گفت‌وگو با رییس جدید راهنمایی‌و‌رانندگی سیرجان پیرامون چالش‌های ترافیکی
به جای حل مسئله، صورت مسئله پاک شده بود

 ناصرصبحی
«یکی از تخلفاتی که در سیرجان بسیار حقوق عابرپیاده را تضییع می‌کند، پارک در پیاده‌رو است. این موضوع چهره شهر را بسیار زشت کرده بود. من به محض ورود متوجه این موضوع شدم.» این جمله بخشی از سخنان سرهنگ امین پاک‌ایزدی؛ فرمانده جدید پلیس راهنمایی‌ورانندگی سیرجان است که یک ماه است به این سمت منصوب شده است. پاک‌ایزدی که پیش از این در کرمان بوده، سابقه قابل توجهی در بخش فرهنگ ترافیک دارد و اکثر برنامه‌های خویش را بر مدار فرهنگ چیده است اما از اعمال قانون نیز غافل نشده است. یکی از نکات جالب مصاحبه با پاک‌ایزدی، اشاره وی به برخی مشکلات ترافیکی شهر سیرجان پیش از طرح سوال بود. مسایلی که تا پیش از این از سوی مراجع مسئول چندان جدی گرفته نمی‌شد؛ به طور مثال بحث تخلفات ساکن. او در حین گفت‌وگو نامه‌هایی را که پیرامون مشکلات ترافیکی شهر خطاب به اداره‌ها یا سازمان‌های مربوطه ارسال شده، نشان می‌دهد و بر عزم جدی خود برای حل مشکلات ترافیکی شهر تاکید دارد. او پیرامون احتمال حل مشکلات ترافیکی شهر می‌گوید: «برای من باید بشود و می‌شود.» پاک‌ایزدی به گفته خود نیامده که تنها مشکلات ترافیکی شهر را به حد مطلوب برساند بلکه تاکید دارد آمده تا با همکاری سایر مسئولان و سازمان‌های شهر، سیرجان را به شهر نمونه ترافیکی بدل کند. هدفی که دستیابی به آن با توجه به بدفرهنگی جاری ترافیکی در سیرجان ساده به نظر نمی‌رسد.
 در صورت امکان ابتدا در مورد خودتان و سابقه‌تان اندکی توضیح بدهید. همچنین بفرمایید آیا از شهر سیرجان پیش از این شناخت داشتید.
ابتدا شهادت سردار بزرگ جهان اسلام، حاج قاسم سلیمانی را به تمام مخاطبان تبریک و تسلیت می‌گویم. من از 23 آذرماه پلیس راهنمایی و رانندگی سیرجان را تحویل گرفتم و روز دوشنبه دقیقا یک ماه از انتصاب من به این سمت می‌گذرد. شناختی از سیرجان نداشتم. چند بار به صورت ماموریت از کرمان تا راهنمایی و رانندگی سیرجان آمدم اما باقی نقاط سیرجان را اصلا نمی‌شناختم. در مورد سابقه‌ام باید بگویم که 18 سال سابقه خدمت دارم و پیش از این سمت‌هایی چون رییس ایستگاه شماره 3 راهنمایی درون‌شهری شهر کرمان، 6 سال مدیرفنی تعویض پلاک شهر کرمان، جانشین راهنمایی شهر کرمان و رییس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک شهر کرمان را در کارنامه دارم.
 در مدت یک ماهی که در سیرجان هستید، شهر را از نظر فرهنگ ترافیکی چگونه دیدید؟
مجموعه عواملی نظیر واقع شدن شهرستان سیرجان در یک تقاطع شهری و برون‌شهری و راه ارتباطی و مواصلاتی سه استان کرمان، هرمزگان و فارس، افزایش جمعیت این شهر در چند سال گذشته به جهت پتانسیل تجاری، اقتصادی، صنعتی، معدنی و کشاورزی که منجر به تشکیل ترکیب اجتماعی سیرجان از شهرها و استان‌های سراسر کشور شده است. علایق و سلایق‌های متفاوت همراه با اختلاف فرهنگی که وجود دارد. ترکیب نامتقارن تردد شهری وسایل نقلیه سنگین و سبک در تمام ساعات شبانه‌روز به دلیل سرچشمه‌های بار مراکز صنعتی، معدنی و کشاورزی شهرستان، قرار گرفتن در یک کریدور جنوب به شمال و ورود بیش از 75درصد از کامیون‌های حامل بار که از پایانه‌های بندرعباس به سمت مناطق شمالی و غربی کشور در حال عبور هستند و نسبت جمعیتی به آمار خودرو، از سیرجان یک شهرستان ویژه و حساس ساخته است. مسئولان امر تصمیم گرفتند با توجه به ظرفیت خوبی که در شهرستان وجود دارد، سیرجان را به یک شهرستان نمونه ترافیکی تبدیل کنند که با تحقق این موضوع فاصله چندانی ندارد و این نوید را به همه مخاطبان؛ علی‌الخصوص سیرجانی‌های عزیز می‌دهم که قبل از سال جدید، با توجه به توافقی که بین مسئولان مربوطه شده، در زمینه ترافیکی شاهد جهش‌های مثبت و بزرگ ترافیکی در این شهرستان باشیم. البته این مهم هماهنگی و همکاری صددرصدی شهروندان سیرجانی را می‌طلبد.
 آیا موفق شده‌اید چالش‌های ترافیکی پیش‌رو را شناسایی کنید؟
تا حد زیادی اما هنوز مقدار دیگری زمان نیاز است تا بتوانم تمام شهر را بشناسم و چالش‌ها را به همان شکل که هست، از دید یک پلیس راهنمایی ببینیم. به طور مثال روز اول که به سیرجان آمدم، دیدم تمام چراغ‌های راهنمایی تایمر دارند ولی کار نمی‌کنند؛ خُب چه کاری است؟ خصوصیت تایمر این است که به راننده اجازه می‌دهد زمان را مدیریت و کارش را برنامه‌ریزی کند. با شهرداری مکالمه کردم و شروع کردم به راه‌انداختن تایمرها. در حال حاضر بیش از نیمی از تایمرها راه افتاده است.
 باقی چطور؟
علت این‌که هنوز تمام تایمرها راه نیفتاده بارندگی است. چون تایمرها برق دارند، دست زدن به آن‌ها در هنگام بارندگی خطرناک است. مورد دیگر هم خراب شدن بالابر شهرداری بود ولی پیگیر هستیم تا تمام چراغ‌هایی که تایمر دارند شروع به کار کنند.
 در مورد سایر چالش‌ها هم توضیح می‌دهید؟
با توجه به این‌که سرعت غیرمجاز عامل تلفات 70 درصدی در جاده و 30 درصدی در شهر است و همچنین بستن کمربند ایمنی ردیف جلو در شهر و تمامی سرنشینان برابر قانون، الزامی است، کنترل جدی استفاده از کمربند ایمنی و کنترل سرعت در دستور کار پلیس‌راه و راهور قرار گرفته است. بنابراین رانندگان حتما باید در رعایت این نکات دقت لازم را داشته باشند. از دیگر موارد مرتبط به چالش‌ها، لزوم مشخص کردن نقاط حادثه‌خیز بود. با توجه به نُرم تصادفاتی که در مناطق مختلف داشتیم، نقاط حادثه‌خیز مشخص شد. با سازمان‌های مربوطه و بیشتر با شهرداری برای رفع نقاط حادثه‌خیز مکاتبه شد. علت برخی از تصادفات تاریکی برخی معابر و دیده نشدن عابران بود که با اداره برق مکاتبه شد. التیماتوم دادیم که اگر رفع نقص نکنند و تصادقی رخ بدهد، آن‌ها نیز در وقوع تصادف مقصر هستند.
 این‌که گفتید التیماتوم دادید و در صورت عدم توجه در تصادف هم مقصر شناخته خواهند شد، ضمانت اجرایی دارد؟
اگر توجه نشود و تصادفی رخ دهد، برابر قوانین می‌توانیم سهم آن سازمان را مشخص نماییم.
 برگردیم به مبحث چالش‌های ترافیکی شهر.
ترافیک بافت قدیم سیرجان خیلی متراکم است؛ علی‌الخصوص خیابان‌های 17 شهریور، این‌سینا و امام. طرحی به شهرداری دادیم که این خیابان‌ها یک‌طرفه شود. همچنین لاین ویژه برای دور بازار در نظر گرفتیم که امیدوارم اجرا شود. طرح قرار است به نحوی باشد که افرادی که می‌خواهند از اتوبوس استفاده کنند، اولِ بازار از اتوبوس پیاده شوند و آخر بازار سوار اتوبوس شوند.
 قرار است خود خیابان بازار تبدیل به پیاده‌رو شود؟
خیر. بخشی از خیابان که یک‌طرفه خواهد شد و بخش دیگر به عرض چهار متر تبدیل به لاین ویژه می‌شود که مخصوص تردد اتوبوس، خودروهای امدادی و پلیس است. من 3 روز صبح و عصر در این معابر بودم و نُرم گرفتم. ببینید، وردی از سمت میدان شهرداری به ابن‌سینا و از ابن‌سینا به 17 شهریور کم است. ما ورودی‌ها را حذف کردیم. بحث آتشنشانی و لزوم دسترسی سریع آتشنشانی به معبر را هم داریم. خیابان ابن‌سینا و 17 شهریور رفوژ وسط دارند که پیش از من تصویب شده بود تا حذف شوند. خیابان 17 شهریور به سمت سه‌راهی و ابن‌سینا به سمت میدان شهرداری یک‌طرفه خواهند شد. یک لاین ویژه به عرض چهار متر در هر کدام از این دو خیابان احداث خواهد شد که تا 10 شب مخصوص مواردی است که گفتم و بعد از این ساعت باقی خودروها نیز می‌توانند استفاده کنند. در تحقیقی که کردم دیدم بیشترین استفاده از اتوبوس توسط روستاییان عزیز است. این عزیزان اول بازار پیاده شده، خرید می‌کنند و در آخر بازار دوباره سوار اتوبوس می‌شوند و بازمی‌گردند. با تمهیدات اندیشیده شده ترافیک این بخش به طور کامل حل خواهد شد البته هنوز منتظر تصویب طرح هستیم.
 در مورد چالش کمبود پارکینگ در سطح شهر چه برنامه‌ای دارید؟
باید دانه به دانه بررسی شوند؛ مخصوصا که من هنوز به بافت شهر آشنایی کامل ندارم.
 بازگردیم سراغ بحث چالش‌ها.
مدتی قبل با هدف پیگیری تجهیز خودروی پلاک‌خوان یک سفر کاری همراه با دوستان شهرداری به تهران داشتم. در تهران از دو شرکت بازدید کردیم که ادواتی نظیر دوربین را روی خودرو نصب می‌کنند. با دوستان شهرداری توافق کردیم و ان‌شالله این خودرو به زودی راه می‌افتد و تخلفات ساکن را اعمال قانون می‌کند. اگر این موضوع اتفاق بیفتد، سیرجان اولین شهرستان در استان کرمان خواهد بود که این کار را انجام داده است. مورد دیگر، مربوط به ایستگاه‌های راهنمایی و رانندگی در سیرجان است که به هر ایستگاه، 2 حوزه گسترده تعلق پیدا می‌کند. به قول معروف دو دو تا، چهار تا کردم و از طریق شهرداری نامه‌ای به شورای شهر دادیم که ایستگاه‌ها به سه مورد افزایش پیدا کنند؛ چرا؟ چون با توجه به گستردگی سیرجان، با سه ایستگاه دسترسی به تخلفات و تصادفات خیلی بهتر انجام خواهد گرفت.
 ایستگاه سوم کجا خواهد بود؟
جانمایی ایستگاه سوم زمان خواهد برود. ما یک کانکس مجهز داریم که فعلا در پارکینگ شهرداری منطقه 2 گذاشته خواهد شد و فعلا آن‌جا به مردم خدمات ارایه خواهیم داد تا جانمایی ایستگاه سوم انجام شود.
 پیرامون سایر چالش‌هایی که با آن روبه‌رو هستید، توضیح بدهید.
یکی از تخلفاتی که در سیرجان بسیار حقوق عابرپیاده را تضییع می‌کند، پارک در پیاده‌رو است. این موضوع چهره شهر را بسیار زشت کرده بود. در همین رابطه فرمی را تهیه و 2 مورد استناد قانونی هم داخل این فرم آوردیم. از تمام واحدهای صنفی که در حوزه ایستگاه‌های‌مان قرار داشتند و به نحوی خودرو در مقابل‌شان و در پیاده‌رو پارک می‌کند، تعهد گرفتیم. مراحل این‌گونه است که در وهله اول تذکر، بعد تهعد کتبی و در نهایت برابر ماده 12 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ما می‌توانیم حتا خودوری داخل پیاده‌رو را با یدک‌کش به پارکینگ منتقل کنیم؛ یعنی در قدم سوم، اعمال حتمی این قانون را خواهیم داشت.
 چند نقطه حادثه‌خیز را در سیرجان شناسایی کردید؟
از بابت روشنایی معابر، 34 مورد و موارد مرتبط به شهرداری؛ یعنی جاهایی که معابر نقص فنی دارد، 14 مورد.
 تصور می‎‌کنید یک خودروی پلاک‌خوان برای شهری با این گستردگی در وسعت و گستردگی در شیوع تخلفات ساکن، کافی است؟
خیر. ما اولی را راه‌انداخته و بعد بلافاصله برای دومی اقدام می‌کنیم. به هر حال این موارد هزینه نیاز دارد.
 در سیرجان با پدیده‌ای مواجه بوده و هستیم که برخی از رانندگان پیش از رسیدن تایمر به صفر، شروع به حرکت می‌کنند. همچنین پدیده دیگر سیرجان، حرکت رانندگان با چراغ تقاطع مقابل است. یعنی به جای آن‌که صبر کنند تا چراغ خودشان سبز شود، با چراغ قرمز مسیر متقاطع حرکت می‌کنند. در عموم موارد هم این حرکت با شتاب اولیه زیاد است. همچنین پارک روی خطوط عابرپیاده در سیرجان کاملا شایع است. برای این مشکلات چه تدابیری اندیشیده‌اید؟
ببینید، من وقتی آمدم تایمرها را راه بیندازم، ابتدا در مورد علت خاموشی تایمرها سوال کردم. گفتند که برخی رانندگان وقتی می‌بییند 2 یا 3 ثانیه مانده که چراغ‌شان قرمز شود، به جای این‌که پشت خط ایست، توقف کنند، پای‌شان را روی پدال گاز گذاشته و با سرعت از چهارراه رد می‌شوند. گفتم تعداد چنین رانندگانی در هر چهارراه چقدر است؟ گفتند یکی یا دو نفر. گفتم هیچ‌وقت به خاطر یکی دو نفر آدم متخلف، بقیه را زیر سؤال نمی‌برند. یعنی عملا صورت مسئله را پاک کرده بودند. عبور از چراغ زرد، حکم عبور از چراغ قرمز را دارد. قانون این است که هنگام زرد شدن چراغ، اگر راننده از خط ایست یا از خط عابر پیاده رد شده باشد، با احتیاط به راهش ادامه می‌دهد اما اگر هنگام زرد شدن چراغ هنوز به خط ایست یا خط عابرپیاده نرسیده است، باید توقف کند تا چراغ مسیرش سبز شود.
 سوالی که برای من ایجاد شده، مربوط به کارکرد دوربین‌هایی است که بر سر چهارراه‌ها و معابر نصب شده. این دوربین‌ها ظاهرا یا جریمه نمی‌کنند یا اگر هم جریمه می‌کنند هیچ تاثیر بازدارنده‌ای نداشته ‌‌
در هر جامعه‌ای همیشه تعدادی افراد ساختارشکن در بحث تخلفات راهنمایی و رانندگی هست و ما نمی‌توانیم این را به صفر برسانیم. ما می‌توانیم با کار کردن روی فرهنگ ترافیک و گوشزدکردن خطرات و معضلات رانندگی این مقدار را کم کنیم. اما همان‌طور که گفتم در هیچ‌جای دنیا نمی‌شود این آمار را صفر کرد. خوشبختانه در سیرجان اکثر تقاطع‌ها مجهز به دوربین هستند، تخلفات ثبت و برای راننده متخلف جریمه صادر می‌شود و پیامک داده می‌شود اما آنلاین نیست. یکی از مزایای خودروی پلاک‌خوان این است که به احتمال قوی آنلاین خواهد بود؛ یعنی در لحظه برای فرد جریمه صادر و از طریق سامانه، پیامک داده خواهد شد. ضمن این‌که ما از دست‌افزار به عنوان تکنولوژی روز که جایگزین قبض جریمه است، نیز استفاده می‌کنیم. چندتایی در شهر سیرجان داریم ومن پیگیر هستم که ان‌شالله تعداد دست‌افزارها زیادتر بشود به نحوی‌که دست هر مامور یک دست‌افزار باشد و جریمه به صورت پیامکی خواهد بود. (در دست‌افزار هوشمند موبایلی پلیس، جریمه به صورت آنلاین ثبت شده و علاوه بر تخلف فعلی، میزان خلافی‌های قبلی خودرو نیز قابل مشاهده است.)
 موردی که می‌خواستم به آن اشاره کنم مربوط به خط‌کشی‌های عابرپیاده یا خطوط بین لاین‌هاست. حداقل من از ابتدای سال هیچ مورد خط‌کشی در معابر را ندیده‌ام، در این مورد چه اقدامی انجام داده‌اید؟
یکی از مواردی که در حال حاضر گریبانگیر شهر سیرجان شده، کَنده‌کاری‌هایی است که توسط شرکت آب و فاضلاب و پیمانکارانش دارد انجام می‌شود. در این‌جا بحث هزینه و منفعت است. زیاد عاقلانه نیست که خیابان کنده‌کاری شده را خط‌کشی کنند زیرا ابتدا باید روکش خیابان ترمیم شود و بعد خط‌کشی شود. ما با شهرداری در این مورد مکاتبه کردیم و ان‌شالله تا قبل از اتمام سال، خط‌کشی به نحو صحیح، اصولی و استاندارد روز انجام شود.
ما پیگیری می‌کنیم و ان‌شالله تا قبل از عید مردم شاهد یک شهر زیبا و پاکیزه خواهند بود.
 یکی از مشکلات بسیار مهم ما، پیک ترافیکی است که در ابتدای صبح برای بردن و در ظهر برای برگرداندن دانش‌آموزان، توسط والدین یا سرویس‌های مدرسه ایجاد می‌شود. ازدحام و ترافیک شدیدی به خصوص در ظهر شکل می‌گیرد و به نوبه خود خطرات بالقوه‌ای نیز وجود دارد.
شهر سیرجان یک شهر شطرنجی با معابر شبکه‌ای است که تقریبا همه این معابر به هم راه دارند. شهر خیلی زیبایی است و همان‌طور که گفتم قابلیت تبدیل شدن به شهر نمونه ترافیکی را دارد. ما چند قدم با رسیدن به این موضوع بیشتر فاصله نداریم که ان‌شالله به زودی محقق می‌شود. در بحث ترافیک صبحگاهی، بیشتر مشکل به این برمی‌گردد که از سرویس عمومی استفاده نمی‌شود. همه پدر و مادرها دوست دارند با خودروی شخصی خودشان فرزند دلبندشان را به مدرسه برسانند. اگر فرهنگ استفاده از خودروهای عمومی یا سرویس مدارس جا می‌افتاد ما این تراکم در صبح و ظهر را نداشتیم.
 بله. در حال حاضر تا زمانی‌که آن ایده‌آل‌ها اجرایی شوند، چه برنامه‌ای دارید؟
خُب معمولا هر روز صبح ماموران ما در تقاطع‌های حساس مستقر هستند تا رفع تراکم کنند اما رفع تراکم توسط عوامل مستقر هم حدی دارد. البته این نکته را باید بگویم که من تاکنون تراکم واقعی در سیرجان ندیده‌ام. این موارد مقطعی است و سریع رفع می‌شود وگرنه گره ترافیکی به معنای واقعی در سیرجان وجود ندارد. یک نکته که باید در این‌جا اشاره کنم، مربوط به همکاری ما با شهرداری برای برگزاری یک مسابقه فرهنگی است. ما می‌خواهیم مسابقه فرهنگی«10 گام تا شهر نمونه ترافیکی» را در سیرجان اجرا کنیم. می‌خواهیم مردم را در این رویداد دخیل کنیم تا مردم نظر بدهند که چه تخلفی باید کم یا حذف شود تا شهر به سمت نمونه شدن از نظر ترافیکی پیش برود.
 ممکن است کمی بیشتر در این مورد توضیح بدهید.
این رویداد یا مسابقه که با همکاری واحد فرهنگی شهرداری اجرا خواهد شد، به این نحو است که در چهار طرف میادین یا تقاطع‌های ‌اصلی بنرهایی با مضمون «10 قدم تا شهر نمونه ترافیکی» به همراه 10 علامت سوال نصب می‌شود. بعد یک سامانه پیامکی با همکاری و از طرف شهرداری معرفی خواهد شد و مردم نظر می‌دهند که با چه تخلفاتی باید برخورد شود تا شهر به سمت نمونه شدن برود. عوامل راهنمایی هم روی آن تخلف که توسط مردم اعلام شده، زوم و برخورد می‌کنند. هر بار، یک تخلف به خواست مردم در اولویت بیشتری قرار خواهد گرفت. این کار جدیدی است و با هدف دخیل کردن مردم در رفع مشکلات ترافیکی انجام خواهد شد.
 این رویداد به ابتکار خودتان است؟
بله. همان‌طور که اشاره کردم من در بحث فرهنگ ترافیک فعالیت زیادی داشتم. این نکته را هم باید اشاره کنم که این رویداد به معنای کم‌رنگ شدن برخورد با سایر تخلفات یا فراموش کردن آن‌ها نیست. بلکه روی آن تخلفی که مردم می‌گویند، بیشتر کار می‌کنیم. هر ماه با یک تخلف به این شکل بیشتر برخورد می‌شود. به همین‌ ترتیب هر ماه یکی از علامت سوال‌های مسابقه پر خواهد شد و هر ماه از طریق قرعه‌کشی شهرداری به شرکت‌کنندگان جوایز ارزنده‌ای اهدا خواهد کرد. 10 ماه که تمام شد، برآورد خواهیم کرد چه دستاوردهایی داشته‌ایم.
آیا دستوری برای عدم برخورد یا آسان‌گیری وجود دارد؟
خیر. مامور راهنمایی قطعا باید با تخلفی که می‌بیند برخود کند. از وقتی آمدم، آمار را به روز رصد می‌کنم. کارهایی که یک مامور انجام داده از جمله بازدید از تصادف، برخورد با تخلف و حتا برخورد با تخلفات را به تفکیک از عوامل می‌خواهم و رصد می‌کنم تا ببینیم به چه نتیجه‌ای می‌رسیم. (تعدادی برگه مربوط به ثبت تخلفات را نشان می‌دهد) ببینید، هر مامور به صورت روزانه عملکردش را به من می‌دهد. از عبور از چراغ قرمز، سرعت و سبقت غیرمجاز، پارک در پیاده‌رو تا میزان توقیف خودرو و موتور، به صورت مشخص و ریز وجود دارد و رصد می‌کنم.
 پس در آینده می‌توانیم این درصدها را پس از جمع‌بندی از شما بگیریم؟
به صورت کلی، بله. فعلا بیشترین برخورد با تخلفات مربوط به تخلفات در پیاده رو است که ان‌شالله بتوانیم برای عابران پیاده یک مسیر امن اختصاص بدهیم. چون آسیب‌پذیرترین قشر چرخه ترافیکی(انسان، راه، وسیله نقلیه)، عابرپیاده است.
 نظر شما در مورد سرعت‌گیرها و کاهنده‌های سرعت چیست؟ بسیاری معتقدند این کاهنده‌ها به خصوص آن‌هایی که با آسفالت ساخته شده‌اند، غیراستاندارد هستند.
بله، برخی از سرعت‌کاه‌ها را که بازدید کردم، غیراستاندارد بودند. ان‌شالله در روکش جدیدی که شهرداری قبل از عید خواهد زد، خیلی‌هاشان رفع و درست می‌شوند.
 یکی از موارد دیگری که در سیرجان شیوع دارد، پارک در تقاطع کوچه و پیاده‌رو است.
این موضوع مصداق سد معبر است و جریمه دارد.
 سوال آخرم پیرامون انتقاد زیاد شهروندان به کمبود مرکز تعویض پلاک است.
بله. تعویض پلاک ما خیلی شلوغ بود. خبر خوب این است که یک شعبه دیگر تعویض پلاک هم در حال تاسیس است اما آماده شدندش کمی زمان‌بر خواهد بود. ان‌شالله تا یک ماه دیگر به بهره‌برداری خواهد رسید. ساختمانش آماده است و فقط آماده کردن زیرساخت‌ها، خرید رایانه و چنین مواردی مانده که کمی زمان‌بر است. البته ما ساعات کاری تعویض پلاک فعلی را ارتقا دادیم و مدیر این مرکز هم با ما کاملا هماهنگ است و تا ساعت 6 عصر به مردم خدمات ارایه خواهد شد. با این کار دیگر امکان ندارد کار مراجعه‌کنندگان به روز بعد بیفتد