چاپ

خوشا به‌حالِ دلال‌ها!

 ابوذرخواجویی‌نسب:
ماجرای کج‌گذاشتن خشت‌اول
یک تساویِ خانگی دیگر و ادامه‌ی فصلی کابوس‌وار برای گل‌گهر‌ سیرجان که قصد داشت در اولین فصل حضورش در لیگ برتر، پدیده‌ی جدیدِ فوتبال ایران لقب بگیرد. وقتی خشتِ اول کج گذاشته می‌شود، دست‌وپا زدن در چنین منجلابی، امر چندانِ غریبی نیست. پول‌های بی‌زبان خرجِ کجا شده است که دیدنِ حتی یک برد‌ خانگی برای هواداران مثل رویا شده است؟ چندین میلیارد را صرفِ «تیم‌بستن» کرده‌اند و حالا باید پیش از پایان نیم‌فصل برای تقویتِ تیمی که توانِ بردن و ماندن در لیگ‌برتر را ندارد، چندین میلیارد دیگر را صرفِ «فسخ‌‌ قرارداد» بازیکنانِ اخراجی و «جذب» بازیکنانِ جدید کنند. تنورِ بی‌تدبیریِ در باشگاه گل‌گهر، داغِ داغ است. خوش به‌حالِ دلال‌ها، دوباره چه نانی بچسبانند!
طوفانِ پوپولیست‌ها در راه است؛ بادبان‌ها را بکشید!
زنگ آغازِ رقابت برای به‌دست آوردنِ کرسی‌های مجلس‌یازدهم نواخته شد. در زمانه‌ای که مجلس در راس ‌امور نیست و مشکلاتِ اقتصادی، جانِ مردم را به لبِ‌شان رسانده، «پوپولیست‌ها» بار دیگر قصد کرده‌اند تا سوار بر امواجِ نارضایتی مردم، راهِ ورود خود را به ساختمانِ بهارستان هموار کنند. نمونه‌اش «محمدباقر قالیباف» که پیش از ثبت‌نام برای شرکت در انتخابات مجلس، در بیانیه‌ای دولت حسن روحانی را به ‌باد انتقاد گرفت و نوشت: «متاسفم که بگویم در 2 سال اخیر یک روز هم آب خوش از گلوی مردم پایین نرفته است. گرانی‌های افسارگسیخته، افزایش چند برابری قیمت ارز ، ماجرای تاسف‌بار ارز 4200 تومانی، محترم نشمردن مردم، در این مدت اجازه نداده که مردم روزی را بدون نگرانی از آینده به شب برسانند.» قالیباف که هنوز بابت بسیاری از ابهاماتِ دوران مدیریتش بر شهرداریِ تهران به افکار عمومی پاسخی نداده، در بیانیه‌اش به ماجرای گرانیِ بنزین هم اشاره کرده و به مردم توصیه کرده در انتخابات پیش‌رو با حضور آگاهانه‌‌ی خود، مجلسی قوی و کارآمد را انتخاب کنند تا مانع از ادامه‌ی تصمیمات نابخردانه‌ی دولت در یک سال‌و‌نیم آینده شود. آری، اصول‌گرایان تندرو از قالیباف گرفته تا زاکانی، نادران، رسایی، کوچک‌زاده و... آمده‌اند تا با یادآوری ضعف‌های دولتِ اعتدال‌گریان به مردم، خاطره‌ی مجالس سه‌گانه اصول‌گرا یعنی پارلمان‌های هفتم، هشتم و نهم را زنده کنند. غافل از آن‌که در این روزهای سخت اقتصادی، ردپای آن‌ها نیز به‌وضوح دیده می‌شود.
نقشِ نماینده ‌سیرجان در ملی‌شدنِ نفت
حالا که صحبت از انتخابات ‌مجلس شد، یادی کنیم از دکتر احمدناظرزاده‌کرمانی. او که یکی از مفاخر ادبیات ایران‌زمین بود و در اواخر دهه‌ی 20 و اوایلِ دهه‌ی 30، نماینده‌ی مردم ‌سیرجان در مجلسِ شورای‌ملی بود. ناظرزاده، استاد الهیات و ادبیات دانشگاه تهران بود و در دوره شانزدهم مجلس شورای‌ملی و در زمانه‌ای که «جبهه‌ملی» به رهبری «دکترمصدق» برای گرفتن عنانِ مملکت از دست شاه و استعمارگران تلاش می‌کرد، به عنوانِ وکیل‌ مردم سیرجان راهی مجلس شد. به سبب روحیات وطن‌پرستانه‌ای که داشت از همان ابتدای حضورش در مجلس به فراکسیونِ جبهه‌ملی نزدیک شد و در روند اتفاقات مربوط به ملی‌شدن صنعت ‌نفت نقش ویژه‌ای ایفا کرد. او در مجلس هفدهم نیز نماینده‌ی مردم‌ سیرجان بود. اما پس از وقایع کودتای 28 مرداد 1332 که منجر به عزل و تبعیدِ دکترمصدق شد، به دلیل ارتباطاتش با جبهه‌ملی از وکالت مردم سیرجان در مجلس، عزل و به قلعه‌ی فلک‌الافلاک تبعید شد. دکتر ناظرزاده در اواخر عمرش و در مواجهه با این پرسش که چرا دیگر مشاغل سیاسی را نمی‌پذیرد، می‌گوید: «سیاست در کشورهایی که سرنوشت‌شان را خودشان تعیین می‌کنند، مانند رانندگی در شرکت‌واحد است که راننده مسیر رفت‌وبرگشت خود را می‌داند. اما سیاست در کشورهای جهان‌سومی مانند ایران، به رانندگی در تاکسی می‌ماند که اختیار تعیینِ مسیر نه در دستِ راننده که در دستِ دیگران است».