شوق خدمت که تمامی نداشته باشد

- رضا مسلمی‌زاده

در روزهای گذشته مجلس طرحی را به تصویب رساند که در آن قانون منع به کارگیری بازنشستگان اصلاح شده است. ظاهرا این طرح با هدف رفع پیرسالاری، چابک‌سازی نظام مدیریتی و تسریع در توسعه با تسهیل حضور جوانان در نظام اجرایی است. شواهد امر نشان می‌دهد مسیر تصویب این طرح در مجلس با دشواری‌هایی روبه‌رو بوده و برخی ذی‌نفعان صاحب‌نفوذ کوشیده‌اند از تصویب آن جلوگیری کنند. ذی‌نفعانی که شاید بتوانند در شورای نگهبان تلاشی دوباره آغاز کنند. مطابق این تصمیمِ اهالی بهارستان و در صورت گذر از خان‌های بعدی، استانداران و معاونان وزیر هم نمی‌توانند از بازنشستگان انتخاب شوند. 

این‌که مصوبه مذکور تا چه حد در نیل به هدف خویش موفق خواهد بود، نامعین است. تا آن زمان اما گویا عده‌یی اسیر شوق خدمت، حاضر به رهاکردن پست‌های خویش نیستند و اخلاف خویش را شایسته‌ی اداره امور مملکت نمی‌شناسند. با نگاهی به سن و سال این شیفتگان خدمت می‌توان دریافت که روزگاری نزدیک به چهار دهه‌ی پیش ایشان جوانانی نورسته بودند که با شور انقلابی خویش، مدیران رژیم سابق احتمالا به جرم همراهی با رژیم طاغوت و احیانا به دلیل سن بالا و ناتوانی در همراهی با سرعت بالای جوانان انقلابی شایسته‌ی خدمت نیافتند و زمینه‌های تصفیه‌ی انقلابی ایشان را از دستگاه‌های دولتی فراهم کردند. خاطرات باقیماندگان نظام اداری رژیم سابق سرشار از شاهکارهای این جوانان انقلابی است که «شور انقلابی» را تنها گزینه‌ی لازم و مفید برای اداره کشور می‌دانستند و بسی«کردند و نکردند». حالا هم بخشی از ایشان با عبرت‌آموزی از ایام شباب و لابد کوله‌باری گرانبها از تجربه‌ی سالیان طولانی مدیریت، حیف‌شان می‌آید که کشور از گرانسنگی آموخته‌های ایشان محروم بماند. شاید هم نگرانند که این جغله‌های تازه به دوران رسیده برای حفظ دستاوردهای ایشان رهروان مناسبی نباشند.

اگرچه این دغدغه و نگرانی جای تامل جدی دارد و متاسفانه کادرسازی مناسبی برای جایگزینی نیروهایی که به هر شکل از بدنه‌ی اجرایی کشور خارج می‌شوند وجود ندارد اما اگر قرار باشد برای این موضوع فکری بشود، بدنه‌ی میانی سیستم اداری کشور از این بابت اولویت بیشتری دارد. کمبود متخصصان کارآمد یکی از معضلات کنونی سیستم اداری است که با قانون پیشین از حضور کارآمدان بازنشسته تهی شده و بخشی از ناکارآمدی‌های فعلی از آن ناشی می‌شوند.

با همه‌ی این احوال نباید نگران عزیزانی باشیم که در صورت قانونی شدن این مصوبه ناچار از بستن رحل اقامت از سیستم دولتی هستند. پیش از ایشان دوستان خارج شده‌شان از دولت، بخش «خصولتی» فربهی ایجاد کرده‌اند که از هم اکنون برای ایشان نیز فرش قرمز گسترانیده است. بخش «خصولتی» برای همه‌ی بازنشستگان شیفته‌ی خدمت جا دارد و از تنگناهای بخش دولتی هم در امان است. 

در جست‌وجوی نمونه‌یی برای اثبات مدعای خویش بودم که شاهدی از غیب رسید و سعید همتی‌ نامی از همشهریان با ارسال پیامی به رضا رشیدپور در برنامه‌ی حالا خورشید از وجود پارکینگی لوکس از بهر بازنشستگان در یکی از بزرگ‌ترین معادن شهرستان سیرجان خبر داد. اگر طالب چندوچون ماجرا هستید، آن را در تلگرام و اینستاگرام  پاسارگاد (PasargadNews) جست‌وجو کنید.