یکشنبه, 02 آبان 1400

هفته‌نامه شماره ۶۷۴ | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

شهباز حسن‌پور به مناسبت روز خبرنگار نشست مطبوعاتی برگزار کرد
این دوره هم در دفترم ثبت‌نام زمین دارم

 دولت مشکل مردم را حل کند تا از این فرصت استفاده نکنم
 من یک کارشناس بیشتر نیستم. بنده نیاز به این الفاظ نداشته و ندارم
 قیمت زمین از سبدکالای خانوار باید حذف شود

 پاسارگاد
«تعداد افرادی که شنیدم اسفندماه می‌خواهند برای انتخابات مجلس در سیرجان ثبت‌نام کنند کم نیستند از الان بروند یقه‌ی دولت را بگیرند که بیاید مشکلات مربوط به زمین را حل کند و این فرصت طلایی را از دست من بگیرند.» این را شهباز حسن‌پور نماینده مردم سیرجان که شنبه این هفته در هتل جهانگردی میزبان خبرنگاران بود، گفت. نشستی که با نیم ساعت تاخیر شروع و ابتدای آن با گلایه‌های مجیدپورمحسنی رییس اداره ارشاد آغاز شد.
 من نمی‌بخشم کسی که این اتهامات را می‌زند
گلایه‌هایی که سرمنشا آن به رویداد دوباغ ختم می‌شد. پس از اعتراضاتی که خبرنگاران به میزبانی اداره ارشاد و نحوه دعوت از خبرنگاران برای این نشست داشتند حالا پورمحسنی فرصت را غنیمت شمرده و گفت: «با توجه به اتفاقاتی که در یکی دور روز گذشته حواشی این جلسه به وجود آمد قصد ندارم این جلسه را سمت گلایه‌گذاری ببرم. حاج آقا نظرشان این بود دعوت از مرجع رسمی این حوزه انجام شود. از من خواستند جلسه‌ای تشکیل دهیم که حواشی سال گذشته را نداشته باشد. خبرنگاران در جلسه‌ی قبل شاکی بودند که افرادی غیرخبرنگار در جلسه حضور داشتند و جلسه را به انحراف کشاندند. اصلا قرار نبود دعوتنامه ارسال شود و فقط قرار بر ارسال فراخوان بود چون معتقدم خبرنگار واقعی کسی است که خودش باید دنبال خبر باشد و کسی نیست که ما برایش دعوتنامه بفرستیم و می‌بایست کنجکاوی و رسالت کار خبرنگاری باعث شود که در این جلسه حضور پیدا کنند اما با حرف‌هایی که زده شد من اعتقاد دارم قلم آلوده شد، زبان آلوده شد و بعضا اتهاماتی وارد کردند و من نمی‌بخشم کسی که این اتهامات را می‌زند و انگ‌های مختلفی که زیبنده حوزه قلم نیست و تقاضا دارم سعه صدر خودشان را رعایت کنند و یک کم منطقی‌تر باشند. بعضی‌ها قلم را آلوده کردند و این اتفاق از رویداد دوباغ شروع شد. دوستان کاش یک بار مراجعه و سوال می‌کردند چه اتفاقی افتاده است. آیا آقای پورمحسنی آن شب خودش شام خورد که بعضی دوستان شام نخورده ناراحت شدند و رفتند؟ آیا یک خبرنگار برای یک شام آمده بود خبر تهیه کند؟ به هرحال بعضا دوستانی که «خبرنهار» هستند رسالت‌شان را با خبرنگار عوض نکنند. من آموختم که کار کنم، کار کنم، کار کنم و اگر کسی شایسته‌تر از من در این مجموعه وجود داشت خودم بالشخصه کنار می‌روم.
 اگر مردم مشکل نداشته باشند به من مراجعه نمی‌کنند
شهباز حسن‌پور کلامش را با این جمله آغاز کرد؛ «ما قلبی مجموعه‌ی رسانه شهرستان را دوست داریم و برای مطبوعات ارزش و جایگاه خاص قایل هستیم.»
نماینده مردم سیرجان در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه شما در جلسه‌ی شورای اداری عنوان کردید که این دوره هم در دفترتان ثبت‌نام زمین انجام می‌شود و باتوجه به اینکه در دور قبل به همه‌ی افرادی که برای گرفتن زمین از سوی دفتر شما به بنیاد مسکن معرفی شده بودند زمین داده نشد، بسیاری معتقدند این یک شوی تبلیغاتی بوده است و امسال هم که سال انتخابات است قرار است این شوی تبلیغاتی دوباره اجرا شود، گفت: «من در جلسه‌ی شورای اداری تاکید کردم اینجا هم تاکید می‌کنم تا مدیران ادارات متوجه شوند بنده مطالبه‌گری‌ام را تا سر حد امکان دنبال می‌کنم. بنیاد مسکن در سه صفحه به من در این رابطه جواب داده است. اینکه چه تعداد زمین دارد، چه تعداد می‌خواهد واگذار کند، در کدام روستاها قرار است این زمین‌ها واگذار شود. اعتقادم این است که قیمت زمین از سبدکالای خانوار باید حذف شود. دولت مکلف است وضعیت مسکن مردم را مشخص کند. در مدت 6 ماه گذشته سه بار معاون وزیر راه‌و‌شهرسازی را به سیرجان آوردم هفته گذشته تا پاسی از شب معاون بافت فرسوده وزیر مسکن‌و‌شهرسازی را به سیرجان آوردم و رفتیم انتهای مکی‌آباد و آباده و دهیادگار و بدرآباد و مسایل و مشکلات مردم را به ایشان گفتم. افرادی بودند که 70 سال است در خانه‌های‌شان نشستند و خانه دو بار تخریب شده است اما هنوز سندشان به نام دولت است. قرار شد یک هکتار زمین دولتی در قلب مکی‌آباد در نظر بگیریم با قیمت مناسب در اختیار انبوه‌ساز قرار دهیم در چهارطبقه ساخته شود تا خدای ناخواسته مثل بقیه شهرها در آینده مشکل حاشیه‌نشینی و حلبی‌آباد نداشته باشیم. در کنار همان مجموعه، یک مجموعه‌ی فرهنگی، فضای‌سبز، ورزشی در نظر گرفتیم.»
حسن‌پور گفت: «هر تهمت و ناسزا به بنده بگویند به جان می‌پذیرم چون من وظیفه‌ام حل مشکل مردم است، اگر آقایان می‌خواهند بنده از این فرصت استفاده نکنم دولت تدبیر و امید بیاید قبل از اسفندماه مشکل مردم را حل کند. بنده دارم فریاد می‌زنم اگر مردم مشکل نداشته باشند به من مراجعه نمی‌کنند. مردم زمانی به من مراجعه می‌کنند که دیگر فریادرسی برای‌شان نیست. تعداد افرادی که شنیدم اسفندماه می‌خواهند برای انتخابات مجلس در سیرجان ثبت‌نام کنند کم نیستند از الان بروند یقه‌ی دولت را بگیرند که بیاید این مسایل و مشکلات را حل کند و این فرصت طلایی را از دست من بگیرند.»
او با بیان اینکه ده هزار متقاضی مسکن در سیرجان وجود دارد، گفت: «سال گذشته بنیاد مسکن 1200 قطعه زمین و اداره راه‌و‌شهرسازی 3 هزار واحد مسکن واگذار کردند. سالی 4 هزار نفر واجد شرایط ورودی داریم، باید برای آن‌ها هم فکری کنیم. ما با طرحی که می‌خواهیم در بحث ساخت مسکن در سیرجان اجرا کنیم حداقل به ده شرکت تعاونی، زمین در حد رایگان واگذار می‌شود، زمین‌هایی که در داخل شهر سیرجان هست تا برای مردم مسکن ارزان بسازنند.» وی افزود: «روز پنج‌شنبه با معاون وزیر به این جمع‌بندی رسیدیم که 50 میلیون تومان وام با کارمزد 9 درصد داده شود و از شهردار و رییس راه و شهرسازی بخواهید نقشه‌ی بافت فرسوده را در اختیارتان قرار دهد تا مردم از حق و حقوقی که شامل حال‌شان می‌شود مطلع شوند».
قطعا ما به دنبال رشته پزشکی برای شهرستان هستیم
او در بحث بعدی در مورد گرفتن مجوز رشته‌ی پزشکی گفت: «یک طرح در مجلس شورای اسلامی آماده شده و جمعی از همکاران بنده این طرح را امضا کردند که ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی کشور را به دو برابر افزایش دهد اما این طرح مخالفان و موافقان جدی دارد. شاید در هر روزی قریب به صدها پیام از سوی مخالفان این طرح از سراسر کشور داریم که ظرفیت به هیچ عنوان افزایش پیدا نکند. چون یکی از دغدغه‌های ما دانشجویان پزشکی خارج از کشور است که با مسایل و مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شدند. امروز صبح با دوستان بازرسی استان جلسه‌ای داشتم، آن‌ها تاکید کردند که مجموعه‌ی شرکت‌هایی که در شهرستان هستند حمایت بیشتر و جدی‌تری در قبال مسئولیت‌های اجتماعی‌شان داشته باشند و قرار شد از این راه مبلغی را برای دانشکده‌ی علوم پزشکی با هماهنگی سازمان بازرسی تاکیداتی به مدیران شهرستان داشته باشم.» وی افزود: قطعا ما به دنبال رشته پزشکی برای شهرستان هستیم، الان قریب به 9 رشته‌ی پیراپزشکی در شهرستان داریم اما برای آماده کردن زیرساخت‌ها به زمان بیشتری نیاز داریم، چندین هیئت از تهران به سیرجان آمدند و یک سری ایرادات از ما گرفتند و ما به دنبال برطرف کردن آن ایرادات هستیم.»
 تجمع نوبت‌دهی در بخش سونوگرافی، بحث کلاس‌گذاشتن است
حسن‌پور همچنین در بخش دیگری از سخنانش در مورد مشکل مردم در زمینه سونوگرافی و شیمی‌درمانی گفت: «در بحث سونوگرافی بر اساس استانداردی که در کشور تعریف شده است، ما باید 5 دستگاه سونوگرافی داشته باشیم اما هم اکنون 11 دستگاه سونوگرافی داریم اما اینکه تجمع نوبت‌دهی است بحث کلاس‌گذاشتن است. در بحث شیمی درمانی هم یکی از نیازهای ضروری شهرستان است یک سری اقدامات را انجام دادیم و 4-5 میلیارد تومان پول لازم داریم که در بحث خیرین سلامت به دنبال این هستیم که ساختمانش ساخته شود البته در حال حاضر مرکز غربالگری و تشخیص سرطان راه‌اندازی شده است.»
 قریب به 50 درصد کل فعالیت‌های استان فقط در شهرستان سیرجان انجام می‌شود
یکی از خبرنگاران پرسید در جلسه‌ی شورای اداری شما گفتید انتقادی که به من می‌شود این است که در طول دوران نمایندگی‌تان بیشتر تمرکزتان روی مسایل اقتصادی بوده و از مباحث فرهنگی غافل بودید، بعد گفتید که رفتن خودجوش مردم به امامزاده علی به عنوان یک حرکت فرهنگی است در حالی که این حرکت خودجوش مردمی بوده و مسئولان خیلی در انگیزش اجتماعی آن دخیل نبودند، به غیر از این می‌شود موارد دیگری را بگویید
حسن پور گفت: «آقایان فکر می‌کنند هرکس که نماینده شد یک آمپول بهش تزریق می‌کنند و متخصص همه‌ی رشته‌ها و فنون می‌شود. بنده در آن جلسه هم مشخصا جواب دادم که کارهای فرهنگی در شهر بسیار زیاد است یکی از دلایلش همین که این شهر را دارالحسین نامیدیم خب دارالحسین غیر از یک کار فرهنگی بوده است؟ مسئولیت در قبال مسایل فرهنگی بر عهده‌ی شورای فرهنگ عمومی شهر است نه نماینده! کجا را سراغ دارید که یک رویداد مهم فرهنگی انجام شود و صدهزار نفر از جمعیت 300 هزار نفری شهر از آن بازدید کنند؟ چرا این زیبایی‌ها را شما به تصویر نمی‌کشید؟ کار بزرگی از معراج اندیشه بود که سال گذشته در این شهر با ابتکار و نوآوری و خلاقیت انجام شد هم اکنون هم این رویداد بزرگ فرهنگی امسال با حرکت بهتر و با برنامه‌های متنوع‌تر انجام می‌شود. این‌ها کارهای فرهنگی است حالا هرکس از ظن خود شد یار فرهنگ؛ یکی شاید بگوید سالن اجتماعات صدهزار نفره احتیاج داریم، یکی بگوید وضعیت موسیقی چه هست و... ما اعتقادمان بر این است که با توجه به ظرفیت‌هایی که شهرستان دارد قریب به 50 درصد کل فعالیت‌های استان فقط در شهرستان سیرجان انجام می‌شود.» وی افزود: «چرا شما به عنوان یک فعال فرهنگی به همکارانت تبریک نمی‌گویی، سال گذشته در جشنواره مطبوعات استان مگر قریب به 40 درصد از جوایز و هدایا را سیرجانی‌ها نداشتند و من آنجا شاهد بودم خیلی از مطبوعاتی‌های استان به عنوان گلایه جلسه را ترک کردند و گفتند این جلسه جشنواره سیرجانی‌هاست و این کار باارزش توسط شماها انجام شد، قرار نیست همه کارهای فرهنگی به نام من و فرد دیگری تمام شود، کار فرهنگی خودجوش توسط مردم دارد انجام می‌شود. به هرحال انتقادات را هم می‌پذیریم قطعا کاستی‌هایی هست و قطعا معصوم نیستیم و ایراد و اشتباه داریم اما سرجمع امروز انتظار بنده از شما این است حداقل ده درصد از زیبایی‌هایی که توسط خود شماها خلق می‌شود را به تصویر بکشید».
 آقای پورمحسنی موظف است سهمیه کاغذ نشریات را بدهد و خودشان هم پاسخگو باشند
حسن‌پور در بحث کاغذ نشریات هم گفت: «وزارت ارشاد موظف است که سهمیه نشریات را بدهد و آقای پورمحسنی موظف است سهمیه نشریات را پیگیری کند و خودشان هم پاسخگو باشند.»
 نه نماینده و نه فرماندار نمی‌تواند دخالتی در تغییر و تحول در شرکت‌ها داشته باشند
اتفاقات شرکت گهرزمین یکی دیگر از سؤالاتی بود که حسن‌پور به آن پاسخ داد؛ «اولا تغییر و تحول در شرکت‌ها توسط هیئت‌مدیره و مجامع انجام می‌شود هیچ دخالتی نه نماینده و نه فرماندار و نه هیچ مسئول دیگری نمی‌تواند داشته باشد. آنچه که بنده در جریانش هستم مجمع نمایندگان از آقای پوریانی حمایت خودشان را اعلام کردند اما روال قانونی است و آنچه که بنده در رابطه گهرزمین و گل‌گهر رسما اعلام می‌کنم این است؛ توسعه طرح‌هایی است که در دست اقدام است. ما فعلا نیاز به وحدت وهماهنگی و انسجام بیشتری داریم.» وی ادامه داد: «الان 5 ماه از سال رونق تولید می‌گذرد هنوز هیچ‌کدام از مدیران قادر به پاسخگویی نیستند که چه اقدامات اساسی صورت گرفته است و اینجا هم شفاف بگویم دیگر اجازه فعالیت مدیر غیربومی را نخواهم داد. در بحث گل‌گهر هم به واسطه حواشی که پیش آمده بود خود عزیزان ما در گل‌گهر موافقت فرمودند که یک مدیر غیربومی برای یک مدت مشخصی بیاید و وضعیت را یک مقدار سر و سامان بدهد. در شهرستان سیرجان بیش از صد مدیر لایق و توانمند وجود دارد که هرکدام می‌توانند چادرملوی یزد و ذوب‌آهن اصفهان را اداره کنند.»
 از اول سال بیش از 1517 نفر به جمع بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی اضافه شده است
یکی از خبرنگاران در رابطه با اشتغال پرسید، سؤالی که بسیار مورد علاقه‌ی حسن‌پور بود؛ «دغدغه‌ی اصلی بنده از همان زمانی که نمایندگی را پذیرفتم، بحث اشتغال بوده است و همچنان هم بحث اشتغال است. خوشبختانه بر اساس آمار واقعی از آن تعهدی که دادیم جلوتر هستیم. در بعضی ‌از ماه‌ها تا 480 نفر بیمه‌شده جدید داشتیم.» پس از آن حسن‌پور در تماس با رییس تامین‌اجتماعی گفت: «بر اساس گفته‌ی آقای حاجبی در حال حاضر بزرگ‌ترین پوشش بیمه‌ای استان با ضریب 70 درصد در شهرستان سیرجان شکل گرفته است و این یکی از افتخارات استان است. از اول سال 98 بیش از 1517 نفر به جمع بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی اضافه شده است که نشان از رونق و تولید در شهرستان است. اگر بخواهیم این آمار را به صورت ریز ارایه دهیم در فروردین 243 نفر، اردیبهشت 407 نفر، خرداد ماه 387 نفر و تیرماه 480 نفر بیمه شده‌اند.» او سپس گفت: «در کشور 52 درصد تحت پوشش تامین‌اجتماعی هستند، در استان کرمان 45 درصد و در سیرجان از مرز 70 درصد گذشته است.»
حتما مسابقات در سیرجان برگزار می‌شود
وقتی یکی از خبرنگاران از آخرین وضعیت ورزشگاه امام علی پرسید، حسن‌پور از سر جایش بلند شد؛ «روز گذشته بازدیدی به اتفاق کلیه مسئولان فرهنگی باشگاه از مجموعه‌ی امام‌علی داشتیم خوشبختانه کار بسیار با سرعت دارد انجام می‌شود و پیشرفت بالایی دارد. البته باید در کار دقت بیشتری شود که خدای ناخواسته حادثه‌ای پیش نیاید. همان جا آقای فتاحی رییس سازمان لیگ فوتبال کشور اعلام کرد که باید همه‌ی باشگاه‌ها بیایند از سیرجانی‌ها کار با سرعت و با دقت و با کیفیت را یاد بگیرند و حتما مسابقات در سیرجان برگزار می‌شود. آن زمینه‌ی اخلاقی را که آقای پورمحسنی اشاره کردند از هم‌اکنون باید فراهم کنید. الحمدالله کار بیش از آنچه که شما تصور کنید دارد پیش می‌رود جالب است امروز توسط دکتر قرایی یک مهمان از امارات داشتیم می‌گفت به خاطر همین پیشرفت‌هایی که سیرجان داشته قصد دارد یک کارخانه تولید البسه برند آلمان را در منطقه ویژه‌اقتصادی سیرجان احداث کنند که فعلا در مرحله‌ی مذاکره هستیم».
در این قضیه بنده مشورت و نظر دادم
در ادامه‌ی جلسه باز هم قصه‌ی تغییر و تحول در گل‌گهر پیش آمد. و انگار خبرنگاران نمی‌خواستند قانع شوند که در داستان برداشتن تقی‌زاده، حسن‌پور نقشی نداشته است. شهباز حسن‌پور در این باره گفت: «خوشبختانه اسناد معتبر در اختیار همه مردم هست شرکت گل‌گهر یک شرکت سهامداری است و سهامدارانش مشخص هستند، بنده ضمن رضایتی که از مهندس تقی‌زاده داشتم 5-6 ماه هم وقت صرف کردم که با سهامداران و وزارتخانه بتوانم یک وفاقی را ایجاد کنم متاسفانه این امکانش نبود. در این قضیه بنده مشورت و نظر دادم، نظر داشتم، نظر دارم قطعا آنجا که حق مردم هست در همه‌ی مسایل دخالت می‌کنم و کارم را پیگیری می‌کنم اما این تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت بود. ما حداقل سه ماه مرتب بین وزارت اقتصاد و گل‌گهر و مجلس بودیم یعنی دیگر داشت وقت من را بیش از اندازه می‌گرفت اما همه آنچه آقای تقی‌زاد انجام داده بود با قوت و قدرت و شتاب بیشتری انجام خواهد شد. نمونه‌ی عینی‌اش استادیوم امام علی است در این مدت متوسط روزی یک میلیارد تومان در این شهر هزینه شده است.»
 نیازی به این الفاظ نداشته و ندارم
در ادامه سوال خبرنگاری به مدرک تحصیلی و این که در یک میزگرد در شبکه دو مجری ایشان را دکتر حسن‌پور خطاب کرد بازمی‌گشت.
حسن‌پور گفت: یکی از رقبا یک بار به من پیام داد که آقای حسن‌پور من فیل و شیر هستم و شما پشه‌ای بیشتر نیستید. من در جوابش نوشتم پشه هم خودت هستی، منِ حسن‌پور هیچی نیستم و فقط خادم کوچک مردم سیرجان هستم. آنجا هم به خبرنگار نه یک بار چند بار حتی دیروز که رادیو با من گفتگوی زنده داشت زمانی گفت؛ دکتر حسن‌پور گفتم من یک کارشناس بیشتر نیستم. بنده نیاز به این الفاظ نداشته و ندارم و خودم هم رسما اعلام می‌کنم دارای هیچ مدرکی نبوده و نیستم.
در ادامه پرسش و پاسخ‌های این خبرنگار و حسن‌پور باعث بگومگوهایی در جلسه شد و خبرنگار قصد ترک جلسه را داشت که حسن‌پور با گرفتن دستش سعی داشت این کدورت را برطرف کند اما وی نپذیرفت وجلسه را ترک کرد. پس از رفتن این خبرنگار با چند سوال دیگر جلسه به پایان رسید. در انتهای جلسه ابوذرخواجویی یکی از فعالان رسانه‌ای درخواست راه‌اندازی خانه مطبوعات در سیرجان و تشکیل یک تشکل صنفی برای خبرنگاران را کرد که این درخواست وی با پذیرش از سوی رییس اداره ارشاد مواجه شد و او گفت با توجه به مشکلاتی که پیش آمده از فردا صبح کارهای راه‌اندازی خانه مطبوعات را انجام می‌دهیم.