نگاهی به چالش‎های موجود در راه اندازی رشته پزشکی در سیرجان؛
چشم به راه مهر
 منتظریم شهریور‌ماه از وزارتخانه برای بازدید زیرساخت‌ها به سیرجان بیایند و نظرشان را اعلام کنند
 با توجه به اینکه دفترچه‎های انتخاب رشته منتشر شده و نام رشته پزشکی سیرجان در دفترچه نیست، به دنبال آن هستیم تا از روش دیگری بتوانیم برای مهر‌ماه دانشجوی پزشکی بگیریم
 هدی رضوانی
«هدف ما کمک به بحث آموزش است تا بتوانیم در مهرماه امسال ۲۰ دانشجوی پزشکی جذب کنیم و دانشکده را به دانشگاه ارتقا دهیم» این جملات، گفته‎های دکتر موسی نصرالله‎پور رییس بیمارستان امام رضا است که اردیبهشت‌ماه سال جاری در نشست خبری رییس و معاونان دانشکده علوم پزشکی و رؤسای بیمارستان‎های غرضی و امام رضا به مناسبت آغاز هفته سلامت مطرح شد. بحث ارتقای دانشکده علوم پزشکی سیرجان به دانشگاه و اضافه کردن رشته پزشکی مدتی است مطرح شده و چشم همگان به راه تحقق این دو مانده است. شهباز حسن‌پور نماینده مردم سیرجان هم یک ماه پیش در نشست خبری‌اش از آماده نبودن زیرساخت‌های رشته پزشکی در سیرجان گفته بود؛ «قطعا ما به دنبال رشته پزشکی برای شهرستان هستیم، الان قریب به 9 رشته‌ی پیراپزشکی در شهرستان داریم اما برای آماده کردن زیرساخت‌ها به زمان بیشتری نیاز داریم. چندین هیئت از تهران به سیرجان آمدند و یک‌سری ایرادات از ما گرفتند و ما به دنبال برطرف کردن آن ایرادات هستیم»
 نام سیرجان در دفترچه انتخاب رشته نیست!
این روز‌ها نتایج کنکور سراسری مشخص شده و جای خالی رشته پزشکی دانشکده علوم پزشکی سیرجان در دفترچه انتخاب رشته محسوس است. بسیاری از دانش‌آموزان سیرجانی حاضر در کنکور امسال امیدوار بودند امسال دانشکده علوم پزشکی سیرجان رشته پزشکی بیاورد اما این اتفاق مانند سال‌های پیش نیفتاد. به سراغ دکتر مسعودی معاون آموزشی و دانشجویی دانشکده علوم پزشکی می‌روم تا در خصوص راه‎اندازی رشته علوم پزشکی در این دانشکده با او صحبت کنم اما گویی تمایلی برای صحبت ندارد و این امر عاملی می‌شود تا با دکتر محمدی رییس دانشکده علوم پزشکی سیرجان گفت‌وگو کنم.
دکتر محمدی با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص راه‌اندازی این رشته می‎گوید: با توجه به پتانسیل و نیاز شهرستان به رشته پزشکی درخواست راه‎اندازی این رشته را به وزارتخانه ارسال کردیم و به دنبال آن زیرساخت‌های مورد نیاز را نیز فراهم کردیم. از او می‎پرسم آیا به درخواست شما ترتیب اثر هم داده شده است؟ می‎گوید: خیر. تاکنون هیچ جوابی دریافت نکرده‎ایم و منتظریم تا شهریور‌ماه از وزارتخانه برای بازدید زیرساخت‌ها به سیرجان بیایند و نظرشان را اعلام کنند. رییس دانشکده علوم پزشکی در خصوص زیر‌ساخت‎های تامین شده می‎گوید: درخواست جذب هیئت علمی را ارایه دادیم و در صورت موافقت، این اساتید جذب دانشگاه خواهند شد. وی اضافه می‎کند: مورد دیگر داشتن آزمایشگاه‎های مورد نیاز رشته پزشکی است. از آنجایی که با آزمایشگاه‎های موجود در دانشکده که برای رشته‎های دیگر استفاده می‎شود مشترکند، لذا مشکل راه‎اندازی آزمایشگاه نداشتیم. در نامه‌ای که به وزارتخانه ارسال کردیم از داشتن ظرفیت راه‎اندازی رشته پزشکی در سیرجان صحبت کردیم که با توجه به زیرساخت‎های موجود باید به درخواست ما رسیدگی شود. نمی‎توانم بگویم که به اول مهر ماه می‎رسیم یا خیر. با توجه به اینکه دفترچه‎های انتخاب رشته کنکور سراسری منتشر شده و نام رشته پزشکی دانشکده علوم پزشکی سیرجان در دفترچه موجود نیست، به دنبال آن هستیم تا از روش دیگری بتوانیم برای مهر‌ماه دانشجوی رشته پزشکی جذب کنیم.
روی سهمیه باهنر دانشجو می‎گیریم
وی تصریح می‌کند: به دنبال آن هستیم تا از دانشگاه باهنر کرمان کمک بگیریم و این دانشگاه 20 دانشجوی پزشکی دانشکده علوم پزشکی سیرجان را روی سهمیه تکمیل ظرفیت خود لحاظ کند تا ما بتوانیم در ترم‌ مهر ماه آن‎ها را جذب کنیم. از محمدی در خصوص هزینه‎های راه‎اندازی رشته پزشکی در سیرجان می‎پرسم، می‎گوید: هزینه چندانی لازم ندارد. هر دانشجو یک سرانه مالی دارد که وزارتخانه خودش تقبل می‎کند. هزینه اجاره ساختمان و جذب هیئت علمی و راه‎اندازی آزمایشگاه نیز که همگی از قبل موجود بوده‎اند و در گذشته انجام شده است. برای رفع این هزینه‎های جانبی به شرکت‎های منطقه گل‌گهر سیرجان درخواست‌هایی دادیم اما تاکنون پاسخی از جانب آن‎ها دریافت نکرده‎ایم. کارشناسان وزارتخانه شهریور‌ماه به سیرجان می‎آیند و نظر قطعی آن‎ها پس از بازدید از زیرساخت‎هایی که مهیا کرده‎ایم مشخص می‎شود. ممکن است برای مهر‌ماه امسال موافقت خود را اعلام کنند و ممکن است راه‎اندازی این رشته را به مهر ماه سال آینده موکول نمایند. با این حال تمام تلاشمان را به کار گرفته‌ایم. ساختمان قدیم دانشگاه آزاد اسلامی را برای برگزاری کلاس‎های این رشته اجاره کرده‎ایم، آزمایشگاه‎های رشته علوم آزمایشگاهی نیز آماده خدمات‌رسانی به دانشجویان رشته‎های پزشکی هستند و با جذب هیئت علمی در صورت موافقت وزارتخانه می‎توانیم در مهر‌ماه امسال پذیرش دانشجو داشته باشیم.
رشته پزشکی مزایای زیادی برای سیرجان دارد
رییس دانشکده علوم پزشکی سیرجان به مزایای راه‎اندازی این رشته در شهرستان اشاره می‎کند و می‎گوید: مسلما رشته پزشکی تنها یک رشته نیست بلکه در کنار آن مزیت‎های بسیاری برای شهرستان ایجاد می‎شود. برای راه‎اندازی این رشته به فوق‌تخصص‎های بسیاری نیاز است که این فوق‌تخصص‎ها می‎توانند مطب دایر کرده و به ویزیت بیماران سیرجانی بپردازند و یا حتی در انجام بسیاری از عمل‎های جراحی مهم می‎توان از تخصص آن‎ها استفاده کرد. بنابراین اگر این رشته در شهرستان راه‎اندازی شود، همشهریان می‎توانند از تخصص‌های جامعه پزشکی جدیدی که به بدنه دانشکده تزریق می‌شود استفاده مفید را ببرند.
آنچه از جوانب امر پیدا است راه‎اندازی رشته پزشکی در سیرجان در هاله‎ای از ابهام فرو رفته و علی‌رغم صحبت‌هایی که مسئولان این دانشگاه و رییس بیمارستان امام رضا در نشست خبری هفته سلامت عنوان کردند، احتمال راه‎اندازی این رشته تا ابتدای مهرماه سال جاری بسیار ضعیف است. باید منتظر حضور کارشناسان وزارتخانه در شهریور‌ماه بود تا ببینیم آیا با زیرساخت‎هایی که دانشکده ‌علوم‌پزشکی فراهم کرده موافقت می‎کنند یا رشته پزشکی برای دانشکده علوم پزشکی سیرجان باید تا سال آینده همچنان در حد یک رویا باقی بماند.