جمعه, 28 مرداد 1401

هفته‌نامه شماره ۶۹۴| ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

سارق حرفه‌ای، غیربومی بود

 گروه خبر
سارقی که از استان‌های جنوبی به سیرجان آمده و 30 راس گوسفند‏، چهار قبضه اسلحه شکاری و شش فقره وجه نقد سرقت کرده بود، از سوی پلیس دستگیر شد. فرمانده انتظامی سیرجان به پاسارگاد گفت: از چند ماه پیش سرقت‌‌های مشابهی در سیرجان گزارش شد و ماموران آگاهی دستگیری سارق یا سارقان را در دستور کار قرار دادند. سرهنگ محمدرضا ایران‌نژاد افزود: پس از چند ماه تلاش ماموران یک نفر سارق را که از استان خوزستان به سیرجان آمده بود شناسایی و دستگیر کردند و راز سرقت‌های این سارق حرفه‌ای فاش شد. به گفته‌ی سرهنگ ایران‌نژاد این سارق پس از انتقال به اداره آگاهی به 10 فقره سرقت احشام‏، چهار قبضه اسلحه شکاری و شش فقره سرقت پول نقد اعتراف کرد.
رییس‌پلیس سیرجان در توضیح سرقت‌های این سارق گفت: او از یکی از شهرهای استان خوزستان به سیرجان آمده و منزلی اجاره کرده بود. این سارق روزها در روستاهای اطراف سیرجان پرسه می‌زده و گله‌های گوسفند را شناسایی می‌کرد. او شب‌ها با خودرو خود به مکان‌هایی که شناسایی کرده بود می‌رفت و سه‌، چهار گوسفند را سرقت می‌کرد. او سپس گوسفندها را به منزلش می‌آورد و می‌کشت‏، سپس گوشت گوسفندان را در یخدان می‌گذاشت و روی آن یخ می‌ریخت و به شهر خودش در استان خوزستان می‌برد و می‌فروخت. او در بازجویی‌های فنی به 10 فقره سرقت احشام به تعداد 30 راس گوسفند اعتراف کرد.
او همچنین از راز شش فقره سرقت پول نقد هم در سیرجان پرده برداشت: این سارق در بانک‌های سیرجان جست‌وجو می‌کرده و کسانی را که پول نقد دریافت می‌کردند تعقیب می‌کرد. اگر این افراد برای چند دقیقه خودروی خودشان را ترک می‌کردند او شیشه را شکسته و پول را به سرقت می‌برد. این فرد به شش فقره سرقت به مبلغ 30 میلیون تومان اعتراف کرد. سرهنگ ایران‌نژاد گفت: این نوع سرقت شیوع دارد و شهروندان می‌توانند با کمی دقت و رعایت نکات ایمنی قربانی آن نشوند. شهروندان اصلا وجه نقد را درون خودرو نگذارند و سعی کنند برای انتقال پول از چک‌های بین‌بانکی استفاده کنند.
رییس پلیس سیرجان ادامه داد این سارق حرفه‌ای همچنین به سرقت چهار قبضه اسلحه شکاری نیز اعتراف کرد. او گفت: جلوی اسلحه‌فروشی‌های معتبر کمین می‌زدم و افرادی را که برای پیگیری‌ کارهای اسلحه‌شان به آنجا می‌آمدند، شناسایی می‌کردم. او این افراد را تعقیب می‌کرد و در موقعیت مناسب اسلحه آن‌ها را به سرقت می‌برد. این سارق به چهار فقره سرقت اسلحه مجاز هم اعتراف کرد. سرهنگ ایران‌نژاد گفت: رعایت نکات امنیتی می‌تواند خطر سرقت را کاهش دهد و شهروندان باید نسبت به وضعیت اموال خود حساسیت بیشتری داشته باشند.