اجرای همزمان دو تئاتر در سیرجان

- گروه فرهنگ و هنر

در حالی که سیرجان سالن مناسبی برای تئاتر ندارد در حال حاضر دو تئاتر در این شهر در حال اجرا است و استقبال شهروندان هم چنان مناسب است. هفته گذشته به‌طور همزمان سه تئاتر «دشمن مرد‏م»  به کارگردانی امیرحسین طاهری‏، تئاتر «لالایی بر زمین سوخته» به کارگردانی صابر سلطان‌احمدی و تئاتر «افسانه ببر» به کارگردانی صدرالدین زاهد در سیرجان اجرا شد. البته تئاتر صدرالدین زاهد که خودش تنها بازیگر آن بود فقط دو شب روی پرده رفت اما دو تئاتر دیگر هنوز در سیرجان ادامه دارند. نمايش «لالايي بر زمين سوخته» به کارگرداني صابر سلطان‌احمدي تا پایان هفته تمدید شده و علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت 20:30 در سالن فردوسی به تماشای این نمایش  بنشینند. 

این نمايش را سعيد شهريار نوشته و در آن پايداري و استقامت يک زن که در روستاي مرزي کردستان زندگي مي‌کند به تصویر کشیده شده است. سلطان‌احمدی سعی کرده در این کار نشان دهد که قبل از جنگ هشت ساله ایران و عراق و بعد از جنگ چه اتفاق‌هايي بر سر مردم آمده است. در نمايش لالايي بر زمين سوخته صابر سلطان‌احمدي، لاله صادقي، آيدا دولت‌آبادي، حامد سالاري و عليرضا ستوده‌نياکراني بازي مي‌کنند.   امیر‌حسین طاهری هم تئاتر «دشمن مردم» را از اول مرداد در نگارخانه شورای شهر بر صحنه برده است. «دشمن مردم» را ابتدا هنريک ايبسن نوشت وبعد هم آرتور ميلر نمايشنامه ديگري را در آمريکا از آن اقتباس کرد. طاهری سعی کرده با استفاده از هر دو نمايشنامه، متن جديدي را تهيه و با گروه نيما آن را اجرا کند. در این نمایش، مردم يک شهر بر سر دوراهي قرار مي‌گيرند که بين ثروت حاصل از تجارت و سلامت و آينده شهر يکي را انتخاب کنند. اين انتخاب باعث درگيري بين مردم شهر مي‌شود.

این نمایش را طاهری در نگارخانه فرهنگسرا اجرا کرده و دلیلش را این‌گونه بیان می‌کند: ما فقط براي اجراي نمايش تالار فردوسي را داريم که با توجه به وضعيت آن هيچ ارجحيتي به هيچ جاي ديگري ندارد. ترافيک اجراها نيز در تالار فردوسي بالا بود و ما از همان شروع تمرين کار را براي يک سالن تخت که تماشاچيان دور تا دور سالن بنشينند، طراحي کرديم. در اين نمايش که تا 19 مرداد اجرا مي‌شود پرستش ممتازيان، افسانه ولديانلو، اميرحسين چراغي‌پور، صالحه آقابيگي، الهام‌الثوره خسروي، ميلاد افتخاري، شاهين خواجويي‌نژاد، سعيد ستوده‌نياکراني، عرشيا باسفهرجاني، آيلين طاهري، الميرا سرچمي، ميثم شهاب‌الديني، طيبه دانش‌فر، سجاد حيدري‌فرد، اميرفاضل رفعتي و حسين شهسواري بازي مي‌کند.