چاپ

بررسی وضعیت جاده فرودگاه و تعلل در بهسازی آن؛
وعده‎ جدید مسئولان

 هدی رضوانی
نه شهرداری مسئولیتش را قبول می‌کند و نه اداره راه آن را جزو محدوده خودش می‎پذیرد. نه فرودگاه هزینه‎هایش را حاضر است بپردازد و نه ارگان دیگری تکلیفش را مشخص می‌کند. جاده فرودگاه را می‌گویم، همان جاده‎ای که قرار بود ۲۲ بهمن سال گذشته به بهره‎برداری برسد اما دست‌اندازها و تاریکی معبرش همچنان باقی مانده‎اند تا نشان دهنده وضعیت نامناسبش باشند. سیرجان در طول سال پذیرای مهمانان کشوری بسیاری است؛ همانطور که در ۸ و ۹ آبان ماه سفرای بیش از ۱۶ کشور خارجی از همین جاده فرودگاه وارد شهرستان شدند و یا رئیس جمهور که در روزهای آتی قرار است باز هم از همین جاده به سیرجان بیاید. جاده فرودگاه به نوعی آبروی شهر سیرجان است در مقابل مهمانانی که از مرکز کشور به این شهر می‎آیند. اما متاسفانه همچنان بدون متولی باقی مانده و بهسازی آن در تعلیق به سر می‎برد.
 جاده فرودگاه از نظر راهنمایی و رانندگی، انتظامی و ایمنی مشکل دارد
موسائی‎پور رئیس فرودگاه شهرستان وضعیت جاده را نامناسب می‌داند و عنوان می‌کند: اصلاً وضعیت جاده مناسب نیست. قرار بود روشنایی آن تامین شود که تا الان نشده و لاین رفت از راه آهن تا فرودگاه بهسازی شود که آن هم بلاتکلیف است. او می‎گوید: پیگیری زیادی کردیم. چندین مورد نامه‎نگاری هم با فرمانداری انجام دادیم. همیشه وعده به آینده داده می‎شود. در رابطه با ساخت هم، این جاده در سفر مقامات به سیرجان آبروی شهر ماست. در موقعیتی هستیم که مهمان کشوری زیادی داریم و باید این جاده درست شود. وی اضافه می‌کند: متأسفانه این جاده اصلا در شان سیرجان نیست. با توجه به اینکه هر هفته ۱۴ پرواز ورود و خروج از سیرجان داریم و با توجه به اینکه این پروازها در شب انجام می‌شود هرچه سریعتر جاده فرودگاه باید بهسازی شود. موسائی‎پور تصریح می‎کند: مثلا آمدند تیر برق‎ها را نصب کرده‎اند اما تا روشنایی وصل نشود عملا کاری انجام نشده. لاین رفت هم کار دارد. دست‎اندازهای زیادی دارد که باید درست شود. به گفته‌ی رییس فرودگاه؛ «یک موقع دستگاه‎ اداری به صورت اداره است اما یک زمانی مرجع اصلی شهر است و فرمانداری طرف حساب ماست. اجرای این طرح بر عهده فرمانداری است، یعنی از محل اعتبارات شهرستان است که فرمانداری تخصیص می‌دهد. فرمانداری هم مشکل اعتباری دارد و ما را به آینده ارجاع می‎دهد ولی لازم است که کار سریع‌تر انجام گیرد.» رییس فرودگاه به سفر مهم ریاست‌جمهوری به سیرجان اشاره می‌کند و می‌گوید: سفر ریاست جمهوری را در پیش داریم و باز هم باید از این مسیر نامناسب عبور کنند. این جاده یکی از معضلات است. هم از لحاظ ایمنی، هم از نظر راهنمایی و رانندگی و هم انتظامی مشکل دارد. علاوه بر مهمانان کشوری مردم هم برای ما مهم هستند و هر شب و هر صبح مردم از این مسیر تردد دارند. نامناسب بودن این جاده را مرتب انعکاس می‎دهیم اما اقدام چشمگیری صورت نمی‎پذیرد.
موسایی‌پور در پاسخ به این سوال که قرار بود این محور تا پایان سال ۹۷ افتتاح شود اما خبری نشد، می‌گوید: درست است. از ۲۲ بهمن هم که گذشت گفتند نهایتا تا پایان سال ۹۷ افتتاح می‌شود. سال ۹۷ هم کارهایی صورت گرفت اما باید سرعت عمل وجود داشته باشد. سفرای ۱۶ کشور هفته گذشته از همین مسیر آمدند. متاسفانه چشم‎انداز مناسبی ندارد و این باعث پایین آمدن وجهه شهر می‌شود. مشکلات را مرتب انعکاس می‎دهیم اما باید از طریق فرمانداری برای اجرای آن پیگیر باشید.
 طرح بهسازی محور فرودگاه به مناقصه رفته است
علی نژادبیگلری معاون امور عمرانی فرمانداری می‌گوید: مشاور طرح مشخص شده و پس از مطالعه، طرح و نقشه‎های اجرایی شامل بهسازی و روکش مسیر راه‌آهن تا فرودگاه به طول 5/5 کیلومتر (لاین رفت)، اصلاح جداول، دور برگردان و... را آماده کرده و به شرکت میدکو که سرمایه‌گذار است تحویل داده که آن را به مناقصه برای تعیین پیمانکار سپرده است. اسناد، مدارک و نقشه آماده شده تا از محل اعتبارات میدکو در راستای انجام مسئولیت‎های اجتماعی با اعتبار سه میلیارد تومان این طرح انجام شود. بحث روشنایی را هم از محل مساعدت‌های مجموعه گل‎گهر در راستای انجام مسئولیت‎های اجتماعی و با اعتبار بالغ بر یک میلیارد تومان پیگیر هستیم. او در جواب این سوال پس چرا کار انجام نمی‌شود، می‌گوید: چون بحث روشنایی محور در فاز دوم اعتبارات گل‌گهر لحاظ شده و فاز دوم هنوز ابلاغ نشده. فاز ۱ شامل طرح‌هایی چون روشنایی محور شیراز، جاده هماشهر و... است. بیگلری ادامه می‌دهد؛« این کارها با وجود اعتبار انجام می‌شوند. با توجه به اینکه جاده فرودگاه در نقشه GIS راه و شهرسازی نیست، متولی خاص و مشخصی ندارد. فرودگاه هزینه این کار را تقبل نکرده و صرفا در محدوده تحت تملک خودش می‌تواند فعالیت کند. لذا این پروژه متولی نداشته و با همکاری دستگاه‌ها، ادارات، بخشداری‎ها و اعتباراتی که از سوی گل‌گهر کمک شده به آن رسیدگی شده و مابقی اعتبار هم برای روشنایی است که گل‌گهر قرار است در فاز دوم آن را تأمین اعتبار کند. جاده هم که در شرف برگزاری مناقصه است. وی می‌گوید: این محور آنطورها هم خراب نیست، فقط روکش می‌خواهد. میدکو تعهد داده که این کار را انجام دهد. مناقصه شرایطی دارد. از آگهی گرفته تا عقد قرارداد. باید مراحل طی شود تا پیمانکار مشخص شود و پس از آن کار عملیاتی طرح آغاز شود.
 چرا وقتی می‌دانند این طرح به ۲۲ بهمن نمی‎رسد این تاریخ را برای بهره‌برداری آن در نظر می‎گیرند؟
به هر حال آن زمان گذشته و کار آماده نشده. اما در حالت کلی این محور کار زیادی ندارد و اجرای آن زمانی نمی‎برد، شاید یک ماهه کار جمع شود. میدکو ظرف چند ماه گذشته مشاور طرح را مشخص کرده و نقشه آماده شده و به دست میدکو رسیده و در حال حاضر هم رفته برای مناقصه. امیدواریم تا پایان سال هم به بهره‎برداری برسد.