یکشنبه, 07 آذر 1400

هفته‌نامه شماره ۶۷۸ | ۱ آذر ۱۴۰۰

گفت‌و‌گوی پاسارگاد با پسری که تتو کار می‌کند
نقش سلبریتی‌ها در افزایش تَتو

 زهرا خواجویی‌نژاد
عاشق کارش است و معتقد است کارش هنر دست است. هنری که از نظرش خیلی هم زیباست. او سال‌هاست دارد روی بدن آدم‌ها طرح‌های مائویی، گرگ، شیر، اژدها و... می‌کشد. او می‌گوید « تَتو هنر نقاشی روی بوم پوست است» و این روزها در بین جوانان 24-25 سال طرفداران زیادی دارد. از نظرش بازیگران و فوتبالیست‌ها به خصوص تتلو خیلی در رواج تَتو در بین جوانان نقش دارند. او یکی از تَتوکاران سیرجان است که از طریق اینستاگرام با او آشنا می‌شوم و از طریق پیام او را متقاعد به مصاحبه می‌کنم. با این حال اما شرط می‌گذارد نامش و تصویرش چاپ نشود. او صبح پنج‌شنبه به همراه یکی از تَتوکاران زن در سیرجان به دفتر هفته‌نامه پاسارگاد آمد و از اما و اگرهای تَتو گفت. خودش هیچ تَتویی روی بدنش ندارد و وقتی می‌پرسم چرا تَتو نمی‌زنی می‌گوید؛ «پرورش‌اندام کار می‌کنم و برای شرکت در مسابقات در صورت داشتن تَتو نمره منفی برای‌مان محسوب می‌شود.»
 تَتو دقیقا یعنی چی؟
پیدایش تَتو ابتدا از سمت تایلند و آسیای شرقی بوده است. که در قبیله‌های‌شان کسی که فرمانده قبیله بوده است از تَتو استفاده می‌کرده است. درواقع از تَتو به عنوان نماد قدرت استفاده میکردند. در نهایت تَتو تحت عنوان خالکوبی با سوزن‌های قدیمی وارد ایران شد که بیشتر پهلوان‌ها، یا اراذل‌اوباش که قدرت زیادی داشتند ازخالکوبی استفاده می‌کردند. پس از آن کم‌کم مدرن شد و با استفاده از سوزن‌های جدید و دستگاه‌های مخصوص توانستند طرح‌ها را خیلی زیباتر اجرا کنند و دیگر نیازی به سوزن‌زدن‌های قدیمی نبود. در حال حاضر هم با آمدن طرح‌های سه‌بعدی، انقلابی در تَتو به وجود آمده است. الان طرح‌های سه‌بعدی و رنگی مد شده است. می‌توان گفت تَتو یک هنر است. هنر نقاشی روی بوم پوست و به نظر من خیلی هم زیباست.
 از زمان‌های گذشته تا الان در کشور ما نگاه مثبتی به تَتو و خالکوبی وجود نداشته است اما اخیرا جوان‌ها اقبال زیادی به زدن تَتو دارند.
تَتو روز به روز دارد پیشرفت می‌‌کند و دارد جای خودش را در بین مردم باز می‌کند من قول می‌دهم تا چند سال آینده شاید 80-90 درصد مردم تَتو زده باشند. بیشتر به خاطر این رواج پیدا کرد که سوپراستارها یا فوتبالیست‌ها یا خواننده‌ها تَتو می‌زنند. مثلا تتلو یکی از الگوهای جوانان در تَتو است. از زمانی که تتلو روی صورتش تَتو کرده است اقبال جوانان به زدن تَتو روی صورت‌شان بیشتر شده است.
 الان تو سیرجان داریم کسی روی صورتش تَتو زده باشد؟
بله زیاد. من در سیرجان روی صورت خیلی از افراد اشک تَتو کردم، دکمه پاور زدم، متن زدم. علاوه بر طرح الان خیلی از آقایان می‌آیند ابروهای‌شان را میکرو می‌کنند، بن‌مژه می‌‌گذارند.
 وضعیت تَتو در سیرجان به چه شکل است؟
تَتو در بین قشر جوان 24-25 ساله‌ها خیلی رواج دارد.
 تَتو در بین دخترها بیشتر است یا پسرها؟
من که برای خانم‌ها کار نمی‌کنم. بین آقایان تَتوی بدن بیشتر رواج دارد و در بین خانم‌ها بیشتر تَتوی صورت مثل چشم و ابرو، و... بیشتر رواج دارد. البته تقریبا می‌شود گفت دارد هم‌سطح می‌شوند.
 در سیرجان معمولا چه طرح‌هایی می‌زنند؟
طرح‌ها دوره‌ای است مثلا می‌بینی یک سال متن مد می‌شود، یک سال طرح. الان در آقایان خیلی تصویر گرگ مد شده است. در خانم‌ها هم بیشتر پروانه، فروهر، می‌زنند.
 طرح‌هایی که در خانم‌ها استفاده می‌شود طرح‌های کوچک است؟
بله در خانم‌ها طرح‌های فانتزی کوچک استفاده می‌شود و در آقایان طرح‌های بزرگ استفاده می‌شود. در این یک سال اخیر وحید مرادی - شروری- که در زندان کشته شد- چون روی بدنش خیلی تَتو بود طرح‌های او خیلی طرفدار پیدا کرد. چون خیلی‌ها کپی‌برداری می‌کنند. درحال حاضر طرح کلاش، عقاب، چگوارا و... این‌ها خیلی طرفدار دارند.
 مشتریان‌تان بیشتر چه کسانی هستند؟
همه قشری هستند. آدم هست که توی اداره کار می‌کند، یا پزشک است، آدم هم هست راننده مثلا اتوبوس یا کامیون است. زندان‌رفته‌ها تَتو می‌زنند، تحصیلکرده‌ها هم می‌زنند.
 می‌گویند از طریق تَتوی بدن افراد می‌توانید به شخصیت آن‌ها پی ببرید، طرح‌های تَتو عموما چه معنا و مفهومی دارند؟
طرح‌ها هرکدام‌شان معنا و مفهوم خاص خودشان را دارند؛ یک سری‌های‌شان نشانه قدرت است و یک سری‌ها نشانه سخت‌کوشی است. بطور مثال طرح‌ها مائوریی یا مثلا طرح گرگ یا شیر این‌ها نشانه‌ی قدرت است.
 شما آلبوم دارید یا خود فرد طرح می‌آورد؟
آلبوم داریم، مشتری‌ها خودشان هم طرح می‌آورند. یعنی خیلی‌ها از قبل طرح‌شان را انتخاب کردند یا دیدند اگر آن طرح مدنظرشان داخل آلبوم نباشد سریع طرح‌شان را می‌کشیم. در کل من در انتخاب طرح کمک‌شان می‌کنم.
 طرح‌ها را با قالب روی بدن می‌زنید و بعد می‌کشید؟
نه یک پرینت از عکسی که می‌خواهند تَتو کنند همراه‌شان می‌آورند، سپس از طریق روش‌هایی روی دست عکس را می‌زنیم. یک سری‌ طرح‌ها را با دیدن هم می‌توانم بزنم. قبلا نقاشی و پرتره کار کردم. من یک دوره تَتو را در تایلند و دو دوره را در تهران گذراندم.
 به جز سیرجان جای دیگری هم کار کردید؟
بله. یک سال تهران و دوسال هم در کرمان بودم
 تبلیغات برای تَتو آزاد است؟
نه آزاد نیست. ببینید تَتو غیرقانونی و غیرمجاز نیست اما هیچ قانونی هم برایش وجود ندارد.
 در آرایشگاه‌ها بیشتر کار می‌شود یا در خانه؟
ما در سالن تَتو کار می‌کنیم. تَتو خودش سالن اختصاصی دارد. ما مجوز تَتو را داریم.
 تابحال پیش آمده کسی تَتو کند اما از تَتویی که کرده پشیمان شود؟
خیلی زیاد. مثلا کسی بعد از زدن تَتو می‌خواهد استخدام شود یا مشکل اداری برایش پیش آمده است یا از طرحش خسته می‌شود و از زدن تَتو پشیمان می‌شوند.
 پاک‌کردن تَتو را چگونه انجام می‌دهید؟
پاک‌کردن تَتو را با لیزر انجام می‌دهیم. که آن هم نیاز به آموزش یک دوره تخصصی دارد.
 ولی باز هم بدن مثل روز اول که نمی‌شود؟
اول اینکه باید بتوانند درست کار کنند، و همچنین نیازمند یک سری مواد و کرم‌های مختلف برای پاک کردن هست. چون کار تَتو خیلی پیشرفت کرده و زمانی هم تَتو می‌کنیم خیلی عمقی پوست را نمی‌سوزانیم. بنابراین اگر تکنیک‌های پاک‌کردن را بلد باشید و شخص هم مراقبت خوبی داشته باشد ردش هم اصلا نمی‌ماند.
 شده کسی مثلا امروز تَتو کند صبح پشیمان شود؟
من نداشتم اما اگر تَتوکارش بد کار کرده باشد، شده است. البته این در بین خانم‌ها بیشتر است مثلا یکی می‌بینی تَتو کرده می‌رود خانه، شوهرش خوشش نیامده است و روز بعد می‌آید و تَتویش را پاک می‌کند. در آقایان تنها موردی را که دیدم یکی بود که دوستان در یک جمعی نشسته بودند یکی از دوستانشان تازه تَتو یاد گرفته بود شب واسش زده بود روز بعد آمد پاکش کرد. چون خیلی بد زده بود.
 می‌گویند افرادی که ‌بضاعت مالی ندارند بیشتر شعر و متن تَتو می‌کنند و افراد متمکن طرح‌های عجیب و غریب؟
نه این‌جور نیست. من خیلی آدم می‌شناسم که وضعیت مالی مناسبی ندارند و هربار پول‌هایش را جمع می‌کند می‌آید فقط تَتو می‌زند. یعنی عشق تَتو دارد.
 تفاوت تَتو در خانم‌ها و آقایان به چه صورت است؟
در خانم‌ها بیشتر تَتوی صورت است. در آقایان بیشتر تَتوی بدن استفاده می‌شود. تَتو زدن در کل سیلقه‌ای است. بعضی‌ها دوست دارند تَتوی‌شان دیده شود و بسیاری دوست ندارند تَتوی‌شان دیده شود و جاهایی می‌زنند که دید عمومی نداشته باشد.
 تَتو در کدام قسمت‌های بدن بیشتر طرفدار دارد؟
همه جاهای بدن می‌زنند. در خانم‌ها بیشتر شانه، پا، دست، زیرناف، کتف، در آقایان بیشتر در دست‌ها، قفسه سینه و پشت کمر، جدیدا تَتوی پا هم خیلی مد شده است.
 در سیرجان چند نفر تَتوکار داریم؟
من تَتوکارها را نمی‌شناسم اما باید حدود 7-8 نفری باشند.
 آیا مورد داشتیم برای رفع نقص مادرزادیی یا رفع رد بخیه از تَتو استفاده کند؟
بله خیلی زیاد. مثلا خیلی‌ها برای رد شکستگی ابرو تَتو می‌زنند. یا افرادی که لب‌شکری هستند یا افرادی که چشمانی ناقرینه دارند. یا سوختگی، پیسی یا رد بخیه که در بدن باشد می‌آیند تَتو می‌زنند. تَتو برای رفع عیوب مادرزادیی و زیبایی خیلی خوب است. البته نه در حد افراطی.
 تَتو با خالکوبی چه تفاوتی دارد؟
تَتو با دستگاه کار می‌شود، خالکوبی با سوزن توسط دست انجام می‌شود. در خالکوبی بیشتر از یک رنگ آن هم جوهر مرکب استفاده می‌شود که بعد از مدتی سبز می‌شود، درواقع خالکوبی با شیوه سنتی و بدون دستگاه کار می‌شود که بهداشتی نیست اما در تَتو کاملا با دستگاه کار می‌شود و از رنگ‌های مختلفی استفاده می‌شود.
 تَتویی که شما کار می‌کنید سبز نمی‌شود؟
نه. البته آن هم ترکیب رنگ خاص خودش را دارد. تَتوی خوب به جنس رنگ، ماندگاری و فردی که تَتو را می‌زند بستگی دارد. رنگ‌ها هم درجه دارند و اصلی و تقلبی شان باهم متفاوت است.
 استفاده از رنگ اصلی و فیک در قیمت تَتو هم موثر است؟
بله حتما
 الان قیمت تَتو چقدر است؟
تَتوی صورت طبق نرخ اتحادیه است. اما تَتوی بدن اتحادیه ندارند و نرخ‌ها متفاوت است. کلا قیمت تَتو بستگی به سابقه شخص تَتوکار دارد مثلا یک طرح کوچک را شاید با 50-100 هزار تومان بزنیم یک طرح بزرگ را با چند میلیون، ولی خب به جنس رنگ هم بستگی دارد. در کل معمولا از صد هزار تومان شروع می‌شود تا سه چهار میلیون تومان. دیگه به اندازه‌اش، طرحش، و رنگش بستگی دارد.
 الان طرح‌های تک‌رنگ بیشتر استقبال می‌شود یا رنگی؟
الان تَتوی رنگی اقبال بیشتری دارد. طرح‌های سه‌بعدی خیلی طرفدار دارند. در تَتوهای رنگی خیلی رنگ استفاده می‌شود درواقع رنگش سلیقه‌ای است، رنگ‌های تَتو مثل یک جعبه مدادرنگی 24 رنگی است.
 شما در هفته چندتا مشتری تَتوی بدن دارید؟
من معمولا روزی یک مشتری را دارم اما گاهی دو سه تا هم می‌شود.
 تَتو درد دارد؟
نه چون از بی حسی استفاده می‌کنیم. از طرفی چون سوزن‌های دستگاه به اندازه کمی وارد بدن می‌شود دردش کم است در کل به آستانه تحمل افراد بستگی دارد.
 اینکه می‌گویند اگر در تَتو از بی‌حسی استفاده کنید طرح باکیفیت در نمیآید صحت دارد؟
نه. این را به این خاطر می‌گویند بعضی که مبتدی هستند اگر کارشان ایراد داشت به گردن خود مشتری بیاندازند.
شده طرحی در اجرا خراب شود؟
فقط در روزهای اول طبیعتا آدم خراب می‌کند اما اول که نمی‌آییم روی پوست مشتری کار کنیم. روی پوست مصنوعی تمرین می‌کنیم. الان هستند افرادی که روی پوست مشتری خراب می‌کنند. کاش واقعا یک جوری بود این افراد غیرحرفه‌ای را جمع می‌کردند و فقط افرادی که تبحر داشتند کار می‌کردند.
 یعنی الان خیلی از افرادی که در سیرجان هستند دوره دیده نیستند؟
اصلا. نه دوره دیدند نه مدرکی دارند. شاید در بین‌شان یکی دو نفر دوره دیده باشند.
 خودتان روی بدن‌تان تَتو دارید؟
من چون در مسابقات پرورش اندام شرکت می‌کنم نمی‌توانم تَتو بزنم. چون نمره منفی دارد. البته در ایران، در خارج از کشور ورزشکاران‌شان مشکلی برای زدن تَتو ندارند.
 چه مشکلاتی در کشور سر راه تَتوکاران قرار دارد؟
اول اینکه جواز کار نداریم که بتوانیم برای سالن‌مان تبلیغ کنیم یا تابلو بزنیم. اگر می‌توانستند جواز بدهند حداقل آن‌هایی که حرفه‌ای نیستند نمی‌توانستند وارد این حرفه شوند. چون الان خیلی‌ها در خانه انجام می‌دهند یا جایی که بهداشتی نیست.
 از سال‌ها پیش می‌گفتند خیلی از افرادی که تَتو زدند حتما باید آزمایش ایدز و هپاتیت بروند الان سوزن های تَتو یکبار مصرف هستند یا نه؟
الان سوزن‌های تَتو همه یکبارمصرف هستند یک سرپلاک دارند، سرپلاک‌شان هم یکبارمصرف است، کلا دستگاه‌های قدیمی غیربهداشتی جمع‌آوری شدند و درصد اینکه فرد آلوده شود خیلی پایین است. هرچند مشتری باید بداند وقتی جایی می‌رود درخواست کند که وسایل یکبارمصرف استفاده شود.
 خودتان نگران نیستید که آلوده شوید؟
ما تمام وسایل‌مان یکبارمصرف است و خودمان هم وقتی کار می‌کنیم خیلی حواس‌مان جمع است، دستکش دست‌مان است. همین‌جوری کار نمی‌کنیم. دستگاه تَتو از اول تا آخرش یکبار مصرف است فقط آن قسمتش که موتوراصلی است و به برق وصل می‌شود یکبارمصرف نیست.
 دستگاه‌ها و وسایل کار تَتو هزینه‌بر است؟
دستگاه و وسایل تَتو گران است و علاوه بر آن هزینه خیلی زیادی هم باید صرف آموزش کنیم. الان من حدود 50 میلیون هزینه آموزشم شد. آن هم چندسال پیش.
 قبل از انجام تَتو توصیه‌های خاص را به مشتریان‌تان می‌کنید؟
حتما. من به همه‌شان می‌گویم ببینید این طرحی که دارید می‌زنید را با دقت انتخاب کنید و اینکه ممکن است پشیمان شوید. اگر طرحت جلوی چشمت باشد ممکن است دلت را بزند و پشیمان شوی و افراد حتما هم خسته می‌شوند. یک عده هستند که تَتو را به عنوان کلاس می‌دانند، یعنی این روزها کسی را که روی بدنش تَتو دارد شخص باکلاسی قلمداد می‌کنند. در خانم‌ها تازگی‌ها تَتوی بدن خیلی زیاد شده است. البته خیلی از آقایان دوست ندارند خانم‌های‌شان تَتو بزنند اما مورد هم داشتیم خود آقا خانمش را به زور آورده پیش همکار خانمم و گفته برایش تَتو بزن.
 غیر از تَتو چه خدمات دیگری به مشتریان ارایه می‌دهید؟
غیر از تَتو خال برمی‌داریم، میکروبلیدینگ، میکرونیدلینگ، بن مژه، ما همه این خدمات را برای آقایان هم انجام می‌دهیم، بعضی‌ها واقعا مریض هستند مثلا ما پسر داریم که بن‌مژه می‌خواهد بزند، تازه خیلی از این خدمات به شهر ما دیر می‌رسد و در تهران و شهرهای بزرگ از سال‌ها پیش این خدمات ارایه می‌شده است.
 گفتید برخی افراد خیلی تَتو می‌زنند، یعنی زدن تَتو برای‌شان حالت بیمارگونه شده است؟
تقریبا. ببینید وقتی کسی تَتو می‌زند دلش می‌خواهد گسترشش دهد و درواقع فرد دوست دارد مدام طرح جدید بزند و تنوع‌طلب می‌شود. از آنجایی که الان خیلی از آدم‌های موفق تَتو می‌زنند تَتو خیلی بیشتر رواج پیدا کرده است. ما همه مدل مشتری داریم بعضی مشتری‌ها وقتی مراجعه می کنند اصلا نمی‌دانند چه طرحی می‌خواهند بزنند و فقط دوست دارد تَتو بزند، بعضی دیگر هم هستند یک طرح خاص را دوست دارند و به خاطر همان طرح می‌خواهند تَتو بزنند. مثلا اسم بچه‌ها یا همسر یا تاریخ خاصی را می‌خواهند ماندگار کند.
 زن و شوهرها تَتوی جفتی هم می‌زنند؟
خیلی زیاد. مثلا مشابه هم یا نصفه می‌زند، نصف طرح روی دست آقاست نصف طرح روی دست خانم است.
 زمان انجام تَتو چقدر است؟
بستگی به اندازه تتو دارد. از ربع ساعت تا 10-12 ساعت یا حتی دو جلسه ممکن است طول بکشد.