«محسن اسدی» رییس اداره آبیاری سیرجان: 

بارش‌های اخیر حدود 5 میلیون مترمکعب به ذخیره سد می‌افزاید

 محمدمهدی ستوده رییس اداره هواشناسی سیرجان: تا جمعه هفته جاری در سیرجان بارندگی نداریم

 گروه خبر

فعالیت سامانه بارشی از شنبه شب در استان کرمان آغاز شد. سهم سیرجان از این سامانه 33 میلی‌متر گزارش شده است. محمدمهدی ستوده رییس اداره هواشناسی سیرجان درباره بارش‌های اخیر می‌گوید: «میزان بارش 33 میلی‌متر ثبت شده است. بارش‌ها در سیرجان از صبح یکشنبه تمام شده‌اند و از دوشنبه هوا صاف می‌شود.» ستوده در ادامه می‌افزاید: «با توجه به اینکه پیش‌بینی‌ها تا یک هفته دقیق هستند، تا جمعه هفته جاری در سیرجان بارندگی نداریم».

بسیاری بارندگی‌های اخیر را پایانی بر خشکسالی‌های منطقه می‌دانند و این حجم از بارندگی را در ذخیره آب سد تنگوییه که آب شرب شهر از آن تامین می‌شود، موثر می‌دانند اما رییس اداره آبیاری سیرجان معتقد است: «ذخیره سد به شکلی است که بارندگی در کوتاه‌مدت تاثیری بر آنها ندارد و یک بازه زمانی نیاز است تا تاثیر بارندگی مشخص شود.» 

رییس اداره آبیاری درباره میزان ذخیره سد تنگوییه می‌گوید: «حجم مخزن سد تنگوییه 40 میلیون مترمکعب است. با توجه به اینکه آب شرب شهر از آب سد تامین می‌شود و خروجی هم داریم، در حال حاضر حدود 11 میلیون مترمکعب آب در سد ذخیره است.» اسدی میزان تاثیر بارندگی‌های اخیر بر حجم ورودی سد را حدودا دو هزار لیتر بر ثانیه را برآورد می‌کند: «‌برای اینکه میزان تاثیر این 2 هزار لیتر بر ثانیه روی حجم مخزن مشخص شود حدودا باید یک ماه زمان بگذرد. بعد از بارندگی‌های اخیر روخانه‌های جاری افزایش دبی داشته‌اند و رودخانه‌هایی هم که جاری نبودند جاری شده‌اند. البته قطعا این افزایش دبی آب‌های ورودی به سد آنچنان تاثیری بر ذخیره سد نمی‌گذارد. انتظار داریم بین 4 تا 5 میلیون متر مکعب به ذخیره سد اضافه شود.»

رییس اداره آبیاری سیرجان در پایان اضافه می‌کند: «تا کنون در شهرستان سیرجان سیلابی که مخرب باشد و جایی را تخریب کند  گزارش نشده است».

 

بر طبق آمار اعلام شده از سوی اداره هواشناسی استان کرمان در پی فعالیت سامانه بارشی استان کرمان، جیرفت با بیش از 52 میلی‌متر بیشترین و بم با 3 میلی‌متر کمترین بارش را در بین شهرهای استان کرمان داشته‌اند.

بارش‌های ثبت‌شده در استان کرمان

شهر

میزان بارش

(میلی‌متر)

جیرفت

8/52

شهربابک

3/34

سیرجان

4/33

بافت

6/25

انار

4/25

رفسنجان

8/22

زرند

22

کهنوج

5/15

لاله‌زار

13

کرمان

5/9

شهداد

5/4

بم

3

 

میزان بارندگی تجمیعی استان کرمان از ابتدای سال جاری تا 24 فروردین سال آبی 98-97 (میلی‌متر)

سال آبی جاری

سال آبی گذشته

متوسط دراز‌مدت

درصد اختلاف نسبت به متوسط دراز‌مدت

3/148

8/38

8/113

2/282

3/30