برای دیدن «آ سید کاظم» تا شنبه فرصت دارید

 پاسارگاد
نمایش «آ سید کاظم» کاری از گروه تئاتر «خونيرث» پس از سه شب وقفه از سه‌شنبه‌شب روی صحنه می‌رود.
به گزارش پاسارگاد قرار بود این نمايش از ٢٥ شهريور تا ١٠ مهر روي صحنه باشد اما بعد از گذشت ١٢ شب از اجرا‏، به فاصله کمتر از سه روز مادر و پدر دو نفر از عوامل اصلي این نمایش فوت کردند. علیرضا محبوبی‌زاده کارگردان «آ سید کاظم» گفت: با توجه به این اتفاق‌ها بعد از مشورت با سرپرست گروه و تيم اجرايي تصميم گرفتيم سه روز نمايش را به حالت تعليق در بياوريم و پس از هماهنگي با ریيس اداره ارشاد و ریيس انجمن نمايش تصميم بر اين شد كه اين نمايش از سه شنبه شب ٩ مهرماه روی صحنه برود و تا شنبه ١٣ مهرماه ادامه داشته باشد.
محبوبی‌زاده با اشاره به این موضوع که اين نمايش تمديد نمی‌شود‏، ادامه داد: نمایش «آ سید کاظم» هر شب ساعت 20 در پلاتوی شهرداری سیرجان (فرهنگسرا) روی صحنه می‌رود و شنبه شب مراسم اختتاميه برگزار مي‌شود. این نمایش را «محمود استاد‌محمد» نوشته و در آن عليرضا محبوبي زاده، حامد بيگلری، مسلم شهدادی، عباس اسدی، محمد كوركي نجات، ميثم شهاب‌الدينی، علي ملكشاهی، صادق پوررضاقلي، جواد اميري‌مقدم، هادي راهداري، عباس عبداللهی و علي بيگلری بازی می‌کنند و امير عليزاده به عنوان مرشد حضور دارد.
محبوبی‌زاده در توضیح اینکه چرا این متن را برای اجرا انتخاب کرده گفت: حدود شش سال پيش محمدرضا قدس‌ولي تمرین اين نمايش را در سيرجان شروع کرد كه بنده هم بازيگر اين كار بودم اما متاسفانه به دلايلي كار در همان مرحله‌ي دورخواني متوقف شد. سال ٩٥ با گروهي از بازيگران شروع به تمرين این متن كرديم و قرار بود در ارديبهشت سال ٩٦ آن را برای عموم اجرا کنیم كه موفق به اجرا نشديم و بعد از آن هم من به سربازی رفتم. پس از پایان دوران خدمت تمرین را آغاز کردیم و پس از چهار ماه تمرين در نهايت كار آماده‌ي اجرا شد و از ٢٥ شهريور روی صحنه رفت.
به گفته‌ی محبوبی‌زاده نمایش «آسیدکاظم» بارها و بارها از سوی کارگردان‌های نامی کشور روی صحنه رفته است. این نمایش در دهه‌ی چهل اتفاق می‌افتد اما موضوع آن به زمان وابسته نیست.
محبوبی‌زاده معتقد است یکی دیگر از خصوصیات بارز این متن زیرکی محمود استادمحمد در اتفاق‌هایی‌ست که به آنها اشاره می‌کند اما به آنها نمی‌پردازد و همین موضوع باعث می‌شود هر کارگردانی با توجه به دیدگاه خودش به حل این پازل بپردازد و تحلیل‌های متفاوت و درستی را از کار ارایه بدهد. وی ادامه داد فردي به نام سيد‌كاظم هفت سال پيش به اتهام قتل رفيقش به زندان می‌افتد و امروز خبر رسيده كه آزاد شده و برمي‌گردد. تمام اتفاق‌ها در قهوه‌‌خانه‌اي مي‌افتد كه روزي متعلق به سيد‌كاظم بوده و این نمایش واكنش و رفتار و گفتار نزديك‌ترين افراد به سيد‌كاظم را نشان می‌دهد. در این نمایش شاهد قضاوت‌ها، تهمت و توهين‌هايي هستیم كه بر اساس شنيد‌ه‌ها بوده، تا اينكه خبر به گوش پهلوان مي‌رسد و...
‎در این نمایش هدي محمدي مدير و منشي صحنه، سپهر صالحي مدير سالن، علي ملكشاهي، علي بيگلري و هادي راهداري اجراي دكور، عليرضا محبوبي‌زاده طراح صحنه، علي ملكشاهي طراح و مجري نور، تيام تانوردي طراح پوستر و بروشور، فاطمه يوسفي‌زاده عكاس و كارشناس گريم و مسلم شهدادي گریمور هستند و تیزر کار را فتوژست ساخته است.