یکی از تولیدکنندگان نان فانتزی به بهانه اعتراض به قطعی‌های برق یک وانت نان را در حیاط اداره برق خالی کرد

خسارت 8 میلیونی قطعی‌های مکرر برق 

- پاسارگاد

قطعی‌های مکرر برق کار دست اداره برق داد. صبح پنج‌شنبه یکی از تولیدکنندگان نان فانتزی به بهانه اعتراض به قطعی‌های برق و خراب شدن نان‌هایش یک وانت نان فانتزی را در حیاط اداره برق خالی کرد.

او در دلیل کارش به خبرنگار پاسارگاد گفت:در اثر قطعی‌های برق تمام نان‌هایم خراب شدند، دیروز ساعت 1 تا 3 برق‌ها بدون اطلاع رفتند همان موقع خمیرها را داخل فر گذاشته بودیم، که با قطعی برق خراب شدند، تو این ماه چندمین بار است که برق رفته و به ما خسارت وارد کرده است، این دفعه دیگر خیلی به ما فشار آمد و به بهانه اعتراض این اقدام را انجام دادیم. او با بیان اینکه در یکماه اخیر شاید بیش از 10 بار این اتفاق افتاده است، گفت؛رفتن برق باعث می‌شود فر خاموش شود و نتوانیم از فر استفاده کنیم. نان فانتزی حساس است  مثل نان‌های معمولی نیست، وقتی برق می‌رود اگر در فر خمیر باشد خراب می‌شود. تا الان حدود 8 میلیون به ما خسارت وارد شده است. فقط دیروز حدود 500 هزار تومان به ما خسارت وارد کرده است. او با اشاره به نان‌های خراب شده‌اش گفت؛ ین‌ها فقط مقدار کمی از نان‌هاست شما به مغازه بیایید ‌ببینید چقدر نان خراب شده است. هیچ اطلاع‌رسانی هم به ما نمی‌کنند که بگویند این ساعت، برق قطع می‌شود که ما بفهمیم چیکار کنیم یا خمیر را زودتر داخل فر بگذاریم. او گفت:ما داریم از آقای خواجویی آرد می‌خریم می‌کنیم داخل فر می‌گذاریم بعد هم می‌دهیم گاوداری خلیلی، الان روغن 72 هزار تومانی شده 90 هزار تومان، کیسه پلاستیک 5 تومانی شده 14 هزار تومان. کنجد 5 هزار تومانی شده 13 هزار تومان، با این افزایش قیمت مواد اولیه خیلی ظلم است در اثر قطعی برق این هم ضرر بدهیم تازه به همه این موارد بدقول‌شدن‌مان را در مقابل مشتری و از دست دادن‌شان را هم حساب کنید علاوه بر این‌ها پول کارگر هست، پول اجاره مغازه هست، از کجا بیاورم. وی افزود:الان قبض گاز آمده یک میلیون و 800 هزار تومان همین فردا می‌آیند گاز را قطع کنند. یک درگیری دیگر هم با گاز پیدا می‌کنیم. کاش حداقل می‌گفتند این ساعت برق قطع می‌شود. به گفته‌ی او؛ تا الان ده بار نان‌های‌مان خراب شده اما نیاوردیم اما دیروز دیگر خیلی بهمان فشار آمد. 

جدول خاموشی‌ها را که هر روز در شبکه‌های مجازی می‌گذارند؛ «همه مناطق جز جدول‌شان نیست، الان دیروز اصلا خبری از قطعی برق خیابان امام نبود.» او توضیح داد؛ من آمدم اداره برق شرایطم را توضیح دادم گفتند هر روز زنگ بزن سوال کن، چون من شغل دومم کارکردن در معدن گل‌گهر است، هر روز از معدن به اداره برق زنگ می‌زنم و می‌پرسم امروز قطعی داریم یکبار می‌گوید فلان ساعت می‌رود، یکبار می‌گوید برو تو سایت نگاه کن، من که آنجا اینترنت ندارم که بتوانم مدام چک کنم.

 بعد از صحبت با فرد معترض ماموران کلانتری آمدند و شکایت فرد را ثبت کردند یکی از ماموران در جواب این سوال که  اگر شخصی بخواهد از یک اداره‌ای شکایت کند رسیدگی می‌شود، گفت؛بله، اگر فرد شکایت کرد اینجا جواب نگرفت می‌تواند برود کرمان، اگر آنجا هم جواب نگرفت می‌تواند برود سازمان بازرسی. 

در همین لحظه یکی از کارمندان اداره برق گفت؛«خاموشی‌ها در کل ایران است. فقط منوط به سیرجان نیست. اینکه می‌گویند خیابان امام در لیست قطع نبوده درست می‌گویند اما کوچه‌ای که مغازه این آقا در آن واقع شده است از ترانس دیگری برق می‌گیرد که آن قطع شده است. الان همین خیابان آیت‌الله سعیدی روی یک خط فشار قوی است و خیابان بعدی روی یک خط فشار قوی دیگر، » در لیست خاموشی شما فقط خیابان اصلی‌ها را اعلام می‌کنید کوچه‌ها و خیابان های فرعی را اعلام نمی‌کنید؛«خیابان‌های اصلی را اعلام می‌کنیم حالا در خیابان اصلی بعضی کوچه فرعی‌ها از یک خط دیگر برق‌شان گرفته می‌شود». بعد از ثبت شکایت با توجه به اینکه اداره برق پنج‌شنبه‌ها تعطیل است رسیدگی به شکایت به شنبه موکول شد. 

نانوا معترض روز یکشنبه در جواب این سوال بلاخره مشکلتان به کجا رسید،گفت:« شنبه رفتم اداره برق گفتند ما عذرخواهی می‌کنیم و پیگیر پرداخت خسارت‌تان می‌شویم و با شرکت صحبت می‌کنیم که به زودی به مشکل شما رسیدگی و خسارت‌تان پرداخت شود.» خسارت برآوردی خودتان که به اداره برق گفتید چند بود؛«ما گفتیم از زمانی خاموشی‌ها شروع شده تا الان 8 میلیون ضرر کردیم. اما من چشمم آب نمی‌خورد خسارت‌مان را پرداخت کنند. می‌گفتند از روزی شما این کار را کردید همه می‌آیند و شکایت دارند، ولی چه فایده ضررکرد ما که جبران نمی‌شود.» او با بیان اینکه از طرف اداره برق امروز با من تماس گرفتند و ساعت قطعی برق را اطلاع دادند گفت:«شنبه که به اداره برق رفتم شماره‌‌ام را گرفتند که زمان قطعی برق را اطلاع دهند، همین امروز زنگ زدند گفتند از ساعت 3 تا 5 بعدظهر برق قطع می‌شود».  رییس اداره برق هم در توضیح این ماجرا گفت:« ما هفته گذشته از اتاق اصناف لیست شماره تلفن اصناف را گرفتیم که از طریق پیامک به آن‌ها اطلاع دهیم اسم ایشان در این لیست نبود و شماره صاحب قبلی وجود دارد که بخواهیم اطلاع دهیم.» رضا سلمانی گفت:«موضوع دیگر اینکه در قراردادی که روز اول از ما برق می‌خرند بندهایی وجود دارد که شاید به آن‌ها توجه نمی‌شود اینکه اگر برق برای کسی ضروری است و قطع آن ممکن است باعث ضرر و زیان شود حتما نیاز به یک برق اضطراری دارد. مثلا کارخانه‌ها، بیمارستان‌ها، مغازه‌هایی که موادشان در اثر قطعی برق خراب می‌شود آن‌ها باید حتما برای خودشان یک ژنراتور تهیه کنند.» او در جواب این سوال جدول قطعی‌ها که هر روز پخش می‌کنید دقیق نیست گفت؛«الان براساس لیست دارد رعایت می‌شود. گاهی ممکن است به آن پیش‌بینی باری که می‌خواهند نرسند و مواردی خارج از برنامه اتفاق بیفتد.» خسارت 8 میلیونی این آقا پرداخت می‌شود؛«خسارت 8 میلیون نیست، برآوردی که ما کردیم در حدود 500 هزار تومان است. برای بحث لوازمی که در اثر نوسانات دچار آسیب می‌شوند بیمه داریم ولی با این حال پیگیر پرداخت خسارت ایشان هستیم البته طبق قانون خسارت سوختگی وسایل پرداخت می‌شود نه ضررکرد اجناس، تا به حال چنین موردی نداشتیم. و چنین موضوعی را یاد نمی‌دهم که خسارتی در این زمینه پرداخت شده باشد باز هم باید سوال کنم.» در هفته‌های اخیر به جز این مورد، مورد دیگری شکایت نداشتید«نه کسی نبوده که بیاید شکایت کند و موضوع خاصی نداشتیم.» قطعی‌های برق همچنان ادامه دارد؛ «قطعا با خنک شدن هوا به ازای هر درجه که هوا خنک‌تر شود 1500 مگاوات مصرف کل کشور پایین می‌آید. حداقل ما تا 19 مرداد خاموشی داریم و با خنک شدن هوا قطعی برق کاهش می‌یابد».