چاپ

گزارش پاسارگاد از تاخیر در احداث میدان جدید دام؛
میدان دامی که منتقل نمی‎شود!

 هدی رضوانی
«شما را به هر دینی می‎پرستید، صدای ما را به گوش مسئولان برسانید». موضوع گلایه محل فروش میدان دام است که مایه آزار و اذیت اهالی شده است. اگر سری به این میدان دام در خیابان ابن‌سینا بزنید متوجه شدت ناراحتی اهالی می‎شوید. بوی گوسفند و زباله‎های دامی که علاوه بر ایجاد مشکلات بهداشتی برای اهالی، چهره نازیبایی هم به محل داده، توی ذوق می‎زند.
نشریه پاسارگاد یکبار در سال 97 در زمان فرمانداری منصور مکی‌آبادی به این موضوع پرداخت و قرار شد میادین دام داخل شهر یکماه بعد جابه‌جا شوند اما نه تنها تا امروز جابه‌جا نشده‌اند که حتی به تعداد خانه‌هایی که در حوالی آن‌ها ساخته شده اند اضافه شده است.
 از چوبداران حق حساب می‌گیرند
شاکری یکی از اهالی که از وضعیت میدان دام و مشکلات بهداشتی گلایه‌مند است، می‎گوید: به خدا امروز سم‎پاش آوردم. داخل خانه آنقدر کک هست که نمی‌توان زندگی کرد. با یکی از اهالی به نمایندگی از بقیه، گلایه‎مان را به فرمانداری بردیم. از او می‌پرسم آیا نتیجه‎ای هم داشت؟ پاسخ می‎دهد: با معاون فرماندار صحبت کردیم، همکاری خوبی با ما داشت و به مرکز بهداشت، دادستانی و شهرداری منطقه یک، نامه داد مشکل ما را بررسی کنند. وی اضافه می‌کند: رییس مرکز بهداشت به ما گفت من عبارت تهدید علیه عموم جامعه را به کار نمی‎برم مگر این که شرایط خیلی حاد باشد، این تهدید شامل حال شما می‎شود. وقتی رییس مرکز بهداشت محل زندگی ما را تهدید می‎داند، شما ببینید اوضاع چقدر خراب است. شاکری عنوان می‌کند: وقتی شهرداری عوارض می‎گیرد باید شرایط زندگی را هم برای مردم فراهم کند. این میدان نزدیک شهر است و چسبیده به منازل ما. باید برای آن فکری کرد.
این فرد که از اهالی منطقه نزدیک به میدان دام است به وجود دست‎هایی در کار اشاره می‌کند و می‌گوید: یکی از کارمندان شهرداری یک روز با من تماس گرفت و گفت با یک سرباز می‎آیم که با هم به میدان دام برویم. از منابع موثق شنیده بودم که بعضی از کارمندان شهرداری از چوبداران حق حساب می‌گیرند، البته برای خودم هم اثبات شد. این آقا که با ما آمد با همه چوبداران صمیمانه برخورد کرد و شکایتی که تمام اهالی تنظیم کرده بودند را به آن‎ها نشان داد و گفت چند صباحی کمتر کشتار کنید. گفتم اهالی با اصل میدان مشکل دارند! باید بگویید بساط‌شان را جمع کنند نه اینکه کمتر کشتار کنند. از صحنه خارج شدم ولی یکی از اهالی که آنجا بود به من گفت این کارمند به یکی از چوب‌داران گفته شما چرا این‌قدر ساده هستید، من که نمی‎توانم جلوی این «یارو» طرف شما را بگیرم. یک سرباز هم آمده و گفته یک گوسفند چاق به من بدهید. وی در ادامه می‎گوید: بوی گوسفند به ویژه زمانی که باران ببارد تمام فضا را پر می‎کند. چهار‎پایه زده‎اند، همانجا گوسفند می‎کشند و سلاخی می‎کنند و زباله‎های دامی را هم در محیط رها می‌کنند. شاکری خاطرنشان می‌کند: این‌ها نمی‎خواهند این میدان جمع شود. هر کسی به هر طریقی از اینجا نفع می‎برد. باید خودشان را جای ما بگذارند. ۵۰ متری این میدان هستیم و در معرض بیماری‌های زیادی قرار داریم. این انصاف نیست.
 اینجا محل تجمع سگ‎های ولگرد شده
خانم میرزاده یکی دیگر از اهالی است که از وضعیت موجود بسیار گلایه دارد. وی به تلاش‎های بی‎سرانجام‎شان در خصوص جابه‌جایی میدان دام اشاره می‌کند و می‌گوید: از چهار سال قبل پیگیر جابه‌جایی این میدان هستیم و به تمام مراکز مربوطه هم نامه‎نگاری کردیم. اوایل سال ۹۶ گفتند ممکن است تب کریمه‌کنگو شایع شود، مسئولان هم اقدام کردند. وی اضافه می‌کند: ۱۲ خانه هستیم که در نزدیکی این میدان قرار داریم. بوی بد گوسفند و فراوانی کک و کنه آزارمان می‎دهد. کودها را دپو می‎کنند و می‎فروشند. شهرداری هیچ کاری نمی‎کند. همه ادارات مربوطه گفتند شهرداری موظف است میدان را جابه‌جا کند. میرزاده با ناراحتی ادامه می‎دهد: خودتان دارید می‌بینید اوضاع چقدر وخیم است. بالکن خانه‎ها را توری کشیدیم که حشرات اذیت نکنند. اینجا محل تجمع سگ‎های ولگرد شده. میرزاده هم به عدم تمایل عمدی برای جابه‌جایی این میدان اشاره می‌کند و می‌گوید: همه مسئولان پیگیر جابجایی میدان دام بودند ولی هیچکدام هیچ کاری نکرده‎اند. نشریات زیادی از این محل گزارش تهیه کرده‎اند. انقدر این محیط کثیف و آلوده است که حتی خبرنگاران و عکاسانی که برای تهیه گزارش می‎آیند از ماشین پیاده نمی‎شوند. سر چهارراه فرهنگ یک تابلو هست که روی آن نوشته جای مشاغل مزاحم در محل نیست. این تابلو را شهرداری زده و از مردم خواسته موارد موجود را گزارش بدهند در حالی‌که مسئله میدان دام به عنوان مشاغل مزاحم سال‎هاست که مطرح شده ولی هنوز اقدامی انجام نداده‎اند. از زمانی که پیگیر هستیم چندین مدیر خدمات شهری در شهرداری عوض شده و هیچ کدام زیر بار نمی‎روند. مثل این است که میدان‎داران هوای این‌ها را دارند که کاری نمی‎کنند. میرزاده اضافه می‌کند: یکی از کارمندان ادارات به ما گفت در این مسئله افرادی ذی‌نفع هستند و از این میدان بهره می‌برند. به همین دلیل نمی‌گذارند این میدان جابه‌جا شود. فرماندار قبلی به ما قول جابه‌جایی داد، دادستان وارد عمل شد که میدان را تخریب کند، نمی‌دانم این وسط چه کسی چه کاری کرد که کل عملیات را متوقف کردند. قضیه از یک جایی آب می‎خورد.
 یک دست صدا ندارد
علیرضا زینلی رییس مرکز دامپزشکی سیرجان یکی از افرادی است که برای جابه‌جایی میدان دام تلاش زیادی کرده. او در این خصوص می‎گوید: در قضیه میدان‌ِدام فرمانداری، جهاد کشاورزی، مرکز بهداشت، شهرداری و دامپزشکی دخیل هستند. بازدیدهایی با حضور تمام مسئولان از این میدان‎ها به عمل آمد و به دنبال آن جلساتی در فرمانداری برگزار و مقرر شد هر چه سریع‌تر شهرداری نسبت به ساخت میدان دام جنب کشتارگاه جهت انتقال میادین دام موجود اقدام کند. وی اضافه می‌کند: تا زمانی هم که محل جدید احداث نشود امکان انتقال موجود نیست. نمی‌توان آن‎ها را تعطیل و چوبداران را آواره کرد، چون نیاز مردم است. زینلی به لزوم همکاری همه ادارات مربوطه اشاره می‌کند و می‌گوید: بعد از آن هم جلسه‎ای نداشتیم که تغییرات اعمال شده را بررسی کنیم. این طرح از سال ۹۱ کلید خورد و چند سال است در دست بررسی است ولی هنوز به جایی نرسیده. همه عوامل دخیل باید وارد عمل شوند. یک دست صدا ندارد. باید این قضیه را سر و سامان داد قبل از آن که خدای نکرده اتفاقی بیفتد که نتوانیم آن را جمع کنیم. او در پاسخ به این سوال که آیا میدان دام جدید تا پایان سال به بهره‎برداری می‎رسد؟ می‎گوید: همه چیز منوط به این است که نواقص موجود را رفع کنند و میادین دام را شهرداری بسازد. میدان‌ها که ساخته شود انتقال میادین موجود زمان زیادی نمی‎برد.
 مسئله اصلی زمین است
قاسمی مدیر خدمات شهری شهرداری می‌گوید: یک سری کارها از اول سال انجام شده. قرار بود جهاد کشاورزی ۵۰ هکتار زمین جنب کشتارگاه به شهرداری بدهد. نامه‎نگاری‎های کرمان انجام شد و بعد از دوماه گفتند این زمین باید از طریق منابع طبیعی به شما تحویل داده شود. مجددا از یک ماه قبل پیگیر منابع طبیعی بودیم و ۷۰ درصد کارها انجام شده. باید دوباره با منابع طبیعی کرمان مکاتبه کنند تا زمین را در اختیار شهرداری قرار دهند. همزمان کار طراحی زمین دام هم در دست انجام است. از او می‎پرسم: این کار از سال ۹۱ تاکنون به اتمام نرسیده چرا شهرداری انقدر تعلل می‎کند: پاسخ می‎دهد: سازمان مشاغل شهری یک سال است راه افتاده. در این مدت با جدیت پیگیری کردیم. گفتند زمین را جهاد کشاورزی باید واگذار کند و به همین دلیل کار ما خیلی عقب افتاد. زمین را که به ما تحویل بدهند، قبل از عید باید جابجا شویم. می‌پرسم واقعاً تا قبل از عید میدان جدید آماده می‎شود؟ می‎گوید: از زمانی که من این مسئولیت را برعهده گرفتم تمام وقتم را برای اتمام پروژه گذاشتم. مسئله اصلی زمین است. زمین را که تحویل بگیریم حداقل می‌توانیم به چوبداران بگوییم محل نگهداری دام‎هایشان را خودشان بسازند. او در پاسخ به این سؤال که آیا منابع طبیعی با شهرداری برای تحویل زمین همکاری می‎کند، می‎گوید: موافقت‎ها را گرفتیم. دستور فرماندار و استاندار است که این کار انجام شود. زمین چون خارج از محدوده شهر است شهرداری خودش نمی‌تواند اقدام کند. اگر کارها همین طور پیش برود قبل از عید می‎توانیم میادین را منتقل کنیم. همه عواملی که در این طرح درگیر هستند باید وارد عمل شوند. شهرداری صرفا مسئول تحویل گرفتن زمین است.
 کوتاهی شهرداری در اتمام پروژه
معاون برنامه‎ریزی و توسعه فرمانداری به مصوبات ستاد تنظیم بازار اشاره می‎کند و می‎گوید: قرار بود شهرداری یک زمین ملی را از منابع طبیعی بگیرد و طبق آخرین پیگیری که در جلسه تنطیم بازار 29 آبان انجام شد، زمین در مرحله واگذاری است و شهرداری قول بهره‎برداری داده. وی در پاسخ به این سوال که چرا از سال 91 تا کنون این میادین منتقل نشدند؟ می‎گوید: متاسفانه به دلیل کوتاهی شهرداری در پیگیری موضوع این مسئله به قوت خود باقی مانده است.
محسن آرش گفت: در جلسات تنظیم بازار پیگیر هستیم. شهرداری دلایلی از جمله تغییر شهرداران را برای تاخیر در این امر عنوان می‎کند.