جمعه, 28 مرداد 1401

هفته‌نامه شماره ۶۹۴| ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

تحویل یلوه، بوتیمار و جغد انبار به محیط زیست

 پاسارگاد
دوستداران طبیعت پرندگان آسیب‌دیده را تحویل دادند. به گزارش روابط‌عمومی اداره حفاظت محیط زیست سیرجان؛ در روزهای اخیر مهدیه، مهتاب و فاطمه رضایی یک قطعه یلوه، محمد اسیرنوش یک قطعه بوتیمار کوچک، فرزاد ریاحی و محمدرضا ملک‌شاهی یک بهله جغد انبار را به اداره حفاظت محیط زیست تحویل دادند. این پرندگان پس از گذراندن مراحل تیمار زیر نظر دامپزشک حیات وحش در زیستگاه‌شان رها می‌شوند.
به گفته‌ی صادق خزیمه مسئول روابط عمومی اداره محیط زیست یلوه خالدار پرنده‌ای است که 22 سانتی متر طول دارد و نیمه‌مهاجر است این پرنده به‌دنبال غذا یا با منقارش در گل و آب‌های کم‌عمق جستجو می‌کند و یا از طریق مشاهده شکارش را می‌گیرد. حشرات و جانوران آبزی غذای اصلی یلوه خالدار را تشکیل می‌دهند.
همچنین بوتیمار کوچک 35 سانتی‌متر طول دارد و پرنده‌ای آبچر از خانواده‌ی حواصیلان است از ماهی‌ها، حشرات و دوزیستان تغذیه می‌کند.
خزیمه افزود جغد انبار با طول حدودا 30 سانتی متر و رنگ سفید بیشترین گستردگی را میان جغدها داراست و به‌طور عمده از جوندگان کوچک تغذیه می‌کند، معمولا شبگرد است ولی گاهی ضمن روز هم شکار می کند.
از سال گذشته با توجه به تبلیغات گسترده و آگاهی همشهریان نسبت به اهمیت محیط زیست و حیات وحش تحویل پرندگان و حیوانات وحشی به اداره محیط زیست افزایش چشمگیری داشته است. اینکه شهروندان متوجه شده‌اند پرندگان یا حیوانات وحشی که دچار حادثه و جراحت شده‌اند باید ابتدا از سوی دامپزشک متخصص درمان شوند و بعد به محیط زندگی خودشان برگردند. خزیمه ادامه داد: برخی فکر می‌کنند توان نگهداری این پرندگان و حیوانات را در منزل دارند ولی متاسفانه بعد از چند روز آنها جانشان را از دست می‌دهند. خزیمه ادامه داد از ابتدای سال بیش از 35 مورد حیوان و پرنده را تحویل محیط زیست داده‌اند که بیشتر آنها به حیات وحش بازگردانده شده‌اند. در همین رابطه هفته گذشته دو پرنده وحشی شاهین و کورکور در طبیعت رها سازی شدند.
چند ماه پیش دوستداران طبیعت این دو پرنده را در حالیکه آسیب دیده بودند به اداره حفاظت محیط زیست تحویل دادند تا اینکه پس از سپری کردن دوره درمان تحت نظر دامپزشک حیات وحش با سلامت کامل در زیست‌گاهشان رها شدند.