گفت‌وگوی پاسارگاد با غلامحسین اسلامی مدیر روابط‌عمومی دانشگاه آزاد
خواستم در روابط‌عمومی باقی بمانم
 برخی افراد که مسئولیت روابط‌عمومی شهرستان را دارند، شروع کارشان از روابط‌عمومی دانشگاه آزاد است

 بتول بلالی
سال‌های پایانی دهه 70 هنوز روابط‌عمومی در ادارات و نهادهای سیرجان جایگاه خود را پیدا نکرده بود که فردی توانمند با تلاش و همت مضاعف فعالیت‌هایی انجام داد و به روابط‌عمومی و وظایف آن معنا بخشید. مدیر موفقی که سالیان قبل، هفدهم هر ماه خبرنگاران را دور هم جمع می‌کرد و جلسات دورهمی را برای اصحاب رسانه رقم می‌زد. اقدامات و زحمات وی در حیطه روابط‌عمومی باعث شد تا نام سیرجان به عنوان شهر روابط‌عمومی در ایران بدرخشد. پای صحبت‌ غلامحسین اسلامی که بنشینی سرشار از شور و نشاط است. واژه‌هایی چون پرتلاش، خلاق، توانمند و اکتیو تعبیر دوستان و همکاران وی از خصوصیات ایشان است. وی مسئول روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی سیرجان، مسئول روابط‌عمومی فرمانداری، شهردار زیدآباد، دبیر شورای اطلاع‌رسانی منطقه 7 دانشگاه آزاد اسلامی، عضو کمیته طرح و برنامه کنفرانس‌های روابط‌عمومی ایران و دبیر انجمن روابط‌عمومی سیرجان را در کارنامه کاری خود دارد. تالیف کتابی با عنوان«مدیریت علمی روابط‌عمومی» به همراهی استاد احمد یحیی ایله‌ای از اقدامات وی در حوزه روابط‌عمومی است و هم‌اکنون جایگاهی خاص در حوزه مطالعات ارتباطات در سطوح دانشگاهی دارد.
 با توجه به اینکه شما سابقه طولانی در مدیریت روابط‌عمومی دارید و از مدیران موفق این حوزه هستید برای‌مان از کارتان بگویید.
در شهرستان سیرجان دوستانی هستند که در زمینه روابط‌عمومی تلاش‌‌هایی انجام داده و می‌دهند. از اینکه از من دعوت کردید که در مورد روابط‌عمومی صحبت کنم تقدیر و تشکر می‌کنم.
در سال‌های اول دهه 1380 که انجمن روابط‌عمومی در سیرجان راه‌اندازی شد، یونس فتحی روابط‌عمومی سپاه، مهندس داوود قاسمی که بعدها شهردار سیرجان شد، دادخدا قاسمی روابط‌عمومی وقت شرکت سنگ آهن گل‌گهر و مختار محیط روابط‌عمومی شهرداری به عنوان هیئت موسس انجمن روابط‌عمومی سیرجان و بنیان‌گذار کارهای تخصصی در حوزه روابط‌عمومی با ایجاد جلسات مهم و ارزشمند تبادل ارتباطات نوین، در زمینه شناسایی ارتباطات و روابط عمومی در ادارات حضور پررنگ و تاثیرگذار داشتند.
 اینکه در آن سال‌ها نام سیرجان به عنوان شهر روابط‌عمومی مطرح شده بود را به اقدامات شما نسبت می‌دهند.
شایان ذکر است که از اساتید مطرح روابط‌عمومی کشور دعوت به عمل آمد. با همکاری دوستان در سطح استان یک همایش روابط‌عمومی گذاشتیم و موجبات مطرح شدن شهرستان سیرجان در زمینه ارتباطات در حوزه استانی را فراهم کرد. در جهت تلاش‌های مثمر‌ثمر سیرجان به عنوان شهر روابط‌عمومی ایران در کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی معرفی شد. و روابط عمومی دانشگاه آزاد سیرجان به عنوان روابط‌عمومی برتر کشوری انتخاب شد. در زمینه ارتباطات بین‌المللی سعی بر آن داشتیم با سفر به کشورهایی همچون مالزی همراه با تورهای روابط‌عمومی کسب تجارب داشته باشیم. خاطرنشان است در سطح شهرستان با ایجاد برنامه راهبردی جامع در خصوص حضور همکاران و فعالان عرصه ارتباطات، در کنفرانس بین‌المللی فراهم شد.
 رشته تحصیلی شما روابط‌عمومی است؟
خیر اما در زمینه روابط‌عمومی و ارتباطات دوره‌هایی را گذراندم چه در ایران و چه در کشور مالزی. دانشجوی رشته حسابداری دانشگاه آزاد بودم و به عنوان کار دانشجویی مسئولیت روابط‌عمومی دانشگاه را به عهده داشتم. بعدا به عنوان کارمند دانشگاه آزاد پذیرفته شدم. همزمان با کار در دانشگاه، تحصیلات خود را در مقطع فوق لیسانس علوم سیاسی در شهر بافت ادامه دادم.
 چه سالی؟
سال 1374
 شما جزو اولین روابط‌عمومی‌های شهر بودید؟
ابتدای کار جایگاه و نقش روابط‌عمومی در ادارات سیرجان محسوس نبود. بسیار خرسندم که هم‌اکنون ارتباطات در درون چارت‌های سازمانی جایگاهی ویژه دارد.
 چه دوره‌هایی در زمینه روابط‌عمومی دیدید؟
خداوند توفیق داد تا ارتباط خوبی با بچه‌های روابط‌عمومی تهران و دانشگاه برقرار کنم. از آقای دکتر آقاجانی تشکر می‌کنم که فضا را باز گذاشتند تا دوره‌های مربوطه را در تهران بگذرانیم. این آموزش‌های ضمن خدمت در دانشگاه آزاد برقرار بوده و هست و برای همکاران‌مان در در روابط‌عمومی واحدهای دانشگاهی کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان در سیرجان دوره گذاشتیم و اساتیدی را دعوت کردیم که آموزش‌های لازم را بدهند. می‌توانم بگویم برخی افراد که مسئولیت روابط‌عمومی شهرستان را دارند، شروع کارشان از روابط‌عمومی دانشگاه آزاد است. یکسری دوره‌ها را نیز برای بچه‌های خبرنگار سیرجانی گذاشتیم. ابتدا به عنوان روز خبرنگار روز 17 مرداد جلسه‌ای گذاشتیم و خبرنگاران را دور هم جمع کردیم. پیرو اولین جلسه مقرر شد هفدهم هر ماه جلسه‌ای با عنوان دورهمی اصحاب رسانه با حضور اساتید مطرح برگزار شود.
 چرا تصمیم گرفتید این کار را برای خبرنگاران انجام دهید؟
به صورت کلی روابط‌عمومی و خبرنگاری ارتباط دو سویه دارند و موجبات برگزاری جلسات مدون شد.
 در این گفت‌و‌گوها به نتایجی هم رسیدید؟
با تداوم دو ساله جلسات توام با بازدید از روزنامه‌های کشوری زمینه تقویت خبرنگاران نشریات محلی فراهم شد.
 همکاری‌تان با سایر افراد در حوزه روابط عمومی چگونه بود؟
ارتباطات دانشجویی با توجه به فرهنگ‌های مختلف دانشجویان همراه با ایده‌های نو و علاقه‌مند به خبرنگاری در جهت تحقق اهداف روابط‌عمومی و معرفی دانشگاه نقش پررنگ و به سزایی داشت.
 شما چه فعالیت ماندگاری در روابط‌عمومی انجام دادید؟
با همراهی استاد احمد یحیی ایله‌ای کتابی با عنوان «مدیریت علمی روابط‌عمومی» تالیف کردیم و این کتاب به عنوان کتاب سال روابط‌عمومی کرمان انتخاب شد. دو سال برای جمع‌آوری و نوشتن این کتاب وقت گذاشتم.
 این کتاب حاصل تجربیات کاری‌تان بود یا حاصل مطالعه؟
حاصل هر دو بود و به تنهایی حاصل تجربه نبود.
 از کار در حوزه روابط‌عمومی راضی هستید؟
عشق و علاقه من روابط‌عمومی است. مسئولیت‌های دیگری هم در طول یک سال گذشته به من دادند ولی خواستم در قسمت روابط‌عمومی باقی بمانم.
 از نظر شما روابط‌عمومی‌ها کارکرد خودشان را دارند یا از تعریف روابط‌عمومی دور شده‌اند؟
بهینه است افرادی که مسئولیت روابط‌عمومی را در سطح نهادها و ارگان‌ها برعهده دارند با کسب تجارب افراد پیشکسوت در این امرو مطالعات میدانی بروز همراه با حمایت مسئولان در تقویت روابط‌عمومی‌ها تلاش مضاعف داشته باشند.
 عمده فعالیت روابط‌عمومی را در چه می‌دانید؟
روابط‌عمومی بایستی نقش پر‌رنگی در زمینه ارتباطات درون‌ و برون‌سازمانی و تدوین برنامه‌های آتی در جهت بروز‌رسانی ارتباطات را داشته باشند.
 آینده روابط‌عمومی‌ها را چطور می‌بینید؟
آینده‌ای بسیار روشن همگام با پیشرفت بروز تکنولوژی و تبادل اطلاعات همراه با ارتباطات جهانی خواهد بود.
 با توجه به نزدیک بودن روزخبرنگار پیام شما به خبرنگاران چیست؟
خبرنگاران با عشق و علاقه به کار خود موجبات ارتقای سطح کیفی و کمی ارتباطات را رقم بزنند.

 اصغر حدیدی*
«آقای اسلامی سال 1385 از روابط‌عمومی دانشگاه آزاد به روابط‌عمومی فرمانداری دعوت شد. وی آدم فعالی است و آنقدر در کارش قوی عمل کرد که به وی پیشنهاد شهرداری زیدآباد نیز داده شد. وی در سمت شهردار زیدآباد برنامه‌های متنوع و شادی اجرا کرد که همه حاصل خلاقیت وی بود. اسلامی با هرکسی معامله دلی و قلبی دارد و همه وابسته‌اش می‌شوند». تشکیل ستاد استقبال مردمی از احمدی‌نژاد در سفرش به سیرجان و تلاش شبانه‌روزی افراد صاحب نفوذ در این ستاد هیچ ارتباطی با طیف سیاسی نداشت و انجام این کارها فقط به خاطر آقای اسلامی بود. وی بسیار صمیمی، صادق و با صفای باطنی است. به معنای واقعی یک روابط‌عمومی قوی است.
در زمان ریاست دکتر جاسبی در دانشگاه آزاد، روابط‌عمومی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد به عنوان روابط‌عمومی برتر شناخته شد و این به واسطه عملکرد آقای اسلامی بود. به دلیل علاقه‌ای که اسلامی به سیرجان دارد حتی از هزینه شخصی خود کارهایی را انجام داد. یک گروه مستندساز را از تهران به سیرجان دعوت کرد تا مستندی از شهر سیرجان بسازند».
*مدرس دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد

 یونس فتحی*
«در دهه پایانی سال 1380 انجمن روابط‌عمومی را راه‌اندازی کردیم و ایشان دبیر انجمن بودند. آقای اسلامی از جمله بچه‌های پرتلاش و توامند حوزه روابط‌عمومی است. به جرات می‌توان گفت مرد پرتلاش و پرکار و پرجنب‌و‌جوش حوزه روابط‌عمومی است. سال‌ها در ارتباط با برنامه‌های کنفرانس بین‌المللی روابط‌عمومی ایران بودیم و وی جزو کمیته طرح و برنامه بود. او در جهت معرفی سیرجان به عنوان شهر روابط‌عمومی ایران تلاش‌های قابل تحسینی داشت و با کمک هم پتانسیل‌های شهر را به جامعه تخصصی روابط‌عمومی کشور معرفی کردیم. اسلامی سرمایه بی‌بدیلی برای حوزه روابط‌عمومی سیرجان و حتی استان است».

* موسس انجمن روابط‌عمومی سیرجان