پنج شنبه, 02 خرداد 1398

هفته‌نامه شماره 559:  30 اردیبهشت 1398

شهردار سیرجان:

آسفالت معابر طبق برنامه از پیش تعیین‌شده است نه اخطار اعضای شورا

- پاسارگاد

«آسفالت» معضلی که سال‌های سال است در صدر مشکلات شهر قرار دارد و به شعاری تبلیغاتی برای گرفتن رای مثبت از شهروندان تبدیل شده است.  چه در موسم انتخابات چه حالا با دادن تذکرها و اخطارها به شهردار. 

شهردار سیرجان در گفت‌و‌گویی کوتاه از برنامه‌های شهرداری برای آسفالت معابر می‌گوید: «طی نامه‌ای که در ابتدای سال در شورای شهر مطرح کردیم و همچنین نظر کمیته حفاری لیست معابری که قرار است در سال جاری و بر اساس بودجه آسفالت شوند تعیین شده است.» رضا سروش نیا ضمن گلایه از اعضای شورا که گاهی با نیت سوء و برای تخریب عملکرد شهرداری آسفالت معابر را درنتیجه اخطارها و پیگیری‌های شخص خود ‌می‌داند، افزود: «آسفالت معابر بر طبق برنامه‌ای از قبل تعیین شده و همچنین مصوبه کمیته حفاری و اهم و مهم کردن انجام می‌شود نه در نتیجه ترس از کسی یا فشار و تهدید.» وی در ادامه ضمن انتقاد افزود: «بنا نیست یک عضو شورا برای اینکه جایی به مردم برای جمع کردن رای، قول داده به بنده فشار بیاورد یا تذکر بدهد که حتما فلان خیابان آسفالت شود و بعد هم عنوان کند به خاطر پیگیری‌های شخص وی آسفالت این خیابان انجام شده است. من شهردار ‌نمی‌‌توانم بر اساس نظریه‌های یک عضو شورا کار کنم بلکه باید در چارچوب برنامه تعیین شده حرکت کنم. اگر کسی دلش برای شهر می‌سوزد نباید به فکر منافع خودش باشد و باید به جای کارشکنی کمک کند.»

شهردار سیرجان در ادامه به لیست خیابان‌های اصلی که طی روزهای آینده آسفالت آنها بر طبق برنامه اجرایی ‌می‌شود اشاره کرد: «با توجه به حجم قیری که در مخازن داریم توانایی اجرای آسفالت معابری که از قبل اعلام کرده ایم را داریم.»

- آسفالت کامل مسیر رفت و برگشت بلوار فاطمیه

سروش‌نیا ابراز امیدواری کرد طی چند روز آینده استارت آسفالت بلوار فاطمیه زده ‌می‌شود: «این بلوار وضعیت نامناسبی دارد و یکی از اصلی‌ترین معابری است که در دستور کار قرار گرفته است. فاضلاب بخشی از این بلوار انجام شده است و قسمتی از آن باقی مانده است. در بلوار فاطمیه باید حتما جداول عوض شود که پیمانکار کار مشخص شده است و در شرف عقد قرارداد است. و مسیری را که نیاز به تعویض جداول ندارد آسفالت آن را شروع ‌می‌شود و آسفالت کامل مسیر رفت و برگشت آن اجرا می‌شود.»

- تا ده سال آینده تحت هیچ شرایطی در خیابان ولی‌عصرحفاری نداریم

چندماهی است که عملیات تعویض آسفالت و حفاری‌ها در خیابان ولیعصرشروع شده و هنوز به سرانجام نرسیده است. شهردار سیرجان ضمن عذرخواهی از مردم این منطقه در پاسخ به دلیل روند کند این عملیات گفت: «دلیل زمانبر شدن عملیات اجرایی خیابان ولیعصر این بود که خواستیم پروژه فاضلاب دراین خیابان اجرا شود. طبق برنامه زمانبندی شرکت کاریزحفاری این خیابان ظرف 3 سال آینده اجرا می‌شود. از آنجایی که 70 درصد جداول این خیابان تعویض و  60 درصد پیاده‌روهایش را انجام دادیم و شرکت آب و فاضلاب هم برای بهسازی شبکه فرسوده آبرسانی در این خیابان حفاری انجام داد، در کمیته حفاری بنا شد برای این خیابان آسفالت اصولی و علمی انجام دهیم و روکش نشود به همین دلیل از شرکت کاریز درخواست کردیم حفاری این خیابان را در دستور کار قرار دهد که با نظر مشاور و مشخص شدن مسیر لوله‌ها حفاری فاضلاب ظرف چند روز آینده شروع ‌می‌شود و بعد از آن آسفالت خیابان انجام می‌شود. اگر چه این پروسه زمانبر شد اما این باعث ‌می‌شود که تا ده سال آینده تحت هیچ شرایطی در این خیابان شاهد حفاری نباشیم.»

رضا سروش‌نیا درباره آسفالت بلوار سردارجنگل گفت: «آب‌گرفتگی بلوار سردار جنگل در ورودی خیابان دهخدا شمالی یکی از دغدغه‌های همیشگی بود که برای تردد مشکل ایجاد می‌کرد. برای رفع آن پیمانکاری گرفتیم که آب‌های جمع شده در این قسمت در مسیر دفع آبهای سطحی قرار گیرد. همزمان کار پیاده‌رو وسط بلوار سردار جنگل همراه با نورپردازی ظرف چند هفته آینده شروع شود و بعد از آن روکش آسفالت این مسیر را انجام دهیم.»

- با تمام توان تلاش می‌کنم

شهردار وضعیت خیابان خیام را بد شمرد و در توضیح علت آسفالت نشدن تاکنون گفت: «خیابان خیام نیاز به جدول گذاری و تعمیر پیاده‌‌روها دارد تا بعد از آن کار آسفالت اصولی را انجام دهیم چرا که زیرسازی آن به لحاظ فنی مشکل دارد و باید کل آسفالت موجود جمع شود در غیر اینصورت بعد از چند وقت آش همان آش و کاسه همان کاسه است. از طرفی با توجه به وضعیت این خیابان ‌نمی‌توان تا سه سال آینده و بعد از حفاری‌های فاضلاب منتظر ماند چرا که این خیابان فعلا در لیست حفاری‌های شرکت فاضلاب قرار ندارد. در حال رایزنی با شرکت کاریز هستیم تا در صورت امکان حفاری این خیابان را هم در دستور کار قرار دهند.»

سروش‌نیا در پایان افزود: «با تمام توانم تلاش می‌کنم بر طبق بودجه تا پایان سال جاریمعابری که مشخص شوند آسفالت شوند و خیابان‌های انقلاب، مولوی، خیام، سعدی و همچنین بلوار هجرت  از تقاطع بلوار عباسپور تا جلو بیمارستان و همچنین از چهاراه قاآنی تا تقاطع سیدجمال بعد از حفاری‌های اداره آب و فاضلاب و شرکت کاریزکار آسفالت‌شان شروع ‌می‌شود.»