یکشنبه, 27 مرداد 1398

هفته‌نامه شماره 569:  14 مرداد 1398

گفت‌وگوی پاسارگاد با سخنگوی جشنواره فرهنگی گل‌گهر    

جشنواره‌ای برای شادی 

- حلوایی‌پور: دغدغه هنرمندان و هنر‌دوستان به گوش مسئولان گل‌گهر می‌رسد

- جشنواره فرهنگی گل‌گهر روز گذشته گشایش یافت

- گروه فرهنگ‌وهنر

جشنواره فرهنگی گل‌گهر که هر ساله از سوی موسسه فرهنگی معراج اندیشه (وابسته به شرکت صنعتی معدنی گل‌گهر) برگزار می‌شد امسال رویه‌ای جدید در پیش گرفته و گل‌گهر مستقیم پای کار آمده و بسیاری از کارهای جشنواره را بر عهده گرفته است.

- می‌خواهیم جشنواره بهتر برگزار شود

 ابوذر حلوایی سخنگوی این جشنواره در پاسخ به این سئوال که چرا  امسال روابط عمومی و شرکت گل‌گهر مستقیم وارد برگزاری جشنواره شده‌اند، به پاسارگاد گفت: همه‌ی فعالیت‌ها چه در موسسه معراج اندیشه چه باشگاه فرهنگی ورزشی و روابط‌عمومی همه در راستای اهداف فرهنگی گل‌گهر است که برنامه‌های آن را شورای فرهنگی، اجتماعی گل‌گهر مصوب می‌کند. امسال با تدبیر شورای فرهنگی، اجتماعی گل‌گهر مقرر شد که روابط عمومی و باشگاه نقش پررنگ‌تری داشته باشند. به گفته‌ی حلوایی بر همین اساس شورای سیاست‌گذاری جشنواره پنجم با حضور نمایندگان باشگاه، روابط عمومی، معراج اندیشه و چند نفر از مسئولان تشکیل شد. با توجه به همین موضوع بخشی از کارهای اجرایی به گل‌گهر سپرده و قرار شد از توان اطلاع‌رسانی و فنی گل‌گهر استفاده شود. حلوایی افزود در جشنواره امسال از امکانات باشگاه، حراست و پشتیبانی استفاده می‌شود تا خدمات بهتری ارایه شود. به گفته حلوایی جشنواره امسال یک کار بزرگی است که این حجم کار در توان معراج اندیشه نبود و لازم بود بعضی از بخش‌ها مستقیم به کمک بیایند تا در جشنواره امسال خدمات مطلوب‌تری ارایه شود. 

- فرهنگ‌دوستان باید پاسخ دهند

موسسه فرهنگی معراج اندیشه بودجه بالایی دارد و شنیده شده گل‌گهر از عملکرد آن راضی نیست. حلوایی در پاسخ به این سئوال که آیا با توجه به بودجه موسسه معراج مدیران از نتایج عملکرد این موسسه ناراضی هستند و به همین دلیل گل‌گهر مستقیم وارد برگزاری جشنواره شده، گفت:  فرهنگ‌دوستان، فرهنگیان و متولیان فرهنگ می‌توانند بهترین قضاوت را داشته باشند. در عین حال باید بگویم ما همه تلاش‌مان را به کار گرفته‌ایم تا موسسه معراج به نتایج مطلوب‌تری دست پیدا کند. این که در این راه تا چه حد موفق بوده‌ایم، بهترین قاضی فرهنگ‌دوستان هستند. 

- دغدغه هنرمندان به گوش مسئولان گل‌گهر می‌رسد

وی افزود: در عین حال مطمئن باشید دغدغه هنرمندان و هنر‌دوستان به گوش مسئولان در گل‌گهر می‌رسد و مسئولان در جریان ریزترین اتفاق‌ها در موسسه معراج هستند و ما همه توان‌مان را به کار گرفته‌ایم تا خدمات مطلوب‌تری به همشهریان‌مان ارایه کنیم.

- به کتابفروشی‌های شهر ضربه نمی‌زنیم

امسال نمایشگاه کتاب نیز در جشنواره گل‌گهر برگزار می‌شود. در این نمایشگاه 50 ناشر از سراسر ایران حضور دارند و همه‌ی شهروندان می‌توانند از 40 درصد تخفیف بدون محدودیت استفاده کنند. ابوذر حلوایی در پاسخ به این سئوال که فکر نمی‌کنید این نمایشگاه به کتابفروشی‌های شهر ضربه می‌زند، گفت: ما با تهران خیلی فرق داریم. خیلی از کتاب‌هایی که در این نمایشگاه ارایه می‌شود تا الان در سیرجان نبوده‌اند. مگر ما چند  کتاب‌فروشی در سیرجان داریم؟ وی ادامه داد: ما حواس‌مان به این دوستان هست و پیشنهاد داشتن غرفه  را به آنها داده‌ایم که برخی از آنها استقبال کرده‌اند. در کل کتاب‌هایی عرضه می‌شود که این کتابفروشی‌ها آنها را نداشته باشند. من اطمینان می‌دهم به آنها ضربه‌ای وارد نشود. 

- افتتاح جشنواره

پنجمین جشنواره فرهنگی گل‌گهر روز گذشته در ورزشگاه مجتمع واقع در بلوار صفارزاده افتتاح شد. 

حلوایی گفت: در پنجمین سال از برگزاری این جشنواره همچنان به دنبال ایجاد تاثیر و تغییر فرهنگی هستیم. در برگزاری جشنواره تمام تلاش‌مان این است که به مسئولیت اجتماعی خود عمل کنیم. وی ادامه داد: این جشنواره با شعار «مهربان باشیم» و با رویکرد گسترش شادی و نشاط در جامعه از 24 تا 30 تیر، عصرها از ساعت 19 لغایت 23 در محل ورزشگاه چندمنظوره گل‌گهر واقع در بلوار صفار‌زاده برگزار می‌شود. سخنگوی جشنواره فرهنگی سیرجان افزود: در کنار این جشنواره، نمایشگاه بزرگ کتاب با حضور ناشران برجسته کشوری نیز در دو بخش ناشران عمومی و ناشران ویژه کودک در نظر گرفته‌ شده تا ضمن ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی، قشر طالب کتاب و اهل مطالعه نیز بتوانند کتاب‌های موردنیاز خود را با حضور بهترین ناشران ایرانی در سیرجان تهیه کنند.

به گفته‌ی وی در این جشنواره 100 غرفه فعالیت‌های مستمر موسسه معراج اندیشه را در طول یک سال به نمایش می‌گذارد. وی ادامه داد: علاوه بر این بخشی از پروژه‌های بزرگ فرهنگی، خدماتی و عمرانی در قالب مسئولیت‌های اجتماعی از جمله پروژه‌ی آب و فاضلاب، راه‌آهن کرمان سیرجان،‌ بیمارستان 280 تخت خوابی و...که گل گهر در حال اجرای آن است بازتاب دارد. وی افزود: غرفه‌های این 7 شب جشنواره در حوزه‌ی خانواده،‌ هنر، قرآن و عترت، دفاع مقدس،‌کتاب و کتاب‌خوانی، ‌ابربازی‌ها،‌ خانه بازی کودک، ‌خانه مهارت کودک، کوچه‌ی همدلی و... است.