جمعه, 28 مرداد 1401

هفته‌نامه شماره ۶۹۴| ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

زنانی با گوشواره‌های باروتی

 پاسارگاد: مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی» در سانس ویژه گروه فیلمهای هنر تجربه سیرجان امروز دوشنبه 29 مهرماه ساعت 18:30 بر روی پرده سینما قدس سیرجان می‌رود. رضا سیوند نماینده بخش هنر و تجربه در سیرجان گفت: این مستند تازگی مجوز پخش در مؤسسه هنر و تجربه دریافت کرده و هنوز اکران‌های گسترده‌ای در سراسر کشور ندارد و نمایش در سینما قدس سیرجان جزو اولین اکران‌های این مستند است. وی در مورد اکران نداشتن هنر و تجربه در هفته‌های اخیر گفت: به‌علت عدم هماهنگی و تاخیر در دریافت فیلم در هفته گذشته، متاسفانه موفق به اکران این مستند نشدیم و از همشهریان و علاقه‌مندان به سینمای هنر و تجربه پوزش می‌طلبیم. وی افزود: تماشای این فیلم برای کودکان زیر دوازده سال توصیه نمی‌شود.
به گفته‌ی سیوند مهم‌ترین آنچه که باعث جهانی شدن آن می‌شود این است که با زنانی نالان و پشیمان مواجه نیستید. اتفاقا در بخش زیادی از فیلم آنها اعتقاد دارند که داعش خوب است و ما داشتیم زندگی‌مان را می‌کردیم و از رفتن‌شان خیلی راضی نیستیم. این فیلم نفع سیاسی کشور یا ایدئولوژی خاصی را در نظر ندارد و حرف‌ها را با کمترین سانسور منتقل می‌کند.
مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی» به کارگردانی رضا فرهمند و تهیه‌کنندگی مرتضی شعبانی تولید شده است. این مستند در جشنواره «سینماحقیقت» حضور داشت و توانست جایزه بهترین فیلم در بخش بین‌الملل، بهترین کارگردانی در بخش فیلم بلند، بهترین کارگردانی در بخش آوینی و بهترین صدا را کسب کند. این مستند پس از حضور در چندین جشنواره معتبر بین‌المللی از جمله لوکارنو، در سینماهای هنر و تجربه روی صحنه رفته است.
در این مستند زنان داعشی در کمپ‌هایی هستند که همسران داعشی‌ها آنجا زندگی می‌کردند. وقتی در منطقه جنگ می‌شود برخی از داعشی‌ها در جنگ یا کشته می‌شوند یا فرار می‌کنند و بعد از آن با خانواده‌هایی روبه رو می‌شدیم که همسر داعشی‌شان کنارشان نبود. برخی از این افراد که خارجی بودند به کشورهای‌شان برمی‌گشتند اما برخی دیگر در کمپ‌ها می‌ماندند.