و همچنین مشکلات کارکنان شرکت نینا(فریکو) در ستادهای تهران و در سطح ملی به صورت ویژه مورد بررسی قرار گیرد که دکتر منصوری برگزاری جلسه و راهکار اختصاصی به دور از دخالت در مدیریت شرکت و برای حفظ اشتغال را پیشنهاد داد. پس از آن جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان در سالن ورزشی روستای جعفرآباد  برگزار شد. در این جلسه حسن‌پور به وجود بیش از 30 هزار افغانی مجاز و غیر مجاز در سیرجان و مشکلاتی که برای اشتغال‌زایی مردم ایجاد کرده‌اند اشاره کرد و گفت: «کار را از مردم گرفته‌اند. باید خودمان کار کنیم و نیازی به بیگانگان نداشته باشیم. به دنبال توسعه اشتغال شهرستان هستیم و اقتصاد مقاومتی در سیرجان با کمک معین‌های اقتصادی در 5 بخش کار خود را شروع کرده است. امیدواریم بتوانیم اشتغال بسیار بالایی را ایجاد کنیم». حسن‌پور مشکل بیمه افراد روستایی را حل شده اعلام کرد: «از بیمه سلامت برای درمان استفاده می‌کنند و براساس معرفی شورا با پرداخت 50 هزار تومان بیمه بازنشستگی و از کارافتادگی می‌شوند». دکتر منصوری معاون توسعه و کارآفرینی و اشتغال وزارت کار کشور اتفاقات اقتصادی سیرجان را نماد اقتصاد مقاومتی خواند؛ «یکی از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی انعطاف‌پذیری اقتصاد منطقه است. در سیرجان اقتضائات اقتصاد مقاومتی به خوبی استفاده شده است». وی اظهار کرد: «پرداخت تسهیلات باید در اختیار کارآفرین قرار گیرد اما آورده ویژه ما کمک به آموزش و ظرفیت‌سازی منطقه است. باید به مردم کمک کنیم که خودشان بازار را پیدا کنند ونیز مشکل بیمه مشاغل را حل کنیم».