معاون وزیر میراث فرهنگی در حاشیه بازدید از وضعیت گلیم بافی در سیرجان، اعلام کرد:
سیرجان میزبان شهرهای جهانی جاده ابریشم

 گروه فرهنگ
روز شنبه، سیرجان شاهد حضور خانم پویا محمودیان، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت «میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» بود. وی که به همراه تنی چند از جمله مشاور ارشد خود و سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان در سیرجان حضور یافته بود، از موزه گلیم و چند کارگاه گلیم‌بافی در دارستان و ایزدآباد بازدید کرد. همچنین وی در ادامه در دو جلسه فرمانداری که اولی با حضور تولیدکنندگان گلیم و دومی با حضور مسئولان شهری بود، شرکت کرد.
در اولین جلسه تنی چند از فعالان این حوزه به برخی مشکلات از جمله مشکل بیمه بافندگان گلیم، بهداشتی نبودن کارگاه‌ها، نبود وسایل سرمایشی و گرمایشی در کارگاه‌ها، نبود بازارچه دایمی عرضه صنایع دستی در سیرجان، عدم اختصاص تسهیلات کافی به این بخش، درخواست تسهیل حضور در نمایشگاه‌های خارجی و مشکلات مربوط به صادرات اشاره کردند.
همچنین در این جلسه، تنی چند از هنرمندان سایر حوزه‌های صنایع دستی برخی از مشکلات خویش را مطرح کردند که بیشتر حول مسئله بیمه، تسهیلات و امکانات دور می‌زد.
در این میان مهم‌ترین نکته غیبت هنرمندان گلیم‌باف در نشستی بود که عنوان تولید‌کنندگان عرصه گلیم را با خود یدک می‌کشید. بافندگانی که در همان هنگام که محمودیان از مردم و مسئولان می‌خواست به هنر گلیم‌بافی افتخار کنند و سرشان را بالا بگیرند، در کارگاه‌ها و خانه‌ها مشغول بافتن گلیم بودند. طبیعتا مشکلات این بافندگان جز در عرصه بیمه، مورد واکاوی قرار نگرفت. در مورد کیفیت محیط کار، امکانات، دشواری‌ها و از همه مهم‌تر درآمد بسیار اندک گلیم‌بافان و در مقابل سود سرشار فروشندگان گلیم هیچ صحبتی از سوی مسئولان نشد تا مشخص شود توجه مسئولان سیرجانی و کشوری به کدام جهت است.
 خیانت سرپرست پیشین
ابوذر خواجویی‌نسب؛ رییس مرکز سیرجان‌شناسی با اشاره به لزوم هویت‌بخشی به سیرجان به عنوان شهرجهانی گلیم از لزوم دگردیسی مشهود شهر در این راستا سخن گفت. او هرچند از مسئولان سیرجانی تشکر کرد اما در ادامه با انتقاد از غلامرضا فرخی؛ سرپرست سابق اداره کل میراث فرهنگی استان وی را متهم کرد که در حق سیرجان نه کم‌کاری که خیانت کرده است. خواجویی در ادامه از فعال نشدن دبیرخانه شهر جهانی گلیم پس از گذشت دو سال و نیم و آماده نبودن موزه گلیم انتقاد کرد و با اشاره به احتمال بازپس‌گیری عنوان شهر جهانی گلیم در صورت آماده نشدن زیرساخت‌ها افزود: «چه سیرجان شهر جهانی گلیم باشد و چه نباشد، بافندگان به کار خویش ادامه خواهند داد. گلیم سیرجان نخواهد مرد اما عنوان شهر جهانی گلیم با روند فعلی خواهد مرد. تا امروز از سوی وزارت هیچ نقشه راهی برای شهر جهانی گلیم تدوین نشده. همچنین اگر اعتباراتی برای شهرهای جهانی مصوب شده، چرا نصیب سیرجان نشده است؟»
 حسن‌پور و نقد دولتی‌ها
نماینده سیرجان سخنان خود را با نقد به دولت آغاز کرد: «‌مجلس فعلی موفق شد پس از 110 سال و برخلاف میل باطنی دولت، وزارت میراث فرهنگی را به تصویب برساند. این یعنی مطالبه‌گری مجلس و مردم.» وی همچنین در مورد مشکل بیمه افزود: «ما در مجلس بیمه را مصوب کردیم اما به هزار و یک بهانه واهی بیمه‌ها را قطع می‌کنند. این حق‌الناس است. فعلا دکتر محمودیان پذیرفتند از هزینه معاونت خودشان و نه وزارت، پول بیمه 50 نفر از افرادی که امروز دیدیم پرداخت شود.»
حسن‌پور همچنین از ناشناس ماندن هنر گلیم سیرجان گلایه کرد و افزود: «در سفرهای خارجی که می‌روم، جای گلیم را حتا در سفارت‌خانه‌های خودمان هم خالی می‌بینم.»
وی در ادامه عنوان کرد: «اولین کنفرانس شهرداران شهرهای جهانی جاده ابریشم در چین است و نمایندگان سیرجان اعزام می‌شوند. دومین همایش در مالزی و سومین در ایران و امیدواریم در شهر سیرجان باشد. خانم محمودیان موافقت کرده و حالا باید مطبوعات و مسئولان شهرستان پیگیر باشند.»
وی همچنین از اختصاص دو وام، اولی تا سقف 50 میلیون تومان توسط کمیته امداد و دومی تا سقف یک میلیارد تومان توسط وزارت کشور خبر داد و افزود: «وام وزارت کشور به دهیاری‌ها پرداخت می‌شود و ایشان می‌توانند تنها با دادن یک چک این وام را گرفته و کارگاه‌ها را راه بیندازند.»
همچنین حسن‌پور در سخنانی با نظر به انتقادهای رییس مرکز سیرجان‌شناسی از مدیریت پیشین اداره کل میراث، افزود: «از مسئولان گذشته میراث ممنونم که با زحمت آن‌ها سیرجان شهر جهانی گلیم شد و از حاضران هم ممنونم که مودب و به‌جا حرف زدند.»
 اهل عمل
فریدون فعالی، سرپرست فعلی اداره کل میراث فرهنگی استان در اولین جلسه چندان سخن نگفت. او بیشتر روی آشنا شدن با پتانسیل‌های سیرجان تاکید کرد و اولویت اول توجه به سیرجان را از نظر اداره متبوع خود، صنایع دستی دانست. وی در جلسه دوم بر انتخاب هرچه سریع‌تر مشاور جهت طرح موزه و کارگاه‌های صنایع دستی و ایجاد گذر فرهنگ و هنر در سیرجان تاکید کرد. گذری که قرار است در خیابان گلیم احداث شود. وی در ادامه با اشاره به لزوم ورود شهرداری به این بحث افزود: هر میزانی که شهرداری بودجه بیاورد، وزارت نیز به همان میزان کمک خواهد کرد.» وی در ادامه وعده داد تا برای بخش کارگاه‌های صنایع دستی، بخش خصوصی را به سیرجان بیاورد.
راه‌اندازی بازارچه دایمی فروش صنایع دستی، ایجاد پنج‌شنبه بازار صنایع دستی در مجاورت یخدان‌های دوقولو و در نظر گرفتن فضا در جمعه‌بازار برای عرضه صنایع دستی از دیگر سخنان فعالی بود. وی همچنین تاکید کرد که تا دو هفته آینده باید دبیرخانه شهر جهانی گلیم آماده شود.
 بسیاری ناعادلانه از لیست بیمه حذف شدند
خانم پویا محمودیان سخنان خود را با تعریف و تمجید از گلیم سیرجان آغاز کرد:«با دیدن ظرفیت‌های سیرجان به خودم به عنوان یک ایرانی افتخار کردم. من باید از گلیم به عنوان هنر و غرور ملی، مثال عینی اقتصاد مقاومتی در سال رونق تولید و آن‌چه صفر تا صدش ایرانی است، حمایت و صیانت کنم.»
وی در ادامه با اشاره به مشکل بیمه گفت: «بیمه فقط تحت کنترل وزارت ما نیست بلکه متولی اصلی سازمان تامین اجتماعی و وزارت کار است. ما پیگیری شبانه‌روزی داریم. نمی‌خواهیم هر شهر و روستایی برویم ببینیم مردم با چشم نگران در مورد بیمه از من بپرسند و پاسخی نداشته باشم. بیمه هنرمندان حوزه صنایع دستی قطع شد و فرد جدیدی بیمه نمی‌شد و حتا بسیاری ناعادلانه از لیست بیمه حذف شدند. ما توانستیم سال گذشته پس از پنج سال، دوباره بیمه را برقرار کنیم اما چون بودجه تخصیص یافته بسیار ناچیز بود، فقط توانستیم 812 نفر را در کل کشور بیمه کنیم. موضوع بیمه در در جلسه هیئت دولت توسط وزیر میراث فرهنگی طرح شد و رییس‌جمهور دستور ویژه دادند اما شرایط مملکت و وضعیت اقتصادی به گونه‌ای است که هرچه اختصاص داده شود مسلما رقم قابل توجهی نخواهد بود.»
وی با صحیح دانستن توقعات مطرح شده در جلسه و با اشاره به این‌که بسیاری از این مشکلات مربوط به تسهیلات است، گفت: «می‌توانیم از طریق بانک گردشگری تسهیلات 10 درصد با شش ماه تنفس و دو سال بازپرداخت، بپردازیم. اگر تمایل دارید باید با دلیل موثق و روشن که تسهیلات را برای چه موردی می‌خواهید، از طریق اداره کل استانی درخواست را ارسال کنید تا روال طی شود. همچنین دوستان می‌گویند خیلی خاطره خوشی از صندوق کارآفرینی امید نداریم ولی به زودی با آن‌ها نیز در مورد پرداخت تسهیلات وارد مذاکره می‌شویم.»
محمودیان با اشاره به لزوم تجهیز و اتمام کار ساخت موزه، از وعده شهردار سیرجان برای دایر نمودن مرکز فروش دایمی صنایع دستی در سیرجان سخن گفت و خواستار ایجاد کارگاه‌هایی در کنار آن شد. وی همچنین وعده داد تا با مسئولان کشوری دانشگاه آزاد در مورد پذیرش دانشجو در رشته گلیم صحبت کند.
وی با اشاره به درج عنوان شهر جهانی گلیم بر روی لباس بازیکنان تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان گفت: «خیلی خوشحال شدم که بازیکنان گل‌گهر روی پیراهن‌شان نام شهر جهانی گلیم را نوشتند و بعد وارد زمین شده‌اند. این یعنی باور، افتخار و عزت. وقتی متوجه شدم، به آقای حسن‌پور گفتم چرا به ما خبر ندادید تا این خبر را در تمام سطح ایران پخش کنیم؟ حتا می‌توانستیم به شورای جهانی صنایع دستی اعلام کنیم. این حرکت خودجوشی است که باید به آن افتخار کنیم.»
برگزاری پنجشنبه ‌بازار صنایع‌دستی، تبلیغات بیشتر از طریق ساخت کلیپ با زیرنویس انگلیسی، راه‌اندازی سایت تجارت الکترونیکِ دو زبانه، فروش آنلاین گلیم و استفاده از لگوی شورای جهانی در هر جایی که از نام سیرجان؛ شهر جهانی گلیم شیرکی‌پیچ وجود دارد استفاده شده، از جمله مواردی بود که محمودیان در جلسه دوم به آن اشاره داشت.
محمودیان در ادامه گفت: «قرار بود اجلاس شهرداران شهرهای جهانی صنایع دستی در شهر دیگری برگزار شود، من گفتم در سیرجان برگزار شود.»
 آیا سیرجان توان لازم را برای میزبان شدن جهت اجلاس شهرهای جهانی را دارد؟
میزبان شدن سیرجان برای اجلاس شهرهای جهانی بدون شک واقعه‌ای مهم است. آیا سیرجان توان لازم را دارد و قادر است زیرساخت‌ها را تا موعد مقرر فراهم نماید؟ این نکته‌ای بود که از سوی محسن آرش، معاون فرماندار در جلسه دوم مطرح و گفت‌وگوی زیر منجر شد.
پویا محمودیان: باید ببینیم چه زمانی برای این اجلاس مناسب است که بتوانیم پیشنهاد بدهیم. شهر باید آمادگی کامل را داشته باشد.
محسن آرش: ما خیلی هم اصرار نداریم چون باید آماده شویم. نمی‌خواهیم میزبان بدی باشیم. باید شهرداری آماده باشد.
مشاور ارشد محمودیان: اولش ملی باشد. چه اشکالی دارد؟ 10 تا شهر است. باید ببینیم این‌ها اصلا می‌توانند و ظرفیتش را...
محمودیان: بله. حالا اگر نشد، شهرهای دیگری هم هستند.
فعالی: این‌جا دیار کریمان است، می‌توانند.
 مصاحبه کوتاه با معاون وزیر
پس از پایان جلسه دوم و درحالی‌که محمودیان عازم کرمان بود، چند سؤال کوتاه از او پرسیدیم.
 چرا بافندگان به عنوان زیربنای اصلی این هنر در نشست‌ها حضور نداشتند؟
بودند که.
 نبودند. فقط تولیدکننده‌ها حضور داشتند.
من امروز در بازدیدها بافندگان را دیدم.
 در مورد مشکلات‌شان پرسیدید؟
دانه به دانه. امروز پیش‌شان بودم.
 حرف آن‌ها چه بود؟ چه مشکلاتی داشتند؟
بیمه، بیمه و بیمه.
 در مورد میزان درآمدشان چطور؟
گفتند که یک‌ذره پایین آمده است.
 در مورد انحصار بازار تولید و فروش گلیم چطور؟ چیزی می‌دانید؟
در این مورد چیزی نگفتند.