اسماعیل خواجویی در پاسخ به اعتراضات یک شهروند:

اسناد زمین بلوار عباسپور را منتشر می‌کنم

- محسن جهانشاهی: در جلسه‌ای با حضور آقای فتحی‌زاده و پورپسندی این موضوع مطرح شد

- فتحی‌زاده و پورپسندی: اطلاعی از این موضوعات نداریم

- سارا پورمختار

کشمکش بین محمدرضا عرب‌گویینی با اعضای شورا و شهردار در جلسه چهارشنبه هفته گذشته شورای شهر نمود تازه‌ای پیدا کرد. محسن جهانشاهی کاندیدای انتخابات شورای شهر و یکی از معترضان به نتیجه انتخابات بود که با طرح موضوع اقدام به خودسوزی یا تحصن جلوی در مجلس شورای اسلامی خبرساز شد. وی چهارشنبه سرزده به شورا آمد و تقاضا کرد چند لحظه‌ای وقت در اختیارش قرار داده شود. در پایان جلسه محمدعسکری این خواسته او را اجابت کرد و وی مدام از جلسه ای سخن به میان می‌آورد که با حضور او و دوستانش به منظور پیگیری مسایل شهری و مطالبه‌گری تشکیل شده است: «الان از جلسه‌ای مستقیم به اینجا آمدم، قرار بود آقای فتحی‌زاده [حسین] یا پورپسندی بیایند در نهایت به این نتیجه رسیدیم که بنده بیایم و نتیجه را به آنها بازگو کنم.» 

جهانشاهی که خود را نماینده حزب موتلفه اسلامی و یک NGO معرفی می‌کند، از میان مشکلات شهری تنها دو مورد را انتخاب و از روی نوشته‌ای در دست مطرح کرد. 

- این زمین را قبل از انقلاب داشتم 

جهانشاهی به واسطه آرایی که در انتخابات شورا کسب کرده، برای خویش مسئولیتی را قایل است و به گفته خود بی‌پرده صحبت می‌کند: «اولین نگرانی به وجود آمده این  است که آقای عرب‌گویینی در نشریات‌شان چه خودشان چه دوستانشان موضوع یک زمین 3 هزار و 600 متری (ملک اسماعیل خواجویی در بلوار عباسپور) را مطرح کرده‌اند. در جلسه امروز ما مطرح شد چرا عضو شورایی پرونده‌ای را می‌خواهد و شهردار یا دوستانی آن را نمی‌دهند؟ اگر این پرونده موردی ندارد از طریق نشریات بازتاب دهند در غیر این‌صورت از طریق سازمان بازرسی یا اداره اطلاعات پیگیری می‌کنیم چون بحث بیت‌المال و احیای حق مردم و مطالبات رهبری است و در این زمینه با هیچ‌کس هیچ تعاملی نخواهیم داشت.» شهردار که در این جلسه حضور داشت، درخواست رسیدگی به این پرونده را در حیطه وظایف این فعال اجتماعی ندانست. جهانشاهی هم در پاسخ گفت: «ما که نمی‌خواهیم! به عضو شورا بدهید تا بررسی کند و مشخص شود در این مورد شبهه‌ای وجود دارد یا ندارد. باید مشخص شود چرا آقای عرب‌گویینی این مسئله را پیگیری می‌کند؟ آیا واقعا در این مورد شبهه‌ای وجود دارد؟ یا ایشان به دنبال تبلیغات برای خودش است.» سروش‌نیا با گفتن «شما دم از حق مردم می‌زنید؟ مکتوب هر جا می‌خواهید شکایت کنید من می‌آیم و جواب می‌دهم.» و با این دلیل که جلسه دیگری دارد که منتظرش هستند، جلسه را ترک کرد.

محمد عسگری که هنوز متوجه دلیل حضور و صحبت‌های محسن جهانشاهی نشده بود، برای توضیح بیشتر گفت: «‌زمین3600 متری که متعلق به آقای خواجویی است و پرونده‌اش در شهرداری منطقه یک است، از سوی بنیاد مسکن واگذار شده و به گفته شهردار پرونده‌اش مشکلی ندارد و ما پیگیر هستیم.» پیش از این اسماعیل خواجویی مطرح کردن این موضوع از سوی محمدرضا عرب‌گویینی را نتیجه یک خصومت شخصی و داشتن ریشه در گذشته دانسته بود. وی همچنین در جلسه چهارشنبه و در پاسخ به مطالبه مطرح شده از سوی محسن جهانشاهی گفت: «چندسال قبل هم در زمانی که آقای موحدی فرماندار بود، فردی دنبال همین بحث بود؛ همان کسی که در ورودی دفتر کارش نوشته بود: «بدون وضو وارد نشوید!» که آن زمان کل مدارک و پرونده را در اختیار  فرماندار وقت قرار دادم.» خواجویی در توضیح بیشتر گفت: «من این زمین را قبل از انقلاب داشتم که گواهی و برگ سندش هم موجود است. آن زمان اینجا جاده باریکی به کوه تنبور می‌رفت و سنگ آهکی می‌آوردند. در آن زمان برای ساخت‌و‌ساز در زمین‌های خارج از محدوده شهر پروانه صادر نمی‌کردند و نامه شهردار وقت را دارم که نوشته است؛ اینجا خارج از محدوده شهر است. زمانی هم که می‌خواستم پایان کار بگیرم درکمیسیون ماده 100 جریمه‌ام کردند. این زمین حتی از سند 15 متر کمتر است بر طبق سند زمین 3600 متر اما در واقع 3560 متر است. اینکه شهردار پرونده را نمی‌دهد به من ربطی ندارد ولی من سند زمین و مدارک را می‌آورم که ببینید موردی ندارد. اگر تا الان جوابی ندادم چون نمی‌خواستم». 

برای دریافت مدارک مورد نظر با اسماعیل خواجویی تماس گرفتیم: «باید همه مدارک را آماده کنم چون یک سری از مدارک برای پر کردن اظهارنامه مالیاتی دست پسرم بوده که در حال حاضر مسافرت است. قول می‌دهم برای هفته آینده برای چاپ در اختیارتان قرار دهم».

- اینها فیلم حسن‌پور است 

بحث فروش زمینی متعلق به شهرداری به شهرک صنعتی موضوع دومی بود که جهانشاهی به عنوان مطالبه بعدی خود عنوان کرد: «‌موضوع دوم خیلی حادتر است. بحث یک زمینی در شهرک صنعتی است که ظاهرا متعلق به شهرداری است و شهرک‌های صنعتی قصد خرید این زمین را دارد. امروز  یک چیزی شنیدم که مسکن و شهرسازی و شهرداری سر این زمین اختلاف دارند و رای بدوی را به نفع مسکن و شهرسازی صادر کرده‌اند. اگر این زمین به مردم واگذار شود و در تجدید نظر هم مسکن و شهرسازی پیروز شد آن موقع چه کسی می‌خواهد جواب مردم را بدهد؟ این پولی که مردم به بیت‌المال بدهند، فردا چطور از می‌خواهند پس بدهند؟» وی در ادامه از پیگیری موضوع گفت: «بحث شهرک‌های صنعتی را از طریق نهادهای نظارتی پیگیری خواهیم کرد. آیا این زمین متعلق به شهرداری است‌؟ آیا برای فروش مصوبه شورا را دارد؟ در نهایت آیا باید این زمین در راستای تبلیغات برای شخص خاصی باشد؟»  

رییس شورا  در همین رابطه از مطرح شدن پیشنهاد فروش قطعه زمینی به شهرک صنعتی گفت: «‌دیروز جلسه‌ای در کرمان در خصوص شهرک صنعتی بوده است و پیشنهاد شد که 200 هکتار از زمین‌های متعلق به شهرداری بر اساس نظر قیمت کارشناس به شهرک صنعتی شماره 1 الحاق شود. روی این زمین از سوی مسکن و شهرسازی طرح دعوا شده است اما هنوز سند به نام شهرداری است. قرار شد 17 مورد استعلام را بگیرند اگر مسکن و شهرسازی جواب استعلام‌شان را داد و بلامانع اعلام کرد که البته تا زمانی که رای قطعی نیاید جواب استعلام‌ها داده نمی‌شود. بعد این گرفتن استعلام‌ها کار قیمت‌گذاری توسط کارشناس رسمی دادگستری است و بعد تقاضای فروش به شورا می‌آید که اگر دوستان شورا با فروش این زمین موافقت کنند زمین به فروش می‌رسد. » مطرح شدن این موضوع راه را برای ادامه بحث توسط محمدرضا عرب‌گویینی هموار کرد: «در دادگاه بدوی محکوم شده‌اند و تا اعضای شورا خبردار شوند زمین فروش رفته است. اینها «فیلم» حسن‌پور است که روی بنر نوشته‌اند «به همت نماینده پرتلاش و ساعی» شهرک صنعتی زمین با 5 درصد پیش پرداخت واگذار می‌کند. یکی نیست بهش بگه مومن مسلمون اینها سیاست‌های کلی دولت است نه شما.» وی در ادامه افزود: «دارند روی همین زمین بررسی و مطالعه می‌کنند که ببینند مشتری برای واگذاری زمین دارند یا نه. گویا شورای قبل مصوب کرده این زمین به فروش برسد آقای شهردار هم به استناد همین مصوبه ملک را کارشناسی کرده و مقدمات فروش زمین را  فراهم می‌کند و به سرنوشت اراضی ملک‌زاده دچار می‌شود.»

صحبت‌های مطرح شده اعضای شورا را به فکر انداخت که مبادا بدون اطلاع آنها این ملک به فروش رود و دردسرهایش گریبان آنها را بگیرد. امین صادقی در این باره گفت: «اول باید مشخص شود این ملک متعلق به شهرداری است یا نه دوم اینکه طبق ماده 13 صراحتا آمده شهرداری برای فروش زمین باید ملک را به مزایده بگذارد.»  در نهایت تصمیم بر آن شد که مصوبه‌ای جهت کان‌لم‌یکن کردن مصوبه قبل گذرانده شود.

رشیدی رییس شهرک صنعتی طی تماس تلفنی درباره آگهی‌های نصب شده بر روی بیلبوردهای سطح شهر گفت: «این آگهی مربوط به فروش زمین در شهرک صنعتی شماره 2 است و هیچ ارتباطی به شهرک صنعتی شماره 1 ندارد. چرا که خرید زمین از شهرداری هنوز در حد یک پیشنهاد است و قطعی نشده است.»

- تحت هیچ شرایطی آقای عرب‌گویینی روی من تاثیر نداشته است

 بازگو شدن این دو موضوع از زبان جهانشاهی  و همراهی عرب‌گویینی با وی شائبه هماهنگی این دو نفر از قبل با هم را به وجود آورد. روز بعد از جلسه با محسن جهانشاهی تماس گرفتم و از وی پرسیدم به نظر می‌رسد شما به صورت هماهنگ شده و برای پیگیری مطالبات آقای عرب‌گویینی در جلسه حضور پیدا کردید. وی در پاسخ گفت: «خیلی‌ها تصورشان این است که آقای عرب‌گویینی موضوع زمین 3600 متری در بلوار عباسپور را  پیگیری می‌کند. در صورتی که در دوره قبل شورای شهر آقای محسن اسدی هم این موضوع را مطرح کرد اما راه به جایی نبرد. من آدم مستقلی بودم. شاید دیگران از من اطلاعات بگیرند و آن قضیه را مطرح کنند نه من از ایشان. آقای عرب‌گویینی بنده خدا تازه شروع کرده است اما سابقه سیاسی من کاملا مشخص است و حداقل نزدیک به 15 سال سابقه مبارزه با زمین‌خواری را در این شهر داشتم. اتفاقا ما برای دیگران و اعضای شورا و مردم و مسئولانی که واقعا دلسوز باشند خوراک تهیه می‌کنیم که پیگیر مطالبات مردم باشند. تحت هیچ شرایطی آقای عرب‌گویینی و اشخاصی مثل ایشان نمی‌توانند روی بنده تاثیر بگذارند بلکه من روی ایشان تاثیر خواهم گذاشت.» اگر چه شایعاتی مبنی بر برگزاری جلساتی بین دونفر وجود دارد اما جهانشاهی این موضوع را تکذیب می‌کند: «من فقط با آقای عرب‌گویینی یک جلسه حضوری و 2 بار تماس تلفنی داشتم آن هم برای اینکه قصد میانجی‌گری بین ایشان و یکی از اعضای شورا را داشتم و در رابطه با موضوعات شهرداری صحبتی نشد.»

از میان صحبت‌های جهانشاهی می‌توان به این نتیجه رسید که در موارد ذکر شده نیز چندان مطمئن نیست: «در رابطه با ملک آقای خواجویی یک سری اسنادی به دست ما رسیده البته نمی‌شود بگوییم اسناد. شاید بهتر است بگویم «نیمه‌اسنادی» به دستم رسیده و موضوعاتی را شنیده‌ام که در پرونده این ملک مواردی وجود دارد. مواردی همچون پرداخت نکردن عوارض، عدم تغییر کاربری ملک و... شاید هم آقای خواجویی درست می‌گویند و حق با ایشان باشند. درباره فروش زمین به شهرک صنعتی هم درست توجه نکردم و پیگیر نشدم که آگهی مربوط به شهرک شماره 1 بوده یا شماره 2 اما با توجه به این قضایایی که از قبل بوده این احتمال را دادم که مربوط به همان زمین شهرداری باشد، شاید برداشت من در این قضیه اشتباه بوده است».

- اطلاعی از این موضوعات ندارم

برای پیگیری و روشن شدن ابعاد موضوع با دو نفری که از آنها در جلسه یاد شد تماس گرفتم. حسین فتحی‌زاده یکی از کاندیداهای پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر بود که بعد از اعلام نتایج به نتیجه انتخابات معرض بود. در جلسه چهارشنبه شورای شهر محسن جهانشاهی از وی به عنوان همفکر و همراه خود در مسیر مطالبه‌گری یاد کرد. وی در واکنش به موضوعات مطرح شده به پاسارگاد گفت: «حقیقتش را بخواهید اطلاعی از این موضوعات (ملک متعلق به اسماعیل خواجویی و زمین شهرک صنعتی) ندارم و نمی‌توانم نظری هم بدهم و در این رابطه با هم صحبت نکردیم. راجع به افراد نه اطلاعاتی دارم و نه پیگیر هستم. اگر هم شبهه‌ای وجود دارد قانون و مسئولان مربوطه باید پیگیر باشند.» وی در ادامه به موضوعات مورد بحث در جلساتی که پیش از این تشکیل شده‌اند اشاره کرد: «‌ما بیشتر صحبت‌های‌مان در رابطه با قضیه انتخابات بود که هنوز تاییده‌اش نیامده و این تاییدیه قانونی نیست. چند هفته قبل در نشریه نسیم در مطلبی با عنوان متوهم چه کسی است؟ جوابیه‌ای به صحبت‌های فرماندار دادیم و خواهان آن شدیم که تاییدیه قانونی را ارایه دهند».

- در جریان این موضوعات نیستم 

حجت‌الاسلام عباس پورپسندی دیگر کسی بود که محسن جهانشاهی از او به عنوان کسی یاد کرد که درباره موضوعات مطرح شده دغدغه دارد و به دنبال پیگیری آنهاست. وی در پاسخ به این سئوال که آیا در روز چهارشنبه قبل از جلسه شورا به اتفاق آقای جهانشاهی جلسه‌ای داشته‌اید و برای بازگو کردن موضوعات مطرح شده آقای جهانشاهی را به جلسه شورا فرستاده‌اید گفت: «صادقانه بگویم در جریان این موضوعات نیستم.» پورپسندی در ادامه افزود: «البته قبلا جلساتی با هم داشتیم و در مورد مباحث مختلف و مباحث کلی صحبت کردیم به‌خصوص درباره هماهنگی بین افراد و نخبه‌های شهر که در ابعاد مختلف از مسئولان شهرمطالبه داشته باشند. اما در مورد این دو موضوع خاص (ملک آقای خواجویی و زمین شهرک صنعتی) صحبت نشده است».

- مهم نیست چه کسی من را به جلسه فرستاده است مهم مطالبه‌گری است

طی تماس با محسن جهانشاهی وی همچنان اصرار دارد که مطرح کردن این موضوعات خروجی جلساتی است که با دوستان خود داشته است. وی در واکنش به اعلام بی‌اطلاعی حسین فتحی‌زاده و عباس پورپسندی گفت: «بحث این است که مطالبات مردم در این زمینه بوده است. بخشی از مردم به شخص خود من رای داده‌اند و من به عنوان کسی که هم عاقل و هم بالغ و هم اینکه در این شهر به اندازه خودم صاحب‌نظر هستم وظیفه دارم موضوعات را پیگیری کنم و نمی‌توانم بی‌تفاوت باشم. مهم نیست چه کسی من را به جلسه فرستاده است مهم مطالبه‌گری است».