با کاهش تولید پسته، پیش‌بینی می‌شود
21 هزار تن پسته در سیرجان

  در حال حاضر مرکز تجارت پسته کشور در سیرجان است

 گروه خبر
با توجه به شروع فصل برداشت پسته در سیرجان و علی‌رغم‌ پیش‌بینی‌های افزایش تولید پسته قبل از شروع این فصل، رییس جهادکشاورزی معتقد است وضعیت پسته امسال خوب نیست و با کاهش تولید مواجه هستیم. او می‌گوید پیش‌بینی‌مان در ابتدای فصل 28 هزار تن بود که الان حدود 25 درصد کاهش داشته است، یعنی کل پسته امسال حدود 21 هزار تن است.
 می‌گویید پسته امسال پسته خوبی نیست، چرا؟
شروع سال که الحمدالله خوب بود. سال پرباران خوبی داشتیم. ابتدای فصل هم به خاطر این بارندگی‌های مناسب، طغیان پسیل را نداشتیم. ولی بعد از آن گرمای بالای 46 درجه باعث آسیب فراوان به محصول پسته امسال شد.
 با این اوصاف پیش‌بینی‌تان برای پسته شهرستان چقدر است؟
امسال با توجه به آماری که ابتدای فصل گرفته بودیم پیش‌بینی تولیدمان روی مرز 28 هزار تن بود ولی الان این عدد به مراتب کمتر است یعنی حداقل 25 درصد از آن پیش‌بینی‌مان کمتر است. درواقع با توجه به پوکی‌ها و سقط جنینی که داشتیم تا مرز 25 درصد تولیدمان کاهش داشته است.
 سال‌های قبل چقدر پسته داشتیم؟
ما تا رکورد 45 هزار تن پسته در سیرجان داشته‌ایم. سال قبل که اصلا پسته نداشتیم یعنی جمعا 2600 تن بود. چون تغییرات اقلیمی باعث شد اصلا جوانه زایشی تشکیل نشود. سال قبل‌تر هم 36 هزار تن بود. هرسال فصل پسته‌چینی‌مان از 20 شهریور شروع می‌شد، یعنی عمده مالک‌ها از این تاریخ شروع می‌کردند، کشاورزان معمولی هم که بیشترین طیف را شامل می‌شدند سوم چهارم مهر شروع به چیدن پسته می‌کردند. الان که 18 مهر است خیلی‌ها هنوز نچیدند و اگر چیدند محصول به صورت کال روی درخت مانده است.
 شما مدام می‌گویید تغییرات اقلیمی، منظورتان از تغییرات اقلیمی بحران کم‌آبی است یا مشکلات هوایی؟
ما الان دو سال است که تجربه‌ی تلخ کاهش تولید پسته را داریم. مناطقی از شهرستان را داریم که کیفیت آب‌شان با توجه به وجود قنات خوب است اما همین وضعیت را دارند مثلا قنات خیرآباد خالصه بهترین EC و با کیفیت‌ترین آبی هست که وارد دشت می‌شود اما امسال کشاورزان آن منطقه هم همین مشکل را دارند. بیشتر این کاهش تولید ناشی از تغییرات هوایی است.
 می‌گویند حداقل 60 درصد پسته امسال دهان‌بسته است.
بله صحت دارد. البته بالاتر از 60 درصد. یعنی درصد بالایی از پسته امسال دهان‌بسته است. یکی از دلایلش همان گرمای 46 درجه‌ای است که در تابستان تجربه کردیم. در مردادماه هوا گرم شد، هم سقط جنین زیادی داشتیم و هم شیره آخر فصل.
کدام مناطق سیرجان امسال پسته‌اش بهتر از جاهای دیگر بوده است؟
سمت برج‌شیله، ملک‌آباد، دارستان کیفیت محصول‌مان هم از نظر تناژ و هم از نظر کیفیت خوب بوده است. فقط تگرگ ابتدای سال باعث کاهش محصول در سلیمانیه و روستاهای نزدیک امامزاده علی شد.
 نرخ‌گذاری قیمت پسته در سیرجان توسط چه نهادی انجام می‌شود؟
خرید و فروش پسته تابع نرخ دلار و تابع عرضه و تقاضا است چون این محصول کلا صادراتی است و مصرف‌اش در کشور کم است. آن‌هایی که دست‌اندر کار صنعت پسته در دنیا هستند اگر قیمت پایه پسته را بالا ببرند این عدد به ما تسری پیدا می‌کند. افزایش قیمتی که سال گذشته داشتیم ناشی از افزایش بی‌رویه دلار بود امسال دولت دنبال این است که این عدد را ثابت نگه دارند. یا حداقل تغییراتش ناچیز باشد که سرمایه‌گذاران بتوانند فعالیت اقتصادی انجام دهند. با توجه به ثابت بودن نرخ دلار به نظر من قیمت پسته از این عددی که الان هست تغییری نخواهد کرد. یعنی دوسال پیش که قیمت هر کیلو فندقی 28 تا 30 تومان بود الان دو نیم تا سه برابر شده است.
 ما با چه کشورهایی بیشتر مراوده اقتصادی داریم؟
یک توری انجمن پسته گذاشته بود و یک سری تولیدکنندگان و تاجر از اسپانیا و ترکیه و آلمان به سیرجان آمده بودند و مراودات و جلسات خوبی هم برگزار شد، بازدید از باغات پسته انجام شد و هیچ‌کدام فکر نمی‌کردند کیفیت محصول ما این‌قدر خوب باشد. و این‌قدر در صنعت پسته به‌خصوص در بخش فراوری پسته پیشرفت کرده باشیم. جو نامناسبی که در خارج از کشور علیه ما شکل گرفته بود الحمدالله با این بازدیدها یک مقدار مرتفع شد و می‌تواند کمک‌کننده باشد. همچنان بازار اصلی‌مان کشور چین است و سپس هند و روسیه که با آن‌ها به نوعی مراوده داریم و اگر بتوانیم یک مقدار شاخص‌های اروپا را مدنظر قرار بدهیم، یعنی استانداردهای پسته مثل افلاتوکسین، یا سموم پسته در حدی باشد که آن‌ها مدنظرشان هست آن‌ها خریدار پسته ما هستند.
 در سیرجان چندتا شرکت فرآوری و ترمینال پسته داریم؟
در سیرجان نزدیک به 292 ترمینال اعم از مکانیزه و نیمه‌مکانیزه وجود دارد شرکت‌های صادراتی و افرادی که کارت بازرگانی دارند هم الحمدالله در سیرجان تعدادشان فوق‌العاده زیاد است و الان مرکز تجارت پسته کشور در سیرجان است. قبلا در شهرهایی مثل رفسنجان یا تهران بود اما الان این به سمت سیرجان شیفت داده شده است.
 چرا؟
چون ما در سیرجان آدم‌های اقتصادی و تاجرهای موفقی داریم که توانستند بازارهای خوبی را در آن طرف آب پیدا بکنند و سیرجان از ناحیه صادرات بسیار موفق بوده است.
 صادرات پسته سالیانه چقدر برای سیرجان ارزآوری دارد؟
متناسب با تولیدمان، درواقع هر تن پسته‌ حدود 8 تا 10 هزار دلار ارز وارد کشور می‌کند هر میزان پسته‌ای که در شهرستان تولید می‌شود را ضرب در این عدد کنید میزان ارزآوری ما هست.
 چندهکتار باغ پسته در سیرجان وجود دارد؟
43 هزار و 500 هکتار باغ پسته در سیرجان وجود دارد این بدون باغاتی است که خشک و از انتفاع خارج شده‌اند.
 توصیه تان به کشاورزان و باغداران پسته چه هست، چون خیلی‌ها پسته‌شان را نگه می‌دارند تا قیمت بالاتر رود؟
این اتفاقاتی که در سنوات قبل افتاد که مردم احساس کنند دوباره یک مرتبه قیمت پسته یک عدد نجومی می‌رسد و بالا می‌رود و پسته‌شان را نگه دارند این تقریبا غیرعقلانی است و این اتفاق قطع یقین نمی‌افتد. ضمن اینکه مدت زمانی که امسال طول می‌کشد که ما پسته را به بازار چین برسانیم به خاطر مسایل مربوط به تحریم‌ها یک مقدار بیشتر شده است و باید پسته را زودتر بفرستیم که به اعیاد و مناسبت‌های آن‌ها بخورد. از طرفی هم این بدان معنا نیست که کشاورزان یک مرتبه پسته را در بازار بریزنند که از آن طرف قیمت پایین بیاید. این هم درست نیست. ضمن اینکه کشاورزان‌مان باید با ما همراه و همدل باشند. ما اگر بخواهیم اقتصاد پسته را در سیرجان نگه داریم باید دنبال این باشیم که تولید را بالا ببریم و هیچوقت دنبال این نباشیم که قیمت را بالا ببریم. این یک روش غلط است. هرچند پارامترها و نهاده‌هایی که در تولید پسته استفاده می‌شود هزینه‌های‌شان خیلی بالا رفته است.
 چگونه می‌توان تولید را بالا برد؟
مردم باید بیشتر همت کنند. بیشتر زحمت بکشند. آدم داریم در سیرجان دو هکتار باغ دارد و 4-5 تا بچه هم دارد اما به باغ‌شان سر نمی‌زنند و مراقبت نمی‌کنند، مدیریت نمی‌کنند که کارگرشان به باغ آب داده است یا نه. در اثر این بی‌توجهی‌ها تولید پایین می‌آید. باید در داشت، برداشت و تغذیه باغات، استفاده از سیستم‌های آبیاری، مبارزه به موقع با آفات، سرکشی به موقع از باغات توسط کارشناسان کشاورزی نهایت توجه را بکنند تا تولید افزایش یابد. ما باید دنبال تولید محصول عاری از باقی‌مانده سموم باشیم چون دنیا برای مردمش خیلی ارزش قایل است. برای تغذیه‌شان برای محصولی که وارد کشورشان می‌شود
 جهادکشاورزی روی سموم نظارت دارد؟
بله الان دیگر سموم‌مان کاملا شبیه داروخانه شده است. حتما کارشناس‌ فنی باید باشد. سمی که توصیه می‌شود باید ثبت شوند ورودی سم از طریق شماره سریالی که وارد مغازه شده باید ثبت شود. الان مرتب ما با اماکن، تعزیرات، اداره صنعت و معدن و نظام مهندسی نظارت‌ها و پایش را انجام می‌دهیم. قبل در یک سوپرمارکت هم سموم فروخته می‌شد اما الان به هیچ وجه سموم فروخته نمی‌شود. همه سموم مجوزدار و زیر نظر جهادکشاورزی فروخته می‌شوند.