فرمانده انتظامی سیرجان در پاسخ به سوال پاسارگاد در مورد متهمان پرونده مشروبات الکلی سمی:

متهمان پرونده مشروبات الکلی سمی دستگیر شدند

- پاسارگاد

90 درصد متهمان پرونده مشروبات الکلی سمی سال گذشته شناسایی و دستگیر شده‌اند. 

سرهنگ محمدرضا ایران‌نژاد فرمانده انتظامی شهرستان سیرجان در نشست مطبوعاتی هفته گذشته، در پاسخ به خبرنگار پاسارگاد در رابطه با این موضوع گفت: 90 درصد مجرمان این پرونده دستگیر شدند. این افراد غیربومی بودند و در استان‌های همجوار با محموله مشروب دستگیر شدند. مسمومان بیرون از شهر مشروب مصرف کرده بودند و در بیمارستان‌های سیرجان بستری شدند. این افراد شناسایی و تحویل مراجع قضایی شدند. سال گذشته مقارن چنین روزهایی با توزیع مشروبی مسموم 5 نفر از شهروندان سیرجانی جان باختند و بیش از 100 نفر مسموم شدند. سرهنگ ایرانژاد در ادامه در پاسخ به سئوال دیگری از پاسارگاد در باره پرونده قتل خانم فاطمه مرجع‌زاده گفت: این موضوع در حال پیگیری است و زمانی که به نتیجه برسد، موضوع را اعلام می‌کنیم. 

- کشف 2200 کیلوگرم مواد مخدر

سرهنگ ایران‌نژاد ابتدای این نشست آمار عملکرد چهارماهه فرماندهی انتظامی را ارایه کرد و از طرح‌های پیش روی ماموران این فرماندهی در برگزاری نظم و امنیت پرده برداشت. وی گفت: در کشفیات انواع مواد مخدر 24 درصد نسبت به چهار ماهه سال گذشته رشد داشتیم. از ابتدای سال 2200 کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف کردیم. در رابطه با دستگیری افراد معتاد متجاهر که جامعه را آلوده کرده‌اند تا به امروز 53 معتاد را دستگیر کردیم و به مراکز ترک اعتیاد تحویل دادیم. درصدی موفق به ترک شدند و درصدی موفق نبودند. مردم دغدغه جدی در بحث خرده‌فروشان دارند و همیشه ابراز ناراحتی و نارضایتی می‌کنند از ابتدای سال تا به امروز 236 مورد بازرسی داشتیم و از آن‌ها 134 مورد به کشف مواد مخدر منتج شد. تا به امروز 12 منزل و اماکن را در رابطه با فروش مواد مخدر پلمب شدند. 

- دستگیری 10 نفر مواد فروش در اطراف مراکز آموزشی

رییس پلیس سیرجان گفت: طرحی داشتیم که اطراف مراکز آموزشی را از خرده‌فروشان مواد مخدر پاک‌سازی کنیم و افرادی را که در اطراف مدارس، دانشگاه‌ها مواد مخدر می‌فروختند، شناسایی و 10 نفر را در این رابطه دستگیر کردیم و از آن‌ها 850 گرم انواع مخدر کشف شد. 

- افزایش 80 درصدی سرقت‌های خرد

وی ادامه داد: در سرقت‌های خرد با افزایش رو‌به‌رو بودیم که این افزایش دلایل گوناگونی دارد. یکی از این دلایل وجود معتادان ولگرد است. یکی دیگر هم مهاجرینی که بیکار هستند. در بحث کشف سرقت‌ها هم 68 درصد افزایش کشف داشتیم. در وقوع سرقت 80 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشتیم و سه باند سرقت خرد را نیز در این رابطه دستگیر کردیم. در بحث سرقت‌های مسلحانه خدا کمک کرده تا امروز نداشتیم. تا امروز قتلی هم رخ نداده و یک مورد قتل هم مربوط به سال‌های قبل را نیز کشف کردیم. به گفته سرهنگ ایران‌نژاد پنج مورد نزاع دسته‌جمعی در چهار ماهه ابتدایی سال داشتیم که همگی دستگیر شدند. در همین مدت شش نفر از افراد شرور نیز به دام پلیس افتادند. 

- دستگیری 194 سارق

به گفته وی در چهار ماهه ابتدایی امسال یک آدم‌ربایی اتفاق افتاد که کمتر از 24 ساعت آدم‌رباها را دستگیر کردیم. این افراد در زمینه سرقت به عنف و اخاذی سابقه‌های زیادی دارند. همگی اتباع خارجی هستند و یک خانم هم مرتبط با کار آن‌ها دستگیر شده است. یک باند دیگر هم به دام پلیس افتادند که شب‌هنگام با سر و صورت بسته از دیوار خانه‌ها بالا می‌رفتند، با همان باند آدم‌رباها مرتبط بودند. تا الان 5 نفرشان دستگیر شده‌اند ولی بیش‌تر هستند. سرهنگ ایران‌نژاد ادامه داد: اگر افرادی داخل منزل در برابر این سارقان مقاومت می‌کردند، آنها بچه‌های‌شان را در حضور خانواده‌ها شکنجه می‌دادند تا جای طلا و پول را بگویند. خوشبختانه این افراد دستگیر شدند. آنها خانه‌هایی را که اطراف شهر و به صورت تکی هستند انتخاب می‌کردند. 

- دستگیری خانواده‌ای که سارق بودند

رییس پلیس سیرجان هچنین از دستگیری یک باند سارق خانوادگی که غیربومی بودند، خبر داد. این باند چندین سال در نقاط دیگر کشور با شگرد تعقیب از بانک سرقت می‌کردند. یک نفر از آن‌ها داخل بانک می‌رفت و افرادی را که پول می‌گرفتند، شناسایی می‌کرد. سپس با تعقیب این افراد در فرصت مناسب، پول را سرقت می‌کردند. آنها چندین مورد اعتراف داشتند که دو مورد آن سرقت پول جشن ازدواج بود. رییس پلیس سیرجان در مورد دشواری‌های این پرونده گفت: «شناسایی افراد از روی عکس خیلی سخت بود. اما آنها را شناسایی و از شهرستان انار تعقیب‌شان کردیم. آنها به کرمان رفتند و در نهایت آن‌ها را با مشارکت پلیس آگاهی استان دستگیر کردیم». 

- ماشین توقیف شود یک‌ماه در پارکینگ می‌ماند

سرهنگ ایران‌نژاد در رابطه با خودروهای مخل نظم عمومی گفت: «برنامه‌های خاصی برای ماه‌های آینده داریم. مانور اقتدار را اجرا می‌کنیم که هدف آن برخورد جدی‌تر با اراذل و اوباش است. با افرادی که در خیابان‌های شهر با سرعت زیاد رانندگی و صدای آهنگ را بلند پخش می‌کنند و ایجاد مزاحمت می‌کنند برخورد جدی داریم. ماشینی که در این رابطه توقیف شود حداقل یک ماه در پارکینگ می‌ماند. برنامه داریم با لباس شخصی پارک‌های شهر را بیش‌تر پوشش دهیم. طرح برخورد با افراد بد‌پوشش را داریم و به افرادی داریم سگ‌گردانی می‌کنند تذکر می‌دهیم و از آن‌ها می‌خواهیم این کار را نکنند. 

- اتباع بیگانه بدون مجوز کار جمع‌آوری می‌شوند

فرمانده پلیس سیرجان از طرح جمع‌آوری اتباع خارجه غیر‌مجاز هم اینگونه خبر داد؛ «جلسه‌ای با حضور نماینده مردم در شهرک صنعتی برگزار شد در خصوص پاک‌سازی شهرک صنعتی از اتباع خارجی با کمک فرمانداری و اداره کار هفته آینده شروع می‌کنیم. اتباع بیگانه باید مجوز کار داشته باشند. اتباعی که در شهر فعالیت اقتصادی انجام می‌دهند هم در اولویت بعدی جمع‌آوری می‌شوند. 

- کامیون‌ها ساماندهی می‌شوند

فرمانده انتظامی سیرجان در بخش دیگری از سخنان خویش از شروع طرح ساماندهی کامیون‌داران خبر داد و گفت: به عنوان مثال مسکن مهر مرکز توقف کامیون‌ها شده است. من همین جا از رانندگان می‌خواهم کامیون خود را در پارکینگ پارک کنند. برخورد ما جریمه است و تاکنون کامیون به پارکینگ انتقال داده نمی‌شد. درصدد هستیم که مجوز انتقال به پارکینگ را هم بگیریم. اول تذکر می‌دهیم و بعد به پارکینگ منتقل می‌کنیم. وی با گلایه از افزایش تصادفات درون‌شهری گفت: سال گذشته 5 نفر فوتی داشتیم که امسال به 9 نفر رسیده است. درصدد هستیم یک واحد پلیس راهور در پاریز راه‌اندازی کنیم. وی در مورد سئوال خبرنگار سیرجان‌پرس در مورد قطعی برق چهارراه‌ها گفت: باید برای آن‌ها دستگاه ذخیره برق بگذارند یا اینکه چراغ‌های راهنمایی همگی خورشیدی شوند. وی در پاسخ به سئوال خبرنگار نگارستان در مورد کلانتری 14 نجف‌شهر گفت: تاسیسات کلانتری مقداری کار دارد که به زودی انجام می‌شود و این کلانتری افتتاح می‌شود. سرهنگ ایران‌نژاد در پاسخ به خبرنگار نشریه نسیم در مورد شکستن شیشه‌های خودروها از سوی برخی افراد گفت: هر زمان شکایتی بشود ما پیگیری می‌کنیم. به عنوان مثال هفته‌ی قبل دو نفر چند شیشه‌ی خودرو را در شهرک نصر شکستند که پس از اعلام به پلیس این دو نفر دستگیر شدند.

- از ما انتقاد کنید

رییس پلیس سیرجان در پایان از شهروندان خواست اگر انتقاد یا شکایتی از نیروی انتظامی دارند با 197 تماس بگیرند. اگر مردم مواردی در مورد مواد مخدر می‌بینند با 110 و 128 تماس بگیرند. وی افزود: مرکز مشاوره پلیس در کلانتری 11 راه‌اندازی شده و مردم اگر به مشاوره نیاز دارند مراجعه کنند.