چاپ

گفت‌و‌گو با امیر کرمی رییس هیات شنا
در استخرها اپیدمی نداشته‌ایم

 پاسارگاد
«می‌گویند قیمت کلر بالا رفته است و استخرها از کلر استفاده نمی‌کنند» این متن پیام یکی از همشهریان به پاسارگاد است. ادعایی که به تازگی زیاد به گوش می‌رسد و حتی برخی پا را فراتر گذاشته‌اند و می‌گویند در اثر آلودگی زیاد استخرها عده‌ای دچار بیماری‌های عفونی و پوستی شده‌اند، همه این موارد باعث شد به سراغ امیر کرمی رییس هیات شنا برویم و صحت و سقم این موارد را از وی جویا شویم. کرمی از سال 79 تا 85 رییس هیات نجات غریق بوده است و بعد از آن به عنوان رییس هیات شنا فعالیت دارد. می‌گوید در این 20 سالی که در سیرجان بوده است یاد نمی‌دهد اتفاقی برای کسی افتاده باشد. او معتقد است کسانی که بیشتر از همه دچار مشکل می‌شوند خود ناجیان هستند چون مدام در معرض رطوبت و گاز کلر قرار دارند.
 اخیرا شایعه‌ای درباره استخرهای سیرجان به وجود آمده است مبنی بر آلودگی آب، اینکه بسیاری در اثر استفاده از استخر دچار بیماری‌ شده‌اند نظر شما در این باره چیست؟
اول اینکه شما بفرمایید این خبرش موثق بوده است.
 در مورد موثق بودن یا نبودنش شما باید نظر دهید؟
اول یک توضیحی در مورد آب‌ استخرها بدهم؛ هر استخری یکسری وسایلی دارد که به عنوان سیستم تصفیه آب استفاده می‌شوند که این سیستم تصفیه آب پروسه‌ای دارد. اینکه آب به چه شکل وارد و به چه شکل خارج می‌شود که خروجی‌اش می‌شود آب استخر، استخرها امکانات خاص خودشان را دارند، یک استخر ممکن است در حد توانایی خودش یکی از آیتم‌هایش کم باشد ویکی ممکن است یک آیتمی اضافه داشته باشد. ولی در هر صورت همه آن‌ها اصول اصلی استاندارد تصفیه را دارند. اینکه به گفته کسی استناد شود که این آب کثیف است درست نیست، به این دلیل که دانشگاه علوم‌پزشکی مرتبا از آب استخر تست می‌گیرد. همچنین ما در تمام استخرها کیت داریم که این کیت ph و کلر را اندازه می‌گیرد که ما می‌توانیم براساس این کیت بفهمیم آب استخر آلودگی دارد یا ندارد. علاوه بر آن دانشگاه علوم‌پزشکی می‌آید یکسری آزمایش‌های تخصصی روی آب انجام می‌دهد یعنی آب‌ استخرها را به آزمایشگاه می‌فرستد و یکسری آیتم‌های تخصصی از طریق آزمایش مشخص می‌کند که این آب چه مشکلاتی دارد، و این موارد را بصورت نامه کتبی به مسئول استخر می‌دهند و می‌گویند در یکماه آینده میزان کلر آب استخر را مثلا از سه به 8 برسانید، -چون میزان کلرسنجی براساس استاندارد از یک و نیم تا سه هست- اینکه می‌گویند آب‌ها کثیف هسستند اصلا درست نیست چون دانشگاه علوم‌پزشکی مرتب روی آب‌ استخرها نظارت دارد و مرتب از آب تست می‌گیرد. اگر تستی مثبت در بیاید قاعدتا بلافاصله دستور پلمپ آن استخر را می‌دهند. می‌گویند شما تا 72 ساعت فرصت دارید، در این زمان کسی نباید وارد استخر شود، سپس دانشگاه علوم‌پزشکی یکسری مواد را به آب اضافه می‌کند و مجددا تست می‌گیرد که اگر مجددا آب برگشت داشته باشد می‌گویند شما می‌توانید سانس داشته باشید و اگر مشکل رفع نشده باشد همچنان استخر پلمپ می‌ماند.
 هر چند وقت یکبار دانشگاه علوم‌پزشکی از آب استخرها تست می‌گیرد؟
دانشگاه علوم‌پزشکی هر سه چهار روز یکبار تست می‌گیرد و حتی به هفته نمی‌کشد. مخصوصا در ایام تابستان.
 در تابستان امسال موردی داشتید که منجر به پلمپ شدن استخر شده باشد؟
نه. آب که بدون آلودگی نمی‌شود و این اصلا غیرممکن است. ولی ممکن است یکسری آلودگی‌هایی در آب باشد، مثلا می‌گویند آلودگی x از حد نرمال 50 تا بالاتر آمده است. شما میزان کلرزنی‌تان از دو به چهار برسانید، تا این آلودگی رفع شود. همه استخرها آلودگی آب‌شان فقط به نظافت شخصی افرادی که وارد آب می‌شوند برمی‌گردد. و این موضوع خیلی مهم است.
 استخرهای سیرجان همه‌ی تصفیه‌های مخصوص گرفتن آلودگی آب را دارند؟
چند نمونه تصفیه آب داریم؛ تصفیه شنی، کلرزن و اُزن‌زن، این سه نوع تصفیه را می‌شود گفت که سه چهارتا از استخرهای سیرجان دارند البته تصفیه ازن زن را استخرهای سنتی ندارند. و چیز زیاد مهمی هم نیست. و آنقدر کار خاصی را انجام نمی‌دهد. ولی تصفیه شنی و کلرزن خیلی مهم است و همه استخرها دارند. وقتی شبکه بهداشت اعلام می‌کند که تست فلان مثبت درآمده است مسئول استخر باید میزان کلرزنی را افزایش دهد. چون زمانی کسی داخل آب نیست آلودگی آب را توسط کیت‌هایی که در استخر هست اندازه می گیرند و مثلا سه است، زمانی که آخرین سانس هست می‌شود یک، و از آنجایی که در وسط سانس هم نمی‌شود کلر زد چون بلافاصله آب سفید می‌شود و افراد در اثر گاز ناشی از ان اذیت می‌شوند و دیدندارند. بنابراین باید به گونه‌ای کلرزنی را تنظیم کنند که حداقل از اول سانس تا آخر سانس به یک حد میانگین برسند.
در هرحال مگر می‌شود آب استخر آلوده نباشد اما آلودگی تا آلودگی داریم یک وقت هست یک استخر اپیدمی می‌دهد یعنی در یک استخر و در یک روز و یک سانس چهارنفر می‌آیند می‌گویند از نظر پوستی فلان مشکل برای‌مان پیش آمده است این را می‌گویند آلودگی آب که الحمدالله در این 20 سالی که در استخرهای سیرجان کار می‌کنم چنین موردی پیش نیامده است. ‌
 می‌گویند به دلیل تحریم‌ها کلر گران شده است وهمین باعث شده در استخرها کمتر استفاده شود؟
ببینید اگر بحث کلرزنی نباشد آب استخر کدر می‌شود. و کدر شدن آب مشکلی مضاعف بر سایر مشکلات به وجود می‌آرود. بله قیمت کلر بالا رفته است مثلا یک گالن 40 کیلویی قبلا بوده 300 هزار تومان الان شده کیلویی 120 هزار تومان یعنی 40 کیلوی آن می‌شود 4 میلیون و 800 هزار تومان. اما با این حال مطمئن باشید همه استخرها بیشتر راغب به استفاده از کلرزنی هستند تا استفاده نکردن از آن.
 واقعا کلر آلودگی‌های آب را می‌گیرد؟
تا یک حدودی بله. ببینید این آبی که شما الان می‌خورید هم آلودگی دارد حتی اگر تصفیه شده باشد.
 براساس استانداردهای استخر بایستی افرادی که وارد استخر می‌شوند قبلش توسط یک نفر بازرسی شوند که مشکلی نداشته باشند، اما در استخرهای سیرجان چنین بازرسی انجام نمی‌شود.
این کار بر عهده‌ی متصدی و ناجیان استخر است. یکسری عوامل ظاهری است که مثلا عفونتی روی بدن است و با چشم دیده می‌شود اما یکسری بیماری‌ها ظاهری نیستند برای همین می‌گویند افراد قبل از وارد شدن به استخر دوش بگیرند، حتما مایو استفاده کنند، در تمام استخرها مواد شوینده داخل مخزن‌ها هست و خودشان را قبل از وارد شدن به استخر بشورند، در تمام استخرها هم بنر زده شده که اگر کسی ناراحتی قلبی، پوستی دارد داخل نیاید یا اگر بیماری خاصی دارد حتما به متصدی یا ناجی‌ استخر اطلاع دهد.
 با توجه به اینکه استخر خانم‌ها و آقایان مشترک است آیا این باعث تشدید بیماری‌ها نمی‌شود؟
در تمام دنیا استخر خانم‌ها و آقایان یکی هست و از این بابت هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. ببینید موضوع اصلی این است که گاهی بدن‌ها یکسری واکنش‌های خاص و متفاوتی نشان می‌دهند مثلا یک خانمی آمده بود پیش من و اعتراض داشت، ایشان رفته بود دکتر و پزشک معالجش گفته بود بدن شما به گونه‌ای است که نباید از آب عمومی تحت هیچ شرایطی استفاده کنید، این مساله دیگر ارتباطی به استخر ندارد. اگر خودش می‌رود استخر و دچار مشکل می‌شود مقصر ما نیستیم. درواقع بدن‌ها در مقابل آب واکنش‌شان متفاوت است و گاهی یک بدن سریع آلودگی را جذب می‌کند و فرد کناریش اصلا آلودگی را جذب نمی‌کند. ما حتی داشتیم کلر باعث حساسیت می‌شود مثلا بدن من دیگر به کلر عادت کرده است اما پسر خودم رفته بود استخر و خودم سر سانس بودم و گفت بدنم شروع به خارش کرده است دیدم تمام بدنش قرمز شده است ولی من خودم قبلش تو آب بودم و هیچ اتفاقی برای من نیفتاده بود. همچنین خوردن آب استخر زمان شنا کردن هیچ مشکلی را به وجود نمی‌آورد.
 کلرزنی هر روز انجام می‌شود؟
هرسانسی که تمام می‌شود بچه‌ها تست می‌گیرند که ببینند کلر به چه میزان پایین آمده است و در چه سطحی قرار دارد.
 یعنی هر استخر مسئول ایمنی و بهداشت دارد؟
معمولا این کارها توسط مدیر استخر یا مسئول تاسیسات انجام می‌شوند. به هرحال نظافت شخصی خیلی موثر است مثلا اینکه می‌گویند پای‌تان را داخل کلر بگذارید نه اینکه سریع بگذارند و بردارند بلکه باید 20 ثانیه پای‌شان را داخل کلر بگذارند چون بیشترین جایی که عرق دارد پا است و بیشترین عفونت‌ها هم که از بدن خارج می‌شود پا است، عامل بعدی دوش گرفتن قبل از وارد شدن به استخر است چون عرق بدن چربی است وقتی که آدم حتی دوش هم می‌گیرد کامل پاک نمی‌شود و بهتر است قبل از استخر بدن‌ را با صابون بشورند. الان در تمام استخرهای تهران سیستم کف گذاشتند و روی تمام بدن می‌زند و چربی بدن را تمام می‌برد.
 در سیرجان چرا از سیستم کف استفاده نمی‌شود؟
چون سیستم کف‌زن ندارند و از طرفی هزینه‌بر هم هست.
 در هر سانس طبق استاندارد چه تعداد باید در استخر باشند؟
تعداد آدم‌ها در هر سانس بر اساس ابعاد استخر هست یعنی هر متر مربع یک نفر می‌تواند استفاده کند.
 بزرگترین استخرهای سیرجان کدام هستند؟
استخر صدف، صالحی، المپیک این‌ها ابعادشان 33 در 12 هستند. البته المپیک هنوز در حال بازسازی است. علاوه بر این سه استخر جدید دارد به مجموعه استخری شهرستان اضافه می‌شود؛ استخر خانم مویدمحسنی که شرکت نظم‌آوران آن را خریده است، استخر آموزش‌و‌پرورش، استخر نجف‌آبادی در نجف‌شهر. استخرها وقتی تعدادشان زیاد شود باعث می‌شود بین استخرها رقابت به وجود بیاید و هر استخری که تمیزتر و مجهزتر باشد استقبال مردم بیشتر است.
 هزینه بلیط استخرها را چه نهادی تعیین می‌کند؟
هزینه استخرها را هیات شنا تصویب می‌کند و این تصویب هم براساس سیستم بازرگانی که شامل هیات شنا، مدیران استخر، اداره تربیت‌بدنی هم هست تعیین و در نهایت توسط هیات شنا تصویب می‌شود.
 فکر نمی‌کنید هزینه‌ها بالاست؟
بله هزینه‌ها را خیلی بالا برده‌اند. این مساله را انشالا بعد از اتمام شهریور بازبینی می‌کنیم. هرچند حتی از اداره کل تعزیرات استان هم نامه فرستادند که به این موضوع رسیدگی کنیم اما هنوز قیمت نهایی تصویب نشده است. و علی‌الحساب است. در گذشته هزینه استخرها خیلی پایین بود اما متاسفانه الان خیلی بالا رفته است هم هزینه آب و هم هزینه خرید کلر خیلی بالا رفته است، از طرفی چون کلرهای ایرانی جواب نمی‌دهند و هرچقدر بزنی بیشتر آب را کدر می‌کند برای همین اکثرا یا کلر ژاپنی استفاده می‌کنند و یا آمریکایی و این‌ها هم با دلار آزاد دارند تهیه می‌کنند و هزینه‌اش خیلی بالاست.
 آب استخرها هرچندوقت یکبار عوض می‌شود؟ و پساب آب را کجا می‌ریزند؟
پساب آب را که متاسفانه داخل چاه می‌ریزند البته میشود از پساب آب استفاده کرد اما اگر بخواهند استفاده کشاورزی کنند دوباره باید سر راه آب فیلتر بگذارند و کلر آب را بگیرند چون آب کلردار بلافاصله درختان و گیاهان را خشک می‌کند. اما اینکه می‌گویید آب استخر هرچندوقت یکبار عوض می‌شود باید بگویم این دروغ است مگر می‌شود 900 هزار لیتر آب را عوض کرد. بله عوض می‌کنند مثلا در سال می‌خواهند کف استخر را تمیز کنند استخر را خالی می‌کنند.
 یعنی سالی یکبار؟
شاید. ولی ما سیستمی داریم به نام بک واش یعنی می‌آیند نیم متر از سطح آب و نیم‌متر از زیر آب را می‌کشند و استخر به همین میزان خالی می‌شود و مجددا آب جدید وارد استخر می‌شود. و معمولا هر سه چهار روزی یکبار سیستم بک‌واش اجرا می‌شود. و اصلا هم معقولانه نیست که کل آب استخر عوض شود چون اگر استخر راخالی کنند و قرار باشد دوباره 900 هزار لیتر آب بریزند حداقل چهار روز طول می‌کشد تا استخر پر شود.
 آب استخرها از آب شرب شهری تامین می‌شود یا از چاه‌ها؟
اغلب استخرها خودشان چاه دارند. اگر که اداره آب واقعا می خواست کاری کند می‌رفت بازدید می‌کرد و می‌گفت آقای فلانی که از آب دارید برای استخرتان استفاده می کنید این آب را از کجا می‌آورید، فقط که نباید به چهارتا آدم بدبخت گیر بدهند.
 همه استخرها چاه دارند؟
من نمی‌دانم. بروید خودتان تحقق کنید.
 آب استخرها برمبنای خانگی حساب می‌شود یا صنعتی؟
صنعتی. البته یک تعرفه‌ای اداره تربیت‌بدنی دارد که فوق‌العاده هزینه آب را پایین می‌آورد.