جمعه, 28 مرداد 1401

هفته‌نامه شماره ۶۹۴| ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

قالیباف قطعا کاندیدای مجلس نمی‌شود

خبرآنلاین: نماینده مردم مشهد در مجلس گفت: قالیباف قصد کاندیداتوری در انتخابات مجلس را ندارد، اما اینکه لیستی در مشهد ارایه ندهند، بحث دیگری است و شاید لیستی از جانب قالبیاف ارایه شود. در مورد  سعید جلیلی هم شاید بخواهد از شهرهای دیگر در انتخابات آینده کاندیدا شود. وی افزود: در مشهد پروسه‌ای چیده شده است که همه جبهه‌های اصولگرا به لیست واحد برای انتخابات مجلس برسند. قطعا علاوه بر نمایندگان فعلی، نمایندگان ادوار و افراد جدیدی هم در این لیست خواهند بود.

حجم اقتصاد ایران نیازمند این همه بانک نیست

اقتصادآنلاین:رییس اتاق بازرگانى ایران با تاکید بر اینکه حجم اقتصاد ایران نیازمند این همه بانک نیست گفت: وضع فعلی بخش مالی نه تنها تناسبی با بخش‌های مولد ندارد بلکه سبب فربه شدن بسیاری از بخش‌های غیرمولد شده است. غلامحسین شافعی گفت: بخش عمده مشکلات ما مربوط به مطالبات معوق است که این موضوع زاییده یک اختلال در مبادلات بانکی است. نگاهی به آمار چک‌های برگشتی نشان می‌دهد که گلوگاه نقدینگی حاکی از عدم تبدیل کالا به نقدینگی است.

کشف ۲۰۰ مورد صندلی‌فروشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی

خانه‌ملت: عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از کشف حداقل ۲۰۰ مورد صندلی‌فروشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد و گفت: حتی رد پای برخی از مؤسسات کنکور که در سیمای جمهوری اسلامی هم برنامه‌های تبلیغاتی روی آنتن می‌برند در این پرونده دیده شده است. محمود صادقی در واکنش به اظهارات وزیر علوم درباره نبود حتی یک مورد صندلی‌فروشی در دانشگاه‌های زیر مجموعه وزارت علوم، عنوان کرد: موارد مشخص شده در این خصوص مربوط به دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت است که از حدود یک سال قبل محرز شده است.

خط فقر کارگران چقدر است؟

خبرفوری: با استناد به آمارهای مرکز آمار ایران، خط فقر در سال 98 برای یک خانواده چهار نفری حدود سه میلیون و 800 هزار تومان اعلام شده است. در این شرایط اما حداقل حقوق یک کارگر در کشور حدود یک میلیون و 500 هزار تومان است. با این حساب، 75 درصد از کارگران حداقلی‌بگیر 2 میلیون و 300 هزار تومان زیر خط فقر زندگی می‌کنند. حسن صادقی گفت: درباره دستمزد باید یک انقلاب اتفاق بیفتد؛ انقلابی با عنوان «انطباق دادن مزد با واقعیت‌های زندگی».