یکشنبه, 02 آبان 1400

هفته‌نامه شماره ۶۷۴ | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

قدم سوم؛  حذف نی پلاستیکی

 فاطمه رضایی‌مراد
در دو یادداشت پیشین به اهمیت و لزوم حذف کیسه خرید پلاستیکی و آب معدنی با ارایه‌ی شواهد و مدارک علمی دال بر مضر بودن آنها پرداخته شد. در این شماره و چند یادداشت پیش رو تمرکز را بر سایر یک‌بار مصرف‌ها قرار خواهیم داد.
شاید بتوان گفت از بین یک‌بارمصرف‌ها آنچه بیش از بقیه از ضرورت وافری برای حذف هرچه سریع‌تر برخوردار است، همانا نی پلاستیکی است. سالانه 8 میلیون تن پلاستیک به دریاها ریخته می‌شوند که در این میان نی‌های یک‌بار‌مصرف، 025/0 درصد از این مقدار را در برمی‌گیرند. عدد قابل ملاحظه‌ای به نظر نمی‌آید ولی همین حجم ناچیز دریک تحقیق 3/8 میلیارد نی برآوردشده است که سواحل سرتاسر دنیا را با آن آلوده می‌کنند.
در سال 1888مخترعی به نام ماروین استون وقتی در حال نوشیدن نوشیدنی خود با نی بود از تغییر همیشگی طعم آن به دلیل جنس خاص نی به ستوه آمد و تصمیم بر ابداع یک نوع نی گرفت که به عنوان اولین نی کاغذی با روکش پارافین در دنیا مشهور است. مردم دیگر لازم نبود نگران تغییر طعم نوشیدنی خود باشند. اما داستان به همنیجا ختم نمی‌شود. در سال 1930 جوزف فریدمن مخترع آمریکایی با ارائه‌ی تمهیداتی موفق شد نی پارافینی استون را تبدیل به نی تاشو که به راحتی قابلیت انعطاف داشت بکند. تا بدین جای تاریخ هنوز فاجعه‌ی چیزی که در دنیا شاهد آن هستیم شکل نگرفته بود تا اینکه کارخانه‌ی تولید نی‌های تاشو به یک کارخانه‌ی محصولات پلاستیکی فروخته و فصلی دیگر از داستان ورق خورد.
به بهانه‌ی آنکه این نی‌ها سبک، ارزان و غیرقابل شکستن هستند به سرعت وارد مرحله‌ی تولید انبوه شدند و حال هرجا که چشم بیندازید از آبمیوه فروشی‌ها، رستوران‌ها و کافه‌ها از این نی‌ها به چشم می‌خورد که مثل مور و ملخ از سرو روی‌مان بالا می‌رود.
هرجا اسمی از پلاستیک بیاید داستان تکراری ولی مصیبت‌بار صدمه به محیط زیست و سلامتی خودمان روایت می‌شود. این نی‌ها بعد از چند دقیقه استفاده کوتاه، دور انداخته شده ولیکن 200 سال طول می‌کشد تا تجزیه شوند. البته صرفاً به قطعات کوچک‌تر تبدیل می‌شوند.
از آن‌سو به علت نوع پلاستیک خاصی که در ساخت آن به کار رفته در مقایسه با دیگر یک‌بار مصرف‌ها به سادگی قابل بازیافت نیست. در مورد مضرات آن برای حیوانات هم فقط کافی‌ست یک جست‌وجوی کوچک داشته باشید تا با صحنه‌هایی از قبیل گیر کردن نی در بینی لاک‌پشت‌ها و مسدود شدن راه تنفسی‌شان و یا خفگی سایر جانداران دریایی به دلیل بلعیدن‌شان روبرو شویم.
ساده‌ترین راهکار حذف آن این است که نوشیدنی خود را بدون نی بنوشید و ببینید که دنیا به آخر نمی‌رسد. اگر معذوریت پزشکی یا وابستگی زیادی به آن دارید جایگزین‌هایی مانند نی فلزی یا چوبی بهترین انتخاب است.
در تعدادی از کشورها با تصویب قوانینی استفاده از آن ممنوع و حتی مشمول جریمه می‌شود. امید که این قوانین پای خود را به زودی در کشور ما نیز باز کند.