هویتِ فراموش‌شده‌ی شهر...

ابوذر خواجویی‌نسب
جشنواره‌ی موسیقی نواحی، زیبا اما بی‌هدف
در روزهایی اخیر، جشنواره‌ی موسیقیِ نواحیِ کشور به‌روالِ هر ساله در استان کرمان برگزار شد. سهمِ «سیرجان» نیز از رنگین‌کمانِ آوازهای ایرانی، دو اجرا از هنرمندانِ خراسانِ‌شمالی و سیستان‌و‌بلوچستان بود. فارغ از این‌که برگزاریِ دایمی این جشنواره در کرمان، باعث شده تا مردمِ این استان، فرصتِ لذت بردن از ارکسترِ رنگیِ نواهای ایران را به‌دست بیاورند، اما تجربه نشان داده است که مسئولان اجرایی این جشنواره و در راس آن اداره‌کلِ فرهنگ‌وارشادِاسلامیِ استان در هدف‌گذاری‌ها به برخی نکته‌ها توجه کافی نکرده‌اند. اولی، بی‌توجهی به ‌جذبِ «گردشگران» داخلی و خارجی در خلال برگزاریِ این جشنواره است. آن‌هم در زمانه‌ای که گردشگريِ مبتني بر موسيقي‌های تلفيقي و محلی در سراسر دنيا طرفدارانِ بسياري پیدا کرده است و شماری از كشورهاي توسعه‌يافته نیز پيوندِ عميقي بينِ «گردشگري» و «موسيقي» ايجاد كرده‌اند. از این منظر؛ جشنواره‌ی موسیقی‌نواحی فرصت بی‌نظیری برای جذبِ گردشگر در استان کرمان است. شاید اگر به مواردی نظیرِ؛ جذبِ اسپانسر، تبلیغات‌گسترده، برگزاری جشنواره در مدت‌زمان یک یا دو هفته به جای چهار روز، افزایش برنامه‌های جانبیِ جشنواره و نظم بخشیدن به اجراها به ویژه در شهرستان‌ها توجه بیشتری شود، گردشگرانِ داخلی و خارجی نیز برای بازدید از میهمانیِ بزرگ اقوام ایرانی، راهیِ استان‌کرمان شوند تا از این راه هم صنعت گردشگریِ استان تقویت شود و هم سطح و اعتبارِ جشنواره افزایش پیدا کند.
افتتاح با چاشنیِ بی‌تدبیری
رییس‌جمهور بار دیگر به ‌استان کرمان سفر می‌کند تا در چند شهر از جمله بافت و سیرجان، بیش از 30 طرحِ معدنی را افتتاح کند. جالب است بدانید؛ چند سال پیش مرکزِ بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، گزارشی از چالش‌های توسعه در استان کرمان منتشر کرد که در آن به صراحت اشاره شده بود؛ برخی صنایع از جمله پتروشیمی و صنایع فولادی در این استان کویری، علاوه بر به‌وجود آوردن چالش‌های زیست‌محیطی، به دلیل تحمیل هزینه‌های زیاد، فاقد مزیت اقتصادی هستند. برای مثال این گزارش درباره‌ی تکمیل زنجیره‌ی فولادی در استان‌کرمان به دلیل محدودیت در منابعِ برق و آب، هشدار داده و عنوان کرده فقط برای افتتاحِ طرح «فولاد بافت» حداقل 4میلیون مترمکعب، آب لازم است که این آب قرار است از سدی تامین شود که ذخیره‌ی کنونیِ آن، حتی جواب‌گوی آبِ شرب و کشاورزیِ منطقه‌ی بافت و اطراف آن نیست. حالا رییس دولت تدبیروامید به سیرجان و بافت می‌آید تا با افتخار عنوان کند که زنجیره‌ی فولادیِ استان کرمان تکمیل شده است. نمی‌دانم این همه تناقض را باید کجای دلِ‌مان بذاریم. هر چند جایی برای تعجب وجود ندارد. از کاسبان سیاسی که نسخه‌ی توسعه‌ را می‌پیچند، انتظاری بیش از این، نمی‌رود!
نیازِ سیرجان به بازآفرینی
نزدیک به ‌یک سال از زمانِ معرفیِ سیرجان به عنوان شهر پایلوتِ «بازآفرینیِ شهری» در کشور، می‌گذرد. اتفاقی مهم که اگر آن‌ را جدی گرفته بودیم، می‌شد برای بسیاری از چالش‌های توسعه‌ی شهریِ سیرجان، پاسخ‌‌های مناسب پیدا کرد. بازآفرینی یک معنا دارد و آن توجه به تاریخ و هویت است. سیرجان در دهه‌های گذشته به دلایلی هم‌چون قرار گرفتن سیرجان در محدودۀ شاخص معدنی کشور و تقاطع چهاررراه اصلی ترابری و ترانزیتیِ جنوب‌کشور، پذیرای مهاجرانِ زیادی بوده. امری که از سویی سبب احداث محله‌های جدید و گسترش شهر شده و از سوی دیگر شکاف‌های عمیق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را در شهر ایجاد کرده است. در چنین وضعیتی توجه به هویت و قابلیت‌های بومی و محلی در مدیریتِ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شهر، نه‌تنها الزامی است، بلکه نیاز به‌ توجه علمی و عملی دارد.