فرماندار سیرجان در جشنواره موسیقی محلی:
موسیقی یکی از لوازم حیات اجتماعی بشر است

 گروه فرهنگ‌وهنر
دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی کشور در کرمان برگزار شد و سیرجان هم از این جشنواره بی‌نصیب نبود. این جشنواره که حالا به برندی برای استان کرمان تبدیل شده، در 16 آبان‌ماه در مجموعه گنجعلیخان کرمان افتتاح و طی چهار روز متوالی در پنج بخش؛ پژوهش، منظومه‌خوانی و برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان، اجرای موسیقی نواحی مختلف شهر کرمان، اجرای موسیقی شهرستان‌ها برگزار شد. در این جشنواره اکثر گروه‌های محلی و مشهور ایران به اجرای برنامه می‌پردازند و امسال هم قنبر راستگو نوازنده نی جفتی که شیوه ساززدن او به ثبت میراث معنوی ایران رسیده در روز افتتاحیه اجرا کرد. در راستای این جشنواره دو گروه از سیستان‌و‌بلوچستان و خراسان‌رضوی عصر شنبه در محوطه بیرونی مجموعه ورزشی گل‌گهر میهمان سیرجان بودند و به اجرای برنامه پرداختند و هوای سرد یک عصر پاییزی را با گرمای موسیقی محلی قابل تحمل کردند.
 چراغ فرهنگی روشن بماند
قبل از اجرای برنامه محمد جواهری مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی گل‌گهر در جمع حاضران گفت: در دو سه ماه گذشته و از زمانی که معاونت فرهنگی باشگاه گل‌گهر شروع به کار کرده فعالیت‌های فرهنگی با برنامه پیش می‌روند. وی اظهار امیدواری کرد که این چراغ فرهنگی به اینجا ختم نشود و فعالیت‌های فرهنگی پیوسته ادامه داشته باشد. به گفته‌ی جواهری کارهای فرهنگی باید نقشه داشته باشند که خوشبختانه باشگاه گل‌گهر در این مسیر قرار گرفته است و سازمان لیگ، باشگاه گل‌گهر را در حوزه فعالیت‌‌های فرهنگی به عنوان رتبه اول معرفی کرده است.
مجید پورمحسنی رییس اداره ارشاد شهرستان سیرجان موفقیت‌های فرهنگی را مرهون زحمت‌های مدیران باشگاه دانست و گفت: امروز از پیشکسوتان عرصه موسیقی شهرستان سیرجان تجلیل می‌کنیم. در ادامه مسئولان شهرستان و باشگاه گل‌گهر از محمدرضا توکلی، احمد انصاری، کاظم نجمی، علی احمدی زیدآبادی، سید رضا شجاعی و همچنین از خانواده سهراب عیسی‌پور به عنوان پیشکسوتان عرصه موسیقی تجلیل کردند.
 موسیقی هماهنگی با فطرت انسان دارد
محمد محمودآبادی، فرماندار سیرجان هم که در این مراسم حضور داشت، از نوازندگان، علاقه‌مندان و پیشکسوتان و باشگاه گل‌گهر تشکر کرد و گفت: موسیقی از قدیم تعابیر مختلفی داشته و حرف‌هایی که با زبان نمی‌تواند بیان شود با موسیقی بیان می‌شود. انسان در طول تاریخ شادی، غم و اندوه را در غالب موسیقی توانسته بیان کند. به گفته‌ی محمودآبادی آنچه موسیقی را برای بشر ماندگار کرده هماهنگی‌ای است که با فطرت انسان دارد. موسیقی یکی از لوازم حیات اجتماعی بشر است. مخصوصا موسیقی نواحی که نام‌های مختلفی دارد. موسیقی مقامی و فولکولور اسمی است که روی موسیقی محلی گذاشتند و جشنواره آن در استان کرمان با نام موسیقی نواحی برگزار می‌شود و کرمان11 سال است که میزبان جشنواره موسیقی محلی بوده است. به گفته‌ی فرماندار سیرجان زیباترین موسیقی‌های ماندگار تاریخ همین نواهای موسیقی محلی است که زبان بین اقوام را برقرار کرده است. بهترین ارتباط اجتماع بشری زبان هنر است و ماندگارترین‌اش هم موسیقی است. موسیقی می‌تواند با روحیات عرفانی همراه باشد. این ماندگاری مفاهیم است که از طریق ساز و آواز به دیگران منتقل می‌شود و موسیقی می‌تواند ابزاری برای تبادل اندیشه باشد. با موسیقی می‌توان مفهومی را دریافت کرد که با کلام عادی و با ارتباطات عادی امکان‌پذیر نیست.
محمودآبادی ادامه داد؛ موسیقی یک هنر زیبا و مقدس است و مقدس‌ترین کلمات و آوازها را برای انسان تبادل می‌کند. اقوام کرد و بلوچ و ترکمن و فارس و اعراب با این زبان مشترک هدف مشترک را دنبال می‌کنند و اختلاف نظر زمانی کنار می‌رود که با زبان هنر تبادل افکار شود. فرماندار سیرجان گفت: خوشحال هستم که هر ساله کرمان میزبان موسیقی نواحی کشور است و توانسته این میزبانی شایسته را انجام دهد و سیرجان هم میزبان نواهای مختلف بوده است.