چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398

هفته‌نامه شماره 555:  2 اردیبهشت 1398

 

گفت‌و‌گوی پاسارگاد 

با محمداسماعیل خواجویی عضو شورای شهر

عده‌ای بچه چیزی می‌گویند، نشریات هم می‌نویسند

- سارا پورمختار

چندین بار قبل از گفت‌و‌گو می‌پرسد؛ درباره چه موضوعی قرار است صحبت کنیم؟ نگران است سئوال‌هایی بپرسم که در جواب دادنش گرفتار معذوریت‌ها شود. همین چند وقت پیش با شعار «ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت» در انتخابات هیئت مدیره اصناف حضور یافت اما به دلیل تعارض قانونی عضویت همزمان در شورای شهر و اتاق اصناف، در نهایت عضویت در شورا را ترجیح داد تا تشنگی خدمتش را در شورای شهر سیراب کند.

از نظر «محمداسماعیل خواجویی» عضو شورای پنجم شورای شهر هیچ ایرادی در مجموعه شورا و شهرداری وجود ندارد و این نشریات هستند که فقط نیمه‌ی خالی لیوان را می‌بینند. 

- چرا با وجود تمام تلاش‌ها و اصراری که برای شرکت در انتخابات اتاق اصناف داشتید، در نهایت عضویت در شورا را انتخاب کردید؟

من 35 سال در اتحادیه صنفی و شورای اصناف بودم و از این مدت 27 سال رییس بودم. از پارسال این بحث پیش آمد که باید بین هیئت رییسه اتاق اصناف و یا عضویت در شورا یکی را انتخاب کنیم. در تاریخ 29/2/97 مجلس با اکثریت آرا مصوب کرد که شرکت در انتخابات هیئت رییسه اتاق اصناف برای اعضای شورا منعی ندارد که من هم شرکت کردم و جزو پنج نفر رای آوردم. این مصوبه در تاریخ یکم خردادماه باز در دستور کار قرار گرفت تا جزییاتش به رای گذاشته شود که رای 70 نفر از نمایندگان برگشت. ظاهرا در شهرهای‌شان افراد مد نظرشان رای نیاورده بودند. در نهایت مصوب شد که بین هیئت رییسه اتاق اصناف و یا عضویت در شورای شهر یکی را انتخاب کنند.

- دلیل شما برای انتخاب عضویت در شورای شهر چه بود؟

من خودم می‌خواستم از هر دو جا انصراف دهم و نباشم، با دوستان در اتاق اصناف و شورا صحبت کردیم و همچنین رایزنی و صحبت‌هایی با مسئولان داشتم و نهایتا به این جمع‌بندی رسیدیم که شورا را انتخاب کنم.

- به طور مشخص می‌توانید نام ببرید کدام مسئولان به شما در این تصمیم کمک کردند؟

مسئولان شهر مشخص‌ا‌ند و نیاز به نام بردن نیست.

- شما جزو حامیان و نزدیکان آقای حسن‌پور هستید. آیا در تصمیمات مهم شورا نظرات ایشان را هم جویا می‌شوید؟

به هیچ عنوان. البته من از نزدیکان آقای حسن‌پور نیستم فقط زمانی ایشان شهردار اینجا بودند با هم کار کردیم. من مستقل هستم و کاری به آقای حسن‌پور ندارم وقتی ایشان کاری داشته باشند آن هم برای مردم و نه برای خودش به من زنگ می‌زند. ولی من حتی بهشان زنگ هم نمی‌زنم.

- در انتخاب شهردار چطور؟

من اصلا نظرشان را نپرسیدم.

- در بحث انتخاب شهردار یک بار جلسه به خاطر عدم حضور شما کنسل شد و این شایعه پیش آمد که غیبت شما عمدی بوده است. 

آن جلسه من بیمار بودم و رفته بودم یزد و تمام پرونده پزشکی هم موجود است. 

- معیارهای شما برای انتخاب شهردار چه بود که به آقای سروش‌نیا رای دادید؟

آقای سروش نیا 12 سال سابقه شهرداری داشته و سرپرست شهرداری و شهردار منطقه بوده ایشان دارد دکتری شهرسازی می‌گیرد و کارش را بلد است. اگر کس دیگری از شهرهای دیگر آورده بودیم بهتر بود؟ نظرم این بود حتما یکی از بچه‌های شهرداری انتخاب شود و الان هم  از عملکرد شهردار راضی هستم. 

- با توجه به اینکه شما تجربه حضور در دوره‌های قبل شورای شهر را هم دارید، این دوره نسبت به دوره‌های قبل حاشیه‌های بیشتری دارد.

شورا شرایط خاص خودش را دارد که حاشیه هم بخشی از آن است. بعضی وقت‌ها حاشیه را درست می‌کنند و نشریات هم یک چیزهایی می‌نویسند. 

- پیش از این هم شما در عمل با اخراج خبرنگاران از شورا ثابت کرده بودید که چندان رضایتی از حضور خبرنگاران در شورا ندارید.

نه این‌طور نیست اما نشریات باید در جهت کمک به شورا و شهر و شهرداری حرکت کنند. 

- با انتقاد مخالفید؟

انتقاد اگر به‌جا باشد می‌پذیریم اما  انتقاد و تخریب با هم فرق دارند. ما که علیه‌السلام نیستیم. در کارهای‌مان کم و کاستی داریم اما نشریات فقط قسمت خالی لیوان را می‌بینند و مطرح می‌کنند.در این دوره شورا اعضا اکثرا جوان هستند و تجربه کاری ندارند باید با هم هماهنگ باشند و اختلافات جزیی را کنار بگذارند.

- در این دوره شما مسئولیت کمیسیون املاک و حقوقی شورای شهر را برعهده دارید. همیشه حرف و حدیث‌هایی در این مقوله وجود دارد. به عنوان مثال در راستای شفاف‌سازی و  برای جلوگیری از فساد کمیسیون به دنبال این طرح نبوده که املاک شهرداری ساماندهی شوند و مثلا در یک فایل الکترونیکی در سایت منتشر شوند و در اختیار مردم قرار گیرند. 

طرح ممیزی قبلا در دوره دوم شورا انجام شده است و همه املاک در جی‌آی‌اس هستند. می‌توانند به سایت شهرداری وارد شوند و لیست تمام املاک که در سیستم شهرداری ثبت شده‌اند را ببینند.

- جی‌آی‌اس مربوط به تمام پلاک‌های شهر است. منظور بنده املاک شهرداری است.

املاک شهرداری که مشخص است و بنا نیست مردم دنبال املاک شهرداری باشند. از طرفی در کمیسیون‌ها نامه‌های مربوط به مردم مطرح می‌شود که هیچ وقت مسئله فساد درباره املاک نه در شورا و نه در شهرداری مطرح نبوده است. 

- بسیاری از بندهای گزارش‌های حسابرسی مربوط به همین املاک بود؟

نه قبول ندارم.

- برای نمونه در بحث تغییر کاربری‌ها تخلفات زیادی رخ می‌دهد.

 تغییر کاربری اصلا در اختیار شورا و شهرداری نیست و پرونده‌های آن به کمیسیون ماده 5 فرستاده می‌شود که شهردار در آن جلسات شرکت می‌کند و یک رای از 5 رای را دارد. منتها صاحب رای اصلی استاندار یا معاون عمرانی‌اش است.

- شاید شما بخواهید بحث تخلفات در تغییر کاربری‌ها را رد کنید، در زمینه تراکم فروشی چطور؟

شهرداری اصلا تراکم نمی‌فروشد.

- این انکار شما خیلی جالب است فروش تراکم یکی از منایع درآمدی شهرداری است. 

فقط بر اساس مصوبه دوره دوم شورا یک طبقه مازاد بر طرح می‌توانند بسازند.

- پس این همه ساختمان با چندین طبقه مازاد در سطح شهر چگونه ساخته شده‌اند؟

همه با رای کمیسیون ماده 5، چیزی هم به شهرداری نمی‌دهند. 

- شما به عنوان عضو شورای شهر و مسئول کمیسیون املاک چرا در پی جلوگیری از تراکم فروشی‌ نبودید؟

تراکم اصلا فروش نمی‌رود که ما بخواهیم جلوی آن را بگیریم.

- اگر الان بحث ساخت‌و‌سازهای غیر مجاز را هم پیش بکشم، شما احتمالا انکار می‌کنید.

بحث ساخت‌و‌سازهای غیر‌مجاز فرق دارد و ممکن است اتفاق افتاده باشد که آن هم به کمیسیون ماده 100 می‌رود و رای به تخریب داده می‌شود و یا اینکه جریمه‌اش می‌کنند.

- من از تغییر رویه‌ها و اصلاح سیستم در شورا و شهرداری صحبت می‌کنم و شما هم خیلی عادی انگار که آب از آب تکان نمی‌خورد پاسخ می‌دهید. چرا باید ساختمانی خارج از ضوابط ساخته شود که بعد تخریب یا جریمه شود؟ این ضعف در این مجموعه و پلیس ساختمان را نشان نمی‌دهد؟

ممکن است ضعف باشد بالاخره این شهر گسترده است و شاید موردی از چشم پلیس ساختمان دور بماند اما من تا الان موردی را نشنیده‌ام.

-  چون شما نشنیده‌اید، دلیل نمی‌شود تخلفی رخ نداده باشد. نمونه‌اش ساختمان خیابان 15 خرداد که بسیار هم درباره آن بحث شده است و از این قبیل ساختمان‌ها در شهر کم نیست.

آن ساختمان که مجوز و پروانه داشته است.

- ولی چند طبقه مازاد و بدون مجوز ساخته است. 

باید مهندس ناظرش بررسی می‌کرد.

- یعنی رسیدگی و نظارت بر این موارد ذکر شده را در حیطه اختیارات خود و شهرداری نمی‌دانید؟

وظیفه شورا نیست پیگیری کند که یک نفر ساخت‌و‌ساز خارج از ضوابط دارد.

- اما یکی از وظایف شورا نظارت است. 

شورا به کار شهرداری نظارت می‌کند، نه بر ملک و ساختمان مردم.

- دراین‌گونه ساخت‌و‌سازها حق و حقوق سایر شهروندان ضایع می‌شود از طرفی شما مسئول کمیسیون املاک و حقوقی شورا هستید و نمی‌توانید این موضوع را نادیده بگیرید؟

این اتفاق در دوره مسئولیت من نبوده است.

- در دور قبل هم شما حضور داشتید و رییس شورا بودید. 

این پرونده مربوط به قبل است و حالا هم که حکم تخریبش را داده‌اند. 

- گفتید چون مردم به شما رای دادند و مدیون مردم هستید، عضویت در شورا را انتخاب کردید. آیا پیگیری و رسیدگی به  موضوعات این چنینی دفاع از حقوق مردم نیست؟ 

تا جایی که مربوط به مردم باشد حتما پیگیری می‌کنیم.. 

- موضوع بعدی که با حق و حقوق شهروندان رابطه مستقیم دارد فروش حق پارکینگ به خصوص در ساختمان‌های تجاری است. 

هر ساختمان باید 25 متر پارکینگ برای هر واحد داشته باشد. بعضی جاها ممکن است نتوانند تامین کنند و این 25 متر رامی‌فروشندکه این پرونده‌ها اصلا به کمیسیون نمی‌آیند و شهرداری خودش مستقیما تصمیم می‌گیرد و ارتباطی به شورا ندارد. 

- پرونده تملک‌ها که در کمیسیون مطرح می‌شوند گاهی احساس می‌شود که پرونده‌ای سفارش شده است و با اینکه ضرورت اجرای طرح وجود ندارد، آن ملک تملک می‌شود.

در این مدتی که من بودم چنین موردی نبوده است.

-  احساس می‌کنم به نوعی به دور از صداقت و شعارگونه پاسخ می‌دهید و معتقدید در شورا و شهرداری همه چیز طبق ضوابط پیش می‌رود.

شما هم جوری سئوال می‌پرسید انگار همه چیز خیلی خراب است. از نظر من همه چیز درست است، مگر اینکه خلافش ثابت شود.

- وقتی اشکالات و نواقص یک مجموعه را بپذیریم برای مقابله با آن می‌توان دنبال راهکار بود ولی متاسفانه شما به طور کل انکار می‌کنید. 

نه اگر جایی ایراد باشد و ثابت شود می‌پذیریم.

- گزارش‌های حسابرسی که بندهای زیادی از آن حذف شد گواه بر وجود نقص و تخلف در این مجموعه است.

گزارش‌های حسابرسی را که فرستادیم سازمان بازرسی تا بعد از بررسی جوابش را بدهند.

- هنوز بعد از سال‌ها نتیجه آن اعلام نشده است؟

ما نمی‌توانیم پرونده‌ها را به مرجع قضایی بفرستیم  وکار سازمان بازرسی است. همان موقع نامه نوشتیم و تمام اسناد و مدارک را فرستادیم. خیلی جاها هم پیگیر بودیم اما بنا نیست این موارد مطرح شوند. 

- اینکه گفتید بنا نیست مسایل را مطرح کنید نشان می‌دهد که شما به نوعی از شفاف‌سازی دوری می‌کنید.

از زمانی که حسابرسی ایرادات را گرفته سیستم شهرداری اصلاح شده و با چندسال پیش قابل مقایسه نیست.

- در گزارش اولیه خیلی از بندهای گزارش حذف شدند.

در آن موارد حسابرس به جمع‌بندی نرسیده بود و اسناد و مدارک مربوط به آن موارد در سال‌های بعد موجود بود که حسابرس در گزارش نهایی اصلاح کرد.اما بعضی از اعضای شورا باعث یک سری جنجال‌ها شدند چون بعد از فصل انتخابات بود و دنبال سیاسی‌بازی بودند. حسابرس هم دستپاچه یک گزارشی نوشت و بدون مهر و امضا و پیش‌نویس ارایه داد و آنها هم جنجالی‌اش کردند. 

- بندهایی که حذف شدند مربوط به اشخاص خاصی بودند و این شایبه پیش ‌آمد که بر اساس زدو بندهایی این بندها حذف شدند .

نه اصلا. 

- یکی از بندهایی که حذف شده بود مربوط به شما بود؟

نه اصلا. 

- در دوره‌های مختلف شورا شایبه‌های زیادی در مورد شخص شما مطرح بود، به عنوان مثال در دوره قبل موضوع مدرک تحصیلی شما مطرح شد.

قانون می‌گوید کسانی که یک دوره عضو شورا باشند دیگر نیازی به مدرک تحصیلی ندارند.

- آن زمان اعلام کردید که دانشجو هستید، آیا درستان تمام شده است؟

من هنوز دانشجو هستم و دانشگاه کرمان حقوق می‌خوانم و درسم تمام نشده است. 

- موضوع بعدی درباره شما موضوع دریافت زمین به قیمت غیرواقعی در دوره شورای دوم بود که حتی در گزارش سازمان بازرسی هم به آن اشاره شده بود.

در آن دوره مصوبه شورای شهر برای واگذاری زمین به اعضای شورا و کمیسیون‌ها بود که تایید هم شده بود و همه اعضای شورا هم گرفتند. بعدها که از شورا رفتم با حضور شهردار وقت قیمتش را به قیمت کارشناسی روز پرداخت کردم که اسنادش هم موجود است. از طرفی آن زمین را فروختم و پولش را با حضور مسئولان وقت به جایی داده شد. 

-  درباره ملک شما در بلوار عباسپور هم حرف و حدیث‌هایی وجود داشت که چندین بار هم درباره آن در شورا تذکر داده شد. 

این ملک مال قبل از انقلاب بوده و هیچ ربطی به الان ندارد. بالاخره خیلی از این حرف‌ها می‌زنند. در دوره دوم شورا هم این بحث شد یک عده‌ای همین حرف‌ها را می‌زدند که در آن زمان تمام پرونده را به طور کامل به فرماندار وقت دادم. 

- به نظر خودتان چرا در همه ادوار این شایعات دامنگیر شماست؟

به قول معروف تا قطار حرکت نکند به آن سنگ نمی‌زنند و من هم دارم اینجا کار می‌کنم از این سنگ‌ها هم هست.

- درباره شما خیلی خاص و ویژه است.

قبل از اینکه وارد شورای شهر و یا اتاق اصناف شوم وضع مالی‌ام خیلی بهتر از الان بوده. من سال 62 دو تا نمایندگی مجاز داشتم، 5 دستگاه اتوبوس داشتم، کامیون داشتم، کشاورزی داشتم اما خیلی چیزها را از دست دادم و در دوره مسئولیتم چیزی اضافه نکرده‌ام. حالا یه عده‌ بچه یک چیزی می‌گویند و نشریات هم می‌نویسند. 

- حضورتان در اصناف و شورا باعث شد که دارایی‌های‌تان را از دست بدهید؟

بله همه وقتم را صرف این دو جا می‌کردم زندگی  هم هزینه دارد.

-  شما به همه چیز مثبت نگاه می‌کنید، آیا نقطه ضعفی در شهرداری می‌بینید؟

 نقطه ضعف در خیلی از موارد می‌تواند باشد. بیشتر ضعف شهرداری بحث آسفالت است.

- منظور این است که شهرداری در زمینه آسفالت خوب کار نکرده است؟

نه آسفالت مشکل شهر است.

- درباره شهرداری چطور؟

در شهرداری قبلا نیروها خیلی پای کار نبودند و هماهنگ کار نمی‌کردند. قبلا هم گفته بودم که 70 درصد نیروهای شهرداری کار نمی‌کنندکه ناراحت هم شدند ولی واقعا کار نمی‌کردند. البته با تیمی‌که شهردار راه انداخته اوضاع بهتر شده است قبلا مدیرها رها شده بودند و کسی به کار اهمیت نمی‌داد.

- مهم‌ترین آفت شورا را در چه می‌بینید؟

شورا نقطه ضعفی ندارد و این بحث‌ها و جنجال‌ها برای شورا طبیعی است. این حاشیه‌ها  به بی‌تجربگی و جوان بودن اعضا برمی‌گردد. از طرفی اعضای شورا باید بیکارتر باشند چرا که کسی که کارمند جایی باشد وقت کمتری برای شورا می‌گذارد و همچنین همه اعضای شورا باید متحد و بر اساس یک برنامه هماهنگ کار کنند.

- به داشتن برنامه مدون در شورا اشاره کردید در دوره قبل هم این بحث پیش آمد اما به جایی نرسید.

بله در دوره چهارم شورا برنامه‌ای نوشته شد منتها هیچ وقت عملیاتی نشد.

- چرا؟

چون وقتی شورا تغییر می‌کند، همه چیزهایی که از قبل بوده کنار می‌رود.

- شما به همراه 2 عضو دیگر که دردوره شورای چهارم هم حضور داشتید باید پیگیر این برنامه و عملیاتی شدن آن می‌بودید؟

ما مطرح کردیم اماگاهی می‌خواهیم در راستای سیاست‌های دولت حرکت کنیم که امکان‌پذیر نیست. مثل همین مشکل اقتصادی که الان داریم و همه کارها را لنگ گذاشته است.