تحویل حواصیل و سارگپه به اداره محیط زیست 

 گروه حوادث

در روزهای اخیر یک قطعه حواصیل ارغوانی و یک بهله سارگپه به اداره حفاظت محیط زیست تحویل داده شد. به گزارش صادق خزیمه مسئول روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست سیرجان حواصیل را عباس محمودی و سارگپه را فاضل صالحی به همراه خانواده در مناطق اطراف شهرستان سیرجان مشاهده کرده و متوجه می‌شوند که توانایی پرواز ندارند.

با بررسی‌های به عمل آمده از سوی دامپزشک حیات وحش مشخص شد حواصیل به دلیل ضعف جسمانی ناشی از عدم تغذیه مناسب ضعیف شده است و سارگپه نیز یکی از بال‌هایش ضربه دیده است که پس از درمان کامل در طبیعت رهاسازی می‌شوند.

 

حواصیل ارغوانی با نام علمی  Ardea purpurea تا ۸۰ سانتی‌متر طول دارد. سر آن بزرگ و گردنش باریک و دراز است، دارای شاهپرهای سیاه، پیش‌بال خاکستری، چانه و گونه سفید است و سینه‌اش به رنگ بلوطی است. پشت بدن حواصیل ارغوانی به رنگ خاکستری پررنگ با لکه بزرگ به رنگ بلوطی روشن است. این پرنده، در باتلاق‌ها، نی‌زارهای انبوه، سواحل و آبگیرهای پرگیاه به سر می‌برد و به ندرت روی درختان دیده می‌شوند. سارگپه با نام علمی Buteo Buteo پرنده‌ای است که 50 سانتی‌متر طول دارد، شکاری و اندکی کم جنب‌و‌جوش است و تنوع رنگی زیادی دارد و معمولا از روی عادت‌های رفتاری، ژست‌های نشستن و گردن کوتاهش قابل شناسایی است. در نواحی جنگلی با درختان پراکنده و کشتزارها دیده می‌شود و روی صخره‌های ساحلی، درختان و اراضی ناهموار آشیانه‌سازی می‌کند. از پستانداران کوچک‌، جوندگان پرنده‌های کوچک و حشرات تغذیه می‌کند.